“Nuk ka më lojëra me kufijtë në Ballkan”

July 4, 2017 13:36

“Nuk ka më lojëra me kufijtë në Ballkan”

Me tone të prera, ndihmëssekretari Amerikan, Hoyt Brian Yee, ndermjetes per zgjidhjen e ngercit politik mes paleve ne vendin tone, ka theksuar se Amerika nuk e ka ndryshuar politiken dhe as interesin e saj ndaj Ballkanit.

Në një interviste per gazeten greke Kathimerini ai pergjigjet prere se kufijtë ne vendet e Ballkanit janë te përcaktuara dhe nuk përbejnë çështje për diskutim.

Kufijtë e vendeve në Ballkan janë të përcaktuara qartë, te njohur ndërkombëtarisht dhe nuk janë objekt i kontestit. Ndryshimi në kufijtë e Ballkanit nuk do të kontribuonte për sigurinë dhe stabilitetin në rajon. E kundërta, siç e dimë nga përvoja, përpjekjet për të ndryshuar zonën e kufirit mund të jenë shumë destabilizuese. Ne i bëjmë thirrje politikanëve në rajon që të përmbahen nga retorika nxitëse e ndarese, dhe në vend të kësaj të përqëndrohen në raportimin e reformave themelore politike dhe ekonomike të nevojshme për ecurinë e integrimit të tyre në institucionet euro-atlantike”– tha ai.

Pyetur per zerat qe vijne nga Beogradi, Shkup, madje edhe Moska, per shqetesimin lidhur me nje destabilitet ne Ballkan, nxitur nga nje retorike nacionaliste e udhëheqësve shqiptarë, që është perceptuar si një përpjekje për të krijuar “Shqipërinë e Madhe”, zyrtari i larte amerikan ka qendrimin e tij.

Ne nuk e mbështesin riberje te hartës në Ballkanin Perëndimor dhe refuzojmë retorikën nacionaliste nga çdo burim. Unë nuk jam në dijeni të ndonjë përpjekje serioze për të ndryshuar kufijtë në rajon. Ne shpresojmë dhe presim që liderët e rajonit do të vazhdojë të kërkojë mundësi për të adresuar çështjet për të cilat ato kujdesen per qytetarët e tyre, të tilla si rritja ekonomike. Udhëheqësit duhet të punojnë së bashku për të reduktuar ndonjë tensionit etnik apo politik”- tha ai.

July 4, 2017 13:36
Komento

7 Komente

 1. Shqipëri Natyrale July 4, 13:54

  Pse i djeg Athines ?
  Pse i djeg Shkupit ?
  Pse i djeg Beogradit ?
  Pse i djeg madje edhe mikut te tyre Putin ?

  Reply to this comment
  • Scutari July 4, 17:00

   Sepse ju jeni Beqirat jeni mbetje osmane ne keto troje, dhe vendet Kristiane nuk do lejojne qe ti ktheni keto troje ne pjes te kalifatit islamik!

   Reply to this comment
 2. shqiptariu July 4, 14:33

  poshtersia dhe pabesia ndaje kombite shqiptare eshte me e forte se kure ndonjehes mjer kombi shqiptare qe kure ska per te jetuare jetene dhe boten DEMOKRATIKE poshte fuqite e mdha qe se duane populline shqiptare

  Reply to this comment
 3. MH July 4, 15:18

  Jam i mendimit te bahen rreformat sic duan perendimoret.Mbas reformave lind vetvetiut ideja qe te ndryshojme administrimin e teritoreve etnike ne nji shtet te vetem.
  Kurr nuk do kete qetesi ne Ballkan pu nuk iu dha e drejta e bashkimit te shqiperise ne nji shtet te vetem.
  Nese kjo arrihet do baje qe Ballkani do jete i qete dhe liridashes.Ku cdo shtet ka vendin ku punon,ku han dhe ku flen i qete per nji jete paqesore te bukur njerezore.

  Reply to this comment
 4. nuk e duam ate "shqiperi", qe duan te "formojne" xhihadistet"e isis-t July 4, 16:25

  ne dhe kete “cope” shqiperie, qe kemi , kemi 27 vjet qe duam t’a “shkrijme” me uropen, e jo te behemi “nje” me “copat e tjera”, jashte saj, si shtet i kalifatit islamik . nuk duam te shuhemi, pert’u bashkuar, duam te bashkohemi per te hyre ne europe…..o derra xhihadist, qe nderruat europen me azine .

  Reply to this comment
 5. Papa July 4, 17:37

  Bravo bravo Populli ka nevoj per punesim drejtesi dhe zhcillim ekonomik dhe jo retorik nacionaliste politike ec.*pune paqe ekonomi drejtesi !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim