“Ndihma më e madhe? T’i kërkosh llogari qeverisë për taksat”

November 28, 2019 11:36

“Ndihma më e madhe? T’i kërkosh llogari qeverisë për taksat”

Nga Gjergj Erebara

 

Ndihma më e madhe që mund t’i japësh familjeve në nevojë, ato të goditura nga tërmeti dhe ato të tjerat, të cilat kanë tërmet gjithë kohës, është t’i kërkosh llogari qeverisë se si i përdor taksat tona, ta mbash përgjegjëse kur haptazi i vjedh dhe ta detyrosh të bëjë politikat që ti pëlqen, p.sh., të riparojë herë pas here shtëpitë e më të varfërve të më të varfërve, ose të japë ndihmë ekonomike për ta, ose të ofrojë shërbim shëndetësor të paguar me taksat tona pa pasur nevojë për spitale private për të varfër.

Sa për orientim, nja dy shifra:

A janë ndihmat e grumbulluara deri tani, 1-5 milionë euro?!

Bukur! Tani mëso këtë tjetrën: çdo ditë përgjatë të gjithë këtij viti ne kemi paguar 11 milionë euro taksa e tatime. Në total afro 4 miliardë euro. (P.s. në këtë shifër nuk përfshihen taksat koncesionare të tilla si taksa e rrugës së kombit, taksa e kolaudimit, taksa e aeroportit të rinasit, taksa e sigurimeve të makinave, taksa e komisioneve bankare etj. etj. etj. Lista është e gjatë).

 

****

Marrë nga faqja e autorit në FB

November 28, 2019 11:36
Komento

37 Komente

 1. Buda November 28, 11:43

  Une jam pensionist i varfer, nuk kam pune me qeverine; por e keshilloj Erebaren, qe perpara se te hedhe syte tek arka e shtetit, ne kete fatkeqesi te shikoje nje here xhepin e vet dhe plackat e shtepise se vet, pastaj te flase. Le te dale e te deklaroje se cfare jep nga xhepi dhe shtepia e vet dhe pas tij do te dalin me qiundra mije sjhqiptare per t’i bere balle fatkeqesise qe na ra!

  Reply to this comment
  • Berati November 28, 13:14

   Zoti pensionist po sapo ta tha o i uruar. 11 milione euro ne dite pra 4 miliard euro ne vit paguajme taksa qe dalin nga xhepi Erebares dhe gjithe shqiptareve. Kur pyesim se ku shkuan keto pare pse arka eshte bosh pse fondi i emergjences ska kokerr leku kur zjarrefikesit dhe ushtare skane as dorashka te duket se po bejne ndonje gabim? Shteti eshte ne sherbim te qytetarit dhe jo qytetari ne sherbim te shtetit dhe shtetari duhet te jape llogari tek qytetari qe eshte punedhenesi i tij.

   Reply to this comment
   • Buda November 28, 16:32

    Te kalohet kjo fatkeqesi nga ne te gjithe, pastaj per te kerkuar llogari qeverise ka pasur dhe do te kete kohe pa limit. Nuk eshte koha e kritikave por cfare ndihme konkrete dhe ti sot!.Nuk mund t’i bertasesh nje njeriu qe ka rene ne pus,por duhet nxjerre nga pusi pastaj rrihe se ta di per nder!

    Reply to this comment
    • Berati November 28, 18:27

     Dakort jam me ty. Te gjithe bashke. Edhe une qe shkruaj nga larg u mundova te ndihmoj sadopak pa asnje interes ,pervec atij shpirteror qe te ndihem pjese e dhimbjes se vellezerve te mi por te le ky palaco. Tjetri Po mbytet ne pus si thua ti por ky del si kaposh anes pusit e te tregon se ketu komandoj une. Dhe ju te tjeret beni gam gam ,dhe juve te tjereve do tua mbyll gojen. Mijera shqiptare mundohen me aq sa munden te ndihmojne por ky del e u thote mos bini me ushqime e veshmbathje se skemi ku ti cojme. Brenda dy oresh mbreme u mblodhen mbi 300 mije dollare tek Fundjava Ndryshe pa urdher pa detyrim kurse tek llogaria e kaposhit as 10 mije euro. Pse? Sepse njerezit skane si ti besojne nje njeriu qe ka 7 vjet ne qeveri e mbledh taksa kur vjen e keqja thote ska nje grosh. Shqiptaret me gjithe difektet qe mund te kene kane shpirt te madh. Nuk kane nevoje ti theresesh kur bie e keqja por nuk jane as leshko qe tu tregosh se per te nxjerre te mbyturin nga pusi duhet litar kur litarin duhet ta kishte prure ai qe kane caktuar per ate pune .

     Reply to this comment
    • agroni November 28, 19:28

     Ore, Buda, qe je pensionist e morem vesh se na e the vet, por nuk besoj qe te kesh dae ne pension edhe nga logjika.
     Te rrosh vete,se mendja te ka shkuar per te uajtur ndomino. Te te rroje rama, se vet eje gati te flijohesh per te.

     Reply to this comment
     • Buda November 28, 20:30

      Une flijohem vetem per bashkeshorten dhe dy femijet e mi, sepse dua t’i le mbrapa.Une kam nje profesion me Erebaren dhe i dhashe nje keshille profesionale si me i vjeter qe jam.

  • llapi November 28, 13:55

   Edhe per ujin e puseve ka ven taks po nese nuk ka lek ne keto reste tragjike si mos ti kerkohet llogari qeverise !?!

   Reply to this comment
  • Araniti November 28, 22:16

   Pikerisht see rrojne akoma mbi toke vemje si ky “”Juda”…oh desha te thosha Buda…vuan Shqiperia…..see ka mbeshtetje vemje te tilla qeveriu vjedhe,shperdoron,keqperdor,jep ppp, ben 1km rruge 20 milion euro….eee normal qe nuk ka fonde per emergjenca dhe fatkeqesi te tilla natyrore….me plehra te tille qe vete emerohen pensioniste kur realisht jane minjte e qeveriut qe nga ndertesa kryeqeverisese…perpiqen te mbulojne …mjerimin ku e ka zhytur antishqiptari Rama shqiperine…

   Reply to this comment
   • Buda November 29, 10:22

    Aranit, une shpreha mendimin tim si gazetar i vjeter se, pavaresisht nga gafat financiare te piktorit demagog Edi Rama, ne na takon te japim gjithcka, brenda mundesive materiale e financiare, qe ta kapercejme kete fatkeqesi te madhe qe perfshiu Shqiperine. Por qysh nga dita e sotme, apo e neserme, si t’i kemi qare viktimat, ne do t’i kerkojme Kryeministrit te Shqiperise qe ndihmat financiare te derguara nga e gjithe bota, nuk jane as per te mbushur buxhetin e boshatisur prej manierave te tij per te investuar per buje; por as per te blere apartamente nga shteti per familjet e demtuara; pasi, mire termeti qe fajtori kryesor, po ata njerez qe kane ndertuar pa projekt, pa sizmolog, pa inxhinjer e pa leje shteterore ne toka bujqesore,hapesirat e kenetave apo reres se bregdetit si “toka te xanuna”, nuk kane faj. Nese shteti iu blen shtepi ne Tirane, mijra te tjere do t’i shembin vete ndertimet e tuyre dhe do te kerkojne strehe ne kryeqytetin e Shqiperise.

    Reply to this comment
  • Tan_Tironci November 29, 02:06

   Shume turp te kesh z.Erebara.
   Une jetoj be Florida dhe te pakten njehere ne vit, do te kete gjendje te jashtezakonshme, por asnjehere nuk kam degjuar te thone tna e rindertoje shtepine shteti. Është kapitalizem.
   Taksat o trongull me Ere Bari, jane per shkollat, rruget, administrate, spitale, ushtrine, policine, etj.
   Çdo njeri e ka me detyrim qe te siguroje shtepine ne Qendrat e Sigurimeve, ju jua dini emrin besoj.

   Reply to this comment
   • Tiger December 1, 19:57

    Po sigurisht se ne Amerike eshte korrupsioni me iadh ne Bote. Korporqtat dhe bankqt cifute jo vetem qe nuk paguajne taksa por ju jepen shperlblime triliona dollare. Leket shkojne dhe per ushtrine prandaj Amerika eshte shtet KERME

    Reply to this comment
 2. fatja November 28, 11:54

  Ne nje vend normal me keto abuzime qe kane bere politikanet tane ne keto tridhjete vite, pa perjashtim te majte dhe te djathte, sot te gjithe duhet te jene ne burg. Sa per taksat edvini qe erdhi si pastronjes i se shkuares ose si rilindas sic i pelqen atij te thirret rezultoi abuzuesi me i madh i taksave dhe parave publike. Habitem sesi ky njeri nuk ka frike se nje dite do te akuzohet dhe do te shkoje ne burg ?

  Reply to this comment
 3. hasani November 28, 12:30

  Eh, more erebari sa idiote jeni. Edhe ne kete situate kerkoni te perfitoni politiksht dhe mbase edhe per te vjedhur dicaka. Plehra. Mylleni gojen te pakten per keto dite fatkeqsie.

  Reply to this comment
  • Faruku November 28, 12:36

   Po Erebara
   Mos flisni, mos beni gek
   Se keshtu do Aliu dhe Saliu
   Fajin e ka Kadriu

   Reply to this comment
   • Lavdrim November 28, 12:36

    Dmth KM do mbyllë portalet që Ben Tigri të “menaxhojë” i qetë fondet miliona euro të diasporës për tërmetin!?
    Nuk i mjaftojnë 13 konçesionet e oligarkëve që vetëm si vjet kanë vjelur 120 milion euro.

    Reply to this comment
    • Fantazma e Lirakut November 28, 12:38

     Po jo mo pse hap panik
     Ben Ahmetaj eshte i ndershem
     Nuk ka burre me te ndershem te garantoj
     Buke thate ha i ziu
     Mezi i del rroga
     Pale vese t tjera
     Zeroooo
     Se thone disa qe eshte kurvar
     Te mallkuarit
     Fake news
     Hapin panik

     Reply to this comment
     • Beni November 28, 14:15

      Ben ahmetaj ka qene i denuar per vjedhje te impulseve telefonike qe i ka bere shqiptareve permes nje kompanie bullgare. Ai duhej te ishte ne burg dhe vetem tek ne ndodh me standardet e politikes shqiptare ala sali dhe rilindje hajdutet dhe kriminelet menaxhojne buxhetin e shtetit per me teper deri ne minister finanace

 4. kris 1 November 28, 12:34

  Celesi eshte sistemi elektoral.Ndryshimi I tij dhe nje president I zgjedhue nga populli I con NE Te semes bandat politike.Bie piktori dhe merr mevehte doktorin

  Reply to this comment
  • Hosteni November 28, 14:22

   Mire e ke ti, ama fillimisht duhet te terhiqen zvarre ne bulevard disa koka, pastaj le te dale nje burre i mire dhe e zgjedhim president. Pa u bere kjo, nuk ve mend njeri. Ne nje vend ku vota shitet per dhjete mije lek apo trollet e Fuges si ky Jimi ketu poshte, komentojne per nje sufllaqe.

   Reply to this comment
 5. Jimi November 28, 12:45

  Cudi e madhe me kete vend!? Ka kaq shum njerez te mencur si puna e ketij Ere bari qe mund ta qeverisin kete vend dhe ne vemi e zgjedhim ca “budallenj e te “pashkolle”!? Duket qe ne mileti jemi budallenje, qe nuk arrijme dote te marrim vesh, kush jane budallenjtre dhe kush te mencmit qe mund te qeverisin kete vend! Tashti ti Ere bari, bej si te besh dhe do ta durosh kete qeveri “budallenjesh” deri sa ta zgjosh kete milet, qe neser te zgjedhi nje qeveri te mencur!

  Reply to this comment
  • mirel November 28, 16:08

   Si tall bythen ky Jimi. Ketu kane vdekur mileti nga paturpesia e krimit shteteror qe abuzon mw cdo gje, ky e paska problemin me mendjen e Erebares.

   Reply to this comment
 6. Ra ky mort dhe pame...Krizen financiare. November 28, 12:47

  Ra ky mort dhe pame…ate qe vetem qeveria Rama mohonte se ekzistonte : Krizen e plote financiare shkaktuar nga bjerrja e hajduterise pushtetare.
  Kemi pra nje termet mbi termetet, ekonomine e dergu ne vdekje klinike nga nje politike qeverisese shkaterruese. Nga nje qeveri e deshtuar plotesisht ne politikat ekonomike e drejtuar nga nje kryeminister me njohuri ZERO ne fushen e ekonomise, qe prej 6 vitesh flet per gjithcka por vetem per ekonomi jo. Ose dhe kur flet tregon rritje ekonomike te qendrueshme (!)
  Mund te ndihmohet nje qeveri duke i kerku llogari per taksat por kur kjo qeveri ka veshe dhe tru te kuptoje nga ekonomia dhe jo te brrockullise si papagall per rritje ekonomike ne tentative.

  Reply to this comment
 7. intelektuali November 28, 13:56

  Kush eshte:

  NDIHMA ME E MADHE?

  Une per vete do te thosha se ndihma me e madhe per Shqypnine do te ishte qe Edi Rama te hiqte dore perfundimisht nga tentativat per rikthimin e Kohes se Qepes te Enverit me festimet frenetike dallkauke per 29 nentorin e Zi jugosllav komunist dhe me homazhet qeveritare dallkauke ne 5 majin e Tradhetise dhe Pabesise se Enverit ndaj shokeve te tij, te mos mbushe bulevardin duke varur ne tela fotografite e krimineleve te Enverit qe kane mbushur lumenj me gjak njeriu te pafajshem, te mos dekoroje me medalje kriminelet dhe xhelatet e Enverit, te mos lejoje rrugacet si Termet Peci dhe dhunojne Kishat e Zotit dhe kryesisht te mos hedhi me parashyte enveriste ne majat me te larta te shtetit dhe pushtetit gerdalla dhe spiune te Sigurimit, “Venusa” te Enverit qe kane kapur kreun e KLP-se dhe Pseudo Reformes Enveriste ne Drejtesi,

  atehere:

  I MADHI ZOT MUND T’I MESHIROJE SHQYPTARET E PAFE.

  Gjerat e tjera jane:

  PALO GJE.

  Reply to this comment
 8. Loni November 28, 14:04

  Bravo…
  Por keq administrimi fiskal eshte demi me i madh qe beri Rama…sot 90% e administrates jane me me pak se 3 vjet pune,eksperienca o……..

  Reply to this comment
 9. Mala November 28, 15:05

  Jemi intaxhi ne Qeveri,jemi ziliqare pse Rama qeverise, e jo ne te tjeret qe te gjithe se bashku nuk morem besimin e sovranit, sa mori Rama me PS vete mbi 50%, Andaj kemi venerime,vrejtje e shohim vetem gabime dhe, shohin “qime ne veze” te PS dhe Qeveria Rama, e nuk shohim trarin ne subjketet tona,sidomod PD dhe LSI me alaeatet per rreth.

  Reply to this comment
  • mirel November 28, 16:12

   Ca ha mut shume o kafshe. Kane vdekur dhjetra njerez o kafshe. Keto jane rezultatet e menaxhimit qe i behet shtetit. O bastard, jane zhdukur familje the tera dhe te tjeret jane braktisur neper cadra ndersa ti paske nervate na tregosh “menaxhimin”.
   U kurve muti. Ke hak kur nuk te “menaxhojne” njerezit nje litar per qafe.
   Vete vdes per horrat o popull i mjere dhe nuk ben ze

   Reply to this comment
  • intelektuali November 28, 16:37

   Mala -Vita -Ramisti:

   E ke gabim vleresimin enverist!

   sepse:

   Edhe Hitleri i merte pa sikley 100 % te votave te gjermaneve, madje edhe komunistet e votonin Partine e tij te shpetimit kombetar ne fillim derisa nuk ja pati me nevojen dhe i nxorri komunistet jashte ligjit duke i flakur si leter bythe. Me pare kete ne Itali e kishte bere socialisti Mussolini,

   por:

   Edhe Enveri merte 99,99 % te votave, vetem komunisti Sejfulla Maleshova votonte kunder tij qe ishte nje votues i rregullt ne Fier dhe shkonte ne qendren e votimit i veshur me kostum dhe kollaro dhe hidhte voten e tij KUNDER duke ngritur doren me gishtin e madh poshte qe e shqeronte me fjalen:

   KAPUT!

   Duke lene gojehapur dhe te shastisur antaret e KQZ-se dhe sehirxhinjte perreth

   Reply to this comment
  • intelektuali November 28, 16:38

   Mala -Vita -Ramisti:

   E ke gabim vleresimin enverist!

   sepse:

   Edhe Hitleri i merte pa siklet fare 100 % te votave te gjermaneve, madje edhe komunistet e votonin Partine e tij te shpetimit kombetar ne fillim derisa nuk ja pati me nevojen dhe i nxorri komunistet jashte ligjit duke i flakur si leter bythe. Me pare kete ne Itali e kishte bere socialisti Mussolini,

   por:

   Edhe Enveri merte 99,99 % te votave, vetem komunisti Sejfulla Maleshova votonte kunder tij qe ishte nje votues i rregullt ne Fier dhe shkonte ne qendren e votimit i veshur me kostum dhe kollaro dhe hidhte voten e tij KUNDER duke ngritur doren me gishtin e madh poshte qe e shqeronte me fjalen:

   KAPUT!

   Duke lene gojehapur dhe te shastisur antaret e KQZ-se dhe sehirxhinjte perreth

   Reply to this comment
 10. Ronald November 28, 15:43

  Bravo sh e sakte!

  Reply to this comment
 11. ChrisGum November 28, 16:32

  ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  https://bit.ly/35PSYVM44

  Reply to this comment
 12. I nerum Intelektual. mos ju nda qepës se pa qepën s'ka argumentim dhe mos harro kanalin e Korfuzit kur flet për tërmetin! November 28, 17:43

  Intelektualit të nerum i ka ngelur sahati te qepa e Enverit. Bije tërmet ai me mënçuri dhe llogjik të fortë intelektuale do ta lidh o me qepën , o me anijet angleze në kanalin e Korfuzit, o me 5 majin, o me Stalinin që vrau 400 miljonë rusë bashkë me Mao Ce Dunin që vrau 6 miljardë kinezë. Je shumë i pasur në larminë e argumenteve tua për të dërrmuar farën e keqe komuniste por harron se komunisti më i devotshëm që ka ngelur është shoku Sali Berisha, asnjë tjetër.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 28, 19:07

   Jemi ne nje linje shoku i nerum,

   por:

   KE GABUAR RENDITJEN:

   Sali Varkari dhe sali Sekretari i Enverit mesa di une vrau Remzi Hoxhen dhe Kosta Trebicken me bedelet e tij, me pas vrau 26 vete , prinder dhe femije rrogtare mjerane kokpalare, por edhe kunatin e tij gardian mbikqyres anglez ne Fabriken e Vdekjes ne Gerdec nga lakmia per t’u pasuruar i financuar nga Pentagoni i Bush Junjorit me 300 meleone dollaro,

   por:

   Ne renditjen vrastare si killer komunist eshte si cirak i Monstres Gjakatare, Enver Hoxha qe nuk ka te krahasuar me asnje Diktator pernga egersia e torturave dhe ekzekutimeve njerezore qe po te krahasohen me krimet monstruoze te Stalinit dhe Mao Ce Dunit qe zene vendin e dyte dhe te pare ne Bote per nga statistika e vrasjeve dhe numuri i viktimave keta Diktatore do te dukeshin para Enverit,

   si:

   ENGJELLI PARA DJALLIT

   prandaj:

   Hap syte dhe mba vigjilencen revolucionare se sahati i Kohes se Qepes te Enverit vazhdon avazin me tik-takun e tij famekeq qe zemeroi shume Zotin ne 1968 dhe qe deri me sot nuk ka pushuar te flase me shqyptaret e pafe me shenjat qe dergon papushim sic ishin edhe dy termetet e fundit qe per fat te keq moren kaq jete njerezish te pafajshem, rahmet!

   Reply to this comment
 13. D. November 28, 20:02

  Erebara respekte per qytetarine.
  Qeveria eshte KCK si pa termet e me termet.

  Reply to this comment
 14. Adih November 28, 20:35

  Policia para nje ore deklaroi se po vidhen ne Durres banesat qe i kane lene banoret nga frika e ndonje katastrofe tjeter ne te ardhmen .Kembane alarmi per politikanet .kjo eshte pasqyre ,si e kane katandisur ekonomine shqiptare ,politikanet e ketij tranzicioni post komunist .Turp dhe dhimje bashke. Meshire o Zot.

  Reply to this comment
 15. t’i kërkosh llogari qeverisë se si i përdor taksat tona !! November 28, 21:27

  Mire termerti qe ra dhe nxorri te gjithe te palarat e 30 viteve Demokraci, si kushtet mizerable te banesave te qytetareve dhe ato te ndertuara pa leje, dhe pa ekspertet perkates, por ky termet po tregon dhe aftesite organizative te Qeverise Rama stafin e tij te paafte vetem ne keto dy dite !
  Shikojme nje zv Kryeminister dhe nje kryeminister vetem ne ekrane qe levizin si pordha neper brek, qe thone gjithshka por qe ne te vertete nuk kane asnji kontroll te territorit, cm per cm, asnji kontroll te buxhetit shtetror
  Duket qarte qe Kryeministri eshte totalish jasht loje dhe i paafte te organizoj njerzit qe paguhen me taksat tona !
  Shume te paafte !
  Dhe nuk ka faj ! Asnji investim serioz ne burimet njerezore , per 30 vjet rrrjesht !
  Kemi nje prersident koqe kandari nje kryeminister koqe kandari nje lulzim bash dhe nje opozite koqe kandari !
  Nuk shoh deri tani ekspert te qeverise te bashkise te qendrave lokale te qyteteve dhe fshtarave qe te daslin ne tv
  Del vetem Kryeministri qe sqaron nji per nji cdo qytetar qe i del ne rruge !!!!

  Po jo mor Kryeminister
  – ti duhet te rrish ne komand,
  – ne shtabin e emergjencave
  -ne grupet e punes te emergjences

  Ku je o Kryeminister ?!!!

  Sot detyra te theret te mos bredhesh lart e posht dhe te mos merresh me llafe shume se boll te kemi degjuar !
  Koha per Veprim !

  Reply to this comment
 16. Babale November 30, 19:40

  Intelektual! Edhe une jam dakord me ty. Le ta leme kohen e qepes se Vekes dhe le te marrim kohen e preshit te te birit te tij shpirteror Sali qoftlargut! Te meshiroj, se edhe pse po rropatesh duke zografisur per cdo artikull, ke pare ti qe asnje nga keta “birbot” nuk ta fershellen!? Zoti te dhente takat dhe inat!

  Reply to this comment
 17. tani December 2, 11:14

  Duhet ta falenderoni kryeministin E.Rama per sensibilizimin mbarshqiptar e at nderkombetar per te ta ndihmuar popullin shqiptar per ta kaluar me lehte kte katastrof natyrale.Por shtetet e BE jane te habitur pse shteti shqiptar merr persiper ndertimin falas te banesave te prishura e te demtuara e ne te njejten kohe demshperblime?kompanit e siguracionit te pasuris tundeshme e patundeshme sipas kontatave te nenshkruara.Ai qe pagon kontraten merr demshperblimin e nuk ka pse te marr demshperblim ai qe I eshte demtuar shtepia e nuk ka siguruar mallin?Pse jane kompanit e sigurimeve?Shteti mund te ndihmoj por jo e gjithe demet te paguhen nga shteti.akan te drejte shtetet e Europes apo Amerika?Me zemer te plasur un them po.Pse duhet te te pagoj shteti per gjitha demtimet,ku ti marrin te gjitha kto burime financiare kur dihet historikisht se qe nga 1912 eshte shteti me I varfer I Europes?Intelektuali,Mireli apo Arbeni eshte I njajti person,funksionar I larte I PD qe vjedh vrere nga mengjezi deri ne darke e I mesuar e skenaristi politik I “babale”.Mos I vini vesh,ai eshte thjeshte llapaqen o ma mire shakllaban.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim