Rroshi: Jam ndaluar në Gjermani, por thjesht si emigrant pa letra

May 8, 2016 13:01

Rroshi: Jam ndaluar në Gjermani, por thjesht si emigrant pa letra

Disa media kane botuar sot akuza ndaj kryebashkiakut te Kavajes Elvis Rroshi se eshte ndaluar ne Gjermani vite me pare dhe se duhet te jete subjekt i ligjit te dekriminalizimit.

Rroshi i pergjigjet akuzave sot duke thene se eshte ndaluar thjesht si emigrant “pa letra”.

Me poshte reagimi i Rroshit:

Duke qene se disa pjese te deklrarimit tim per pastertine e figures jane botuar sot ne disa media prane Partise Demokratie, deshiroj te sqaroj sa me poshte:

Si per shume shume shqiptare te tjere, vitet 90 kane qene vite tejet te veshtira nga ana ekonomike. Shume prej nesh i jane drejtuar emigracionit per te patur mundesi me te mira per vete dhe per familjet tona. Por, sigurisht qe te punoje me leje te ligjshme ne vendet e Bashkimit Europian nuk ishte e lehte, thuajse e pamundur. Historite e shqiptareve qe arrinin te merrnin nje vize turistike vetem e vetem per te hyre ne Gjermani e Itali e me pas punonin ilegalisht jashte afateve ligjore te vizes jane te panumerta. Sikunder se jane te shumta rastet kur shqiptare te deshperuar ne kerkim te nje pune ne perendim harxhonin te gjitha kursimet e tyre per te blere nje dokument apo nje vize te fallsifikuar.

Kjo eshte edhe historia ime, njesoj si historia e qindra e qindra shqiptareve te tjere. Une jam ndaluar ne Gjermani nga autoritetet vendase dhe me pas jam debuar nga Gjermania. Kjo ka ndodhur pasi kam qene emigrant pa letra. Kam shkruar ne deklarate se nuk me kujtohen detajet e ceshtjes pasi dua te jem i sakte ne cdo percaktim. Te gjitha detajet dhe procedurat e ndalimit dhe debimit tim jane duke u zbardhur nga avokatet e mi dhe do u vihen ne dispozicion publikut dhe institucioneve shteterore sa me pare te jete e mundur. Por nje gje eshte e sigurte: Une nuk jam subjekt i asnje krimi qe parashikon ligji dekriminalizimit dhe nuk doja qe Sali Berisha dhe partia e tij te kerkonin largimin tim nga politika per pasaktesi deklarimi”.

May 8, 2016 13:01
Komento

5 Komente

 1. info analitike May 8, 13:23

  Ore pa kaq me pafytyresi doni ti mbroni keta kriminelet qe ka emeruar Rama. Cfare jane keto gjepura qe nuk bindin me askend. Pyeteni Roshi po Griselden a e di kush ia la me barre. Shyqyr qe i doli zot Erjonka qe beri goxha denoncim ne stil fantocian.

  Reply to this comment
 2. anije May 8, 16:03

  shyqyr qe eshte Berisha ai qe eshte se ndryshe kushedi si do dukeshit ju o Rrosh
  Po kur krahasohesh me mutin, relativisht i paster do jesh gjithsesi

  Reply to this comment
 3. Simon May 8, 17:48

  MOS E TRAZONI RROSHIN SEPSE AI KA

  GJATESINE E TRAPIT TIM.

  Reply to this comment
 4. Beni May 8, 18:26

  Ky akoma mendon se nuk ka bere ndonje gje te madhe..Mentalitet katundari : se e thyen ligjin te tjere e theva edhe une..
  Po a i lejohet nje politikani te thyeje ligjin ?
  Mijera kane qene neper burgje, d.m.th. qe dhe per politikanet nuk qenka problem thyerja e ligjit ?

  Reply to this comment
 5. Illo May 8, 22:39

  Emigracioni shqiptar eshte me problematiku dhe me masivi , qe njef Bota mbare . Shqiptaret kane bere perpjekje titanike , per mbijetese dhe integrim . Vijojne ende te jene shume te pa ligjshem . Shteti yne nuk po denon ende krimet , qe kane ndodhur brenda vendit . Krimi nuk behet per te mbetur njolle e perjeteshme . Ka nje afat , qe njerzit reabilitohen .Lufta e klasave e ndiqte te denuarin bres pas brezi . Mendoj se nuk duhen reabilituar vetem vrasjet me arme . I. Foto

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*