Ndroqi i turret SPAK-ut: Kisha ftesë nga Obama në 2015, pse nuk më arrestuan”. Vjen reagimi i ashpër i Ambasadës: Mbështesim fort SPAK dhe Policinë

August 7, 2020 17:33

Ndroqi i turret SPAK-ut: Kisha ftesë nga Obama në 2015, pse nuk më arrestuan”. Vjen reagimi i ashpër i Ambasadës: Mbështesim fort SPAK dhe Policinë

Ambasada e SHBA-së ka bërë një reagim të fortë ku mbështet punën e SPAK teksa në mesazhin e saj lë të nënkuptohet se oficerët e policisë, prokurorët dhe gjykatësit nuk mund ti ndalë më asnjë në kryerjen e punës së tyre.

Reagimi vjen në kontekstin e rastit të fundit të shumëdiskutuar të SPAK, ai i shtetasit Ylli Ndroqi (Xhemal Pasmaciu).

Ky i fundit në një reagim të orëve të fundit ka tentuar të implikojë Ambasadën duke komentuar një nga akuzat e ngritura nga SPAK.

Në një raportim të Ora News mbi akuzat e SPAK për Ylli Ndroqi ky i fundit pretendon se gjatë njërit prej episodeve që përfshihen në akuzë, atë të trafikut të drogës në 2015 në Itali, ai ka qenë i ftuar në ShBA nga zonja e parë Mishele Obama.

Në kontekstin e shkrimit, linkun e të cilit e shikoni më poshtë, Ndroqi e përdor këtë ftesë dhe këtë udhëtim si garanci për pavlefshmërinë e akuzës.

Pyetjes së DITA për Ambasadën amerikane: A ka patur në vitin 2015 një ftesë nga zonja Obama për çiftin Ndroqi ose për njërin prej tyre në vecanti, zyra e shtypit iu përgjigj se nuk ka ide të ketë ndodhur diçka e tillë.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i mëposhtëm i Ambasadës:

“Ambasada e SHBA-së mbështet me forcë punën e pavarur dhe profesionale të Policisë së Shtetit dhe SPAK-ut. Profesionistët e sistemit të drejtësisë – oficerët e policisë, prokurorët dhe gjykatësit – duhet të lejohen të bëjnë punën e tyre pa kërcënime dhe kanosje, pavarësisht kush është i pandehur.

Ka ardhur koha që të lejohen të kryejnë detyrat e tyre dhe të mbështeten përpjekjet e tyre për të luftuar krimin e organizuar. Kjo është e vetmja mënyrë që shqiptarët të kenë sistemin profesional dhe të paanshëm të drejtësisë që meritojnë, dhe të ecin përpara drejt integrimit në BE”, shkruhet në reagimin e SHBA-së.

 

l.h/ dita

August 7, 2020 17:33
Komento

17 Komente

 1. Bil Ndroqit & Boronica e Gerdecit August 7, 17:55

  Po lakohen emra ne media.. .me bubullima sipas shenjeave do kemi Shi te rrembyer dhe me furtun !
  .
  Amerika e kap Leprin me Qerre !

  Reply to this comment
  • korçari August 9, 10:28

   PA MESHIRE ndaj krimineleve me apo pa kollare ,te djathte apo te majte .Ky vend i ka te gjitha mundesite dhe pasurite per te jetuar me dinjitet dhe normalitet si ne Europe apo USA , por fatekeqesisht maskarenjte po e rrjepin pa fund …Konfiskim te gjitha pasurive te grabitura ketij populli .Edhe Kongoja ka shume pasuri por populli vuan per buken e gojes …pra pothuajse ne te njejtin nivel…

   Reply to this comment
 2. Fisniku August 7, 18:01

  Kriminelet dhe te korruptuarit gjithmone do kercenojne dhe akoma me shume,sepse atyre u kercenohet jeta!
  Kudo ne bote ka kercenime te njerezve te drejtesise,por kjo duhet te coje ne forcimin e parreshtur te luftes kunder tyre,duke filluar nga kokat e krimit e jo me cironkat dhe pa seleksionime!
  Une personalisht nuk e kuptoj se pse nuk merren te pandehur Sali Berisha,Fatmir Mediu,Lulzim Basha,Ilir Meta,Edi Rama dhe disa prej ministrave te korruptuar te tyre!
  Ne Shqipoeri duhet te hapet FRONTI I MADH kunder krimit te organizuar duke filluar nga padronet e tyre qe jane politikanet e djeshem e te sotem!
  Mos kini frike nga reagimi i tyre,se jane frikacake para forces se nje shteti te forte!
  ZJARR KUNDER PADRONEVE TE KRIMIT E KORRUPSIONIT!

  Reply to this comment
 3. usali serbiberishaj August 7, 18:30

  Zonja Kim
  Mund ta mbroj ne cdo studio drejtesie apo apo mediake qe ju jeni
  ANTIAMERIKANIA ME MADHE QE KA SHKELUR N ETOKEN SHQIPTARE
  Jam dakort qe ky Ndroqi te futet ne fuci bitumi ( ne menyre figurative)
  .
  Por ne historine e ambasades amerikane do ngelin ne kujtese ( dhe duhen denuar) ata dipllomate euroatllantikas qe ne 1998-1999 I ben presione dhe kercenime qeverise shqiptare qe te mos arretohej krimineli I tyre berishe per 14 shtatorin
  ,
  ka qrdhur koha qe Ndroqin ta shoqeroje ne qeli dhe ai ambassador qe mbrojti Xen BERISHEN duke I dhene vije general Luan Hoxhes

  Reply to this comment
 4. mirel August 7, 18:48

  E paska trashur zerin Ambasada me Ndroqin.
  Po te tjeret?
  Po Ramuti i PPPve?

  Reply to this comment
 5. Fatos August 7, 18:51

  Ik ore trap
  Ke qene i ftuar? Mishel Obama nuk edhte spak?

  Reply to this comment
 6. intelektuali August 7, 19:10

  SPAK-U ME HETUES TE ENVERIT NUK MUND TE BEJE DREJTESI NE SHQYPNI

  prandaj:

  Edhe pershendetjet per kete SPAK enverist me kryetar qe Edvin Droga e hodhi me parashyte ne krye te Prokurorise Speciale jane:

  njashtu:

  Si pershendetjet e ish ambasadorit mafioz amerikan Withers per Prokurorine e Sali Berishes qe e kishte lene te bente biznes kriminal me fisheket e ndryshkur kineze te Enverit duke ja shitur Ushtrise Amerikane ne Afganistan si “frengu pulen” ne kembim te biznesit me barutin e predhave te Enverit qe kishte hapur firma private “Saliu&Son” me financimin bujar te Pentagonit prej 300 meleon dollaro qe bene te mundur edhe tragjedine llahtar te Gerdecit, tragjedi qe SHBA nuk mbajten asnje pergjegjesi

  SI NJE REZIL I DEMOKRACISE AMERIKANE NE BOTE

  Po cfare te thuash dhe te tregosh per ambasadorin e panerum Alexander Avrizu qe donte te depozitonte Armet Kimike te Asadit ne Shqypni ne nje mareveshje mafioze kriminale ne terrin e nates ne Shqypni me Edi Ramen duke i reklamuar si “Karamele Bamiresie” per shqyptaret dru me pre, si nje fis prej Afrike Zulu?

  Po cfare te thuash dhe te tregosh per ambasadorin e panerum Lu, qe bente papushim propagande enveriste ne Shqypni per kapjen e “Peshqeve te Medhenj” te Krimit ne vendin tone dhe qe ne fakt rezultoi se ai vete ishte “Peshku i Madh”, Sekseri Peshkaqen i Kompanise “Bankers Petroleum” qe ja nxiu jeten banoreve te Zharezes dhe qe nuk paguan asnje takse apo tatim megjithese fiton miliarda nga pasurite e nentokes shqyptare.

  CFARE TE THUASH DHE TE TREGOSH PER AMERIKANET E PACIPE DHE AMORALE TE SOROSIT QE DESHEN TE NDAJNE KOSOVEN SI “BYREKU NE TEPSI” NE MAREVESHJE MAFIOZE NE TERRIN E NATES DUKE ULUR NE NJE TAVOLINE ANTISHQYPTARE HASHIM THACIN, EDI RAMEN DHE ALEKSANDER VUCICIN?

  prandaj:

  O zonja Kim, perpara se te flasesh me parrulla demagogjike per kriminele te ndeshkuar nga SPAK-u i kriminelave te Enverit dhe pa folur akoma Gjykata dhe Drejtesia Demokratike, ne intelektualet properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit,

  MOS E BE SHQYPNINE SI NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES KUR NDESHKIMET E DREJTESISE ENVERISTE I JEPTE I PARI AMBASADORI SOVJETIK NE TIRANE

  Nga: intelektuali, L.A. California, USA

  Reply to this comment
 7. KRYMIELI SHQYPNIS BAN ABOMN KOMPICE TE TRFIKUT NARKOTIKVET August 7, 19:25

  ALLAHILE CFAR PO NA SHIKJOJN SYT !

  YLLI PRI NDRROQI MER FTES NGA ABOMI

  ME MORR PJES NE KONGRESIN E HEROINES LOL !

  JAM I SHOKUE DERI KU I PASKA LIDHJET KRIMI

  SHQYPNIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali August 7, 20:00

   ABOMI ftoi edhe Edvin Drogen ne Shtepine e Bardhe dhe per nje foto mbreselenese Edvini i Kristaqit pagoi 80 e kusur mije dollaro me sekserin e tij qe ra ne burg me pas,

   prandaj:

   Mos u cudit me bismilahile- allahile, por hap syte e qorrit dhe beji te fala zevendesit te Edvin Droges, socialistit enverist, Taulant Balla, pronarit te Fabrikes se Kokaines ne Xibrake qe kishte emeruar si administrator Ermal Hoxhen qe e bente Kongresin e Kokaines cdo muaj me banane prej kolumbie te Pallati i Kongresve te Enverit ne Tirone, te pakten Ndroqi-Pasmaciu bente biznes privat:

   ME FORCAT E VETA

   Nderkohe qe Tau-Taulanti i Enverit dhe Edvinit bente biznes shteteror me gjithe fuqine e Shtetit te Rilindjes Enveriste.

   Reply to this comment
   • Ufo-t paskan abuzuar keq me njerzit e shpellave August 7, 22:15

    intelektuali ,

    sinqerishte ti je nji ekzeplar i rralle Historik .
    Je unik ne lopjin tend .
    Un e quaj prezencen tende ktu ,dmth jo ktu ke Dita ,
    por ne pergjithsi dicka komplet te vecante .

    Je nji Fosile e gjall e injorances ,me mish dhe gjake .
    Te perballesh sot ne kte shekull Modern me nji tru kaq

    hipokrit – tinzar- intrigant i pfytyre
    referuar Realitetit ,te tipit Mesjetare,ku shoqerite njerezore i udhehiqete Qorr Sokaku,
    mashtrimi e genjeshtra ishte ne rend te dites ,

    eshte per mua dicka sensacionale .

    Reply to this comment
    • intelektuali August 8, 09:11

     UFO BOLJA e Taulant Katunarit prej Librazhdi:

     Beji te fala bashkepuntorit dhe shokut te Ermal Hoxhes qe po gezon parate e krimit ne Havane te Kubes Komuniste dhe qe i shpetoi drejtesise me ndihmen e Saje Qorrit dhe qe ishte sekseri kryesor, Bosi incognito ne hije, totalisht i panjohur, qe furnizonte Fabriken e Kokaines te Taulant Balles ne Xibrake mu ne buze te rruges nacionale qe nuk e kishin verrejtur asnjehere, as SHIK-u dhe as gopi i semes i sigurimsave te Rilindjes enveriste ne pushtet,

     pastaj:

     Eja te flasim konkretisht dhe pragmatisht per thlebin e debatit,

     sepse:

     NUK KE THENE ASGJE QE TE KETE VLERE

     Reply to this comment
 8. Arben August 8, 06:02

  Drogaxhinjte ne litar

  Reply to this comment
 9. Babale August 8, 11:59

  Pse te ngeli merak ty qe nuk te arrestuan ne 15-en, apo ne 98-en? Ja te arrestojme tani ne 20-en, more Xhebrail!

  Reply to this comment
 10. Zologu August 9, 09:29

  Me rot shpellari se ky rot k…intelektuali dhe me kater kembesh i rall i mbetur ne shpell se kjo specje e rall qe quhet “”intelektuali””nuk kemi par …kujdes se mos e vrisni se eshte ne zhdukje nuk kemi me….o perendi sa gjynah..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim