Ndalimi i Haradinajt, Prishtina: Të habitur nga Sllovenia. Çështja drejt sqarimit

June 17, 2015 15:25

Ndalimi i Haradinajt, Prishtina: Të habitur nga Sllovenia. Çështja drejt sqarimit

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka reaguar për ndalimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga autoritetet sllovene.

Në një deklaratë për media të lëshuar nga MPJ thuhet se, Ambasada e Kosovës në Lubjanë është informuar për ndalimin e Haradinajt dhe ka është vënë në kontakt me autoritetet përgjegjëse, konkretisht me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe atë të Brendshme të Sllovenisë, për të sqaruar rrethanat e ndalimit.

Sipas Ministrisë së Jashtme, çështja është duke u sqaruar dhe pritet të mbyllet shumë shpejt.

Edhe Alban Dërmaku, këshilltar i Haradinajt, që po e shoqëronte gjatë udhëtimit, tha përmes telefonit për Top Channel se aktualisht Haradinaj po bisedon me policinë sllovene dhe pritet që shumë shpejt gjërat të sqarohen, që Haradinaj të mund të vazhdojë kthimin në Prishtinë.

Dërmaku tha se janë të habitur se si autoritetet sllovene nuk e kanë pastruar databazën e tyre, kur një gjë e tillë nuk figuron në asnjë shtet tjetër.

Haradinaj u ndalua nga policia e Sllovenisë në bazë të një fletarresti ndërkombëtar të lëshuar nga Interpoli në vitin 2006, me kërkesë të policisë së Serbisë.

June 17, 2015 15:25
Komento

2 Komente

 1. Shkodran I Vjetër June 17, 18:01

  E habitshme,
  si ka mundësi që të gjithë fqinjët tanë kristiane janë të qelbun, të gjithë pa përjashtim: grekët jevgj, serbët sllavë të këqij, maqedonasit po ashtu, malazezët, kroatët, sllovenët, romunet, bullgarët edhe italianët shumë racista DHE TË GJITHË KTO FQINJË KA NJË OPINION PUBLIK DHE POLITIK TE PËRBASHKËT NË LIDHJE ME SHQIPEFOLSAT E EMIGRUAR NGA AZIA.
  PSE ? SEPSE KURRË JU NUK INTEGROHENI !! Kjo është një e vërtetë e hidhun dhe tepër e rrezikshme sepse mund dhe po përdoret nga forca të mëdha që për qëllime të përkohshme e interesa politike mund t’ju përdorin si proksi për luftat e tyne që në fund ju do t’a kuptoni që s’do ju dalin hesapet dhe do braktiseni nga “miqtë” perëndimor dhe do liheni në një pozicion tepër të pashpresë, pa askënd perrotull t’ju ndihmojë. S’do këtë Tyrykie t’ju vij në ndihmë. Do ju qajnë nga larg.
  “Mbetsh more shokë mbetsh,
  përtej urës së qabese,
  të fala të m’i besh Erdos,
  ….. ….. …..
  Para dy muajsh, ne kulmin e pushtetit të Erdos dhe në megalomanine e tij kur fap. .. pritet energjia elektrike në TË GJITHË VENDIN !! Per dy ditë gjithë turkia, me qytete e fabrika pa drita. KAQ !! Mesazhet nga Fuqitë e Mëdha !! Gyzela,te silleni si ju kërkon Bota e Zhvilluar !! Po luajtet lojnat tuaja të pabesa, ju nxjerrim dhe nga ajo pjesë europiane që zaptuat. Mos harroni që në pjesën perëndimore të atij shteti të qelbun duke llogaritun edhe pjesën dërrmuese të Kostandinopojës, janë vllaznit tonë europian që kanë shekuj që robtohen nga mongolët aziatik. Vetëm të shikoni surratet e atyne të Gezi Park kundër uniformave dhe surratave te zi te sjellun nga anadolli! Janë shumë domethanese për ata që kanë gjysmë truni !!
  A e kuptoni pra pse asnjë kojshi nuk ju don ? A e kuptoni pse ju shikojnë si sëmundje ? Sepse jeni të sëmurë !!
  Ne 91in kurrë nuk i harroj ato imazhet në TVSH kur kufiri i jugut u thye dhe mijëra mijëra popullsi, pa asgja në dorë apo në trup iu vërsulen pyjeve drejt Greqisë, atij vendi të bekuem ! Me qindra Grek popull e prifta dolën fushave po ashtu me bukë e krype e shumë bujari dhe i futen Shqypetaret duke mendue se të gjithë kanë Gjergjin në zemër edhe pse emnin e kishin qazim e qerim të dalun nga gulagu sovietico-islamik i enver pleh ndytesine hoxhës.
  Grekët dhe pak a shumë gjithë kojshit tanë janë tepër tepër të durueshëm dhe të mire ndaj nesh, tepër biles aq sa në s’do kishim kurrë mundësi për ta reciprokuar. Imagjinoni qindra mijëra grek në Shqypni dhe mijëra prej tyne të vjedhin, vrasin, përdhunojnë të udhehequn nga një mentalitet aziatik barbar ? He a e imagjinoni dot ?
  Prandaj Zoti ashtë tregue pak gjeneroz më mbasardhesit e Gjergjit, mbas mundimeve që u ranë mbi krye me ato parazita nga Azia, duke na lanë trimat e bujaret Grek si kojshi. Prandaj dhe atë tregohen shumë shumë të durueshëm me ne sepse DIKUR kemi pas Lidhë një Besë më ta, dhe ata trima e të ndershëm na durojnë, tolerojnë dhe na mbështesin në çdo arenë internacionale. Kto janë fakte jo pellitje teqesh apo gazetash islamo-post-komuniste !!

  Prandaj merrni mundimin dhe edukohuni !!
  Nuk ka të ardhme në atë mënyrën islamike gjithë urrejtje për kojshin e Europen !!
  Rruga për ne Europe nuk bjen kah Amerika!!
  Sikur dy plus dy barabartë me kater,
  ashtu dhe marrëdhëniet me kojshit s’mund të jenë të qelbuna kurse me kombe e krijesa që nuk u lidh as gjuha as zakoni (fjalë sllave btw) i thoni vllazen ?!! Wtf??
  Nuk ka të ardhme për ju në Europe më mënyrën si e konceptoni ju atë dhe me mentalitetin që keni !!
  Ata që e ndien veten Shqipetar e Europian duhet ta denoncojnë mentalitetin aziatik që na cenon çdo liri !!
  Ata që e ndien veten Shqipëtar duhet menjëherë dhe pa kushte t’u afrohen dhe të mbështesin kojshit tonë së ME TA ASHTE E ARDHMJA !!!

  Ps: Prap për ata që e kanë gjysmë truni,
  Greqia sot po lufton për njeriun e thjeshtë, për të drejtat universale njerzore,për mbrojtjen e aseteve të popullit nga privatizimi (pra nga bankierat që coptuan e vodhën pronën e popullit në gjithë Europen Lindore mbas ranies të komunizmit, që po vazhdojnë akoma sot më Ukrahinen e shumë vende të tjera që pjella e njeriut socialist që ashtë në fuqi sot ne Shqipe po I fton të “privatizojnë” edhe ma shume djersën e gjakun a atij popull, si privatizojë Koçja pshm UEM’in e Durrësit me 15,000 dollar)

  DHE NJË HERË PO UA PËRSËRIS PËR ATA QË KANË GJYSMË TRUNI !!!
  E ARDHMJA ASHTË ME ATA QE KE PERROTULL !!!
  ME GREKËT DHE SLLAVËT ASHTË E ARDHMJA E SHQIPENISË JO MË TURKIEN AMERIKËN SË JANË LARG !!!
  MOS BANI NDAJ GABIM NDAJ KOJSHIVE SE NUK ASHTE MA SHEKULLI I KALUEM DHE NUK FALEN MA SEPSE DO JET GABIM FATAL DHE TË GJITHË NE PA PËRJASHTIM DO TA PAGUAJMË SHTRENJTË NJË AKTE TË TILLË !!!
  SHIKONI EUROPEN MË SY E SHPIRT INTEGRUES !!!
  DHE KRYESORJA: GREKËT E SERBËT I KA TREGUE HISTORIA SE JANË ME TË VËRTET TRIMA !!!
  NACIONALISTAT SERB VRANË FRANC FERDINAND’in (pa iu dridh cerpiku) DUKE FILLUE LUFTËN E MADHE (në të njëjtën kohë shqipfolësit iu kundërvunë Shqyptareve e Europes që na solli nji fisnik europian si Princ, pra me na integrue në Krishterim EDHE NJI HERE dhe ma vonë dolën më flamur turk duke bërtitun DUEM BABËN )
  GREKËT NGA ANA TJETËR, TË VARFËN, TË URITUN, ME PUSHKË TË SHEKULLIT TË 19të, I DOLËN ZOT VENDIT TYNE, SHKAMBIT TYNE, DUKE THYE ITALINË MË FLOTEN MA MODERNE E TE MADHE TE MESDHEUT DHE MA VONË DUKE LUFTUE GJERMANËT NË KRETË NJË PER NJË E DUKE IA FELLIQUN ADOLFIT TEDESC KOHËN DHE PLANIN PËR OPERACIONIN BARBAROSSA (invazioni i Rusisë) DUKE I DETYRUE ME IU FUT ATIJ MUHABET TEPËR VONË, NE SHTATOR DMTH ME STRATEGJI E SAKRIFICE TË JASHTËZAKONSHME ME JETËT E TYNE SABOTUAN E SHKATËRRUAN NAZIZMIN DUKE I DHANË KOHE RUSIT.
  Po shqipfolësit, kushërinjet e nënkryetarit të parlamentit ?? Zikja me shoke plaçkitning popullsinë greke të pambrojtur. Si në kohe te turkut, ashtu dhe me italianët po dhe me gjermanët gjithmonë mercenar kundër kojshive, kundër Europes, kundër krishterimit, kundër së drejtës e dijes !!!

  ALOHA SNACKBAR !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 2. riti June 17, 19:20

  sllovenet ne prag te demikracise qelluan nje helikopter qe transportonte ushqime per nje pike ushtarake te federates jugosllave ,piloti qe u vra ishte slloven, kjo ndodhi ne demokraci,,,Cfar duhej te bente Ramush Haradinaj ne nje kohe kur po digjej kosova ,kur vriteshin popull ,kur perdhunoheshin gra e deboheshin shqiptaret prej trojeve te tyre ? Ai beri ate qe duhej te bente cdo shqiptar,Keta sllovenet me duken nje cike si LBGT, me sa duket edhe ne slloveni influenca serbe qenka shume e madhe,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*