NDRYSHIM?!? PO PËR KË? – A do ta fitojë, a duhet ta fitojë dhe si mundet ta fitojë Edi Rama mandatin e tij të tretë

September 7, 2020 00:10

NDRYSHIM?!? PO PËR KË? – A do ta fitojë, a duhet ta fitojë dhe si mundet ta fitojë Edi Rama mandatin e tij të tretë

 

Nga Leart Kola

Everything must change for everything to remain the same. (Gjithçka duhet të ndryshojë, që gjithçka të mbetet e njëjtë)

Edi Rama po futet në sezonin më të rëndësishëm të karrierës së tij si politikan, mandati i tretë është në fakt një hap historik, i cili nuk u arrit as nga ata, që njihen si themelues të dy partive, që sot dominojnë politikën shqiptare Nano dhe Berisha.

Shqipëria ka parë gjithçka, rrotacione pushteti me dhe pa dhunë por nuk ka parë në këto 30 vjet asnjë subjekt, që të qeverisë për 3 mandate me rradhë. Kjo i bën këto zgjedhje, që të jenë pika që do mbush kupën, apo konsolidimi i procesit zgjedhor në Shqipëri pa kontestime.

Pra që mandati i tretë i Edi Ramës të konsiderohet dhe të jetë i plotë vetë ai duhet të jetë i interesuar, që procesi të jetë super i rregullt. Çdo deformim, që do sillte fitoren e tij do i ngjante një fitore alla Lukashenko, kur ai dhe vendi ka nevojë të ketë një fitore alla Merkel.

Fushata po ashtu ka nevojë të ndryshojë, nëse Edi Rama mendon se mund të bëjë të njejtën gjë që bëri para katër vjetësh me tepsi dhe timon, gabohet shumë rëndë. Situata është siç do thoshte Zizek, katastrofike (për aryse të problemeve ekonomike dhe sociale) por aspak serioze (në trajtimin politik dhe institucional të saj).

Pjekuria e një programi politik rimëkëmbjeje është një parakusht për partinë që, po kërkon të thyejë këtë tabu historike. Për të bërë të mundur këtë gjë, mendoj se asaj i duhet të ndryshojë disa prej elementëve të funksionimit të saj organizativ dhe ideologjik.

1 – SKUADRA SKUADRA SKUADRA

(strategy over vanity)

Politikanët ballkanikë zakonisht thonë atë, që nuk bëjnë dhe bëjnë atë që nuk thonë. Në këtë rast përmendin pa fund skuadrën, por me skuadër nuk kanë parasysh një ekip por veten dhe kur dalin fytyra të tjera ata nuk janë të atyre, që mund të kenë shkëlqyer në ndonjë angazhim publik apo akademik, por janë kryesisht nëpunës që nuk i thonë jo shefit.

Në Shqipëri kudo jo vetëm në PS nuk ekziston skuadra, por vetem individi dhe kur bëjmë analizën e kabinetit qeveritar nuk mund të analizojmë punën e minstrave, por reflektimin e punës së Ramës në keto ministri.

Eksperimenti i tij për të vendosur emra të panjohur dhe ministra, që ishin të palidhur me individë apo territore të caktuara por të lidhur vetëm me Ramën nuk funksionoi. Në shumicën e rasteve ishte vetë ai që jo vetëm nuk e ndihmoi këtë proces, por në shumicën e rasteve mbase pa dashjen e tij e sabotoi.

Zelli që tregoi në mbrojtjen e Gent Cakaj si ministër i jashtëm duke e shpallur botërisht “gjeni” jo vetëm, që e bëri qesharake këtë zgjedhje (i çmendur nuk është vetëm ai, që e konsideron veten mbret por dhe mbreti që i referohet vetes si mbret), por e dëmtoj dhe vetë Gentin duke mos i dhënë asnjë mundësi që ai të konsiderohej si një administrator i mirë sepse tashmë ishte interpeluar në rolin e gjeniut.

Në kushte të tjera, mbase, po të mos kish patur goditjen e tërmetit dhe pandemisë kabineti mund të kishte patur një performancë më të mire. Puna e ministres së Arsimit u zhvillua në kushte ekstreme të cilat ishin jashtë forcës së saj, por ministria përgjatë gjithë kohës, që Besa Shahini është aty, nga një çerdhe korrupsioni sot është një nga të paktat institucione, që nuk përflitet për skandale të tilla në publik dhe ky për Shqipërinë është një hap kolosal kur kemi parasysh sa i fortë dhe i ndërlikuar është rrjeti korrupsionit.

Mbase në kushte të tjera mund të kishte funksionuar, por për fat të keq thjesht nuk ka më kohë, as për të pritur as për të bërë eksperimente të tjera. Edi Rama ka nevojë kësaj here për skuadrën për të fituar zgjedhjet, nuk mundet ta marrë këtë mandat të tretë i vetëm siç ka bërë me proceset e shkuara.

Partia, që të mund të fitojë përsëri ka nevojë të ketë përfaqësuesit e vet në qeveri, ka nevojë për Ministra të lidhur jo vetëm me bazën politike të saj, por duhet të jenë njerëz që mbajnë peshën e vendimeve të tyre në cabinet. Këtu nuk është fjala, që të ndërrosh Anila Denajn me Niko Peleshin, por kujtdo që do vendoset në ato pozita ti lihet hapësira të ndërtojë politika sektoriale në mënyrë, që njerëzit ta ndiejnë që koha e eksperimenteve të laboratorit njerëzor, në të cilën është transformuar ajo parti ka marrë fund dhe që më në fund njerëzit po bëhen seriozë, po e marrin seriozisht punën e tyre, që në fakt është shumë serioze, sepse në një vend të vogël dhe të pamundur ekonomikisht si Shqipëria, vendimet e institucioneve dhe politikat e tyre luajnë një rol dominant në përcaktimin e suksesit apo të dështimit në jetën e gjithësecilit.

Faqja e parë DITA, 7 shtator 2020

2 – IDETË

If I tell lies I shall tell them in the conviction that I am not telling them.

(Nëse them gënjeshtra do t’i them me bindje se nuk po i them)

Në Shqipëri ideologjikisht kemi vetëm parti të djathta me emra të ndryshëm. Kjo nuk është ndonjë hata, as ndonjë blasfemi për ata që militojnë në këtë rast në Partinë Socialiste. Ky është një fenomen, që ka ndodhur me gjithë partitë ish komuniste, që lindën si të qendrës së majtë dhe pastaj si me stil, u zhvendosën dajthtas, duke mbajtur emrin si garanci, që të mos humbnin votat e antarëve të vjetër të partisë.

Kjo u kuptua kur pas një “intermexo”, që PS bëri në programin e 2013 kur foli për shtetin social, shëndetësinë falas etj., menjëherë pas zgjedhjeve në derë të saj u shfaq i famshmi Rikardo Hausman, justifikuesi i gjithë politikave neo-liberale, që mbeshteteshin nga juntat fashiste në Amerikë Latine. Për këtë arsye dhe në mënyre logjike mandati i parë por sidomos mandati i dytë i Ramës, ishte një tregues jo vetëm, që Hausmani ishte në shtëpi të vet, por që Partia në fakt ishte e djathtë. Partneriteti publik privat, koorporata investimeve të gjitha këto janë ide të djathta.

Atëherë lind pyetja a mos është më kollaj, që thjesht të thuhet e vërteta?! Çfarë e ndalon sot Ramën të përqafojë bindjet e tij të djathta publikisht, kur deri më tani asnjë antar partie as nuk e ka çarë kokën hiç nësë nje politikë është e djathtë apo e majtë. Po sikur këto zgjedhje të hidhet poshtë manteli hipokrizise dhe vete partia ti japë më në fund vendit një program që edhe vetë ajo dhe sidmos Ai si i djathtë e beson?

Nuk ka asgjë më revolucionare se të thuash të vërtetën dhe ky mandate i tretë është në fakt një kërkesë revolucionare, që i bëhet popullit për mbështetje. A do mund të ishte pikërisht kjo ideja qëndrore, e kësaj fushate “të themi të vërtetën”. E pse mos e fillojmë duke thënë të vërtetën për programin neo-liberal qeveritar, që më në fund dikush ta shpjegojë këtë mantrën e ekonomisë, që privati është një administrator më i mirë i lekëve tona dhe se vetë shteti, sepse kemi nga 91-shi, që e aplikojmë por askush nuk na e ka shpjeguar shkencërisht si funksionon kjo në të mirën publike.

Edi Rama duhet ta marrë këtë përgjegjësi për ti thënë të vërtetën shqiptarëve në këtë fushatë për mandatin e tretë sepse dhe si funksion pragmatik, robi nuk gënjehet dot tre herë rresht.

3 – IMAGJINATA.

Nell’ottocento i tedeschi non hano fatto che dipingere i loro sogni, e non ne e risultato altro che verdura, ai francesi bastava dipingere verdura perche fosse gia un sogno.

(Në vitet 1800 gjermanët pikturonin ëndrrat e tyre dhe gjithçka ishin krejt perime, francezëve nga ana tjetër ju mjaftonte të pikturonin perime, që ngjahësonin me ëndrra)

Edi Rama nuk të kënaq më kur flet, nuk të zgjon asnjë lloj imagjinate, ai për fat të keq, e ka humbur këtë aftësi, që e bëri atë të ecte kaq lart në politikë. Nëse përjashton ndonjë obituar për ndonjë shok të vjetër, të cilat akoma mund të klasifikohen si të lexueshme pjesa tjetër i ngjan rromuzeve të mejhaneve, shakara pa kripë do thonin ata të moshës së tij. Mund të jetë, që nuk lexon më, gjë që ndodh rëndom me ata që merren me politikë active.

Mund të jetë, që në këto 8 vite ka qendruar aq shumë me biznesmenë dhe gangsterra të viteve 90, (për të cilët PS është kthyer në një muze) sa i ka humbur fjalët në eter. Këtë nuk e di, por ajo që di është që nëse duhet të frymëzosh njerëzit për të bërë këtë kapërcim politik duhet ti zgjosh imagjinatën sepse jo gjithçka është organizim.

Ka dhe diçka, që e ngre peshë zemrën e njerëzve, që i bën ata të përjetojnë shpirtin kolektiv e që është kulminacioni i angazhimit politik dhe ajo është fjala. Njerëzit janë përballur politikisht dhe kanë fituar, duke u mbështetur te ajo. Me fjalë filozofët kanë ndryshuar botën, fjala në thelb është arma më e fortë që një politikan ka dhe këtë ‘fjalë’ Edi Rama e ka humbur. Eshtë përsëritës dhe për fat të keq ka krijuar dhe bindjen deri diku raciste, që e di ‘ça do shqiptari’, sepse e sheh në facebook. Kjo është jo vetëm psikologjikisht e pasaktë sepse dihet botërisht, që nuk mund të bësh analiza mbi alteregot e njerëzve, por dhe krijon atmosferën e rrezikshme, që kur humb nuk e di nga të vjen.

Nuk ka nevojë të dish çfarë shkruan shqiptari në facebook, mjafton të shohësh strukturën tonë ekonomike, që i përngjet vetëm vendeve të kontinentit afrikan e asnjë lidhje nuk ka me Europën apo perëndimin, për të kuptuar që shumçka nuk ecën.

Mjafton të shohësh pasojat ekonomike të pandemise, dëmin e tërmetit për të kuptuar, që këtu është nevoja që Edi i vjetër, të zgjojë një imagjinatë të re, sepse nëse pesimizmi i votuesve është ky, që është sot dhe mënyra e adresimit të këtij pesimizmi është ai që u bë te klubi Lucës në Elbasan, atëherë nuk duket se gjërat janë duke shkuar mirë. Ik nga facebooku Kryeministër, dil nga restorantet, bëje pauzë për një moment takimin me biznesmen dhe të fortë dhe shko në bibliotekë, do të bëjë mirë ty, do ti bëjë mirë fushatës, do na bëjë mire dhe ne, që duam të kundërshtojmë bindjet tua të djathta me ide politike jo me muhabete si ato, që bëhen në parlament sot.

4 – NE VEND TË MBYLLJES

(kam dhe një frikë tjetër)

Fushata e PS në mënyrë shumë të rrezikshme po shkon drejt “fajin e ka saliu”. Nuk ka ndonjë gjë me këtë, sepse për mua sa të jem gjallë fajin do e ketë Saliu si njeriu, që pati mundësinë historike për ta ndryshuar Shqipërinë dhe bëri atë që bëri, por ta zgjedhësh si temë qëndrore fushate më duket tepër e gabuar. Së pari sepse të njejtën atmosferë, që ishte në 2005-ën po e shoh dhe sot.

Atëherë socialistët mendonin se do e merrnin pushtetin pavarsisht zhytjes deri në fyt në korrupsion sepse besonin, që për arsye të 97-ës askush nuk do e votonte Saliun, por ja që zullumi u bë aq i madh sa jo vetëm e votuan po e mbajtën dhe nja 8 vjet në kurriz.

Jo vetëm kjo, por më duket dhe formë tepër qaramane e të bërit fushatë kur je duke kërkuar që të jesh 12 vjet në pushtet. Ka gjithashtu dhe një problem tjetër të vogël me ndryshimet kushtetuese pas Gërdecit, dhe me ZERO të akuzuar në 8 vjet për 21 Janarin, me familjen e bizneset e PD që kanë lulëzuar në këtë periudhe është si më e udhës mos të përmendet farë më mirë kjo punë, nuk më duket inteligjente që fushata e të ardhmes të mbeshtetet tek e shkuara edhe sepse kjo e shkuar ka shumë skelete në dollap për Edi Ramën në vecanti dhe për PS në përgjithësi.

PS.

Mbetet për tu parë nëse eleminimi i një prej partive të djathta zgjedhjet e ardhshme, do mund te krijojë kushtet për ndërtimin e një partie të majtë në Shqipëri.

 

———-

Botuar sot si kopertinë e DITA. Ndalohet ribotimi i plotë apo i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë dhe pa citimin korrekt e të dukshëm të burimit

September 7, 2020 00:10
Komento

62 Komente

 1. BRAVO!! September 7, 00:43

  nje skaner i plote i Edvinit qe ben mire ta lexoj i pari Edvini e pas tij, memecët e ndjesë pastë PS-së

  Reply to this comment
  • Besi September 7, 09:07

   Si mund te pritet ende nga edvini ? Ai edhe me gjysem tepsie edhe me tepsi te plote nuk tregoi asnje lloj aftesie dhe per me teper pergjegjshmerie per qeverisjen e vendit ne drejtimin e duhur. Nese saliu i arrinte qellimet e tij per te mbajtur pushtetin me dhune edvini perdor metofa te tjera qe jane po aq te rrezikshme dhe te neveritshme per pjesen e pergjegjshme te elektoratit shqiptar qe sot perben shumicen e paperfaqesuar. Personalisht mendoj se autori qe ne jo pak raste ka qene kritik per drejtimin e vendit nga rilindja, nuk duhej te jepte receta sesi edvini te vazhdoje te na qeverise edhe 4 vite te tjera mbushur me ppp – ra te reja apo me sarkazmen dhe ironine e tij ne perplasjet me opoziten apo median ne vend te marrjes se pergjegjesive konkrete larg qendrimeve ne rrjetet sociale. Sot Shqiperia ka nevoje uluritese per figura te reja, partia socialiste si forca qe dikur ishte ne pararoje te zhvillimeve poltike nuk ka nevoje me per modelin rilindas dhe krykoken e saj tashme te konsumuar per shkak te korrupsionit dhe mos mbajtjes te asnje premtimi. Sot ka ardhur koha qe ps te riorganizohet dhe tja besoje drejtimin figurave te reja. Nese autori mendon se edvini fiton perseri atehere ky ose nuk eshte realist ose kerkon qe te ricikloje nje kufome politike. Shqiperia qe te dale nga ky qorrsokak qe e kane futur salirat edvinrat ilirat duhet me patjeter qe te mbeshtese alternativat e reja politike ose ps te rindertohet me figura te pastra sesa per pd dhe lsi sa kohe qe ato vazhdojne te kene me sfond saliun dhe ilirin ato nuk do te fitojne ndonjehere

   Reply to this comment
   • Drenova September 7, 12:05

    Edi Rama mund te fitoje zgjedhjet,por populli shqiptar do zhytet akoma me tej ne fatkeqesi pa fund!
    Shqiptaret keto 30 vjet nuk jane treguar as si popull,as si shoqeri,por vetem si TURME delesh qe i jane nenshtruar COBANIT diktator te radhes!
    Edhe kete radhe Rama mund t’i fitoje zgjedhjet,por ato do jene si fitoret e PIRROS se EPIRIT!
    Askush nuk mund te mos pranoje se sot ne Shqiperi nuk ekziston SHTETI LIGJOR, DEMOKRACIA dhe eshte e rrenuar ADMINISTRATA qendrore e vendore!
    Se keto 8 vjetet e fundit Shqiperia nuk eshte qeverisur,por eshte SUNDUAR nga nje njeri i vetem DIKTATORI RAMA!
    Cdo gje qe eshte bere ketu kane patur firmen dhe vulen e Rames!
    Ai ka qene fajtori i vetem dhe mbrojtesi i zhvillimit dhe lulezimit te korrupsionit!
    Me keto krime te tij si mund te votohet prap ky armik i demokracise dhe popullit shqiptar?

    Reply to this comment
  • Mesuesi September 7, 16:32

   Dakord mo dakord, por mbi të gjitha nuk e kuptova si e dominon sot politikën shwiptare Fatos Nano.!?!?

   Reply to this comment
 2. Nuk po e shkruaj ate qe duhet thene?! September 7, 00:58

  Ka nje forme mendimi, “de-bole” e huazuar nga italishtja letrare ,qe keta kemi. Ka nje forme mendimi popullor qe edhe keta me te miret qe kemi nuk jane mjaftueshem te mire, kshuqe i lusim fort te hapin rruge nje ore e me pare.

  Reply to this comment
 3. Ylli September 7, 01:27

  Sa për informacion.

  Votimet për Parlamentin e ri do bëhen me 25 Prill 2021. Por parlamenti që del nga ato votime, mblidhet pas datës 9 shtator 2021.

  Dmth votoni sa të doni ju, po deri në shtator do kemi të njëjtën qeveri moniste dhe të paktën deri në fund korriku do kemi të njëjtin parlament monist. Apo se lëshojnë pa doreza fare në këtë periudhë…

  Nesje, këto janë rregullat që burojnë nga rregullorja politike konsesuale që janë ngrirë në Kushtetutë dhe Kod Zgjedhor.

  Reply to this comment
  • Noc Rroku September 7, 05:22

   Ngushellohuni,se te gjitha mundesite jane qe Edi te jete k/minister edhe 4 shtatore pas keti.Edhe pse qeverisja te humb pike,PS po hyn ne zgjedhje si partia me e konsoliduar.Ka perballe nje PD te shkaperderdhur qe mundohet te qendroje ne kembe me Narda e Vangjela ne nje kohe qe ka perballe me shume se Edi Ramen,themeluesit e saje.

   Reply to this comment
 4. Raimond vlonjati September 7, 02:01

  Nuk flitet keshtu , me dilema : Ndryshime po per ke ?

  Duhet patjeter ndryshimi , patjeter ,
  sepse Ndryshimi ne politike eshte Jete , esht Progres
  Aq me teper pastaj kur ne krye kemi nje sharlatan si Rama qe esht hajdut i papare ne historine tone ,
  sepse ky vjedh per 1 km ruge te shtruar 20 milion dollare,
  Ka me dhjetra fakte per keto vjedhje sic jane ruga Dukat Orikum, ruga ne Lezh Balldre ,
  dhe kulmi hariti me rugen Milot – Fier 100 km ruge fushore , gjysma esht gati dhe
  Rama i vendos cmimin 1.2 miliard dollare

  Kur zgjatimi i kesaj ruge nga Bosnja ne Kroaci 300 km nuk ben me shume se 400 milion dollare. Pra kuptohet cfare hajduti i paturpeshem esht ky lloj robi

  Mirepo Rama pervec qe esht hajdut i papare , esht edhe i rezikshem per fatet e kombit shqiptar dhe sidomis per Kosoven ,
  seose Rama eshte bere mashe e lobit serb te Amerikes

  Ndaj duhet patjeter te hiqet nga pushteti Edi Rama

  ,
  Dhe do vaije Basha , i cili ne fillim do i beje disa gjera mire sic i ka premtuar , pastaj do shkoje tek avazi i Edi Rames,
  sepse dihet qe pushteti te prish dhe sidomos keta tanet prishen qe dy vitet e para,
  se te gjithe e kane mendjen tek vjedhja

  Atehere direkt gjithe populli duhet te ngrihet dhe ta heqi Bashen
  dhe te vendosim nje tjeter dhe keshtu eshte edhe vete menyra demokratike e politikes se sotme

  Pra duhet patjeter ndryshim ne qeverisje , sa me shpesh aq ne mire ,
  ne menyre qe te mos u lejohet kohe te vjedhin politikanet tane hajdute

  Nje gje kane te mire zgjedhjet qe do vijne , sepse ajo Parti qe do humbi
  ne fakt ajo do jete e fituara , sepse psh nqs humb PS do pastrohet nga sekti hajdut i Rilindjes e mbushur me kalamaj
  qe kane si moral vjedhjen
  dhe kokat i kane te mbushura me mutin e injorances se tyre

  Ndersa nqs humbet PD-ja do shpetojna mga budallenjte e deficentit dhe te ligut Basha ,
  sepse Basha iken dhe merr me vere gjithe pioneret e biznesmenet
  dhe do pastrohet PD-ja

  Kjo pra do jete e mira e zgjedhjeve qe vijne , per Partite kryesore

  Reply to this comment
  • Remo September 7, 11:35

   Po cfare thua o Rajmond! Ngrihu prift te ulet Hoxha,me nje fjale te iki Rama dhe te vi Basha,ta leme disa kohe te vjedhi thua ti dhe pastaj ta largojme. Po ky nuk vodhi ne rrugen e “kombit” apo eshte vjedhje atedhetare dhe lejohet kjo?! Pra Shqiperia eshte banke prove simbas jush! A nuk jane te gjthe per tu larguar dhe burgosur keta? Nga Berisha,meta,basha,rama,mona e co&. Nje force e re nuk doli se atje nuk kane ngelur me njerez normale,kush do ta beje Hajdaret,halitet? Bojkot dhe neveri per ata dhe kush u shkon me mbrapa!

   Reply to this comment
   • mirel September 7, 12:40

    Kjo banke prove vazhdon te jete Shqiperia o Remo, pse nuk po ben kerdine Rama me rruget? Me teper nga Basha po vjedh.

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati September 7, 16:40

    Nuk ka si te vjedhe Basha,sepse e gjithe Prokuroria dhe Gjykatat jane te mbushura me njerezit e Rames, dhe ata sa te kene mundesine do e diskretitojne Bashan

    Ndersa per Rugen e Kombit qe thua ti, ai vertet mund te kete vjedhur,
    por ama ruga e Kombit ishte nje rruge ne terren shume te veshtire ,
    nuk ishte rruge ne fushe ,si kjo qe po nderton Rama nga Miloti ne Fier , 110 Km ruge
    qe sipas standardeve te BE-se nuk duhet te kushtoje me shume se 200 milion dollare,
    Ndersa Rama i vendos cmimin 1,2 miliard dollare–Kjo eshte vjedhje skandaloze more

    Vetem per kete vjedhje Rama duhet kalbur ne burg -M kete vjedhje qe po ben Rama ,
    po tregohet i pa-meshireshem ne vjedhje

    Le pastaj vjedhjet e tjera, : Ruhga ne Vlore, ruge fshati nga Orikum ne Dukat, me pake se 18 KM.
    Rama i vendos cmimin 82 Milion dollare–Sakndal vjedhje
    Ruga tjeter,Balldren lezhe , 60KM Rama i vendos Cmimin 340 milion dollare

    Rama po vjedh si i babezituar —A jeni ne vete ju more qe te votoni prape kete hajdut te tmerrshem

    Pastaj , Rmaa ka edhe shume ligesi–Eshte nje hajdut shpirt kazem,
    seopse ai do i beje te gjitha ruget me pagese, duke i shkaterruar njerezit e thjeshte ,
    dhe kete Pagese do e mbledhin firmat private

    Kjo eshte skandaloze, sepse Pagesat e rugeve duhej te mblidheshin nga shteti,
    ndermarjet e sherbimit komunal te cdo Bashkie,
    Jo nga privati, ne menyre qe ato para qe paguajne qytetaret tu kthehen prape qytetareve ne sgerbime roga, e pensione.

    Rama i dha koncesionar Rugen e Kombit firmes Kastrati, kjo eshte gjynah nga Zoti qe ,
    ato para qe paguajne njereizt,kur kalojne ate ruge,
    ne vend ti marre shteti Shqiptar i merr Kastrati
    Nga ajo ruge paguan gjithe ato taksa, mblidhen miliona dollare
    Ajo eshte ruge e Re, dhe nuk ka nevoje fare per mirembajtje tani ne fillim,

    Nderkaq Kastrati vjedh parate te cilat i takojne shqiptareve

    Gjynaf more nga Zoti te votohet perseri nje hajdut si EDI RAMA ,
    qe kerkon ta rrenoje shtetin Shqiptar, dhe popullin e varfer

    EDI RAMA eshte i perbindeshem ne vjedhjet qe ben –Ai nuk ndalet se vjedhuri, ndaj edhe i ben ruget te gjitha me pagese

    Dhe ja pse nuk ndalet Rama nga vjedhjet :

    Rama ka siguruar nepermjet te Shoqes ku te kanalizoje parate e vjedhura,

    Ne te njejten kohe duke ju bere nder Amerikaneve me strehimin e Muxhahedineve,
    ai tani eshte i mbrojtur nga vjedhjet qe ben,sepse Amerikanet nuk e ngacmojne

    Keshtu qe Rama i kanaizon pa frike te gjitha parate qe vjedh nga PPP ,ne banken e te shoqes Abi Bank

    Kjo banke vetem para 1 muaji ,bashke me nje banke Amerikane beri nje investim ne miliarda dollare ne Korfuz,
    dhe ketu ne Dita botuan nje artikull per kete fakt,
    por nuk lejuan qe komentohej

    Pra kuptohet qe ky hajdut Kryeminister, pasi i pastron parat e tij ne Abi bank, i investon ato jashte Shqiperise

    I beni dem Shqiperise te votoni prape Ramen, kete hajdut te papare ne historine e Shqiperise

    Reply to this comment
  • Tironsi September 7, 13:27

   O Rajmond,po flet percarte asnje lek nuk eshte vjedhur ne rruget qe permende,opinionet nuk jane fakte. Psh thua per 1 km u vodhen 20 mil,kur ka ndodhur kjo vec te qytetari digital i Saliut.Keto jane vlera ne leter we ne realitet funksionon ndryshe.Boll o militante se Rama ka pase kusire per shkak te pengesave e veshtiresive qe morri pushtetin por absolutisht eshte lider i vertete qe i duhet Shwiptareve edhe per nje mandat.

   Reply to this comment
   • mirel September 7, 17:34

    Tironco, Rajmondi po flet me fakte. Rama ka bere dhe po ben kerdine me rruget,
    Keto jane shifra te paraqitura nga qeveria dhe te justifikuara sikur njerezit hane bar dhe mezi presin Gjiknurin dhe Ahmeten tju thone ndonje lajm nga arithmetika.
    Ate skandalin e Unazes si e justifikoi Ramuti?
    Ceshtje rutine tha, ndodh ne gjithe boten. Dmth hajt vjedhim se keshtu e ka kjo pune.
    Jeni te pafytyre fare, te kerkoni dhe llogari ne vend qe te jepni llogari

    Reply to this comment
   • Remo September 7, 18:49

    Rajmond je kampion! Po cfare thua!? Ne terrene te veshtira eshte e ligjshme te vjedhesh?? Ore dhe tek rruga e kombit? Pra ju lejoni hapur dhe beni thirrje ta perkrahim Lulin(dite me pare e bete kete me detin”e shiten por tani qe po’ e mbrojne nga greket ti perkrahim” ky ishte shkrimi juaj) une e quajta vjedhje ” atedhetare” Luliste tipike Berishiste, o po ku shkon ti? Se mund te jesh militant te kuptoj por Jo kaq larg se eshte TURP I TURPIT VODHI SE ISHTE TERREN I VESHTIRE. Une nuk votoj,jetoj ne emigracion si shume te tjere qe shikojne cfare bejne hienat dhe sherbetoret e tyre atje,une te gjithe i di se kush jane. NEVERI

    Reply to this comment
    • Raimond vlonjati September 7, 19:22

     Je gabim or ti nuk jan aspak militant, Une jam perprogram te majte ekonomik , jo te djathte.

     Tani qe te jem i sinqerte fare, ne lidhje me vjedhjen e Bashes
     une te thashe qe ka vjedhur qe te te beja qejfin ty ,

     Sepse mendimi im eshte qe Basha nuk ka vjedhur dit asnje qindarke tek Ruga e Kombit , jo se nuk ka dashur te vjedhi ,
     por nuk mund te vjedhi dot tek Kompnia Amerikane ,

     Sepse Kompanite Amerikane paguajne taksa ketu ne Amerike

     Dmth psh , Nqs eshte vendosur cmimi 1 miliard dollare i asaj ruge
     Kompania Amerikane do paguaje taksen e te ardhurave nga tenderi ne Zyren e Taksave te Amerikes

     Dhe ne ate Zyre aty nuk ben vaki te paguash me pake se sa del taksa nga cmimi i tenderit
     sepse keta te rrasin ne burg per jete

     Pra nuk mund te vjedhesh dot tek Kompania Amerikane
     Sepse Zyra e Tatim Taksave te Amerikes nuk te fal qindarken

     Ndaj nuk ka asnje mundesi te kete vjedhur Basha ne ate tender

     Por natyrisht Basha ka vjedhur ne tendera te tjere te rugeve ku nuk kane qene firmat Amerikane ,
     Sepse Basha bleu 4 vila dhe kuptohet qe ka vjedhur

     Por ne Rugen e Kombit absoluisht nuk ka vjedhur dot

     Ndersa Rama kete rugen Milot – Fier , por edhe e
     ruget e tjeta i tenderon me firma Greke , apo te ndryshme ,
     por asnje firme Amerikane nuk fut Rama ne keto tendera

     Pra kije parasysh , tek Kompanite Amerikane nuk ben dot mareveshje korupsioni ,
     sepse ato nuk mund te te japin pjese nga cmimi i deklaruar i tenderit ,
     Pasi Zyra e Tatim Taksave te Amerikes eshte e tmershme

     Nuk eshte ajo zyre si zurat gjermane qe justifikonin korupsionin e Bankes Gjermane me firmen kroate oer Linjen e interkonjeksionit me Kosoven

     Zyra e Taksave te United States of Amerika ,
     po te gjeti shkeljen me te vogel , te rrasi ne burg pa hezitim

     Reply to this comment
     • Remo September 7, 23:24

      O Rajmond! Po ca thua!?(qe te me beje “qejfin mua me the qe Bashari ka vjedhur” ) ore me fal cfare zyre prokurimesh mbron ti?!!? Ore o je atje o nuk je!! Kur u be nje analize e thelle per ate rruge? E nisi Majko dhe nuk e perfundoi kurre Berisha,kurre transparence se cfare u be atje. Ore sa eshte kosto e saj? Si mund te dalesh te na tregosh firma fantazem Americane cfare thua?! Ti je pjese e programit Basha-Berisha ti nuk je ne vehte ore? A e kuptoni cfare shkruan? Kush punoi dhe si dhe kur u inaugura varri i buxhetit,po Bechtel kush ishte? Perse ishte Erdogan-Beeisha-Thaci? Si mund te sfidosh ti te gjithe njerezit dhe ata qe e akuzuan “Bashen” qe ti mbron paturpesisht dhe ky i fundit nuk u paraqit fale raporteve me “dhimbje barku” dhe me drejtesi Adriatik Llalla? Ore si mund Ti Ti Ti tu besh balle dhe pse e ben???? E fundit ata nuk duan te dine per ty kuptoje kete. Ai eshte bushtra e Berishes qe dogji Vloren,qe vrau me urdher,qe nenshkroi ate “marreveshje” deti qe ti hidhesh perpjete per mos thene cberi ne Kosove me UNMIK. Une jam emigrant si ju shkruajta por e di cben Rama si palaco Mik per koke me mediokrin nga Skrapari dhe Saliun qe sundon te gjithe atje Kalifin e Bathores. Bashkim Ulaj dhe DH Albania kush jane,si arriten ta fasllifikonin Delaware ne ShBA dhe te perfitonin ato kontrata?? Po une e di se ka qene me berishe-bashen pastaj me Edin,gjiknurin,veliaj,ahmetain e gjthe pragqiret e politikes Shqipetare,une u kam qire cfare kane te “majte e te djathte” une nuk kam bere kurre Lolo per askend. Ata jane vetem nje klase me pushter muti. Turp ti vije kush u shkon mbrapa.

   • Raimond vlonjati September 7, 19:01

    Ca thua more Samuraj i Rilindjes !

    Hape aty ne Google dhe shikoje sa eshte cmimi maksimal i nje ruge me 2 korsi dhe me 4 korsi ?

    Ruga Dukat-Orikum e cila eshte me pake se 18 KM dhe Rama i ka vendos cmimin 82
    Milion dollare

    Me kete cmimi i bije qe 1km ruge te kushtoje 4.5 milion dollare

    Ne cmimin nderkombetar 4.5 milion dollare kushton nje ruge me 4 kalime

    Ndersa kjo ruga e Dukatit eshte ruge me 2 kalime
    dhe 70% e ruges eshte ne fushe

    Ndersa ne rugen Milot-Fier e cila eshte 110 km dhe ku gjysma e ruges eshte e ndertuar
    Rama e ka cmuar per 1.2 Miliard dollare

    Kur nderkaq ruga Bosnje -Kroaci eshte 300 km dhe BERZH. e ka cmuar. reth 400 million dollare

    Pra me standartet e BE ruga Milot -Fier duhej te kushtonte maksimumi 200 milion Dollare,
    Ndersa Rama i ka vendos cmimin 1.2 miliard dollare

    Vetem per kete vjedhje ky hajdut Kryeminister ka vjedhur fiks 1 Miliard dollare

    Per kete vjedhje ky bastard duhet te shkoje ne burg kurdo qe te bjere nga pushteti

    Nje popull i varfer si ne Shqiptaret.
    ku njeriu i thjeshte merr 100 dolllare ne muaj , ti vjedhesh 1 miliard dollare ne nje tender te vetem ,
    kjo eshte vjedhje e perbindeshme

    Vetem nje njeri mizor , me shpirt akrepi mund te beje vjedhje te ketij lloji

    Reply to this comment
    • Remo September 7, 19:44

     Po cfare “samurai” more Rajmond! Po ku je me veten ti? Rilindie pati vetem nje here,dhe duhet te kene qene njerezit me te ndritur ne gjithe balllkanin se kerkuan te benin te pamunduren me nje Popull 90% anadollak! Respekt perjete per ata! Cfare “rilindje” thua ti(me epoken 30 vjecare) dhe ke percepton keshtu se une njoh vetem deshtake? Une punoj dhe jetoj ne mergim po cmendina qe behet atje se konceptoj dot edhe mua me perket ai vend apo Jo? Une nuk mar asnje cent nga ato miliarda qe ju me thoni,une kurre s’kam bere e nuk bej pjese ne “tepesine” e uqerve Jo. Por di te them turp per kedo qe u shkon mbrapa TURP
     Ata jane vecse hiena dhe drejtesi kurre nuk do kete atje. Te thuash dicka qe nje bote e di qenka herezi ? Une cdo gje e besoj nga sa flitet per atje por njerezit qe jetojne nuk i kuptoj me!

     Reply to this comment
     • Raimond vlonjati September 7, 21:51

      Nuk te thashe ty Samuraj–I thashe atij tjetrit , Tironci

 5. Niku September 7, 02:14

  Nuk më pëlqejnë këto “akrobaci” mendimesh për politikën shqiptare. “Mbetet për tu parë nëse eleminimi i një prej partive të djathta zgjedhjet e ardhshme, do mund te krijojë kushtet për ndërtimin e një partie të majtë në Shqipëri”. Flitet jo për parti politike, që kanë një program të detajuar, që mbrojnë një shtresë të caktuar të shoqërisë. Por, flitet për njerëz që mund t’a ndrojnë politikën ashtu sikurse ndrojnë kostumin që veshin. Kësaj i thonë shkërdhatokraci në politikë, që të tallesh me atë që t’a jep votën.
  Rama votohet jo se nuk bën gabime, madje i ka të shumta, por opozita është e kriminalizuar, dhe Rama del më I mirë se ata. Në rast se PD-ja dhe LSI-ja vijnë përsëri në fuqi, Shqipëria do të pësojë një regres jo vetëm në drejtësi, por edhe në stabilitetin e jetës së vëndit. Zgjidhja është në formimin e partive të reja progresistë, si të majta ashtu dhe të djathta, pra një klasë politike të re.

  Reply to this comment
 6. Aladini me Eskortë September 7, 09:24

  Edvini nëse nuk është një nga pardesybardhët e Ramiz UDB-së, duhet patjetër të propozoj një kryeministër të ri nga e majta për mandatin e tretë të PS dhe vetë të tërhiqet me lezet.
  Kështu Saliu nuk rikthehet, por as dështaku Edvin nuk vazhdon zullumin

  Reply to this comment
 7. Claus September 7, 09:34

  Shkrim i dale nga „ish-mjaftise“ qe akoma nuk u kane thene vetes „Mjaft“ metodave te tyre „hidh hi syve njerezve“ duke u marre me fjalite e Rames mbi „katastrofat natyrore dhe virale“, mbi „indiferencen e njerezve ndaj fjalimeve te tij“, mbi „mosleximet se nuk i del koha“ ( se mos ka lexuar ndonjhere Rama) etj,etj,etj duke lene menjane tere ate deshtim ekonomik dhe politik te qellimshem per te marre ne duart e tij dhe te oligarkeve tere pasurite e mbetura ne vend nga koha e Berishes.

  PPP ne mjekesi, PPP ne ndertime rrugesh fshtatrash dhe qytetesh me cmime katastrofike, PPP ne Bregdet, PPP andej dhe PPP ketej duke e katandisur ate Shqiperi si nje ciflig qe shitet dhe blihet nga Nushet dhe Manet, dhe nga ana tjeter keta shkojne pastaj dhe mjekohen ne Zvicer a ku ta di une se laboratoret se sollen nuk ja vene vetes ne perdorim as edhe per nje analize urine!!!
  Per keto nuk na flet Learti i Kolajve, por na e ben si nje fakt te mbaruar, qe Rama do te sjelle nje „epoke“ te re se do te fitoje mandatin e tij te 3. qe askush deri me sot nuk e ka fituar!
  Endrra te nje dite vjeshte, jane keto.
  Ah po, ketu na kujton Learti, qe Rama nuk eshte i majte, por ka qene i djalthte dhe kete duhet ta pranoje pa ndonje turp!!!

  Po sa e here e kam thene une ne komentet e mia, qe PS ka emertim „social“ por ben politike te djathte?
  Pastaj le ti lere ato politikat globaliste se nuk eshte qeveria shqiptare nga ato qe trondit bursat nderkombetare apo po investion ne sektore financiare, kur duhet thene nga ana tjeter se vete Shqiperia eshte viktime e „globalizimit“ si tere rajoni ballkanik, ja shih vendet e rajonit qe i terheq per hunde nje Trump a Yuri Kim duke i ulur ne karrike a thua se i merr ne hetim dhe u jep nje pacavure ne dore pa logo dhe pa emertesa subjektesh per ti firmosur pa nje pa dy ne nje tavoline zyre!
  Edhe Edi Rama eshte pjese e tyre. Zgjedhjet jane bere tashme ne tere boten pacavure ashtu dhe ne USA ku banoret atje nuk kane karta identiteti, ku votojne po ashtu si ne Shqiperi 2 a 3 here, kur afro-amerikanet nuk lejohen ne shume raste te votojne etj,etj.
  Ja e degjuat cfare tha Trump:

  „Te gjitheve atyre qe do te votojne me fletevotimi ne zarfe u bej thirrje te votojne perseri ne qendra votimi, qe te dal ne pah tere ky manipulim qe eshte bere vite me radhe ne zgjedhjet tona!“

  „Willkomen in Albania“ dear US-Citizen. Deri ketu ka shkuar puna e zgjedhjeve ne shtetin me „demokratik“ te botes!!!!

  Atehere mendova, po ajo Yuri Kim perse na hiqet aq e ndershme kur vete ne USA zgjedhjet manipulohen hapir fare me me ligje absurde qe ai qe fiton shumicen ne fund del i humbur!
  Prandaj a lane Ramen te beje lesh e li zgjedhjet se si duket ka qene i paracaktuar rezultati ne Shqiperi nga oligarke dhe te vegjel ne bote por te medhenj ne Shqiperi.

  Pra „tradita amerikane“ e zgjedhjeve ne Shqiperi dhe do te ndiqet, kutjova se keto üalo zgjedhje jane produkt ballkanik, por qenkam gabuar.
  Pra sido qe te jete rezultati, Shqiperia si koloni amerikane me shtetas amerikane dhe zgjedhje te modelit amerikan do te heqe qafe Ramen pas 8 vjetesh.
  Do apo nuk do ai.

  P.S. tani redaksia e „Dites“ do te nxjerre trollerin „Intelektualin“, kur sheh se ka komente me spec dhe piper djeges, sipas metodave te Meros dikur me “skypionin”.

  Shihni!

  Reply to this comment
  • Sallakja September 7, 12:34

   Ah more Claus, sa keq i di gjerat ti.
   Nuk kuptoje si mund te jeshe kundra Rames , kur alternativa eshte Basha, Kryemadhi, Hajdari, Lymi i Tutit e compania bella.?
   Qe Amerika eshte vendi me demokratik ne bote, e ke me te degjuar apo me te kenduar?
   Claus flute ne koke, Rama eshte cun Tirone dhe cun i mencem. Perderisa alternativa eshte zero meriton plotesishte rolin i liderit te Shqiperise

   Reply to this comment
   • mirel September 7, 12:49

    Sallakja nga fshati Rilindje i jep mend Causit. Alternativa eshte realiteti ne Shqiperi o dhiare e Ramutit. E ka emrin Rame, Berishe, Bashe, Mete, te gjithe jane pjese e “Alternatives”. Dhe Ramuti, si te tjeret eshte jo zero, por negacion me pasoja fatale per kete komb

    Reply to this comment
    • Sallakja September 7, 13:12

     Mirel !
     E vetmja gje qe mund te besh ti, eshte te lexosh dmth. te informohesh.
     Te gjithe te tjerat jane gabim.
     Keshille e vyer nga nji….buke e vjeter.

     Reply to this comment
     • mirel September 7, 17:35

      Po si more, na jep ca keshilla te tjera te vyra si keto. Informohesh thone, po ku. ne fshatin Surrel apo ne kishen e Janullatos, apo ne tavernat ku hani e pini me Vucic?

 8. Z September 7, 09:45

  A ju kujtohet Laert Kola 15 vite te shkuar kur shkonte ne Arian Cani dhe shanin Ramen dhe hiqeshin si “anarkistet e rinj”? Plot eshte Shqiperia me teoriciene te tille dembele! Nuk e di pse mu kujtua Besian Pesha!

  Reply to this comment
 9. Nje shqiptar September 7, 10:06

  Leart Kola ka treguar hapur e shume qaarte gjendjen jo te mire ne PS. Mendoj se zgjedhjet e Edi Rames nuk kane qene ne çdo rast te gabuara, perkundrazi kane qene shpesh me shume sukses. Mjafton te permendim
  Ministren e Arsimin Zonjen e nderuar Besa Shahini qe perballoi me sukse situaten me te veshtire ne historine e arsimit tone. Ndryshimet e reja ne strukturen e ekonomike si PP, tenderet e pershpejtuar etj. kane hapur shpesh kanale te korrupsionit dhe te hajdutellekut por ketu nuk eshte kurdohere Edi Rama por institucionet e caktuara qe nuk kane funksionuar pasi kishin inercine e trasheguar te korrupsionit. Pothuajse tere shtetet demokratike nuk kane tashme parti te ideologjizuara por parti qe perfaqesojne shtresa dhe interesa te grupimeve te ndryshme te popullesise. Kudo po lindin forma te reja financiare kreditimi te ekonomise, projekte e masa qe nxisin konsumin etj. etj. Kontrolli i popullesise dhe shperndarja e drejte e taksimit, sipas parimit ” ai qe ka me shume te paguaj me shume” jane tashme karakteristika te politikes te shume qeverive dhe mendoj se Edi Rama ne kete drejtim ka punuar mire por jo me rezultate te plota. Vendi yne ka shume vrima sapo mbyllim njeren hapet nje tjeter. Mendoj se PS ka brenda saj njerez te afte qe mund ta qeverisin vendin edhe ne te ardhmen.

  Reply to this comment
 10. Arben September 7, 10:22

  Për hajdutët të qëndrojë në pushtet Edroga.

  Për popullin Edroga të shkojë në litar.

  Reply to this comment
 11. spata September 7, 11:02

  Zogu u ka fluturuar te gjithave partive politike .Mos beni me komente e te shkruani arsyet e fitores apo te humbjes. Nuk ka forca politike qe i pergjigjen situates dhe gjendjes se mjeruar te popullit .
  Mire beri zoti Leart qe zberthen gjendjen e Ps dhe te vet Rames . Keto sinjale Rama dhePs i ka dhene qysh me pare .Por ka nje qetsi te pakendshme mbasi kendershtaret para Rames dhe Ps jane shume te pafuqishem moralishte tu besohet rrotacjoni qe kerkojme . .
  Pyetja se kush do te qeverisi ne 2921, per popullin, eshte vene ne dyshim. Une e konstatoje s ine praktike me ata qe me rrethojne por dhe nga komentet ne gazetat online .Ka rene shume besimi ne te dy krahet qe kjo do te kete pasojat e saj ne politikeberje .
  Une jam skeptike se do te dalin forca te reja ,sic po duken ne horizont me disa perfaqsues te se djathtes nga opozita parlanmentare ,qe te bejnepermbysje. Asnje nga ata nuk ka levizje qe te tronditi gjendjen aktuale . Thone qe Thurja do beje ate qe beri Pepe Grilon ne Itali me Mirushin dhe Hajdarin .Gje qe ska asnje ngjashmeri .Pepe ngriti gjithe te zhgenjyerit ne kembe duke bere nje cfaqje tragjikokomike me gjendjen ne Itali .Nuk besoj se deri ne Pril lkete do ta beje komiku dhe artisti i pelqyer Mirushi kur dhe thone qe ska shendet te mire . Po Rudina Hajdari .Vetem nese ngre te jatin ne protesta tu mbushi mendjen shqiptarve se dote sjelli ndryshim. Murizi ska forca mbeshtetse qe te beje nje fushat te ngjashme me ato qe sensibilizojne popullin . Edhe ajo rini qe ndizte nga ndonjehere protestat paqsore sot eshte me mendje tjeter .Vazhdon Monika ta mashtroje rinin por ska azgje ne torbe para akuzave te medha ndaj familjes mafjoze .Thuhet se eshte e angazhuar diaspora dhe fryma e vetevendosjes per ndryshim.Nuk ma do mendja qe Diasporara te kete perfaqsim te saj ku ne akoma zdime se cfare partije eshte kjo .Ata kercenojne se duan perfaqsim ne Kuvendin e Shqiperise.Qe do te thote se do tu ngjiten nga pas dy forcave te medha politike qe jane sot . Ndryshimi nga keta nuk realizohet.VV ne Shqiperi tani eshte edhe me e disfavorshme per shkak se ne Kosove ajo u rezua. Pra mbeshtetja si brenda dhe jashte eshte e dyshimte .
  Cmbetet te thuhet ne kete situate .Ka vetem nje kercenim serjoz . Ai eshte Meta . Mitingu i fundit qe ai organizoje ne Mars i tundi themelet e Rames . Se si u organizua kjo protest masive eshte ceshtje tjeter .Une e shikoje si kundershti te qeverisjes Rama pamvarsishte se u organizua nga mafjozet .E thene troc nje parti anarkiste sic eshte Meta mund te grumbulloje rreth vehtes element te tille si ne Mars qe jane shume tashme ne vend . Kjo situate bene qe dhe te vuajturit e Pd e te bishtave te opozites ti bashkohen levizjes Meta. Po Lsi a do te ket rolin e saj si dikur .Ne keto kushte ku ka renje te perkrahjes levizja e Metes perpiqer te shpetoj familjen dhe simpatizantet e saj .
  Duke i marr te gjitha se bashku e tundur Majtas e Djathtas, si ne perzjerjet e lengjeve brend kupers,me rezulton se Meta -Rama do te vendosin per qeverine e re nese arrihet pragu i pjesmarjes ne votime .

  Reply to this comment
  • Lili September 7, 21:15

   Oh jo jo, eshte nje parti tjeter qe do mbledh gjithe atdhetaret edhe me ba Shqiperine prape Zoje te rende!
   Eshte nje popull i tere i zgenyer nga cka pame me politikanet e Ramizit!
   Eshte partia e te zgenyer qe do t’ u fundos!
   Ata nuk jane pjese e lojes suaj ,ata nuk kane qasje as ne Tv as ne gazetat shqiptare,qe mbyllin syte per problemet e popullit e na cajne drasa per 70 vite ma para.. keni lexuar gje per minatoret ne shtypin shqiptar? Jo, edhe pse me muaj te tere nuk marrin rroga, keni lexuar gje per punetoret ne fasoneri? Jo ,edhe pse po vdesin nga kushtet e punes, keni degjau gje ne shtypin shqiptar per mungesen e ujit? Jo,keni degjuar gje ne shtypin shqiptar per tecet qe po shterojne lumenjt e po shkaterojne jeten e fshatareve? Jo
   Shtypi shqiptar nuk pasqyron asgje se eshte aty me terheq vemendjen tek gjerat idioteske si a pat a jo kurVa Zogu, etj etj kur shteti po shkaterohet ne 4 anet sot…nga kurvaret puissance n!
   Pra kjo armate te njerezeve qe nuk i shini ,nuk i permendni, do dale kunder jush…..
   Deshtet s’ deshtet,nje cikel do mbyllet se litari deri ne kock ka shkuar per shumicen edhe kjo shumice do kuptoje se mjaft u korr per 100 familje…

   Reply to this comment
 12. Ethem Lalaj September 7, 11:16

  DITA: Z.Leart Kola beri mire qe u çeli oreksin shpures Berishiste per te goditur E.Ramem KM me te mire ne 30 vite.Kjo sipas te nderuarve Alfred Moisiut & Rexhep Qoses.Besoi zotria i njehe.
  -Verejtjet per punen ne interes te vendit gjithmon ndihmojne personin dhe Ramen konktetisht per qeverisjen 7 vjeçare.Dhe per te marr mandatin e trete.Por per te metat zotria nuk argumenton mire se Rama ne 7 vite ka punuar ne rrethim nga nje opozite hajdute e vrastare me e shemtuarara ne Bote qe po çudit dynjane me shpifjet Berishiste si fatkeqsi Kombetare 30 vjeçare,nepermjet MEDJEVE te kapura 99 % dhe me nje DREJTESI te kapur prej tyre 100 %,ku zoteia nuk i permend fare,por si militant i tipit Babale ngre akuza pse ra ekonomia ne 2 termete e pandemine e covid19 qe po shuan boten.
  -Por Rama ka nje difekt serioz.Nuk propagandon mire punen e bere ne 7 vite dhe nuk i pergjigjet fare shpifjeve te opozites se krimit.
  -Zotri:PS ka intelektual dinjitoz per te formuar jo 1 por 10 Qeveri.Dhe kete besoi do e bej shpejt duke futur marrshin e 5-t per punet e pabera deri 25 prill.
  -Zotri:Ju thoni qe Rama te mos merret me Saliu e para 2013.Une ju pyese:A mund te vij ne pushtet nje Parti qe per kryetar ka nje vrases te 21 janarit..te tjerat ti leme..! Dhe vrasesit nuk i fut ne burg Kryeministri por drejtesia e degjeneruar e tipit Gjin Gjoni qe Sb po e propozon per deputet.Dhe mallkimi i popullit nuk do i ndahet Sb per mbi 75 krime,Im per 31 e Lb per 30.Lexo pamfletin ne yutube.
  -Nuk mund te vij ne pushtet nje parti e mbushur me spiun dhe qe ne vitet e qeverisjes se saj i ka shkaktuar vendit nje shkatrrim total te ekonomise mbi 530 mild $ dhe 20.000 te vrare ne vitet 1991-3013.Dhe nenat shamizeza po presin drejtesine e Re. !
  -Nese PD/Lsi nuk reformohen deri 25 prill 2021 pa shpuren ekzistuese,Rama do e fitoi mandatin e trete duke u rrekur me Zahon e vogel.
  -Por,si qyretar pa interes personal e famijar per te ndryshuar gjendjen duhet:
  1-Rama te pastroi PS dhe qeverine e Re nga ato qe mund te kapet opozita si “..i mbytyri pas qimes..”
  2-Te mbyll mire fatkeqsit e termetit…!
  3-Te miratoi ligjin e shpifjes dhe te denoncoi ne SPAK+BKH te gjitha shpifjet qe do te jene tmerrsisht te ashpra per “..Jete a vdekje..” deri ne destabilizim te vendit kur PS te shpall fitoren.
  4-SHBA+BE te krijojne orgjentisht GjK,GjL,dhe te monotorojne e detyrojne SPAK+BKH per arrestimin e peshqve te medhej.Boll me me mesazhe.
  5-Zgjedhjet deri ne Qv te asistohen nga SHBA pasi zonja Kim lejoi komisioneret politik siç kerkoi Saliu duke injoruare OSBE/IDHIR dhe KM Rama.
  6-Kryeministrit ardhshem do i shkelet syri edhe nga SHBA+PPE ekstremiste..!
  FLM-DITA

  Reply to this comment
  • Lili September 8, 04:31

   Et hem! Ka inlektuale seriez PSja?!!! Ku?! Ata inteklektuale te tu qe bejne like kurvave te Njishit e argateve te tij, si ky?! Ku i ke intelektualet e tu o ethem zeza qe nuk bzan hiç perasgje edhe kur teatri u sherbetor?! Intelektuale ju thue bythelepirsave qe nuk Revoltohen me situaten sot kur institutionet jane kthye ne borde le ku rahayohen kurvat e dashnoret e ahmetaj gjinukrit e sojit te tyre , sicili ma poshte se Tjetri?! Cfare ripe intelektuali keni qe tri keshtu pa ze kur ju ne PS?!
   Shkodër lexon pak e shiko pak per cka eshte intelektuali e cka i sherben shoqerise, qe te kuptojsh cfare Malli ke ti!

   Reply to this comment
  • Remo September 8, 09:41

   O Ethem Lala! Si qytetar pa interes personal(vetem me ndonje kocke ne dore) Rama Jot i rilindur nuk e pastron dot veten por leket po ato di ti beje! Gjema dhe gropa qe kane bere eshte e madhe more Ethem i thekur,ti ben sikur nuk e “kupton” nuk duhet te vine ata te 21 Janarit,po Meten kush e beri Kryeplak(President) kush more ti,vetem pak metera me larg ku u vrane ata njerez(me urdher te Berishes ekzekutues Basha me dirigjim te Rames per vjedhjen e Metes) A mundet ta kuptoje nje mendje e ndryshkur si e jotja apo na thuaj cfare kocke lepin,behu burre se nga ky forum nuk te vin e keqeja,fundi i fundit je tipik per tu tallur. Ti e di se Likja eshte guri i shahut mes Rames dhe Bashe&Berishes apo Jo? Ti e di se reforma ne “drejtesi” eshte per mendjet boshe si ti, se SPAK(KAPS) dergon mandat arresti per njerez qe kane ikur nga kjo bote(ne Durres ndodhi) ti e di cfare eshte CEZ,ALBPETROL,PPP, Deti,Lumenjte,Rruget e “atedhetarise Basha” me faturen 1.2 miliard € sa e sa te tjera qe “keshilli i hajduterise” nuk do kene kurre transparence(do ti paguajme po’ ne me fattura te kripura)Apo jo more Ethem ata jane bashke si mishi me thoin per te bere masakra dhe maskarada. Te rroje Partia nuk shkon me ne 2020 eshte tmerresisht turp dhe fyerje per te tjeret qe ndihen te huaj atje(te paperfaqesuar) se militantet tipike Berishiste,Luliste,Metiste e Ramiste per nje thes miell o per nje grusht
   lekesh kane shitur bythen dhe mbajne peng per 30 vite Shqiperine! Eshte turp per kedo nese ndihet me mashkull se ai vend u perket te gjtheve!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 8, 10:59

   e them lalai o gomar i lindur,learti është dhe më mut se ti në mbështetje të ramës!ndryshimi mes jush është se ti kujton se ai është kundërshtar i ramës!!
   pra ti je një gomar i pakrahasueshëm,një gomar që nuk njeh të ngjashmit e tijë!një gomar që të njëjtin e quan kalë!
   hajvan mashkull!

   Reply to this comment
 13. D... September 7, 12:28

  Ju jeni shume perpara…..si gjithmone shqiptari te merr me qafe me llafe..!! Por me gjeni nje kundeshtar te denje dhe te shikoni si iken Rama.!!

  Reply to this comment
  • Lili September 8, 04:11

   Hajt se sikur ishte ti qe thojsh ndermjet nanosos e berishes m’a gjeni nje qe eshte ma mire edhe e gjete Édi Ramen !! Pfffff per trute qe ke, se cdo familjar ne Shqiperi do beje ma mire se keta horra qe veç per dashnoret shpenzojne millionat tona

   Reply to this comment
 14. anticensurë25642654 September 7, 12:28

  “Shqipëria ka parë gjithçka, rrotacione pushteti me dhe pa dhunë por nuk ka parë në këto 30 vjet asnjë subjekt, që të qeverisë për 3 mandate me rradhë.”
  mor Leart Kola,a e di se jemi në fillim të shtatorit 2020 e jo në fund prilli 2021??
  mor lal,në këtë situatë ka qenë dhe berisha e nano,por nuk “sunduan”,nuk them qeverisën se askush nuk e ka bërë deri tashti!!
  ti mu bëre si ai nadin murra i lakatundit që në atë emisionin e tij “enigma” këthente në fakt ato që kishte lexuar për zeusin që lëshonte rufe dhe më pas thoshte”çfarë lloj armësh kanë qënë ato që lëshonte zeisi”!!
  dhe më pas e lidhte atje ku i leverdiste atij,ALIENËT!!
  dhe ti,rama “qeverisë për 3 mandate me rradhë.”!
  është akoma në mandatin e dytë o leart,teorikisht,praktikisht e probabiliteti janë disa mënyra matjeje llogjike të ndryshme!!
  ti po kërkon ti japësh mësime,duke “e kritikuar”NJËSHIN tonë të madh,por mos u përpiq të na thuash ” nuk ja vlen me shku fare në zgjedhje se dobiçi i ka të fituara zgjedhjet”!!
  sepse po qe se i ka të fituara në këtë mënyrë!?
  atëherë le ta lëmë K/M deri në vdekje!!
  e të shpresojmë që nuk do të na cofë para fundit të mandatit,ose çdo mandati!!
  o leart kola,dhe këta NJËSHAT vdesën o i vrarë!!mos kujtoni se duhet të rrojnë patjetër deri 2 o 300 vjet si jemi mësuar tu urojmë jetën!!ajo fjala “marrç nga ditët e mija”nuk vlem më tepër se për ti treguar mbështetjen!!nuk ja zgjat jetën o leart!!kjo thënje është mënyra më e edukuar e veprimit bythëlëpirës që i bëni këtyre kërmave!!
  unë shpresoj që të mos vijë saliu,se do të ishte njëlloj sikur ti thoshim vetvetes “jemi popull muti”,por dhe që të qëndrojë në pushtet një injorant,një fodull,një njeri që nuk nxë sepse nuk do të mësojë,të rijë një njeri që i di të gjitha duke mos ditur asgjë!?
  kjo do të thotë se jemi me të vërtetë një popull i trashë deri në palcë!!
  se jemi një popull që jemi të prerë për tu sunduar nga njerzit më bastardë që pjellim!!

  e them lalai o gomar i lindur,learti është dhe më mut se ti në mbështetje të ramës!ndryshimi mes jush është se ti kujton se ai është kundërshtar i ramës!!
  pra ti je një gomar i pakrahashushëm,një gomar që nuk njeh të ngjashmit!një gomar që të njëjtin e quan kalë!
  hajvan mashkull!

  Reply to this comment
 15. Bob September 7, 13:20

  Tek ky shkrim i leartit, gjeja e vetme nga e cila duhet nxjerre mesim eshte se autori ka shume probleme me presjet, qe i ve kur nuk duhet dhe s’i ve kur duhet. Pjesa tjeter eshte merre me leng, per cka learti dhe shoket e tij jane specializuar tashme.

  Reply to this comment
 16. Berati September 7, 14:23

  Artikullshkruesi ne litaranalizen e tij mund te permblidhet ne:brenda shtepise sone kemi nje top muti. Tani ne mund te hyjme nga dritarja dhe per kete na duhet nje ide e re. Mund te hyjme nga komshiu dhe na duhet nje justifikim i ri,mund te hyjme nga catia e te varemi poshte nga oxhaku dhe per kete na duhet nje skuader e re. Ose mund ti ndyshojme emrin mutit dhe ta quajme revani ska asgje te keqe. Pra mund te bejme shume gjera por mutin se levizim qe aty .

  Reply to this comment
 17. Adih September 7, 14:59

  Ka ardhur koha qe PS,PD e LSI , populli me voten e tij ti nxjeri te jashte ligjeshme .0 vote , ne qofte se doni te filloje rimekembja e shqiperise se robtuar te varfer ,pa as edhe nje prespektive dhe mbi te gjitha rrembyer me koshjence DINJITETI popullit ,ka 30 vite , qe nuk ka funksionuar shteti fare ,nuk funksionon kushtetuta perdhunohet ,nuk eksiston diktati dhe transparenca e ligjit ,vetem korrupsion ,kriminalitet ,vjedhje e dreqi me te birin .Nuk funksionon shteti fare .Ku jetoni ?

  I them keto ,shikoni me gjakftotesi ,programet e te tre ketyre partive ,PS ,PD LSI kane qene te njejta ,si ne mos zbatim te ligjit ,perdhunimit te prones nga te” fortit” korrupsionit ,droges ,kriminialitetit .Te me dali nje njeri e tme kundershtoje ,qe keto tre parti kane ndryshime ne programet e tyre ,por jam 100% i sigurte ,sdo gjeje as edhe nje ndryshim.Dhe nga ana e tjeter ,populli duhet ta peshoje shume mire kuleten e tij .Dhe ky boti qe na pemend ne ketu pa pike dinjiteti e na kallxon perralla ,qe PS e PD jane parti te djathta .I them ketij , se je o budall ose rrugac .E verteta eshte se keta te gjithe , nuk jane as te dajthte e as te majte .e ke idene cdo te thote te jesh i majte ose i djathte o marvi gazetar ?.Skam nerva ti them ,por pyet e mesoi ose ben mire here tjeter mos shkruaj fare , se vetem na prishe pune ??
  .
  ..Dihet rilindja e Rames e ka zmadhuar borxhin publik disa here me shume se sa borxhin (gropen )qe na la Sali larqofti .Pa ju futur termetin dhe kovitin 19 se po te bashkohen keto te dyja , dalim komplet nudo .Kemi 30 vite qe drejton dhe ka drejtuar vetem njeshi ,jemi me keqeardhje akoma me mentalitetin e komunizmit ,kurse ministrat jane vetem gure shahu dhe bejne vetem cfare i kerkon kryetari ,mbreti i tyre qe i le me koshjence llokmen e tyre .Nuk ka perplasje ,nuk ka transparesnce ,nuk mendon fare as edhe nje minister te dali e te kundershtoje kryetarin ,CARIN se i iken karigja dhe benefitet ??Turp te gjithe depuetet , kryetari i ka vene ne rrjesht per nje ,dhe i ben rreshtore ,kur te doje dhe si te doje ,bile i ben rreshtore edhe ne gjume .E dine keta bythlepirsa interesaxhinj ,se i fluturon karigja ,dhe i ikin te gjitha benefitet qe perfitojne .Njerez e deputete te peshtire .??

  Me cfare kemi pare, si ka funksionuar shteti shqiptar deri me sot ,jemi akoma ne komunizem ,por ndoshta nuk eshte kryhasim i mire e i sakte , se ne komunizem ne nje fare menyre funksiononte shteti ,dhe keta qe qeverisen ne kete tranzicion post komunist prej tre dekatash me radhe , jetuan dhe e shtyne pushtetin e tyre politik ,vetem me dy Hidrocentralet qe u ndertuan ne kohen e diktatures . Keto dy HIDROCENTRALE i mbajten gjalle .Duam apo zduam ne , kjo eshte me se e verteta .Me keqeardhje, ky eshte realiteti i dhimbshem ?? .

  Shqiperia qe te vije ne binare ,duhet pa tjeter te zbatoje kushtetuten ,duhet te filloje diktati i forces se ligjit dhe transparenca e ligjit , qe nuk ekziston fare .Duhet pa tjeter te regullohet prona te shkoje tek pronari ,a e dini ju o kazetar , se ne jemi anetare te NATO dhe ste le njeri ne NATO me vjedhje dhe me kooperativa bujqesore ,duhet te shkoje tek i zoti ,dhe me kete dua te them ,,nuk te vjen as edhe nje firme e huaj serjoze te investoje .Shikoni o te mjere ,as edhe nje firme e huaj nuk ka investuar qe nga 2013 e deri me sot ,por vetem ndertohet ne troje te pronareve dhe ne troje shteterore ,hotele ,rezorte e vila ne bregdet ,qe per fat te keq u shkaterua bregdeti ,qe na i la Enver Hoxha te virgjer ,eshte demi me i madh qe i eshte shkaktuar turizmit .Dhe jo per ironi ,se seshte per te qeshur se edhe VER LlAPA te ishte ne pushtet do te gjente nje spango ,e nje distance nga deti ,qe turizmi ti rezistonte kohes ,e jo sot per sot .Dhimbje per kete shkaterim , qe zoti na i dhuroi kete natyre shume te bukur dhe me keqeardhje keta deri me sot kane shkateruar , betonizuar pa kriter mbi 80 % te bregdetit komplet te rrenuar , e pa ju thene qe eshte dhene per nje m2 me 1 euro mafjes brutale dhe nuk ka kerkim fare llogarie .Eshte e veshtire ti rrezosh keto tre banda nga pushteti ,arsyeja eshte e thjeshte ,kane shkelur ligjet ,kane vjedhur si diletante ,i kane te gjitha abuzimet me ze e me figure ,prandaj populli duhet te zgjohet ,per interesat e tija ,per te ardhmen e femijeve tane e te niperve e mbasave tone .Duhet shume kujdes ,keta harbute do tentojne prap te abuzojne me votimet ,nuk kane nevoje per para me ,por duan qe te mbulojne vetem vjedhjet e te gezojne sarajet e tyre . Kjo eshte me se llogjike ,keta nuk jane kundershtare me njeri tjetrin .Keta jane kundershtare vetem atehere kur ja cenojne monopolet njeri tjetrit ,qe e kane monopolizuar me brutalitet cdo gje ndermjet tyre .Zgjohuni dreqi ta mare o milet ,ju ka zene gjumi .Nje here ne kater vite ,ju jepat mundesia per te vendosur per fatet e juaja ,cfrytezoheni ,dhe po nuk e cfrytezuat ,do ju mallkojne femijet e juaj ne te ardhem ,bile do ju lene edhe pa varre .

  Prandaj ka ardhur koha te votoni komplet parti te reja ,te marin fatet e atdheut , ,me principe perendimore me te rinj me ideale ,se ndryshe ,rrini me keta bandite dhe keq e me keq do pesojme .

  Ka ardhur koha ,bile jemi shume te vonuar ,duhet pa tjeter te vine te tjere te rinj ne politike te drejtojne shqiperine ,me principe perendimore ,idealista ,dhe te zbatojne kushtetuten ,qe per mua kushtetuta ne nje fare menyre eshte shume ne rregull .Larg pardesy bardheve o popull ,akoma nuk i keni kuptuar ,qe as edhe nje here njeri tjetrit nuk i hapen kartat e korrupsionit ,te viktimave e dreqi me te birin .Cfare kerkoni ,qe beheni vegla qorre te ketyre antishqiptareve bandite te ketyre 300 viteve te fundit .Vazhdoni na mirni edhe ne te tjereve ne qafe .

  Reply to this comment
 18. NE September 7, 16:46

  PS-ja te heqe URGJENTISHT Ramen qe nuk perfaqeson ASGJE TE MAJTE ne politikberjen e tij
  Mjerimi eshte shtruar kembekryq tek ne kurse Rama na perralis SUKSESET madheshtore te tij
  Nese PS-ja nuk do te shkrihet te zgjedhe nje tjeter lider ne krye
  VOTE PS-se me Ramen ne krye nuk i japim me KURREEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!

  Reply to this comment
 19. mirel September 7, 17:39

  PSja duhet te pastroje kuislinget dhe tradhtaret me ne krye Ramut Vucic Dulen nga rradhet saj. Perndryshe kjo parti ka degjeneruar ne organizate mafioze antishqiptare, njelloj si PDja e Berishes, LSIne mos ta zeme ne goje se eshte aneks i bajgave te dy partive.

  Reply to this comment
 20. mirel September 7, 17:41

  Nuk e di cfare ka shkruar ky Learti, dhe as nuk humbas kohe ta lexoj. Qe nga titulli duket qe i jep alternativa te vdekura ketij populli. Ja trullosin mendjen miletit, ta mbajme apo ta heqim. Pastaj, si konkluzion, thone ta mbajme se nuk kemi me te mire. Dhe vazhdon propaganda per te cimentuar regjimin bastard antishqiptar te Ramut qelbesires.
  Plus, ky pisi ka qene favorit i Ramutit per prishjen e teatrit.

  Reply to this comment
 21. PRoShi September 7, 19:52

  Kesaj i thone “Ajde baba te te tregoj arrat”?!
  Laert Kola ishte nje nje numur brenda Mjaf-tit, dhe u be “dikushi”, pikerisht nga Rama. fale shoqerise qe kishte me E. Veliajn. Nderkohe kete guxim nuk e ka mare dhe as ka per ta mare vete Lali Eri, sa te jete Rama Kryeminister.
  Keta kerkojne te vene gomarin para kalit te rahe vrahun.

  Reply to this comment
 22. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. September 7, 20:24

  Learti godet D’Ramen me pambuk dhe i shkakton dhembje duke i hequr qime nga bytha!Qellimi Leartit eshte te sakrifikoi nje gisht
  per te shpetuar krahun,te beje rehabilitimin e D’Rames,perderisa tregon alternativa,perderisa sugjeron se çfa duhet te ndryshoje!
  Nje demagog i rrafinuar e perfid si vete Kryeministri dhe Makiaveli Erion Veliaj,qe percjelle figuren e Escobar D’Rames akoma si
  nje mundesi!Nje mundesi drogaxhiu,hajduti,mashtruesi,i korruptuari!
  Tani,o je paguar ose je i deformuar moralisht si Kryeministri(dhe Veliaj).Ekziston ndonje Kryeminister ne Bote qe akuzohet si perdorues
  droge prej vitesh ,e megjithate nuk merr asnje pergjegjesi?Per faj te Kryeministrit dhe Kryebashkiakut Veliaj,Shteti shqiptare humbi
  110 milion Euro ne gjyqin me Françesko Beketin,Leart Kola tregon se çfar duhet te ndryshoi Kryeministri,qe ka marre peng sistemin
  e drejtesise,ndryshe do ishte denuar me burgim te perjetshem!Tani dolen edhe 44 milion Eurot me firmen Actor,edhe se paguan Carlo
  Bollinon miliarda kur shqiptaret nuk kan buke ne Shtepi!Qe PD-ja nuk ndermjeteson te djathten dhe PS-ja nuk ndermjeteson te majten,
  eshte bere e qarte me koh,por qe ti sugjerosh gangsterit,hajdutit,antishqiptarit,mashtruesit,drogaxhiut,perdhunuesit te prones private
  dhe publike,atij qe i vuri tritolin Shtetit shqiptare,se”Çfarë e ndalon sot Ramën të përqafojë bindjet e tij të djathta publikisht”,duhet te
  jeshe i lajthitur,ose demagog.I djatht mafiozi Edvin Escobar D’Rama qe Leket(miliardat) e shqiptareve ja jep italianit Bollino?!
  Edvin Escobar D’Rama duhet ishte denuar qe kur ishte Minister,kur fallsifikoi siperfaqen e Teatrit,ndersa si Krybashkiak meriton
  plumbin,si Kryeminister karriken elektrike.Keto jan mundesite e Edvin D’Rames o Leart Kola,sepse Kryeministri nuk eshte pacienti
  qe eshte prekur nga kanceri,por kanceri vete qe ka shtrire metastazat ne Shtetin dhe shoqerine shqiptare prej 20 vitesh.

  Reply to this comment
  • Lili September 8, 04:37

   Jo jo, duhet tejesh vetem budall i grupit te Njishit! Keshtu i do ai ‘ anticonformiste ´ kishe po ne fait idiot deri ne budallalek!
   Vetem qe thone Duke u dridhur nga trembuar per si do jetojne e duke Bertit’ po pa Mbretin si do ia bejne´?!

   Reply to this comment
 23. Zigur Qarri September 7, 23:20

  Zagaret shqupisa ham
  Rama bam bam…

  Reply to this comment
 24. Lili September 8, 04:46

  Hajt per te trégoj l’écart zeza!
  Ndryshim per mu , per komshin tim , per nje minât or qe di cka eshte puna e cka eshte skamja, per t’y ndoshta sepse ne punojme e rrnojme nga puna jone e jo duke garniture Shqiperine si kjo Klike e Rames e bashes apo Metes!!Hajt mos gjesh te trégoj une se ke me mina shqiptare nepermjet bote qe jane Atdhetar e te zotet !!
  Cdo njeri banal eshte ma mire, cdo njeri a e kupton ?! Cdo shqiptare i thejsht vlen ma shume se gjithe kjo ´muthané qe po do me N’a shit te domosdoshme e te patjetersushme !
  Cdo shqiptare i thejsht do ma mire me ba shtetin se keta horra! Mjaft me!! ( sa per te te kujtuar ose dje mufti et per j’espère horra)!

  Reply to this comment
 25. shtetas shqiptar September 8, 08:15

  Zgjedhjet e 25 prillit 2021 do jene nje vote plebishitare Anti-Rama. Ne se Rama do tentoje ta ndryshoje kete verdikt do ta pesoje. 8 vjet pushteti i tij kane dhuruar per shqiptarin e thjeshte vetem varferim dhe perralla me Anti-KCK

  Reply to this comment
 26. PO . PO September 8, 11:03

  Qe Edi Rama eshte nje psikopat i futur ne brekushet e tij , kjo nuk k asnje diskutim , per te gjithe ne ! Ajo qe njerezit nuk e thone , apo e thone me gjysme zeri eshte fakti qe , pse e votojne Edi Ramen , kete pervers ngado qe ta shohesh ?! Une jam kategorikisht i majte i pa lekundur , por edhe pse nuk shoh asgje te majte ne politiken idjote qe ndjek Edi Rama , perseri kam votuar dhe do te votoj kete idjot , duke qene se perpara syve nuk kemi asnje alternative tjeter , pervec alternativen e demonit serb te Vicidolit dhe te nje opozite me lidere te konsumuar e sterkonsumuar dhe diskredituar deri tek thonjte e kembeve , te zhytur ne krim deri ne fyt dhe , deri ne gjakosjen e masakrimin e popullit opozitar !
  Ndaj , e them me bindje qe , eshte pikerisht kjo alternative e felliqur qe na rri mbi koke si sepata e damokleut , e provuar dhe sterprovuar ne shume vite , aq sa edhe sot bajraktari serb kercenon publikisht , duke thene qe “mire ua bera shqiptareve qe u vura plumbin ballit kur protestojne , …. ,do te kisha vrare edhe qindra te tjere …. , se beri mire qe i fali Greqise me qndra km2 det ” dhe tentoi te mbushe Shqiperine e Jugut me varreza te “ushtareve greke” e nje mori me idjotesira ! Kurse Lulezim Basha , i dale si simite nga furrat e UDB-se , e ka thene cdo dite , se nuk leviz nga “Shkolla Berishiane” , atehere si t`i votoje populli keta monstra , bashke me Videon e fameshme te felliqesires qe kemi president ?!
  Logjikisht , populli do te votoje corapekuqin me atlete , deri sa te fshihen nga sfondi politik turma e idjoteve , qe rrenqethin kete popull dhe , te nesermen e pastrimit nga politika te lidereve bandite te opozites , na lind e drejta 100 % per ta fshire pas tyre edhe Edi Ramen , gje qe ai e di mire dhe abuzon me te gjithe kapacitetin e nje perversi te neveritshem ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

  Reply to this comment
  • Lili September 8, 13:35

   Jo jo,vetem debilet si ju do e votojne prape Ramen apo Bashe apo Meten! Ka alternative tjeter per kete vend, prej mbretnise nepartine Organizata politike…

   Reply to this comment
 27. Zgalem September 8, 13:22

  Qeverrite dhe rotacionet
  Pergjithesisht qeverrite i vel pushteti , me teper se sa i lodh .Kur populli e shef se qeverrisja ndihet e lodhur , voton nje alterrnative tjeter . Ky eshte ndryshimi rrenjesor i demokracise , nga autokracia . Ky rotacion eshte kaq i domosdoshem , saqe dhe mbreterite tradicionale , te Europes , kane adoptuar qeverrisje me rotacion dhe Mbreti eshte kthyer ne figure honorifike , qe perfaqeson unitetin e popullit . Dualiteti i ketij pushteti ka treguar se vete mbreti , simbolikisht eshte nje lloj presidenti i perjetshem .
  Shoqerine e ve ne levizje Qeverria , madje , me shume se qeverria e ve ne levizje kryeministri . Qeverrisja , merr fizionomine e Kryeministrit.
  Rotacioni ndodh , kur qeverria ndihet e lodhur . Pra rotacioni nuk ndodh sic nderrohen stinet , por ndodh , kur qeverria eshte e lodhur
  A eshte e lodhur qeverria , Rama /2 ? Faktet tregojne se nuk eshte e lodhur . Ku spikat kjo energji ?
  Ndodhi termeti dhe pas nje viti , nuk ka shenja , se ky termet i tmerrshem tronditi dhe foshnjen ne bark te nenes . Pandemia ishte nje nga fatkeqesite me te renda , qe ka pesuar bota moderne . Shqiperia hyn ne vendet , qe po e kalon me me pak dhembje kete menxyre , qe ka mberthyer globin . Financiarisht jane kompensuar, nga Qeverria demet e mundhsme nga pandemia . Ekonomija po rimerr tempin , qe pati . Mjekesia e tregoi veten ne lartesine e duhur .
  Qeverria perballoi me sukses , mohimin e Parlamentit nga Opozita, qe zgjati nje vit . U mbeshtet te opozita brenda opozites dhe tani perjetohet momenti i kthimit te Opozites ne institucione . U mundesua reforma zgjedhore , qe i beri te kenaqur te dy opozitat . Shqiperia do te hyje ne zgjedhjet e Prillit , pa i hyre gjemb ne kembe .
  Gjendja ekonomike , e te tera shtresave , eshte me e mire sa ka qene . Pretendohet per ngritje rrogash , per mjeket dhe mesusit . Bizneset , jane rritur ne numur , pavaresisht pandemise dhe termetit.
  Njerzit ne Shqiperi ndihen me te qete dhe me te motivuar , per pune dhe kjo i dedikohet qeverrisjes se mire , pa pretenduar se eshte bere gjithcka . Jane hedhur bazat , per nje ecuri frontale .
  Nuk besoj se do te kete abstenime , ne keto zgjedhje , per nje mandat me shume detyra , per pandemine .
  Duke e vrojtuar qeverrisjen , mbi nyjet qe folem me siper, nenkuptohet se rotacioni ne Shqiperi ka ndodhur .
  Kur ? Me 1913 , kur populli flaku , nepermet votes , shtetin rrumpalle te Sali Berishes dhe i besoi Edi Rames , qeverrisjen me shumice te cilesuar parlamentare. Edi Rama , si dhe ne Bashkine e Tiranes , e tregoi veten ne lartesine e detyres , qe ngarkoi vota popullore .Ka dhene prova , si drejtus , qe i ve te gjitha energjite e vartesve , ne pune te dobishme . Simbas divizes se tij , vartesit qe gabojne , kurre s’i merr ne mbrojtje .
  Pa dyshim ka gabime ne drejtim , kryesisht ne administraten e Bashkive , por , pune pa gabime nuk ka . Qeverrisja Rama , e ka justifikuar veten me pune te dobishme , per popullin. Kjo pune e dobishme ka shenuar rritje . Rama/2 eshte me lart se Rama/1.Votusi nuk ka pse humbet rrastin , duke votuar , Rama/3 .
  Koha vertetoi , se ne keto 3 dekada te pluralizmit , Edi Rama mbetet politikani me i sukseshem dhe i pa perfolur, me ndonje dokument .Te tera shtresavet u eshte kushtuar vemendje . Kete vemendje e kane ndier te perndjekurit , fshataret , artistet , studentet, bizesmenet . Formula e zgjedhjeve , eshte e gatshme , shqiptaret nuk kane pse bejne prova te tjerea , ne kurriz te tyre .
  Rama njihet si artist krijus , punetor . Shpirti artistit e ka udhehequr ne jete .Nuk e njef dhunen dhe i ka duart te pastra , nga gjaku , qe te tjere politikane i kane te lyera , deri ne bryle.
  Opozitat jane trajtur me dashamiresi zyrtare edhe kur ka gabuar rende , sic eshte rrrasti i braktisjes se institucioneve . Brutaliteti i opozites shqiptare , ka pas qene i shquar ne gjithe Europen . Kreret opozitare , kane bere autokritike , per qendrimet e tyre refraktare .
  Ne analizen , qe parashtrova me lart , nuk shof asnje arsye , pse te mos vijoi Rama/3 te plotesoi ato mangesi , qe jane vertetuar edhe nga opozita , ne te dy mandantet e kaluara . Me Rama/3 , vijon rotacioni i ndodhur ne 2013.
  Shqiperia nuk ka pse te beje eksperimente . Qeverrine Rama , ne te dy mandatet ka qene ne krye te detyres . Njerzit duan te jetojne te qete dhe pa exsese . deri sa kete jete ua garanton Qeverria Rama , nuk ka pse te kerkojne kallez neper bore . Zgalem

  Reply to this comment
 28. Mazllum Kadaifi September 8, 23:26

  Po PO @……………………………..
  Bythlepiresi i Rames .ik ore legen .Vetem nje pyetje kam per ty :A e di ti se Ky Rama i jot e ka thelluar me shume gropen e borxhit te popullit ,shume e me shume here se Sali Larqofti ?
  Pse aq budallenj na ben ti neve me kete dobicllekun shejtan budalla temden .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim