Franca i dorëzon Kadaresë titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”

May 30, 2016 20:14

Franca i dorëzon Kadaresë titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”

Ismail Kadare është zyrtarisht “Komandant i Legjionit të Nderit”, në Francë.

Shkrimtari e ka marrë titullin që iu akordua pak muaj më parë gjatë një ceremonie të posaçme në pallatin presidencial “Élysée”.

Kadaresë ia ka dorëzuar titullin presidenti Francois Hollande.

Në këtë ceremoni mori pjesë edhe kryeministri Rama, i cili më heret pati një takim me  Hollande – njofton zyra e shtypit.

Në një intervistë për televizionin francez ‘TV5 Monde’ ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro tha se Shqipëria po eksporton edhe kulturë, duke iu referuar Kadaresë dhe disa artistëve shqiptarë, tashmë të mirënjohur në skenat botërore

May 30, 2016 20:14
Komento

3 Komente

 1. Juglindori nga Korça May 30, 22:52

  ISMAIL KADARE – Krenaria e Kombit tone .

  Reply to this comment
 2. sofra May 31, 07:48

  …vazhdon zyra e shtypit me lajme per Ramen qe ka Kadarene ne sfond.yxhym te degjojme fjalimet a Rames, se Kadarene e lexojme kur te marre chmimin e radhes.

  Reply to this comment
 3. Berati Ra... May 31, 20:54

  Eshte mire qe bashkepunimi dhe bashkepunetoret behen publik, legal, te dokumnetuar.
  Kur te hapet Dosja K e plote, shqiptaret do marrin vesh realisht natyren dhe dimensionin e ketij bashkepunetori te famshem te Frances.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*