Ndodh për herë të parë në histori, një femër do të luajë futboll për ekipin e meshkujve

September 10, 2020 18:40

Ndodh për herë të parë në histori, një femër do të luajë futboll për ekipin e meshkujve

Futbollistja Yuki Nagasato, kampione bote në vitin 2011 me Japoninë dhe medalje e argjedntë në Lojërat Olimpike 2012 të Londrës, do të luajë për ekipin e meshkujve Hayabusa Eleven, pas një huazimi historic për të hapur rrugën për krijimin e federatës së ekipeve me gjini të përziera.

Nagasato, 33 vjeç, ka luajtur për ekipin amerikan Chicago Red Stars në Ligën e grave në vitin 2017. Sulmuesja u huazua në ekipin e meshkujve në divizionin e dytë të ligës në prefekturën Kangawa, në jug të Tokios.

Ajo do të luajë deri në vitin 2021, sipas detajeve të dhëna këtë të enjte nga ekipi i saj.

“Ju lutem mbështesni sfidën historike të Nagasatos për të përzierë femrat me ekipet e meshkujve”, shkruan në rrjetet sociale ekipi i Hayabusa Eleven.

j.l./ dita

September 10, 2020 18:40
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim