Ndahet nga jeta komandanti i parë i nëndetëses së famshme “105”

July 13, 2018 10:55

Ndahet nga jeta komandanti i parë i nëndetëses së famshme “105”

 

Është ndarë nga jeta një prej komandantëve të parë të nëndetëseve shqiptare, Dr. Aleko Pojani.

Aleko Pojani kreu shkollën ushtarake “Skënderbej” dhe më pas Akademinë e Marinës në Baku të ish Bashkimit Sovjetik në vitet ‘50.

Aleko Pojani ishte komandant i parë i së famshmes nëndetëse “105” e cila kreu misione shembullore në detin Mesdhe dhe njihet në publik nga filmi “Ballë për Ballë”.

Aleko Pojani ka qenë edhe komandant i Brigadës së Nëndetëseve në Bazën Ushtarako-Detare të Pashalimanit dhe pedagog në Akademinë e Marinës në Vlorë.

Ai është autor i librit historik “Nëndetësja 105, kujtimet e një komandanti” botuar në vitin 2013 dhe mbante gradën Doktor i Shkencave.

a.s/dita

July 13, 2018 10:55
Komento

17 Komente

 1. Beks i vjetèr July 13, 11:12

  Pushoftè nè paqe Kom. i Nèndetses 105 ! Ti Kom. ike pèrgjithmonè, por keni lènè pas tek tè gjitha brezat shembullin mè tè mirè tè dashurisè dhe trimèrisè pèr Atdheun !

  Reply to this comment
 2. lexuesi July 13, 11:29

  Respekt.

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 13, 14:11

  NENDETSJA E GRABITUR NGA ENVERI QE QENDROI NE STERE GJITHE JETEN

  Po pse shkoi per ta shitur per skrap Pandeli Majko ne Rusi tek Putini nendetset sovjetike te Hrushcovit qe Enveri u mburr gjithe jeten me dinakerine e tij?

  Reply to this comment
 4. Martini July 13, 14:43

  Paharuar kujtimi i SHQIPTARIT perfaqesues i forces detare te vendit tone te vogel.Nga topuzi qe.ishte ne 1944 tek raketa ne.1960.Ne floten detare shqiptare.Perfaqesues brilant i ketij progresi kuazi mitik.Njeri me kulture i mencur dhe i disiplinuar.

  Reply to this comment
 5. Bahcevani i Taivanit July 13, 14:45

  O Haleinlektul hajde se te sqaroj une meqe je kondrapedal kongjenital…….por pasi ti kesh kaluar nje kove me uje haleve te Taivanit ,mor HAIVAN…..

  Reply to this comment
 6. Mane Alikaj July 13, 15:46

  Ngushellime familjes per ndarjen nga jeta te Dr.Aleko Pojanit,njeriut te tyre te dashur; njeri nga komandantet e lavdishem te Flotes Luftarako-Detare,Pedagog i Akademise te Marines,nje jete te tere ne sherbim te Atdheut te tij te dashur.

  Reply to this comment
 7. Mane Alikaj July 13, 16:09

  O intelektual qe i tille nuk je. Qetesou o njeri,respekto punen dhe jeten plot sakrifica te ketij komandanti te nderuar.Ke dite e raste te tjera te perdoresh logorene tende. Edhe nje here ngushellime familjes.I paharruar kujtimi i shokut dhe mikut tone Aleko Pojanit.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 13, 17:46

   O Mane Djali,

   PO I QETESUAR ESHTE INTELEKTUALI DHE NUK ESHTE TURBULLUAR FARE QE KA VDEKUR SUBMARINA BESNIKE E ENVERIT, NDJESE PASTE

   sepse:

   Submarina besnike e Enverit qe ka treguar trimeri ne grabitjen e nendetseve te Hrushcovit mesiguri tani prehet i qete se para se te vdiste ne grahmat e fundit ka thene:

   TE ROJE PARTIA, AMANET FAMILJEN!

   njashtu:

   Sic i u luten Partise dhe Enverit edhe SUBMARINAT e tjera besnike qe kishin studiuar ne Rusine e Stalinit do kohe me pare, por qe Enveri pasi i genjeu me dinakeri dhe i mashtroi i vrau me pabesi dhe u masakroi familjet

   Reply to this comment
 8. nje "pronar" deti me tha; po ti pse lahesh te pjesa ime!?!?!?!?...... July 13, 16:37

  shpertheu ne lavderime lukunia e tru shpelarve “patriotlesheve” . une do thoja se enveri me teorine e mbeshtetjes ne forcat e veta dhe lufte frontale kunder te gjithe imperialisteve dhe social imperialisteve ja beri naften ketij kombi . dhe cudia eshte se ……..”islami”, perdor gjithmon keta kaurret per kete pune; deri pardje papa negovanet ne kohen e enverit kete alekon, ndersa sot psikopatin (per here te pare po e pranoj) edi rama a, ramadani a, ramazani a……m..uti qe te haj …dhe si rezultat kemi arrit ne kete situate katastrofike, mentale e ekonomike……

  Reply to this comment
  • nje vezhgues i drejte July 13, 17:25

   Turk i qelbur , antishqiptar i felliqur . Po ç’jane keta kaurre e turq , more qen e bir qeni , zagar i ndyre , pjelle arabe e peshtire , te dhj..sha islamin tend .

   Reply to this comment
  • Bambi July 13, 18:09

   Ke shume te drejte kur thua qe ke arritur ne nje katastrofe mentale… Zoti te dhente kurajo ta perballosh…

   Reply to this comment
 9. Fatmiri July 13, 17:53

  Ngushellime familjareve, per humbjen e komandantit trim e ushtarakut te vendosur per mbrojtjen e vendit! Nendetesja 105 do te ishte sot nji relike e cmuar e flotes sone luftarake ,qe mund te sherbente si monument i nji kohe te lavdishme dhe do te terhiqte turistet qe vizitojne vendin tone dhe qe jane shtuar aq shume vitet e fundit e do te shtohen patjeter edhe ne te ardhmen .Ata qe e “cuan per skrap “ate nendetese i kane bere nji dem te pallogaritshem vendit , duke shperdoruar me pronen publike ; prandaj dhe duhet te vihen perpara pergjegjesis ligjore!

  Reply to this comment
 10. dhe s,munt te them ...zot fali se aq kuptojne ... July 13, 18:52

  ti turk dhe arab ..i drejte . s’je vetem nje kafshe qe ..artikulon dy fjale ..kam neveri te merem me tet soj..

  Reply to this comment
 11. ferdi July 13, 20:15

  Ngushëllime familjes i qoft dheu i leht se i shërbeu vendit të tij ter jetën. Ju o antishqiptar qafpalar mos komentoni vend e pa vend. Kujt nuk i pelqen . të lexoj gjë tjetër. Ky është artikull për humbjen e një patrioti që kerkon respekt.na lini ne te tjerve të themi dy fjal për humbjen e kti atdhetari.

  Reply to this comment
 12. mirel July 13, 21:02

  Ngushellime familjes per humbjen e njeriut te dashur!
  Respekte e nderim nga shqiptaret per komandantin trim dhe patriot.
  Per njerez te tille ka nevoje Shqiperia

  Reply to this comment
 13. ALDO July 13, 21:38

  Ngushellime familjes .Ishte nje zoteri i vertete e i respektuar.

  Reply to this comment
 14. Serafin Kuke July 13, 23:31

  Ngusheime familjes, i pa haruar kujtimi i shokut tone Dr. Aleko Pojani qe u njoha von me me te e qe na la mbresa te cmueshme jetesore. Ing. Serafin Kuke

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*