Ndriçim Xhepa për Teatrin: Duhet të ngrihet një godinë e re, vlerat të ruhen në arkiva

July 10, 2018 18:27

Ndriçim Xhepa për Teatrin: Duhet të ngrihet një godinë e re, vlerat të ruhen në arkiva

 

Sot në portale qarkulloi lajmi i aktorit të madh të teatrit dhe filmit shqiptar, Ndriçim Xhepa, i cili angazhohej në punën e tij edhe si administrator i pallatit, por ndërkaq mendimin e tij për çështjen e teatrit e ka dhënë që në muajin Shkurt 2018, në një intervistë për gazetën Panorama.

Në atë prononcim, Xhepa vlerëson se godina aktuale duhet prishur dhe aty duhet ngritur një godinë e re, në të cilën të ruhen me fanatizëm vlerat e teatrit të vjetër.

“Duke pasur parasysh kondicionet në të cilat është ndërtuar kjo ndërtesë nga italianët, vitet që kanë kaluar mbi afatin e ekzistencës së saj, pra, trefishi i kohës, duhet prishur dhe duhet të ngrihet një godinë e re. Dhe vlerat e traditës së këtij institucioni për më shumë se 70 vjet, duhet të ruhen me fanatizëm nëpër arkiva të një teatri serioz sepse kam përshtypjen se nuk jemi aq të respektueshëm dhe dinjitozë në ruajtjen e vlerave të gjeneratave të kaluara, ashtu si ndodh në çdo institucion dinjitoz europian. Janë këto disa probleme, që unë i konstatoj prej shumë vitesh në institucionin ku punoj prej 37 vitesh”, ka thënë Ndriçim Xhepa për gazetën.

Kështu ai i ka paraprirë dëshirës së shumë aktorëve si Robert Ndrenika, Luftar Paja, Viktor Zhysti, Artan Imami, etj, të cilët kanë mbështetur publikisht ndërtimin e një teatri të ri bashkëkohor.

l.h/ dita

July 10, 2018 18:27
Komento

2 Komente

 1. Dhimiter M Xhoga.(Guri Naimit D.) July 10, 22:15

  Me JU jetojme Na PARAPRINI

  Pershendeti Ndricim Xhepa me pasuesit tuaj, qe mbeshtesni Rinovimin e godinave te atit ne Atdhe.

  Po ju pershendes me nje kujtim te rralle mes artisteve ne vite,ne aktivitetet te shkelqyera deri ne fshatra e qendra pone.

  Lexoni:NOSTALGJI qe na shpie ne vite.
  Nga Toronto ju shkruaj
  * .
  Me nxori nga “kriza”sot ky “Ditar emigranti” i 13 gushtit 2013,qe me shpie ne vite.(me librin tim:”Kuvendim me Trimat dhe Engjejt e Zavalanit”. (vendlindie ime)..
  Ne kulmin e merzise a me mire ,te ngarkeses qe nuk po e perballoj dot,pasi jam kujtuar si ajo puna:”Shiu pas te vjelit”.Mosha po me rrjedh,”Rjedhia “eshte e madhe,sa dhe e dhimbeshme.Nuk dua te kaloj,nje jete me kesi rrjedhiesh.kete po e shkruaj,germe per gerrme.
  Jetoj me artiste emigrante sa kujtime me ta te mbedha.
  …Nostalgji:-Ndodhem ne Toronto e cmallem me nip e mbese teksa data shenon 19 mars 2006.Rija para kompjuterit,sa ne krahTv “Pasqyra shqiptare”drejtuar nga i miri djale Ilir Lena,sa mbaroi nje kronike me artiste shqiptare, ardhur ne Toronto.te Kanadase ne kuadrin e festave te “Nentorit tone te PV e Clirimit>Ne kete sezion vere,ia vlen riperteritie te tilla aktivitetesh, sidomos per ne emigrantet. Aristia me emer Eli Fara ,Parashqevi Simaku,sa pason grupi shkodran,qe me clodhin.Eshte e gjalle jeta ketu ne emigracion, ne kompesim te largesose nga atdheu qe,malli na bren.
  Me melodite e tyre sa komentet e Ilir Lenes,mendia me shpuri ne vitet 50-70, nje jete me”Ansamblin e kangeve dhe Valleve “te Tiranes,sa “Ansamblin e ushterise”, ne ato “Brigatat kulturore”ne zonat e thella me ta,ne mesuesit,Udherrefyes.mes spektatoreve.
  Ato vite Pergjegjes kulture dhe mesues ne malesine e Tiranes,cdo vere me keto “brigada kulturore”,nga njeri fshat ne tjetrin,sa ne reparte ushtarake, ber keta artiste “Herronj te kohes”.
  ..Eshte pranvere e ketu ne Toronto,kur kujtoj ato vite, me cmallin,jo vetem mua.Ne krah shume femije me prinderite tyre lene atdheun, ne vite te veshtira jete.
  Pas asaj kronike Ne Tv”Pasqyra Shqiptare”te Ilir Lenes ne Tv Vendas qe e falenderoj,,Ju tregoj nip e mbeses,nje nga ato kujtimet me te bukura te viteve 60-70 ne malesine e Tirane,shoqeruar “Ansamblin e Kengeve dhe valleve”me te vetmin qellim; Emancipimin e jetes se Re ne fshat. Si e pse u realizuan ato aktivitete ne ato vite, mundohem tua perciell nip e mbese sa tre bashke moshatare nga Tirana e Korca,per sot e 40 vjet shkuar.,,
  Te ndergjegjshem se kryenin nje detyre te madhe atdhetare ne sherbim te emancipimit te shoqerse,dhe ruajties se trashegimise kulturore.kombetar, punohej ne fushen e tyre te artit me aqe tradita brezash.
  Pershendeti dergoj nga largesia e viteve,atij brezi te “Ansamblit te kengeve dhe Valleve Popullore” me amanet te rinjve dhe te rejave sot,te mundohe e mbajne gjalle,ate pervoje ne breza.Te mbajme gjalle pervojen e Besim Zekthit nderuar, Fitnete Rexhes e Afsa Zyberit te ndiera, sa Xan Zyberit,Lucie Milotit,Bik Ndojes e Enver Dautit me shoket mes tyre.Pa harruar ato gjashte valltaret me z.Kellici ne krye.si “Gjashte shenjezat ne qiell”.me virtualitetin artistik,sa ato kostume popullore nga mbare krahinat e vendit.
  Me lejoni te pergezoj te gjithe e,ndiese,atyre qe si kemi me midis nesh,vecanerist ata qe nuk i kemi midis nesh.per sa i dhane kultures dhe artit shqiptar.Ata, te ndergjegjshem se kryenin nje detyre te madhe ne sherbimte emancipimit te shoqerise sa ruajtien e trashegimise kombetare.Per to, nuk kurseni asgje, deri sakrifikuar rinine e tyre…
  …I mbyll keto kujtime nostalgji,percielle nip e mbeses sa komshij emigrante bashkeatdhetare,duke ju kujtuar ato “Mbremjet me artistet ne shtepite e fshatareve, me ate bujarine e tyre,pavaresisht,veshtiresive te kohes. Nga Skrepi, Veria,Ura (lagje te shegjergjit)ne Shemeri e Shengjin,karshi njeri tjetrit,me tej Vakumonen, Fagun Parpujen me ato peme frutore, deri Domje Derien,si ballkoni zones Sheghergjit pas vargu Kruje Dajt.Po nuk linim pa shkaur ne Zonen e Kullojkes(Pashkashesh, Fracvesh deri Razaveren,pas saj qytetin e Minatoreve Krabes.sa ne zonen e SHUPALIT e Zall Bastarit e tj.Qaf Mola si qender shperndarie si alpiniste.. me Cairet e Selites si AMFITEATER VEROR..
  Mes njerezve te asj zone PERLE mes MALEH,jetuam ditet, duke dhene,me shume se dy a me shume cfaqie ne dite,mes mjedisit te pashoq me ata njeres Kulture dhe arsim dashes.
  Faleminderit Gazetes “Shekulli” sa te tjerave gazeta ,qe nuk harronin te shkruanin, per aktivitete te tilla, eksperience ne vite,deri ketu ne Torno dikur Gazeta “JON” e Kliton Verlit,qe kerkon pasues..
  .Faleminderi “TV Pasqyra shqiptare” sa ben ne kete drejti dhe tere jeten ne emigracion,qe e mban lidhur me vendlindien.Falemindert Organizimeve artistike sa shkencore te shoqateve,kudo ndodhur ne emigracion.
  Faleminderi Gazetes DITA ne hapur faqet e saj deri ajo “Fjala e lire” ne Londer.
  Pushime te mbara dhe me me shume aktivitete artistike,me sa me shume vizita ne Athde,ku te duket BALTA me embel se MJALTA.

  Me shume Konsiderate,njerezve te Artit e kulture,
  Me llogjike atdhetare ne mendie,ne ditet qe perjetojme.
  Nje jete;pasinant i arsim kultures;
  “Pasuesi Veteran” 82 Vjecar nje jete me Ju
  Guri Naimit D.( Dh. Xhoga)

  Reply to this comment
 2. Albani July 11, 01:27

  I kthehu reston qeverise per pagesat e shpenzimeve te spitaleve ku ka qene shtruar.
  Sherim sa me te shpejte!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*