Ndahet nga jeta piktori Vilson Kilica, Rama: Lamtumirë profesor

July 8, 2016 12:18

Ndahet nga jeta piktori Vilson Kilica, Rama: Lamtumirë profesor

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sot ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Piktorit të Popullit, Vilson Kilica.

“Lamtumirë profesor. U nda nga jeta Piktori i Popullit Vilson Kilica, mik i shtrenjtë dhe i paharrueshëm që jetoi me ngjyrat duke e ndarë bujarisht dijen e tij me të rinjtë”, u shpreh Rama në një postim në rrjetin social “Facebook”.

Vilson Kilica është një nga krijuesit më të rëndësishëm të pikturës shqiptare që fillon nga viti 1950 e deri në ditët tona sidomos për periudhën e gjatë të viteve të diktaturës komuniste në Shqipëri. Mbas studimeve në Akademinë e Artit në Leningrad, Vilson Kilica kthehet në atdhe për të dhënë një kontribut të rëndësishëm në kulturën dhe artin shqiptar. Me personin e tij lidhet krijimi i Akademisë së Arteve. Si drejtori i parë i kësaj Akademie, Vilson Kilica ka rolin kryesor si organizator dhe përpilues i strukturës pedagogjike.

July 8, 2016 12:18
Komento

2 Komente

 1. Dhimitwr M. Xhoga July 8, 14:07

  Vison Kilic nuk VDES.

  Teksa hap kompjuterin t’i them “Mirmwngjesi Atdhe”si cdo ditw,(aktualisht tej oqeanit)..njw foto e njohur zw faqen e saj tw parw sa shkrimi “KOB”; NDAhET nGA jETA VILSON KILICA dhe kwtw lajm e jep kryeministri vWndit Edi Rama. Impresionohem.
  Tw parwn telefonatW mikut sa kolegut ti,deri atje nW LeningrAd kolegw mar Vangjush Zikon, kWtu mes Torontos,ani se moshw thyer…Dhimbie..dhimbie thotw Profesori dhe s’di pse ndwrpritet linja. Po mEsazhi u dha. Me tw bashkoj dhimbien pWr kwtw personalitet tW Artit e kulturWs shQiptare; Piktorin e Popullit Vilson Kilica.
  Jo Nuk duam ta besojmw, “Vilson Kilica ndahet nga jeta” e ketw e thotw kryeministri vwndit; ish nxnwsi Tij.Faleminderit aTij pWr konsidEratn.
  Njeriu mysafir wshtw nw botw po Ai ishte i jashwzakoshwm pwr ne shqiptarwt e vecanwrisht, pwr ne, bashkwmoshatarw.
  Isha i “vonuar”dola von nga “cerdhia”Dangwlli” Zavalani im shtrati nwnws sime,kur mwsova “hapien e syve”tw bashkwkohwsve tw mij drejt dijes, hapie qw i solli Clirimi i vwndit, me atw Lufte herroike N. Clirimtare,
  drEjt botwn Qyteteruar qw dhe sot, lakmojmw.
  Vilson Kilica qw ndwr tw parwt qw e pati atw fat e,.. njw jetw na nderoi, I faleminderi dhe sot nw ditwn e lamtumirws.
  Dijet e mara atje, sa njw jetw. pwrvojw nw Atdhe,,i bwri njw me studentw e nxwnws shqitarw njw jetw ,bwrw Drejtori i parw i “Akademisw Arteve” tw Tiranws e mbarw shqipwrisw, vlerwsuar me titullin e lartw PIKTOR I POPULLIT.
  Lamtumirw Profesor, “Piktor i Popullit”,shprehem dhe unw 80 vjecari,njw jetw “mwsues”, me shwmbullin e tij,paraprirws, marrw dhimbien e gjithsa emigrantwve kwtu nw Toronto,ish kolegw sa bashkwkohws me tw deri studentw tw tij…
  Ngushwllime families dhe shokwve e miqve pwr kwtw humbie mbreswlwnwse.
  Na tej oqeani fatkeqwsisht,do tw doja t’i vija njw tufe Lulw, kwtij artisti,mes artistwve: “LULE TW PARA TE ARTIT SHQIPTAR, ndarw nga jeta .
  I pwrjetshwm kijtimi i tij.

  Toronto 08-07- 2016 Veteran MESUES
  (Dhimitwr m. Xhoga.)

  Reply to this comment
 2. petraq July 9, 02:01

  ngushellime familjes dhe te afermeve.ai ishte me te vertete njeri qe qendronte me kebe ne toe dhe vetem dinte te bente mire.ai ishte nje engell

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*