Çfarë përfiton Shqipëria nga strehimi i muxhahedinëve iranianë

February 16, 2016 16:10

Çfarë përfiton Shqipëria nga strehimi i muxhahedinëve iranianë

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka vizituar Shqipërinë për të falënderuar qeverinë shqiptare për rivendosjen e anëtarëve të grupit opozitar iranian në Shqipëri, të njohur si Muxhahedinët e Khalq.

Këtë thekson versioni  anglisht i Zërit të Amerikës, sipas të cilit në dy vitet e fundit Shqipëria ka pranuar 1 mijë anëtarë të MEK-t, ndërsa pret edhe 2 mijë të tjerë.

Grupi ka jetuar deri më tani në një kamp në Irak nën mbikëqyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas “Voice of America”, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, ka deklaruar se Kerry nuk do të fliste publikisht për këtë çështje, ashtu sikurse ndodhi në fakt.

Shuma për të cilët Shtetet e Bashkuara do të japin është rreth 20 milionë dollarë, shumë e cila e do të shërbejë për ngritjen e qendrës për pritjen e iranianëve.

Më tej thuhet se SHBA-të do të japin për Shqipërinë ndihmë për zhvillimin ekonomik, ndërsa do ta ndihmojë vendin tonë me kapacitetet fizike për të strehuar refugjatët.

Si çështje të dytë, “VOA” përmend reformën në drejtësi. /Dita/

 

 

February 16, 2016 16:10
Komento

17 Komente

 1. ble-ta February 16, 16:36

  Prandaj jane dhene dekorata “burra shteti” dhe dekorata te tjera te pa publikuara.
  Prandaj mbahen ne kembe dhe mbeshteten politikane te inkriminuar qe te shantazhohen dhe te jene gjithmone ne rrjesht si ushtare per cdo urdher te cmendur qe u jepet (si ai i armeve kimike qe vetem debilet dhe idiotete nuk e kuptojne se nga cfare menxyre kemi shpetuar).
  Por fatkeqesisht menyrat nuk mbarojne jo se keta muxhahedine nuk kane ku shkojne -ashtu si armet kimike qe per nje jave u demontuan pa zhurme e pa buje dhe nuk qe nevoja te behej gjithe ajo zallamahi dhe te vihej ne siklet nje popull i tere.
  Lepuri fle tjeter kund.
  Keta jane mina me sahat qe vihen per te plasur atehere kur t’u duhen amerikaneve, dhe jo se nuk kane ku te rine.SHBA ka hapesira pa fund, pa fund dhe pa ane ku ti mbaje keta mjeshtrat e Iranit. Dhe parate qe i jep shqiptareve le ti mbaje dhe ti perdore per ta. Perse vihet populli shqiptar ne keto prova kaq te dyshimta dhe te rrezikshme? Vetem nje popull pa dinjite lejon qeverine qe ta marre neper kembe.Keto jane veprime destabilizuese per kombin shqiptar.
  Edhe ne Kosove Drejtori i diplomateve mbeshtet qeverine tradhetare qe punon per interesat e Serbise???? Kush merr vesh se cfare behet??!!
  E megjithate-si ka thene Galileu- turp i madh eshte per perendimin dhe per popullin shqiptar qe ka rene ne kete nivel ( qeveria nuk llogaritet se eshte nje bande horrash dhe cubash.
  Qeverite e shtetev Europiane mos jane antiamerikane qe nuk i prenojne??? Plehra ata qe kane zaptuar qeverite e shqiptareve

  Reply to this comment
 2. USA February 16, 16:40

  Jeni bere si kurva e evropes. 20M kushton bytha per majmunadinet.

  Reply to this comment
 3. maks February 16, 16:41

  rendesi ka qe keta te mos ngrijn xhamia sic beri turqia me arabet sepse na u mbush shqiparia me xhamia si kerpurdha

  Reply to this comment
 4. Tomorri February 16, 17:00

  Na i tregoni shkurte dhe qarte se çfar do fitojne femijet e mi nga ardhja e ketyre muxhahidinve ne shqiperi se deri tani jane te dy pa pune dhe me nga dy femije.Ej degjoni o politikane apo jo kane nga dy femije.!!!!!

  Reply to this comment
 5. XXXL February 16, 17:36

  Te gjithe me te futur e kane u lumte, para se te jemi pro Amerikane, ne jemi parasegjithash SHJQIPETARE. Tani ne Shqiperi mund te vine te strehohen edhe grupe te tjera terririste, per aq kohe qe Qeveria Amerikane i cileson opozitare, qe jane ne sherbim te politikave te tyre.

  Reply to this comment
 6. FAZLLIQ February 16, 18:31

  2000 MUXHAHEDINE MJAFTOJNE PER TE BERE GRUSHT SHTETI NE CILIN DO VEND TE ‘BOTES SE TRETE’ PER TE QENE NEN AMERIQINE QE NA KA SHKERDHYER 25 VJET EDHE GRATE DERI SA U RA EDHE INFARKT MBI DAFLLAK!

  Reply to this comment
 7. Futja kot February 16, 18:41

  Bravo shqiptaret vijne verdalle neper evrope e usa e gjetke si qente e rrahur mahmutoxhedinet vijne ne sofer e e gjejne shtruar,pa piken e lidhjes me vendin e gjyshit tim babait tim e bashkekombasve te mi,reagoni o shqipo se do ju kerkojne ndonje dite tu jepni edhe grate e prape gek sdo beni dot,po pse mo ky vend qe smban dot njerezit e tij qenka me i pershtatshmi per keta 3 mije vrasesist profesioniste?

  Reply to this comment
 8. intelektuali February 16, 21:04

  MJERE VATANI ME KETA PUSHTETARE TE SHITUR!

  qe veprojne njesoj si me LHL-te e Asadit ne terrin e nates. Po ku je more mashtruesi i pacipe Edi Rama qe vetem dje deklarove njeqind here se me John Kerry-in nuk ke diskutuar strehimin e talebaneve te Sadam Hysenit ne vendin tone, por fole me kete karabush qe eshte fajtori kryesor i krizies ne Siri vetem pe reformen ne Drejtesi? Po kujt ne Bote i plas per reformen ne Drejtesi more mashtruesi Edi Rama kur e ke mbushur pParlamentin me vrastare dhe kriminele me vule ne balle qe nga Frroku dhe vellezerit e tij deri tek Gramoz Rucet e Enverit si Dinosaure Prehistorike te Partise se Punes.

  Me mire ik me nder o Edi Rama dhe mos e be Shqypnine HALE te Botes ku kushdo mund te dhjese jashteqitjet e tij, sepse as Saliu nuk arriti deri ne kete pike.

  Me mire ik me nder o Edi Rama qe te gezosh LEKAT qe ke depozituar ne SHBA, 200 milione USD se po e vezhdosh keshtu me mire shiko se c’po ndodh ne Rumani me pushtetaret e korruptuar.

  Reply to this comment
 9. spata February 16, 21:37

  Vazhdojme te gjukojme si ne kohen e Enverit.Imperjalizmi amerikan eshte armiku kryesor i popullit shqiptare.Do te na fusi terroristet Muxhahdista qe nje dite te rrezojne Qevrerine e te na marrin shtetin.Ta bejne vendin bazen e terrorit per te sulmuar vendet e tjera.Hajde largpamsi gje niale qe do ta mbajme Shqiperine shkemb graniti.Do heqim vallen ne gojen e ujkut amerikan.
  Ky eshte nje vendim qe nuk cennon aspak interesat e vendit tone.Ska llogjike qe Sh.B.A ,te ciles i kemi dhene aq shume,te hedhi poshte nje popull per te strehuar 2000 kundershtare politike te nje vendi tjeter.
  Keshtu ka ndodhur dhe me ne.A e dini ju sa grupe kundershtaresh te komunizmit strehuan amerikanet ne Athine,Rome,Bon,Uashington,Kajro e Londer? Ja qe historia e pruri qe dhe. ne te strehojme kundershtar politike pa na detyruar te heqim nga kafshata jone.Ke qeveri rrezuan shqiptaret ne mergim qe te trembemi ne nga keta qe strehojme.Pse zgjodhen ne themi qe jemi me kaq probleme.Tonat jane te lidhura me praktikat e gabuara qe kemi ndjekur.Kjo nuk na perjashtone nga detyrimet si partner me Sh.B.A.Jo cdo propozim i Aleatve duhet refuzuar .Jemi te detyruar qe dhe te kontribojme per tu afruar sa me shume me ta.Jo per kete,jo per ate ve ne pikpyetje marveshjet e bashkpunimit me Aleatet.Pra ju shqiptaret mbetet me teorit enveriste te mbylljes.
  I fryjme kaq shume sa i mbushim mendjen vehtes se Amerika po na prish se sa po na ndreq.E fillojme me Saliun dhe perfundojme tek plehrat.E hapim thesin sa kerkojme qe ata te regullojne. ato pune qe si bejme dote ne.Po pse na e quajten Saliun burre shteti.Mire bene kurr ne snxjerrim dote para drejtesise hajdutet dhe kriminelet.Ke denuam ne dhe ata na kthyen krahet.Pse qendruan ne krye te numerimit te votave ne 21qershor 2013 dhe u gezuan aq shume sa beri dhe pershtypje. E pershendeti fitoren jo se ishte kundershtari Rama-Meta por populli shprehu vullneti e tij per tu dhene stop ne rruge demokratike qeverisjeve te keqia.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 17, 10:09

   Mos e permend Enver Pederastin qe i kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin Jugosllavise Komuniste dhe me pas Rusise Bolshevike dhe akoma me pas Kinezeve Fanatike dhe kur mbeti ne Dimrin e Vetmise se tij falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori. Mos permend as Imperializmin amerikan (jo imperjalizmin tend analfabet) qe eshte terminollogji e Partise se Punes per qellime demagogjike qe te beje miletin skllav dru me pre, sepse amerikonet si i thone tironsit e kane treguar historikisht qe nga koha e pilgrimeve te pare qe nuk i plas fare per popujt e tjere, por vetem per veten e tyre dhe prandaj me te mberritur ne brigjet e SHBA dhe u kerkuan ndihme banoreve vendas pasi po vdisnin nga uria dhe acarri i dimrit, keta pilgrime lakmitare vrane dhe masakruan indianet qe i strehuan dhe i kishin shpetuar nga vdekja e sigurt dhe i grabiten tokat dhe pasurite e tyre dhe sot u kerkojne falje vitimave te tyre me festen e tyre tradicionale “THANKSGIVING”. Qe te dalim ne teme:

   AI POPULL QE NUK ESHTE NE GJENDJE TE MBROJE TERRITORIN E TIJ ESHTE I DESTINUAR TE BEHET SKLLAV I NJE TJETRI

   Ky eshte nje postulat i Aleksandrit te Maqedonise qe e perseriste vazhdimisht gjate fushatave te tij historike, por qe e perseriste me deshire edhe Sulltan Sulejmani i Madh i Turqise kur pushtoi pothuaj gjysemn e Botes.

   prandaj:

   John Kerry mund te jete sekretar famoz i SHBA per politiken e jashteme, fajtori kryesor bashke me Putinin e Rusise per krizen e refugjateve ne Siri, ashtu sic ishte Kondoliza Rajs sekretare e jashteme e Xhorxh Bush Junjorit, Presidenti me budalla qe ka pasur SHBA qe financoi Saliun dhe Gerdecin dhe la 26 te vdekur pas me financimin e tij bujar per firmen priivate Saliu&Son dhe qe nuk mbajti asnje pergjegjesi per kete financim kriminal vrastar sepse Presidenti Bamir Topi ishte i shitur totalisht tek mafia e Saliut dhe PILGRIMET e sotem amerikane e kishin nuhatur kete gje, ashtu sic kane nuhatur tani Edi Ramen me kriminelet pas tij qe i ka futur ne Parlamentin e Like Floririt dhe ne kete situate keta PILGRIME te sotem amerikane thone:

   PSE TE MOS U HEDHIM KETYRE DEBILEVE QE DEKOROJNE ME MEDALJE XHELATET E ENVERIT CA LHL TE ASADIT DHE PSE TE MOS E BEJME SHQYPNINE ENVERISTE SI NJE REZERVAT KAMIKAXESH ME TALEBANE QE S’I DO KUSH?

   Reply to this comment
 10. shqipe February 16, 22:19

  Oooo, more idiot te sail serbit! O, te fencur… Po dilni me te zgjuar nga usa ju?! Dhe e kuptuat, qe na i ka me te futur,me ne fund? Plasni deri sa te merrni urdherin e dyte te sales se pjedhur… behuni gati per planin B. te tij,se me planin A. deshtoi ata pas … O,mjeraner,Rama, di c’ben.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 February 17, 12:31

   normalisht përdoret thënja “koqe gomari”për ndonjë idiot si puna tënde o shqipe!!ti duke qënë femër nuk di si të ta përshtas!??
   moj debile ata që e kundërshtojnë nuk janë të saliut!!vetë saliu për tu dukur i mirë i a tha ramës në parlament se ai e mbështet në pranimin e muxhahidinëve!!thjesht ja nxorri në shesh atë që rama e kishte fshehur deri tashti!!
   oooooj shqipe që as sa një harrabel nuk ke tru!!
   rama po i bën punët nën rrogoz moj debile!!në një shtet demokratik punët nuk bëhen kështu moj rabeckë pa tru!!vetë amerika nuk e mban të fshehtë nga populli i vetë një gjë të tillë!!vetë VOA e thotë hapur!!
   a i ke bërë pyetjen vetes se përse ky karabushi, që ti thua se i di se çbën,nuk ta thotë hapur një gjë të tillë??
   apo akoma nuk je çmësuar me “enveri i di punët e shtetit”kurse ti ndoshta të kallëmit!!
   hy debila,nuk po ju kërkon kush të shpikni ndonjë gjë të re,por të paktën mësoni nga ajo që keni pësuar!!
   mos qëndroni në mut tërë jetën!ose mëmirë mos vegjeto në mut,pavarsisht se rritesh shumë!!

   Reply to this comment
 11. MH February 16, 22:33

  Fjala e urte popullore: “Merre jeten si te vije”. Pershtatu.
  Leni m’nji ane krenarin dhe karaterin.Behuni ma modest ne politike mbasi jeni te detyruar ti nenshtroheni politikes se jashtme pa vullnet e pa kushte.Politika Shqiptare bashke me politikanet e vet nuk asht asgja ma shume se nji zinxhire qe vertitet rreth gishtit te superfuqive ekonomikisht ma te forte se neve e diktuare nga politika e jashtme e tyre.Kuptoni mos u zini sikur jeni armiq ndervedi,behuni modest e te urte ne politike te brendeshme.Per politiken e jashtme tonen nuk ju pyet kush as per ush as per balush.
  Asht shue perjetesisht formula e prezantimit te lidhjeve te mardhenieve diplomatike me shtetet e huaja:
  1- “njohja e pavarsise e teritorit te RPSH”.
  2- “Mos nderhyrje ne punet e brendeshme”.

  Reply to this comment
 12. Fatherland February 17, 10:13

  Shqiperia nga strehimi i xhihadisteve perfiton nje politike qeverisese e kujdo qofte, qe nuk zgjidhet e mbahet ne pushtet nga vota e shqiptareve, por nga kohzgjatja e Gojores qe qeveria i ben Amerikes. Plus, fiton dhe mundesine qe neser te behet Target i fraksioneve e luftes mes grupeve islamike e vater terrorizmi. Pra, Perfiton shume, fale bythlepirjes ne grup qe politika jone ben nga shkallet e avionit deri te shkallet e Ambasades se USA ne Tirane.

  Reply to this comment
 13. Lloji February 17, 12:23

  Na sqaroni ore gazetare si funksionon marveshja, sa kohe do qendrojne tek ne cfar afatesh kane nuk dime asgje reth ketij informacioni…apo thjeshte do ti lene te lire e te na i Shqipetarizojne?!
  Na informoni me lajme te plote jo gjysmak…

  Reply to this comment
 14. A."White" February 17, 13:04

  Nuk ka ketu media apo gazeta investiguese qe te deklarojne sakte sa eshte numri i muxhahedineve te ardhur deri sot, e sa do vijne. 2-4-6 mije apo me shume. Nuk ka deshire media te jete trasparente. Duket ka marre dhe ajo nje porosi, ne mos nga Kerri, nga Donald Lu qe te mos tregojne me shume se flet vete qeveria.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim