Ndërron jetë Ibrahim Madhi

February 4, 2014 22:27

Ndërron jetë Ibrahim Madhi

Është ndarë nga jeta në moshën 68-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë një prej instrumentistëve më të mirë shqiptare, violinisti Ibrahim  Madhi.

Një jetë dedikuar violinës, me një karrierë mbi 50-vjeçare mes koncertesh e mësimdhënies në Universitetin e Arteve.

“Një virtuoz që iku pa zhurmë duke lënë pas shijen e muzikës”, ka shkruar mes të tjerash kryeministri Rama në Tëitter. “Largohet prej nesh një burrë i urtë, nje artist origjinal, një njeri i përpiktë dhe i palodhur”, është shprehur Petrit Malaj, Rektori i Universitetit të Arteve, i cili i dorëzoi rreth tre vite më parë cmimin e mirënjohjes Ibrahim Madhit, me rastin e 50-vjetorit të karrierës së tij.

Profesor Ibrahim Madhi lindi në Tiranë më 25 nëntor të 1945-ës. Ai kreu studimet me rezultate të shkëlqyera në ish-Akademinë e Arteve dhe në Konservatorin e Napolit.

Është ngjitur në skenë si solist për herë të parë në moshën 17-vjeçare. Më pas punoi si violinë e parë dhe solist në Orkestrat e  RTSH-së, Ansamblit shtetëror dhe TKOB.

Ka qenë për vite pedagog, drejtor i Akademisë së Arteve dhe dekan i Fakultetit të Muzikës pranë Akademisë. Në repertorin e tij përfshihen vepra kompozitorësh shqiptarë e të huaj, vepra të luajtura nga Profesor Madhi në Shqipëri e Kosovë, por edhe në shtete të tjera si Itali, Francë, Zvicër, Austri, Gjermani e Kinë.

Në nder të tij do të zhvillohen homazhe në Universitetin e Arteve, ditën e mërkurë nga ora 12-13.

February 4, 2014 22:27
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*