Ndikimi i “Lobit të Himarës”, Greqia i heq shtetësinë kryebashkiakut Jorgo Goro

July 19, 2017 09:14

Ndikimi i “Lobit të Himarës”, Greqia i heq shtetësinë kryebashkiakut Jorgo Goro

 

Greqia ka vendosur t’i heqë nënshtetësinë kryetarit aktual të Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro.

Vendimi është firmosur nga ministri i brendshëm grek, Panos Skurletis, ndërsa është botuar edhe në fletoren zyrtare.

Athina zyrtare thotë se vendimi bazohet në nenin 17 të ligjit për shtetësinë, sipas të cilit shtetësia greke hiqet në rastet kur personi që jeton në një vend të huaj, vepron pro atij vendi dhe kundër interesave të Greqisë.

Burimet thonë se për këtë vendim ka ndikuar ai që njihet “Lobi i Himarës”, një rrymë ekstremiste që kundërshton dialogun e barabartë  mes dy vendeve sovrane dhe që i kërkon Athinës të mbajë qëndrime radikale në çështjet dypalëshe.

July 19, 2017 09:14
Komento

12 Komente

 1. Eri July 19, 10:24

  I plasi Jorgos ,nuk e sheh. Jo po rini si te dhjere para grekut.

  Reply to this comment
  • Toni July 20, 02:20

   Qeveria shqiptare duhet ta shpalle qytetar nderi kryebashkiakun e Himares per sherbime te cmuara ndaj vendit. Kjo do te ishte pergjigja me e mire ndaj irredentisteve te qeverise se Greqise. Sy per sy dhe dhembe per dhembe ka thene Kristua, Hesusi.

   Reply to this comment
 2. Jimi July 19, 12:20

  Per kunderpesh shqiperia ti heqe Janullatosit nenshtetesine shqiptare si person qe vepron kunder interesave te ketij vendi i cili i ka dhene nenshtetesine.

  Reply to this comment
  • Crusader July 19, 15:11

   Janullatosi ka 25-vite qe kerkon shtetesine Shqiptare, dhe ajo i eshte rrefuzuar. Prandaj para se te komentosh, informohu.

   Reply to this comment
 3. korofilaqis July 19, 13:28

  urime Goro!!

  Reply to this comment
 4. Alidemsi vjeter July 19, 14:36

  Ne te gjithe boten njihen kunderveprimet,sidomos ato politike,prandaj presim nga qeveria shqipare per te njoftuar reagimin per kete veprim te ulet te qeverise greke.

  Reply to this comment
 5. Arben July 19, 15:09

  URIME VELLA.

  Reply to this comment
 6. fteri July 19, 15:13

  Fisi-Goro në Himarë ,historikisht është sofra e atdhetarizmit shqipëtar !

  Reply to this comment
 7. Irakli Ndrenika July 19, 15:27

  Mire ja ben qenit. Hallall e ka. Shkaterroi Vunoin fshatin me te ndritur te bregdetit me gjithe ato koka te ndritura qe fillojne nga Edi Rama e deri te Spiro Koleka

  Reply to this comment
 8. Pellazgos July 19, 15:57

  Rryme extremiste!
  Ceshte kjo propagande mediatike antikombetare dhe si nuk denohen nga “shteti shqipetare” keta njetez qe luajne karten e pushtuesve si ata Italiane ashtu edhe Turq duke vleresuar njje Komuniteti te tere Extremist?
  Ne nje kohe qe Kombi eshte Identitet.
  Si mund te quheni “shqipetare”keta bashibozuke te Dum Babes me emra Turq,Fe Islame te ardhur me dhune,percarje,shkaterrim.
  Nuk e shikoni se cndodh ne vendet me shumice Myslimane se cfare katastrofe?
  Himarjotet jane Heronj more pizevenga,viktimat te Pashallareve dhe juve qe nuk kini marredhenie me vendin qe po dhkelni, as emrat,as Besen,as respektin per Orthodhoksin Jeorgios Kastriotis te “pagezuar”me tituj turq si Iskander Beu, Gjergji!
  Cne Gjergj vella me Kostandin?
  Ku arrin injoranca app idiotlleku!
  Ne Orthodhokset nuk kemi ndruar emrat e Shenjtoreve tane, si te ndronte Jeorgios Kastriotis pa ardhur turku apo Papa ne Gjergj!
  Cjane keto perrallat me mbret.
  Apo degjoni “historiane” Osmane si Xhufi qe thote u pagezua Katolike Jeorgua se kishte marredhenie te “mira” me Vitamin!
  Kush eshte so Myslimane sot app kryetare shteti te ndroje Emrin,Besen,Identitetin pa e peshtyre gjithe te tjeret?
  Po vetem Skenderi jo zona te tera apo e gjithe “shqiperia”ndroi Besen Orthodokse!
  Po ketu ne Ballkan qe nga 1054 qe u nda Krishterrimi ne Orthodoks dhe Dlall Katolike nuk kishte kembe turku myslimani apo fashist Katoliku.
  Kujtojne keta se Epirotet jane te degjeneruar si puna e Xhufit qe e mbushen Albanistanin me Xhamija qe do ja degjojme kengen, se koha e paqes fetare te komunismit mbaroi, tani fillon gara Fetare e shumices Islamike te dominoje.
  Ndryshe nuk shpjegohet,pa na pyetur ne na bete pjese te Organizates Islamike.
  Ne shyqyr qe u “cliruam” nga Osmanet ju vute Fene Islamike mbi Kombin.
  Ne vend te kerkoni falje per krimet dhe bashkepunimi me Osmanet po na Cano k…..in,gjoja jini “shqipetare” Ilyre Epirote,Pellazge.
  Mos me thoni qe Feja nuk eshte identitet,respekt,nder,dinjitet.

  Reply to this comment
 9. shpetim July 19, 15:59

  Dhe Qeveria Shqiptare duhet te veproje me te njejten monedhe. Tere ekstremistet himarjote qe destabilizojne jeten e banoreve te Himares t’i heqi shtetesine shqipare, mjaft se na cane trapin me keto idiotizma greke.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic July 20, 01:13

  Janullatesit jo qe nuk duhet ti japim nenshtetsi shqiptare pore ai duhet te largohet menjeher. Shum eshte mbajtur ai Palo Prifte ketu.!
  Sa i perket Jorgo Gores ase qe i behet von atije se qeveria shqiptare i jep viz ku de doje te shkoje ne te gjith boten.E per Greqin s`ka nev oj fare.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*