Ndahet nga jeta Liri Belishova

April 23, 2018 19:38

Ndahet nga jeta Liri Belishova

 

Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare Liri Belishova, një nga drejtueset kryesore të Partisë Komuniste që nga vitet e para të krijimit të saj.

Liri Belishova ka qenë anëtare e Byrosë Politike dhe e Komitetit Qendror të PPSH-së.

Ajo lindi në Belishovë të krahinës së Mallakastrës në një familje të kamur të zonës, e bija e Kamber Belishovës, përfaqësues i krahinës në Kongresin e Durrësit.

Shkollën fillore pesëvjeçare e mbaroi më 1937 në Ballsh. Më 1938 fitoi bursë që të ndiqte studimet në Institutin “Nana Mbretneshë” në kryeqytetin e mbretërisë.

Kontaktet me idetë dhe materialet komuniste i pati prej kushëririt të saj, Besimit, student në Normalen e Elbasanit.

Ajo njihet edhe si gruaja që sfidoi diktaturën. Gjatë viteve 1946 dhe 1947 ajo ishte kryetare e Shqipërisë e Rinisë Popullore (Rinia Popullore).

Vdekja e bashkëshortit të saj, Nako Spiru, në vitin 1946, një vetëvrasje e supozuar, çoi në shkarkimin e saj nga roli i saj dhe ajo u dërgua nga Tirana në Berat për të dhënë mësim.

Pas rehabilitimit të Nako Spirus, si rezultat i ndarjes Jugosllave-Shqiptare, më 1948, Belishova u rehabilitua gjithashtu dhe u bë anëtare i Politbyrove të Partisë së Punës të Shqipërisë nga viti 1948 deri më 1960.

Më pas provoi kampet e internimit.

Nuk u ligështua dhe me fillimin e proceseve demokratike u përfshi për të dhënë ndihmesën e saj nëpërmjet Organizatës të Bashkuar të Veteranëve të LANÇl (OBVL), në interes të atdheut.

a.s/dita

April 23, 2018 19:38
Komento

5 Komente

 1. popull April 23, 20:51

  U prehte ne paqe! Ngushellime familjes! Ja nxiu jeten diktator Enveri.

  Reply to this comment
 2. Lisi April 23, 21:38

  Byroja Politike e viti 1960 , për fat të keq , pati vetëm një burrë shteti !
  Për ironi të historisë , ky burrë shteti qe një grua – LIRI BELISHOVA !

  Reply to this comment
 3. Kosta April 24, 09:51

  Ndjese paste e u prehte ne paqe.
  Por per hir te se veretes duhet pranuar se ishte kouniste radikala dhe ekstremiste e majte dhe ishte viktime e luftes per pushtet.

  Reply to this comment
 4. vasili April 24, 10:26

  Nje njeri dhe per me teper grua e VERTETE.
  Kishte nje mije arsye,nga shpirti i saj i cfilitur, qe bemat e dyshuara,te Enver Hoxhes,si vrasja e Qemal Stafes,tja adresonte diktatatorit,gje qe e kane bere ndyraq te tjere komuniste dhe jo komuniste qe kane perfituar nga ai regjim dhe vazhdojne te perfitojne dhe tani.
  Por personaliteti i vecante i kesaj gruaje,qe shperfaqet ne nje interviste te gjere,urren qe genjeshtra dhe e dyshuara te merret si e vertete.
  Del mbi vuajtjet e saj cfilitese dhe flet nga nje pozicion fotografik,duke ekspozuar te keqijat dhe te mirat e karaktereve te galerise se qenieve te bllokut.
  Zooparkut arnautas i humbi nje njeri i vertete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*