Ndihmë nga Emiratet e Bashkuara për energjinë e rinovueshme

October 15, 2015 08:56

Ndihmë nga Emiratet e Bashkuara për energjinë e rinovueshme

Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri priti homologun nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Suhail Mohammed Faraj Al Mazrouei.

Gjatë bisedës, Gjiknuri u ndal në hapësirat që ofron vendi ynë për investimet në projektet për energji të rinovueshme, veçanërisht në energjitë diellore. Gjithashtu, ju kushtua rëndësi investimit për rritjen e eficencës së energjisë në ndërtesat publike.

Duke vlerësuar se Shqipëria ka ende nevojë për zgjerimin e kapaciteteve prodhuese të energjisë, ministri ftoi investitorët e Emirateve të Bashkuara Arabe që të bëhen pjesë e projekteve të gjenerimit nga burimet ujore apo ato diellore, prodhimin e energjisë nga TEC-et dhe perspektivën e zhvillimit të tregut të gazit.

Ministri kërkoi edhe asistencë teknike nga Emiratet e Bashkuara në fushat e energjive të rinovueshme, eficencës së energjisë dhe krijimit të Fondit të Efiçencës.

Ministri i Emirateve të Bashkuara Arabe deklaroi se vendi i tij aktualisht është prodhuesi i celulave fotovoltaike për panele të energjisë diellore me çmimin më të ulët në botë.

Ai u shpreh i hapur për mundësi investimi në projektet që lidhen me energjitë e rinovueshme-diellore, zhvillimet në infrastrukturën e gazit dhe industrinë minerare. /Dita/

October 15, 2015 08:56
Komento

1 Koment

  1. Kris 1 October 15, 13:01

    Kerkova,kerkova Po nuk gjeta nje artikull ndonje ndihme konkrete.Thjesht nje kembim mendimesh

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*