Ndal përçarjes Veri – Jug!                            

September 6, 2018 12:42

 Ndal përçarjes Veri – Jug!                            

 

Apel i Shoqatave Atdhetare e Kulturore të fshatrave të Tepelenës

Kryesitë e Shoqatave Atdhetare e Kulturore që veprojnë në Tiranë, që përfaqësojnë Krahinat e Tepelenës, të mbledhura më datë 31.08.2018 në Tiranë, bazuar në misionin e tyre atdhetar,  që,  e kryejnë  në bazë të programit të sanksionuar në statutin e tyre, kanë ndjekur me vëmendje dhe shqetësim të madh, debatin e hapur kohët e fundit për Kampin e Punës në Tepelenë, nga Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish Sigurimit të Shtetit dhe Ministria e Kulturës. Disa muaj më parë u debatua ashpër për kampin, për nismën e marrë për ta shndërruar atë, në një kamp si “Aushvic i Shqipërisë.” Absurditet dhe miopi historike e këtyre nismëtarëve dhe e Ministres  së Kulturës.

Në kushtet e reja të pluralizmit, të lirisë së shtypit dhe të informacionit, një kryqëzatë e zezë me shumëllojshmëri shpifjesh e banalitetesh publicistike është ngritur kundër LANÇ-it, duke arritur deri aty sa ta quajnë atë si luftë civile. Jo zotërinj! LANÇ-i nuk ka asnjë element të luftës civile. Duke dashur të japin ligjërata allaturka, këta ideologë, teoricien e apologjetë të reaksionit shqiptar, kërkojnë të korrigjojnë historinë. Por historia nuk është koniunkturë politike që bëhet me konsensus politik, ajo është e fiksuar në dokumente që provojnë të vërtetën historike.

Partia neofashiste PD-ja,  dhe pinjollët e bashkëpunëtorëve të fashizmit, të drejtuara nga komunisti fanatik i kthyer në “demokrat” e antikomunist flaktë, Sali Berisha, ky Neron i Kombit shqiptarë, ju vërsulën simboleve të LANÇ –it, duke shkatërruar  lapidare, memoriale, varrezat e dëshmorëve, muzeumet, ju hoqën ëmrat e heronjve dhe dëshmorëve, institucioneve, shkollave rrugëve dhe ju vunë emrat tradhtarëve e bashkëpunëtorëve të fashizmit. Të njëjtën gjë bënë këto forca të errëta me pasoja të rënda për ekonominë shqiptare, duke e vjedhur e shkatërruar çdo vepër e ndërtuar nga komunistët,  si  në bujqësi, industri, në arsim, shëndetësi, shkatërruan ushtrinë dhe sistemin e drejtësisë me kursin e plepave.

Ne e kemi ndjekur me vëmëndje këtë revansh anti Jugë,  anti Labëri,  antihistorik e antikombëtar që kanë ndërmarrë në  të kaluarën  dhe  kohët e fundit, këto mendje të çmëndura dhe antishqiptare, me idenë e anti komunizmit  përpiqen, me të gjitha mënyrat e format që të godasin e të denigrojnë një nga trevat më patriotike të vendit, siç është Labëria, si baza kryesore e LANÇ. Këto grupe, pseudointelektualë dhe pinjollë të bashkëpunëtorëve të fashizmit, të mbështetura nga PD e neofashistët e rinj,  insistojnë se në Tepelenën Labe, ishte ndërtuar kampi famëkeq i shfarosjes në masë duke e quajtur “Aushvci shqiptar”. Kjo është një e pavërtet historike. Në Tepelenë ka pasur një kamp pune, kur në Tepelenë nuk kishte fare punë, me përjashtim të një hoteli privat dhe një kafene që ndalonin autobuzët e linjës Tiranë – Gjirokastër.

Nga muaji prill e deri më sot, nga përfaqësuesit e Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish Sigurimit të Shtetit po propagandohet me të madhe, për ta paraqitur kampin e punës në Tepelenë si “Aushvicin e Shqipërisë”. Pse ky sulm ndaj Tepelenës dhe  Labërisë në këtë kohë cili është qëllimi?  Shtypi ka trajtuar probleme të neveritshme dhe të pavërteta gjatë kësaj periudhe. Ne si shoqata shprehim keqardhjen dhe indinjatën e thellë, se të gjitha gjërat që janë thënë dhe shkruar janë të pavërteta. Pse doni ta njollosni Tepelenën dhe Labërinë, sepse  vetëm e vetëm, se ajo është e krahut të majtë, ky është një abuzivizëm i rëndomte dhe jashtë çdo logjike për kohën që po kalojmë.

Kush e kërkon përçarjen Jug e Veri, Kur ne jemi të gjithë shqiptarë, pse kjo politikë dashakeqëse dhe urrejteje ndaj tepelenës dhe Labërisë? Sepse Labëria dhe Tepelena kanë qenë baza e fuqishme e LANÇ-it dhe është kundër neofashistëve të rinj që kanë kapur politikën shqiptare dhe është për unitet kombëtar dhe jo përçarje. Ne si Kryesi shoqatash, mbështesim porosinë që i bëri kongresmeni Amerikan Joe DioGuardi Kryetarit të Bashkisë Tepelenë Z. Tërmet Peçi, mbështasim të gjithë ata autorë që kanë marrë pjesë në këtë debat dhe kanë dhënë mendimet e tyre të drejta si Prof.Dr. Pëllumb Xhufi,  gazetarët, Bedri Islami, Xhevdet Shehun dhe Viktor Mala, Mero Baze, studiuesin Bashkim Qeli, veteranët Krenar Progonati, Drago Shehu, Beqar Skënderin  për mbështejen kurajoze e drejtë e bindëse për opinion e gjere mediatik, për kampin e punës në Tepelenë. Ne do të respektojme vauajtjet e njerëzve të pafajshëm por do të mbrojmë me vendosmëri idealet, vlerat, zakonet e tradita labë dhe kontibutin patriotik të popullit të Tepelenës, si gjatë LANÇ-it dhe në ndërtimin e vendit pas luftës.

I sugjerojmë Këshillit Bashkiak Tepelenë dhe Kryetarit të Bashkisë Z. Tërmet Peçi, që të organizojnë një referendum në të gjithë Tepelenën, për problemin e Kampit dhe në rast se Qeveria e vendos, që të bëhet memoriali,  është referendumi ai do të vendos. Në rast se nuk pranohet referendum, historia ka treguar se populli  tolerant i Tepelenës,  simbolet e pa dëshiruara,  që njollosin krenarinë e tij, i ka hedhur në lumin Vjosa si të pa dëshiruara për trevën Labe.

Shoqata Atdhetare “Labëria”, Kryesia e Shoqatës “Luzati”, Kryesia e Shoqatës “Tafil Buzi”,  – Kryesia e Shoqatës “ Derveni”, – Kryesia e Shqatës “ Krahësi”,  – Kryesia e Shoqatës “ Lopësi” dhe përfaqësues nga të gjitha krahinat e Tepelenës.

September 6, 2018 12:42
Komento

3 Komente

 1. "Pasuesi veteran" September 6, 15:41

  Degjijeni Zerin Atdhetar te shoqartave Tepelenase e me tej.

  Pershendetie solidaritetit te Shoqatave atdhetare te solidaritetit te fshatrave te Tepelenes, per ate ploblem sa jetik dhe prestigji per te ashtuquajturin”Kampin “Aushvici tepelenes”.Eshte nje veprim Antikombetar. Te ndalohet ndrtimi dhe funksionimi tij..

  Nga nje gup “Pasues Veterane”
  Toronto.

  Reply to this comment
 2. Ylli September 6, 18:33

  Ndal perçarjes Veri-Jug por PD eshte antikombetare ,propozimi eshte antikombetar, njerezit qe kritikojne banden e Enverit me usta Dushan Mugoshen jane antikombetar ,madje dhe foshnjat qe vdiqen ne kampin e Tepelenes ishin antikombetare sepse e kishin parashikuar orakullet e Laberise qe do beheshin armiqe te pushtetit popullor !!!!
  Hajde atdhetarizem hajde.Tamam provincial delirant qe kjo mut demokracie u jep mumdesine te shkruajne e botojne cfare u thote mendja e tyre injorante dhe fshatareske.
  Gallate eshte se dhe shoqata “Tafil Buzi” (nje nga kreret e Kryengritjes kunder Tansimatit),prononcohet per kampin antinjetezor e antishqiptar te Tepelenes ??!!??
  Jane vrare burra e gra e kane vdekur foshnja ,o atdhetare fshatare provincial e qehallare Partie.Nuk po thote njeri qe Tepelena eshte Aushvic ,por menyrat e trajtimit te shqiptareve nga shqiptaret ngjante me te Aushvicit.
  Do thoni qe ne Tepelene nuk kishte furra djegjeje ??? Kjo na ngeli dmth per ta percaktuar si Aushvic.Se po te kishte ,ju te paret do ta propozonit ??? Mjaft me hipokrizi dhe cinizem sharlatenesh se po vjen 2020 e ju akoma sikur beni mbledhje te mullaret e barit.
  E mos u lodhni me emra shoqatash “Kuçi” “Muçi” “Sulua” ” Milua” e lloj lloj fshatarizmash por mblidhuni dhe vendosni veç nje titull.
  Shoqata e Oficereve ,Policave ,Kapterave ,Sigurimsave Tepelenas ….”O ME DELE ,O ME KAPELE”

  Reply to this comment
 3. Alban Dega September 7, 04:57

  From: [email protected]
  Date: November 28, 2012 at 10:30:45 AM EDT

  JUG E VERI …
  JEMI SHQIPERI

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Mos shihni Jug
  Mos shihni Veri
  Veri a Jug
  Jug e veri
  Nje trup ne jemi
  Jemi Shqiperi !
  Nga Presheva deri ne Cameri
  Nga Preveza gjer ne Plave- Guci
  Nga Mitrovica deri ne Rumeli
  Ne jemi nje trup…
  vetem nje ne jemi
  Jemi Shqiperi!
  Ku bukes buke i thone
  E ujit i themi uje
  Eshte toka jone
  S’ka vend i huaj!
  Ku jetes i thone jete
  E kujes i thone kuje
  Gjaku shqiptar s’ humbet
  Kurre s’ behet uje
  Sa te jete njerezia
  E te gjalloje jeta
  Askush si ne s’uron Tungjatjeta
  Askush ne Gjithesi
  Si ne nuk mirepret
  Buke e kripe e zemer
  Mireseardhe o vella
  Lipsar a n’qofsh mbret
  I njohur a panjohur
  Asnje dallim s’ka
  Kush ne Bote
  Bese si ne mba !
  Askush si ne
  Besen nuk e jep
  Te bashkuar nje grusht
  Jemi mbret mbi mbret !
  Nje trup te bashkuar
  Si gishtat e dores
  Sio dhomezat e zemres
  Si stuhi e Vlores
  Suferine e bores !
  A ka gisht te Jugut
  A gisht te Veriut
  A ka gisht te Lindjes?
  A ka gisht te Perendimit ?
  Jemi nje pellembe dore
  Ne zemer te Njerezimit !
  Jmei si pese gishtat
  Ne pellembe te dores
  Nje pellembe Shqiperia
  Ne Globin e Botes
  Malesia ne Veri
  Ne Jug Cameria
  Kosova ne Lindje e Ilirida
  Gegni apo Toskeria
  Nje pellembe dore
  Nje zemer rrah Shqiperia
  Kemi ne nje gjuhe
  Nje gjak ne kemi
  S’na mposht dot askush
  Te nje Nene jemi
  Gen Iliro- Pellazg
  Ne damare ne kemi!
  Shqiptare te bashkuar
  Vdekje nuk kemi
  Mallkuar percarja
  Ngaterresat mallkuar
  Nje trup ne jemi
  S’ka aspak rendesi
  Jug apo Veri
  Ne jemi nje
  Jemi Shqiperi !
  Nje per te gjithe
  E te gjithe per nje
  Te gjithe se bashku
  Ne jemi vetem nje
  Veri a Jug
  Jug apo Veri
  Hej … mos gabo!
  Ne jemi vec nje
  Jemi Kuq e Zi
  Jemi Shqiperi !

  Shenim:
  Shkruar gjate ceremonise se ngritjes se flamurit me rastin e 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise ne Vlore me 28 nentor 2012 ora 10:30 para dite…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*