Ndërron jetë gjeniu i matematikës, videoja e vetme që ka ngelur nga talenti endacak që u harrua në fshatrat e Mallakastrës

August 25, 2020 17:11

Ndërron jetë gjeniu i matematikës, videoja e vetme që ka ngelur nga talenti endacak që u harrua në fshatrat e Mallakastrës

Fatmir Rrokaj nga fshati Varibop i Mallakastrës, i cili mund të bënte veprime matematikore deri në 20 shifra, ishte një gjeni matematike dhe në një shoqëri tjetër mund t’i kishin ofruar shumë, por iku nga kjo jetë si një endacak.

Ai ka ndërruar jetë krejt i harruar, ndërsa pas mbeti një shans i humbur për të, por edhe për shoqërinë.

Spikati që i vogël për dhuntitë e veçanta në shkencat ekzakte dhe sidomos në matematikë duke i çuditur edhe mësuesit e tij.

Por, mungesa e përkujdesjes nga shteti, familja dhe shoqëria bëri që një talent i tillë të kthehej në një personazh me të cilin dëfreshëshin bashkëmosharët dhe banorët e fshatit.

Në një video të filmuar disa vite më parë në fshatin e tij duke momenti kur Fatmiri bën me mëndje veprime matematikore ashtu si një makinë llogaritëse. Kjo është e vetmja video që ka mbetur prej tij.

Video e disa viteve më parë:

l.h/ dita

August 25, 2020 17:11
Komento

5 Komente

 1. Arben August 25, 19:40

  Allbania urupiane ka edhe nga këto

  Reply to this comment
 2. marli August 25, 22:39

  o ilir meta sali berisha dhe edvin rama ju qift satanai ne brim te bythes dhe ja u hedht shpirtin nga nje humner ne nje tjeter dhe gjarprit ishalla ju sillen verdall neper kocka qe i lat njerzit ne kte far derexheje…..

  Reply to this comment
 3. SHTET MUTI -KRIMINELESH August 25, 23:35

  TURP TE KENI TE GJITHE

  NGUsHELLIME FAMILJES SE

  TE NDJERIT

  Reply to this comment
 4. Raimond vlonjati August 26, 03:06

  Gjynah i shkreti –Ka qene i vetmuar , dhe ka ikur nga kjo jete qelbesire dhe shoqeri qelbesirash ….

  Ndjese paste ! R.I.P.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim