Ndryshimi në Kodin Penal/ Burg për bixhozin

September 15, 2019 16:22

Ndryshimi në Kodin Penal/ Burg për bixhozin

Kuvendi i Shqipërisë parashikohet të votojë këtë javë ndryshime në Kodin Penal.

Një prej ndryshimeve që pritet është edhe kriminalizimi i bixhozit.

Referuar nenit 197, organizimi dhe ushtrimi i lojërave të fatit, lotarive apo bixhozit në kundërshtim me ligjin, parashikon dënimin me burg nga 1 deri në 3 vjet.

Po për këtë vepër parashikohet dënimi nga 2 deri në 5 vjet, nëse në lojë marrin pjesë persona nën moshën 18 vjeç.

Ndryshimet parashikojnë gjithashtu se kur vepra penale kryhet nëpërmjet shfrytëzimit të funksionit shtetëror ose shërbimit publik, dënimit me burgim i shtohet ¼ e tij.

Nga ana tjetër, ndryshimet penalizojnë rëndë edhe ata që marrin pjesë në lojërat e fatit në kundërshtim me ligjin. Për këtë kategori, parashikohet dënimi me gjobë ose me burgim deri në 1 vit./scan

e.ll./dita

September 15, 2019 16:22
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim