Ndahet nga jeta Manolis Glezos, një nga legjendat e antifashizmit europian

March 30, 2020 13:47

Ndahet nga jeta Manolis Glezos, një nga legjendat e antifashizmit europian

Ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare, ish-deputeti grek Manolis Glezos. Ish-deputeti ka humbur jetën mesditën e sotme si pasojë e një ataku kardiak.

Ish deputeti arvanitas njihet edhe për qendrimet e tij liberale ndaj emigrantëve dhe fqinjëve të Greqisë, ndërkohë që pesë vite më parë mbajti një fjalim të fortë në Parlamentin e Greqisë duke thënë se të paktën 13 deputetë kishin prejardhje shqiptare duke qenë arvanitas.

Në fjalën e tij, Glezos pyeti kreun e Parlamentit grek nëse ishte i sigurt që ishte grek pasi mbiemri i tij ishte arvanitas.

“Ne jemi fqinj (me shqiptarët sh.r), gruan mund ta largosh nga shtëpia, edhe djalin mund ta largosh, por fqinjin jo”, u shpreh ai ndër të tjera në atë fjalim që mbetet një ndër më të fortit sa i përket shqiptarëve në Parlamentin grek.

o.j/dita

 

March 30, 2020 13:47
Komento

16 Komente

 1. SHQIPTARI March 30, 14:24

  Nuk ishte arvanitas por nga Naksosi.Pavaresisht ishte me proshqiptar se arvanitasit e vete shqiptaret e greqizuar se fundmi.Burre me b…. me plote kuptimin e fjales.Qofte i Parajses.

  Reply to this comment
  • Aladini me Eskorte March 30, 18:08

   TE GJITHE SHQIPTARET DHE GREKET JANE ARVANITAS

   GJEOGRAFIA POLITIKE ESHTE TJETER GJE

   MANOLIS ISHTE GREK POLITIKISHT, POR ARVANITAS PREJ VERTETI.

   POR KEQ E KA PATUR SEPSE NE GREQI E QUAJNE TRADHTAR PO TE THOSHTE JAM ARVANITAS, TEK NE E QUAJNE TRADHTAR PO TE THOSHTE NUK JAM.

   MJAFT QE NUK I TRADHTOI GJITHE JETEN ATO QE BESONTE. LUFTOI PEE TO EEHE NE MOSHE TE THYER.

   KJO E BEN BURRE QE MERITON RESPEKT.

   Reply to this comment
 2. Tani March 30, 15:12

  I lehte qofte dheu per kete Kapedan !

  Reply to this comment
 3. Operacioni Zjarri March 30, 15:20

  Lamtumire legjende! Ti ishe nje njeri i madh dhe mik i mire. Nuk do te te harrojme kurre. Prehu ne paqe!

  Reply to this comment
 4. Agim kocillari March 30, 15:56

  O Shqiptar qe nuk je shqptar, flet nuk flet ti ai MANOLIS GLEXOS mbetet Ai QE ESHTE, SHQIPTAR DHE GREK.
  PO TI O I MJERE KUSH JE?

  Reply to this comment
 5. Ndreqni gabimin March 30, 15:58

  Ky ishte 100 % grek i paperzier dhe nje burre i madh jo arvanitas.

  Reply to this comment
 6. Fatmiri March 30, 16:25

  Manolis Glezos ,komunisti i vendosur Grek qe hoqi flamurin Gjerman dhe vendosi ate Grek mbi Akropol ne Athine ,por qe me vone u denua edhe me vdekje nga junta fashiste greke;por e shpetoi zeri i protestes nga e tere bota,perfshi edhe ate Shqitar!
  Lamtumire heroi dhe lavdia e Greqise dhe mik i madh i popullit Shqiptar !
  Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
 7. fteri March 30, 17:55

  Keqardhje për vdekjen e Zotit Mandis Glezos,një kurorë me lule të freskta i dërgojmë nga larg. Shpirti tij vaftë në parajsë ,urim nga larg ,nga shqipëria e veriut.i dërgojmë ,heroit luftës greqisë ,ballkanit europës nga fashizmi e nazizmi .Ai ishte burr i madhë ,hero i shkundjes parlamentit grek ,në favor për shqiprinë dhe heqjen e ligjit luftës .Është hero i ngritjes flamurit mbi Akropolit -Greqië në L2B ,si i heroive bashkimit sovjetik të Stalinit mbi Raishtang. dhe mikut të madhë të shqiptarve dhe ENVER HOXHËS në veçanti .

  Mandis Glezos me 16 prill 1985 mori pjesë në varrimin e Enver Hoxhës në Tiranë dhe ai tha :
  “U befasova kur pashë një ppull të tërë që po qante dhe thashë:

  – Një popull mund të mbashë të shtypur ,e të ndrydhur
  -Një popull mund ta bëshë që të vuaj .
  -Por një popull të tërë nuk mund ta bësh që të qajë për TY”

  Kjo është madhështia e Enver Hoxhës ,fjala në mitingun e përmortëshëm .

  Reply to this comment
 8. Nderim per kete njeri March 30, 18:11

  Vdiq nje njeri i madh.

  Reply to this comment
  • faro March 30, 18:12

   Qenie humane me vlera ndërkombëtare!
   Jam surprizuar kur e pashë të kalonte trotuarin, për t’iu drejtuar ndërtesës së presidencës, ku bëheshin homazhet. Me ra ne sy se ishte i vetmi me flokë të gjata. Dikush mu përgjigj se ishte ZGlezios. . Erdhi I vetëm nga Greqia vetëm per atë qëllim.

   Reply to this comment
   • ganiu March 30, 18:13

    Faro, për ç’rast e ke muhabetin?

    Reply to this comment
    • Pellazgos March 31, 04:03

     Ndryshimi midis Grekeve Arvanitas me Ismail Beun,Frashellinjte etj eshte se te paret luftuan per Epirin e Pirros,Kastriotit etj kurse te dytet per Tur-qine.
     E verteta nuk mund te ignorohet.
     Viti 1821,fillon Revolucioni Greke me Lider Arvanitasit.
     Viti 1860,1870 etj Ismaili dhe Frashellinjte shkuan per te luftuar per Sulltane ne Stamboll,IsM aili u be Deputete,Governatore ne Liby.
     Po pse keta quhen “Pellazge apo Ilyre”?
     Shumica e popullsise myslimane “shqipetare” kishte Ndergjegje Turke.
     Nuk i thone pak 500 vjet,Xhami cdo dite,Gjuhe Arabe ne Xhamija,Skolio Greke dhe Turke.
     Nuk e kuptoj ku inkuadroheshin “Shqipetaret” jo myslimane apo Orthodhoks.

     Reply to this comment
 9. Gzim Kulufi March 30, 19:26

  Muzikant i pavdekshem! Dhe nuk eshte arvanitas por grek, por si i majte, por edhe si njeri qe ishte ne radhe te pare, kombesia nuk perbente kryesoren tek Manoli.

  Reply to this comment
 10. Pellazgos March 31, 04:04

  Ndryshimi midis Grekeve Arvanitas me Ismail Beun,Frashellinjte etj eshte se te paret luftuan per Epirin e Pirros,Kastriotit etj kurse te dytet per Tur-qine.
  E verteta nuk mund te ignorohet.
  Viti 1821,fillon Revolucioni Greke me Lider Arvanitasit.
  Viti 1860,1870 etj Ismaili dhe Frashellinjte shkuan per te luftuar per Sulltane ne Stamboll,IsM aili u be Deputete,Governatore ne Liby.
  Po pse keta quhen “Pellazge apo Ilyre”?
  Shumica e popullsise myslimane “shqipetare” kishte Ndergjegje Turke.
  Nuk i thone pak 500 vjet,Xhami cdo dite,Gjuhe Arabe ne Xhamija,Skolio Greke dhe Turke.
  Nuk e kuptoj ku inkuadroheshin “Shqipetaret” jo myslimane apo Orthodhoks.

  Reply to this comment
 11. Sota March 31, 04:06

  Njerez personalitet te ketij rangu si Manolis Glesios i formuar e kalitur si luftetar ne dy periudhat e luftrave me te veshtira per Liri e demokraci, per paqe e mirkuptim midis dy popujve, do te duhet shume kohe per t’i ardhur atij parlamenti e atij vendi.
  Le te jete sa me skalitur figura prej revolucionari perparimtar Democrat ne historine e Greqise por dhe te Shqiperise per te qene nje shembull i gjalle ne brezat pas.
  Burre qe merititon respekt te madh nga te gjithe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim