Ndërroi jetë në Francë, mbërrin sot në Shqipëri trupi i mjeshtrit të kinemasë Ilia Tërpini

July 17, 2018 10:04

Ndërroi jetë në Francë, mbërrin sot në Shqipëri trupi i mjeshtrit të kinemasë Ilia Tërpini

Një nga personazhet e rëndësishëm të historisë së kamerës e fotografisë shqiptare, Ilia Tërpini është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare në datë 13 korrik.

Ai vdiq nga një sëmundje e papritur në Saint Julien të Francës.

Trupi i Tërpinit pritet të mbërrijë ditën e sotme në Shqipëri, ndërsa homazhet në nderim të tij do të mbahen nesër në orën 10:00 tek Muzeu Kombëtar.

Operatori i filmave e ka nisur punën pikërisht nga Kinostudio “Shqipëria e re”.

Ai ishte ‘Artist i merituar’, dhe gëzonte ‘Medaljen e punës’, ‘Çmimin e Republikës’, si dhe ka mbajtur urdhrin ‘Mjeshtër i madh’.

Ilia Terpini njihet për realizimin e filmave të njohur si “Dimri i fundit”, “Ballë për ballë”, “I teti në bronx”, “Mësonjëtorja”, “Flutura në kabinën time”.

s.a/dita

July 17, 2018 10:04
Komento

5 Komente

 1. ELIOT July 17, 12:13

  FILMA PROPOGANDE ..PER DIKTATUREN …. PO PER POPULLIN CFARE BERI ASGJE VETEM SA JA MBESHTESTE ENVER HITLERIT ..DO ME THENE NJE PIKE UJI NE OQEAN ….PO NE FRANCE E KUPTOI SE CFARE …TRILLOI PE 50 VJET .. JESPERE QE SKA VDEKUR BUDALLAH J ESPERE ..

  Reply to this comment
 2. Mohikani July 17, 12:36

  Eliot est un âne.

  Reply to this comment
 3. enverdjali July 17, 13:34

  Po ti more Eliot BOLJA cfare ke bere per popullin shqiptar!!!??? Na trego cfare ke bere… dhe nese ke bere me shum se Ilia Terpini do te ta heqim medaljen BOLE qe te kemi dhene dhe qe ti e mban me nder ne qafen tende te kalbur nga mendimet.

  Reply to this comment
 4. Nene Pashako D. July 17, 20:00

  Mere Eliot po si ste vjen turp sa thua ne kete rast. I marre Je ndoshta.
  Nene Pashako D.

  Reply to this comment
 5. A July 17, 21:48

  Jo vetem i nderuari operatori i filmit ILIA TERPINI paska bere dhe xhiruar filma propagantistike per Partine e Punes dhe Enver Hoxhen por e gjithe Kinostudio “Shqiperia e Re” ka xhiruar filma me frymen e kohes sepse Qeveria e asaj kohe e dalur nga Partia e Punes te jepte skenarin dhe paret e filmit dhe ishe i detyruar qe ta xhiroje.
  More te mjere dhe langaraqe, kaq e keni kallaballekun e trurit. Pse mender qeverite e korruptuara dhe grabitqare te PARTISE DEMOKRATIKE dhe PARTISE SOCIALISTE e shkaterruan institucionin kulturor te Kinostudios “Shqiperia e Re” me themel se nuk donin te harxhonin asnje para, lek per filma, per kulturen dhe artin ne pergjithesi.
  Institucionit te Kinostudios “Shqiperia e Re” qeverite e dalura nga gangsteret e PD-se dhe PS-se nuk donin te benin asgje sepse ishte fare e thjeshte qe ketij institucioni ti jepet skenari si i pelqen atyre dhe paret, ne kete menyre do te xhirohej filmi. Kjo eshte e gjitha. Pa pare nuk ka filma.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim