Ndryshojnë kriteret për testimin e forcave të RENEA-s

February 26, 2015 10:38

Ndryshojnë kriteret për testimin e forcave të RENEA-s

Kriteret e testimit fizik për efektivët e repartit RENEA kanë ndryshuar.

Nga testimi është hequr qitja me armë, ndërsa është shtuar kapërcimi i kaluçit.

Sipas “GSH”, efektivët nuk duhet të kujdesen për armët, por se si të kapërcejnë stolin apo ushtrime të tjera fizike.

25 oficerë nuk e kanë kaluar testimin.

Por, ish- komandanti i forcave speciale, Erzen Breçani, thotë se heqja e qitjes nga testimi, është i pakuptimtë.

“Nëse i heq këto norma, do të thotë që ata nuk quhen më forca speciale,” shprehet ai.

February 26, 2015 10:38
Komento

4 Komente

 1. gjermani i fundit February 26, 11:30

  Po mire, kalucin me pedane do e kapercejne apo alla dibrance? Po nuk kapercejne dot kalucin keta qenkan akoma te ura e Beshirit

  Reply to this comment
 2. caku February 26, 11:37

  injorance ose sabotim. kalucin mund ta kaloje kushdo qofte dhe me pak pune. te behesh qites i denje per sherbimet dhe operacionet qe kryen renea do shume pune, perkushtim dhe mund. jetoni me situaten o njerez.

  Reply to this comment
 3. info analitike February 26, 14:58

  Keta kane ulur steken e veshtiresise se nuk e arrijne normen? Si mund te kemi trupa te pergatitura kur kerkesat ne vend qe te ngrihen ulen. Mbten duke bere propagande testimesh e pikerisht tek pjesa me delikate mbeten ne klase.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*