“Nder i Kombit s’jemi ne, janë ata të listës së Tufës o Taulant”

April 26, 2019 01:43

“Nder i Kombit s’jemi ne, janë ata të listës së Tufës o Taulant”

Poeti i njohur Arben Duka ka komentuar propozimn e djeshëm të PS për t’i dhënë Organizatës së Veteranëve të LANÇ, urdhërin Nderi i Kombit.

Duka e konsideron këtë lëvizje si hipokrizi dhe thotë se veteranët nuk mund të bëhen lolo për fushatë.

Më poshtë opinioni i tij, i shprehur sot në DITA si përherë në vargje: 

 

Më ka shpallur: “Anëtar Nderi”,

Komitet’i Veteranëve,

E ndaj unë në çdo moment,

Ndihem pjesë e partizanëve!

 

E lexova Taulantin,

e m’u duk sikur na talli,

kur i bëri thirrje Metës,

“Nder i Kombit” të na shpalli!

 

Nga rilindja e mit’hatve,

dekorata s’presim kurrë,

ndaj i themi Taulantit:

“S’e lan dot  m..tin me shurrê!.”

 

“Ti që për Mit’hatin, Ballin,

as një fjalëz nuk e the,

pse pa pritur e kujtuar,

tani t’u kujtuam ne?!”

 

Të kuptojmë o Taulant,

lëreni këtë gallatë,

thuaj Ramës arrogant,

s’jemi lolo për fushatë!

 

”Nder i Kombit” s’jemi ne,

po janë heronjtë e luftës,

dhe më kryesorët janë,

ata të listës së Tufës!

 

Kur të zhbëni atë listë,

dhe fashistët t’i shkarkoni,

kur të shkrini Institutin,

votat mund të na kërkoni!

 

Kur të zhbëni ju Mit’hatin,

dhe gjërat açik t’i thoni,

kur t’i hiqni monumentin,

dhe falje të na kërkoni!

 

Kur si kryetradhëtar,

publikisht ta denonconi,

po s’i bëtë: “Udhë e Mbarë”,

nga ne vota mos kërkoni!

 

Se juve aspak s’na doni,

as dëshmorët-as heronjtë,

s’di pse Ballin dashuroni,

që në luftë i ranë patkonjtë!

 

Me një qese karamele,

kalamajtë mund t’i gënjeni,

po me neve më s’u shkon,

se borxhe pa fund na keni!

 

Shoku Ram’ jemi betuar,

s’shitemi për një pafidhe,

na ke thënë ti: “Ulni kokën!”,

ndaj mendjen e kokës mblidhe!

 

Kjo hipokrizia juaj,

mua më bën për të vjellë,

sigurisht kur të vijë dita,

do korrni çfarë kini mbjellë

***

Botuar sot në Dita. Ndalohet riprodhimi i materialit pa lejen me shkrim të redaksisë. Foto shoqëruese, monumenti Nënë Shqipëri në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë, vepër e skulptorëve Kristaq Rama, Muntaz Dhrami dhe Shaban Hadëri

April 26, 2019 01:43
Komento

34 Komente

 1. Lek Dragobia April 26, 02:45

  Rrjedh nè kèngè e ligjerime ashtu si çdo gjè e mirè e kètijè vèndi….Arben Duka Ti nuk je vetèm poet, por shumè mè tepèr : – Njè Profet !!!

  Reply to this comment
 2. I pa angazhuari April 26, 03:27

  Kritike therese. Koncentrat. Qarte.

  Reply to this comment
 3. Rreze April 26, 04:55

  Perktheje serbisht dhe rusisht dhe bashkohu me Kapllan Resul Begoviçin dhe botojeni ne Beograd dhe Moske.

  Reply to this comment
 4. mirel April 26, 05:35

  Hipokrizia eshte llogari elekorale o Beno, eshte plan per te te sjelle ne terezi qe te vesh e ti votosh prape, pa nuk iu hap barku Ramut Tufes per ty e per Veteranet.
  E ka formulen gati kur e shikon se i rrezohet ndonje tulle..me vrap ben nga nje bojatisje dhe hedh ndonje kocke.

  Reply to this comment
 5. Lisi April 26, 07:02

  Ben Duka , Ben djali,
  të përgëzoj , të admiroj , je i drejtpërdrejtë . E ke goditur kupolën tradhëtare të PS në pikën e saj më të dobët “ në thembër të Akilit “ , që kjo parti nuk e ka në këmbë , por , në kokën e saj .
  Luftë pa kompromis kundër tradhëtisë , pamvarësisht me ç’bojë është lyer e ç’karrike ka zënë !

  Reply to this comment
 6. met bathorja April 26, 08:54

  te gjithe veteranet e diskriminuar ete poshteruar nga Edi Rama,se taulanti eshte nje kopil i tij,te vendosin dhe bashke me rrethin e tyre familjar,shoqeror dhe farefisnor te mos i japin asnje vote ketij tradhtari te Luftes dhe gjakut te deshmoreve. Pastaj le ta shohe ku do ta coje Tufa dhe tufezimi i neofashisteve qe Rama u ferkon koken.Haram na qofte po i dhame me vote ketij batutaxhiu arrogant.

  Reply to this comment
  • Komunist i Penduar Thellë April 26, 15:28

   o met bathorja, po ty te lumte, po nje pietje kisha une, kujt ke per t’ia dhone voten zotrote me gjithe farefisin? Me vjen keq po keni ngel si peshku pa uje, me nje ane keni Saleh Serbin, me ane tjeter Ramut Tradhetarin, Enveri ka shku ke aneja, si do t;ia boni mer ju te veteraneve?

   Reply to this comment
 7. lenci April 26, 09:14

  A degjuat cfare tha Rama per biblioteken “Musine Kokalari”? Po behet me nivel te larte! Leket i jep qeveria, kurse i administron…Uran Butka! Kete e di jo vetem Rama, por taulantet heshtin.
  Parate e qeverise rjedhin lume per pasardhesit e ballisteve. Me to paguhen edhe Celo Hoxha, nje ballist i vjeter, por edhe Erald Kapri e zj. Godole, qe jane ballistet e rinj. Ishin keta qe donin te digjnin librat dhe filmat e realizmit socialist. Deshtuan. Keshtu do deshtojne edhe me listat e “krimineleve”, te cilet e shpetuan vendin nga nje coptim i trete.
  Familjaret e atyre te listes nuk duhet te merziten! Ne ate liste Celo Hoxha futi edhe anglezet e amerikanet, sepse ruset i kishte futur me kohe. Pra njerezit e listes edhe njehere jane aleate te fitimtareve te luftes se dyte boterore.
  Dhe nje gje tjeter. Si eshte e mundur qe qeveria financon libra si i Celo Hoxhes qe jane jashte qellimit per te cilin eshte krijuar ai institut?
  Mbase e jep pergjigjen Taulanti, se beu i tij nuk e jep dot.
  Veteranet nuk genjehen me nje kothere buke!

  Reply to this comment
 8. PD+PS+LSI+Fatmir HALE Mediu = CRIMINALS , BANDITS , THIEVES , CORRUPTED April 26, 09:48

  RESPEKTE pèr DÈSHMORÈT e ATDHEUT ! NEVERI dhe URREJTJE për tè gjitha PARTITÈ e kêtyre 29 Viteve ShkërLLatoKraci , të mbushura me HAJDUTÈ DOBIÇA dhe FUNDËRRINA që për LEK QYL shesin edhe GRUAN e tyre , VAJZAT , MOTRËN e VÈLLANÈ , NËNËN dhe BABANË !!!!!!!

  Reply to this comment
 9. Tafuti April 26, 10:32

  Vazhdoni bëjuni këngë vetes O Koqelëpirësit e Milladinit dhe Dushanit se s’u a varr më njëri trastën hale mashtrimeve tuaja.

  Mithatit, Vasil Andonit, Hysni Lepenicës, Butkës e Bahri Omarit nuk i harrini dot as majën e K… T për inteligjencë e patriotizëm ju o plera injorantë vegla të sllavo rusëve merreni vesh mirë së sa më shumë kalon koha aq më shumë do ju dali boja e shitjes ë interesave kombëtare. Italia e Gjermania ja ku janë si gjeti gjë e do kishim qënë dhe ne qindra herë më mirë me ta po ju donit nënën jugosllavi o qorra.

  Reply to this comment
  • Ke me vete shumicen e shqiptareve o Ben Duka April 26, 17:12

   Ha mut sa te duash , or Tartufi , qe paske ndryshu siglen . Idjot e antishqiptar ne gen ! Nuk jini as 5% e popullates , perfshire edhe ndyresiren E.Rama qe kemi zgjedhur ! Vetem pas flakjes ne plehra te Sali Karazhicit , kini per te pare se sa veta do ti mbeten neofashistit Rama ! Me psikopatite e tij si “historian”, e ka mbushur kupen me kohe dhe do ti shlyeje te gjitha ! Cfar ndyshon ai nga Tufa e derrave dhe plehrat e Butkave ?!

   Reply to this comment
 10. Vasili April 26, 10:43

  Po ky beni nga na doli veteran?
  Te gjithe e njohin qe luftoi dhe kendoi.per diktatorin e kuq dhe jo per atdheun.
  Cfare nuk po vazhdon te ndodhe ne kete WC Ballkani.

  Reply to this comment
 11. intelektuali April 26, 10:47

  LANC-I I ENVERIT ISHTE VRASTAR DHE KRIMNAL
  GJYKATA E HAGES E CILESOI SI ISIS-IN BARBAR
  VETERANET ISHIN SI VAMPIRE QE PININ GJAK
  KILLERA VRASTARE QE DONIN TE MERNIN HAK
  SHQYPNINE TONE E FUTEN NE LUFTE CIVILE
  VRANE INTELEKTUALET ME PABESI DHE HILE
  DREJTIMIN E MOREN KATUNARE DRU ME PRE
  FALIMENTUAN EKONOMINE SI IDIOTE DHE DEDE
  HARROVE BUNKERET E TOLLONAT O BEJTEXHI
  QE VAJTON PER ENVERIN O PUSHT DITEZI?

  Reply to this comment
 12. Landi April 26, 11:28

  Jepi Uran Kostreci! Bej ca bejte se na kujtove epopene e karkaleceve…dhe ne kujtojme Epopene e Ballit Kombetar, qe ju beri te njohur kudo. Ashtu jeni edhe sot. Shiko komentet e bej krahasimin. Partia e Ballit nuk merr as 5000 vota. Krahasoheni me partine e Ngjeles!
  Ndonje dite me ty do merren bashkevuajtesit e tu ne burg. Nuk flasin mire, o bole intelektual.

  Reply to this comment
 13. Agel April 26, 12:34

  Intelektual te erdhi dita ti japesh dhe gojes dhe bythes,per 60 vite ke ngren mut,e as i mendoje e jo me ti shprehje keto mendime ,po veteranet,ish veteranet,ushtaraket e ish usjtarale e shum njerez te ndershem,kan femije ,niper e mbesa,qe do e ruajne dhe do e mbrojne luften heroike te popullit shwiptar ,dhe mos haro se jan shume,dhe PS dhe fiton gjithmon ka kete elektorat qe e voton dhe fiton,se kan patriotizem,adhetarizemdashuri dhe dinjitet.Respekte per veteranet e luftes,per deshmoret e atdheut,dhe mallkim per tradhtaret dhe ata we e nxjerin Shwiperin ne ankand

  Reply to this comment
 14. Komentatori nga cadra e lulit per portalin e xenit. April 26, 12:41

  U mbyt gjemia me federale,o burra shpejto kush mund te dale.pacet fashizmit dhe vinceremos se iku koha e baba qemos.dhe bashke me avazin e glorios romane,vate dhe corba musoliniane….viktime,-thote dosti,isha dhe une,me zorr minister vane e me vune,une nuk doja,jo,per flamure,por mithat beu mu be mecburre…

  Reply to this comment
 15. Veterani April 26, 12:55

  Ti tafuti, qe nuk e di mor langua por ja ke futur vetes, mos u ngazelle me ate cka shkruan poeti i nderuar, ai kritikon me te drejte, por ata qe numuron zoterote, skane te krahesuar jo per nga mencuria por nga tradhetia . E ketu te jap te drejte, se me te poshter burra per ligesite ndaj vendit te vet , sja u gjen shokun

  Reply to this comment
 16. gjitoni i Benkos April 26, 13:12

  Ja c’po na ngjet ne kete vatan,
  na del Benko Ducka si Veteran,
  an e mban kush ta marre vesh,
  do te vdesin gazit sot tuj qesh,
  keta shurraqe, keta enveriste,
  si Veterane jane vene ne liste,
  duke e bere ate lufte pa vlere,
  me Veterane pas lufte te lere,
  enveristet te rregjistruar si Veterane,
  se thone ne lufte kane pas xhaxhane,
  jane per turp e jane per tu demaskuar,
  keta enveriste si Veterane te maskuar.

  Reply to this comment
 17. MH April 26, 14:01

  Kur kam lexue poemen Ballit Kombetar te Shefqet Musarajt me dukesh si i vecant per nga renditja dhe bukuria e vargut ne cdo fjale goditje ne shenje.
  Sot kemi fatin dhe duhet ta urojme te jetoje sa ma gjate e shendetshem poetin brilant i pa krahasushem dhe i vecant nga te tjeret.Te madhin Arben Duka.Asht kaq talent sa me te rrejte mendja qe do kete ndonji instrument elektroteknike qe sa boton nji krijimtari vec kur del tjetra dhe ma e fuqishme ne brendi rrime me goditje mu ne palc te cdo ceshtje apo problemi ne kronologji kohore ore e minut nga casti ne cast e nga dita ne dite.
  Pershendetje z.Duka
  MH.

  Reply to this comment
 18. era! April 26, 14:08

  Jam dakord me ty TAFUTI NE BYTHE qe nuk krahasohemi dot per shume gjera me ato filozofet qe mbron ti por te pakten dime qe TRADHETARE TE ATDHEUT NUK JEMI SI ATA, TE RROFSHIN E NE HALE VAFSH SIC VAJTEN BASHKE ME TA!

  Reply to this comment
 19. bart72 April 26, 15:29

  Poshte komunistat

  Reply to this comment
 20. Plaku Xhuxhumaku April 26, 15:33

  Enveristet tani na maskohen si veterane. Nuk mund te jesh veteran, sepse veteranlleku nuk trashegohet. Se ka luftuar baba, apo gjyshi, apo xhaja i gjyshit. kjo nuk te ben veteran. Veterane jane ata nja 200 a 300 veta qe nuk mbajne dot as shurren e vet tashti, me gjithe rrespektin perkates. Se kah na del Arben Duka veteran kete s’ka oficer ta zgjidhi.

  Reply to this comment
 21. Nardi April 26, 15:40

  Problemi është më i thjeshtë për të u zgjidhur se sa na duket në këtë konfrontim singallar të krahëve kush tradhtar e kush atëdhetar. Le të shkohet sipas klasifikimit dhe vendime të Enver Hoxhës për figurat kryesore të komunistëve gjat dhe pas lufte. Psh. M. Shehu, Beqir Balluku, Dali Ndreu, Nesti Kerengji, Sadik Premtja, Anastas Luli, Liri Gega, Kadri Hazbiu, Petrit Dume, Ernest Jakova, Rrahman Parllaku, Feqorr Shehu, Sejfullah Malëshova, Bahri Omari, Mihallaq Ziqishti, Llambi Ziçishti, Nesti Nase, Lirie Belishova, Naku Spiru, Avdyl Këllezi, Teme Sejko, Kiço Ngjela, Llambi Peqini, Dhe kështu ecën Varga. Për të gjith këta pajtohen të dyja palët mendoj se ishin tradhtar dhe kriminel. Të shpallet Hero i Kombit Nevzat Haznedari për të cilin thuhet se këta në ballafaqime Titanike i ka vrarë me-ekzegutuar me dorën e tijë me urdhër të Komandarit suprem mbi jetën dhe vdekjen Shokun Enver Hoxha-Alias Dullë Hanxhari. Dhe për të tjerët pastaj të bisedohet dhe hulumtohet. Ballastët jan në grup të shpallur tradhtar tani të bëhet një diferencim psh për ata 60 fshatar krejt lecka që i Pushkatoi Mehmet Shehu. Të cilëve pas vdekjes medemek vrassjes ua Fali jetën Dulla i madh. Për Dullën është krejt e thjeshtë ai u emërua nga Jugosllavët aty për ti vrarë të gjith Ballist, Legalitet, Nacionalist si psh Prek Calin, Dhe komunistët detyrë mbi detyra ai kishte nga jugosllavët të vriste shqiptar. Dhe ti bënte Bujkrobër për bukën e gojës deri një ditë kur as bukë më nuk kishte.

  Reply to this comment
 22. Devolliu April 26, 17:15

  Eh mor i shkreti Xhuxhumak – per pak te ngaterrova me uturak, duket qe te paret e tu diku kane gelltitur ndonje luge corbe te prishur dhe me qumeshtin e gjirit ta paskan mekuar dhe ty. Pak rendesi ka ne se jane apo sjane veterane ata qe shkruajne. Thelbi i ceshtjes eshte : HERONJTE E KOMBIT MBETEN TE TILLE E JANE TE PERJETSHEM DHE KOLABORACIONISTET MBETEN PO ASHTU TE PERJETSHEM NE TRADHETIN E TYRE. Pinjollet smund ta ndryshojne dot kete te vertete.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 26, 19:18

   Cilen te vertete o Devolli Debili, ate te verteten qe ua futi ne bythe Enveri dhe ju pinjolleve te atyre qe dolen piknik ne 1944 u ka mbire si tumor ne tru dhe nuk ju shkulet. O Devolli Debili ti kur nuk kalon dot kali me gjithe nuse ne porten e ulet si ia ben i pret koken nuses, apo kembet kalit. Ju Devollinjte jeni proverbiale per mencurine tuaj se prapthi. Hajde ik e pirdhu futi noi paçe e noi pilaf me noi ballist te vjeter dhe zgjidheni kush e ka mire e kush e ka keq.

   Reply to this comment
 23. Anus tasi April 26, 20:52

  Poshte partizonet , djemte e Lirise ! Rrofte pjella e Tanzimatit te Turqenise , lavirja e fa çizmit te Italise dhe mishi per top i naçizmit te Gjermonise ……. Ky çiban i Shqiperise !
  Rrofahin prostitutat e pushtuesve !

  Reply to this comment
 24. dritan April 26, 21:15

  Pershendetje

  Edi Rama eshte treguar konseguent me qendrimin ndaj luftes , Ne vitin 1991 eshte e njohur thirrja e tij ,KOMUNISTET TI VARIM NE LITAR dhe pasi u debua nga PD me urdher te Saliut duke u quajtur ekstremist pikerisht per kete , ai ne rastin me te pare u hodh ne partine qe e urente aq shume ( PS) dhe e shfrytezoi deri ne piken e fundit per qellimet e tij ,prandaj veteraneve nuk ka pse t ju mbetet hatri me te ata thjesht e kane harruar thelbin e tij
  Problemi nuk eshte Rama por ajo pjese tradicionale e PS qe ne themel ka patur vleresimin e luftes ,cudia eshte ku jane MAJKO , RUCI BRACE etj ,kur ngrihen kolaboracionistet dhe perdhosin dhe tallin veteranet , kur nje I pafytyre qe paguhet me leket shtetit quan kriminele lufte heronjte e kombit , ata duket se e kane ngrene lugen e corbes dhe ju mbetet thjesht te ulin syte kur veteranet perdhosen TURP per ta
  Ne asnje vend nuk ka ndodhur qe partite e majta te tallen me luften antifashiste dhe aq me pak nje kryeminister I majte ti beje elozhe nje kreu kolaboracionist , as partite e ekstremit te djathte nuk guxojne qe te ulin vlerat antifashiste .
  Le te marim rastin e LE PEN babe apo bije qe udheheqin prej dekadash ekstremin e djathte ne France nuk kane shprehur ne asnje rast perkrahje ndaj kolaboracionisteve Franceze (MEGJITHESE NE ZEMER JANE TE TILLE) dhe aq me pak te shprehen kunder rezistences Franceze NESE DO TA BENIN ME SIGURI ATA DO TE LINCOHESHIN NGA TURMAT
  Ne historine e re apo te vjeter te Shqiptareve nese ka ndonje ngjarje qe duhet vleresuar me shume eshte reshtimi i Shqiperise ne anen e bllokut antifashist dhe te mundohesh te ulesh kete vlere eshte ANTIKOMBETARE dhe ju ben nder vetem TRADHETAREVE TE KOMBIT QE E URREJNE POPULLIN NGA KANE DALE
  Dhe nuk eshte cudi sepse vete gjendja ku e kane katandisur kete popull tregon se keta politikane qe po na udheheqin me kaq “sukses ” kane vetem nje merak, se sa lek fituan sot apo sa do te fitojne neser ne kuriz te ketij populli qe e tallin dhe po e varferojne cdo dite e me shume
  TURP TURP

  Reply to this comment
 25. dritan April 26, 21:24

  Pershendetje
  Edi Rama eshte treguar konseguent me qendrimin ndaj luftes , Ne vitin 1991 eshte e njohur thirrja e tij ,KOMUNISTET TI VARIM NE LITAR dhe pasi u debua nga PD me urdher te Saliut duke u quajtur ekstremist pikerisht per kete , ai ne rastin me te pare u hodh ne partine qe e urente aq shume ( PS) dhe e shfrytezoi deri ne piken e fundit per qellimet e tij ,prandaj veteraneve nuk ka pse t ju mbetet hatri me te ata thjesht e kane harruar thelbin e tij
  Problemi nuk eshte Rama por ajo pjese tradicionale e PS qe ne themel ka patur vleresimin e luftes ,cudia eshte ku jane MAJKO , RUCI BRACE etj ,kur ngrihen kolaboracionistet dhe perdhosin dhe tallin veteranet , kur nje I pafytyre qe paguhet me leket shtetit quan kriminele lufte heronjte e kombit , ata duket se e kane ngrene lugen e corbes dhe ju mbetet thjesht te ulin syte kur veteranet perdhosen TURP per ta
  Ne asnje vend nuk ka ndodhur qe partite e majta te tallen me luften antifashiste dhe aq me pak nje kryeminister I majte ti beje elozhe nje kreu kolaboracionist , as partite e ekstremit te djathte nuk guxojne qe te ulin vlerat antifashiste .
  Le te marim rastin e LE PEN babe apo bije qe udheheqin prej dekadash ekstremin e djathte ne France nuk kane shprehur ne asnje rast perkrahje ndaj kolaboracionisteve Franceze (MEGJITHESE NE ZEMER JANE TE TILLE) dhe aq me pak te shprehen kunder rezistences Franceze NESE DO TA BENIN ME SIGURI ATA DO TE LINCOHESHIN NGA TURMAT
  Ne historine e re apo te vjeter te Shqiptareve nese ka ndonje ngjarje qe duhet vleresuar me shume eshte reshtimi i Shqiperise ne anen e bllokut antifashist dhe te mundohesh te ulesh kete vlere eshte ANTIKOMBETARE dhe ju ben nder vetem TRADHETAREVE TE KOMBIT QE E URREJNE POPULLIN NGA KANE DALE
  Dhe nuk eshte cudi sepse vete gjendja ku e kane katandisur kete popull tregon se keta politikane qe po na udheheqin me kaq “sukses ” kane vetem nje merak, se sa lek fituan sot apo sa do te fitojne neser ne kuriz te ketij populli qe e tallin dhe po e varferojne cdo dite e me shume
  TURP TURP per ata qe kane akoma besim ne keta bastarde

  Reply to this comment
 26. demo April 27, 09:17

  Kush e ka kuptuar se c`qe ajo lufte,do te vepronte si Edi Rama.
  Kush i pa rrugacet e 91 si sulmonin magazinat e shtetit,kush i pa kaculet e jevgjit e 97 kur sulmonin depot e ushtrise,do ti krahasoje me luften partizane te rreckamaneve.
  Ata jane.
  Vetem se Azem Hajdari qe frymezonte bandat ne 91 dhe Zani Caushi qe drejtoi Vloren ne 97,nuk bene Kongresin e tyre te Permetit dhe te krijonin Qeverine Provizore.

  Reply to this comment
 27. Myzeqari April 27, 12:54

  Jam me ty. Rilindesit e asaj kohe dhane pasurine te benin Sqiperine, keta dhane Shqiperine te bejne pasurine. MOS votoni per neofahistin edi rama dhe rilindjen e tij.

  Reply to this comment
 28. Drini April 27, 13:04

  Hipokrizi, pa hipokrizi eshte kjo qeverisje qe po i jep kete titull veteraneve te LANÇ. Qeverisje socialiste ka patur edhe ne periudha te meparshme. S’ka vend per ironizime dhe po te vazhdohet me kete avaz zere se je bere pale me ata te Shqypni-Shqupit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*