“Në 19 tetor do jetë shumë vonë”, Meta mesazh Ramës dhe Bashës

July 17, 2019 11:10

“Në 19 tetor do jetë shumë vonë”, Meta mesazh Ramës dhe Bashës

Presidenti Ilir Meta i qëndron asaj që ka thënë më parë, lidhur me zgjedhjet. Teksa e konsideron 30 qershorin, thjesht si një datë në kalendar, Meta kërkon që koha të mos na ndëshkojë edhe në vjeshtë, duke nënkuptuar me këtë moshapjen e negociatave.

Përmes një statusi në Facebook, të tretin për ditën e sotme, Meta shkruan se data të rëndësishme përveç 13 tetorit janë edhe 17 dhe 18 tetorit, atëherë kur Këshilli i Bashkimit Evropian do të marrë vendimin për çeljen apo jo të negociatave me Shqipërinë.

Postimi i plotë i Metës:

Koha që të mos mbetemi edhe në vjeshtë!

Të dashur qytetarë,

30 qershori iku si një datë e përbashkët vetëm kalendarike. Përpara kemi një datë tepër të rëndësishme, për ne dhe të ardhmen e vendit tonë, 17-18 tetor 2019, kur Këshilli i Bashkimit Europian do të marrë një vendim për çeljen ose jo të negociatave me Shqipërinë.

Ndaj nuk mund të vazhdohet më të ecet në dy rrugë të kundërta, që nuk takohen me njëra-tjetrën: në një anë atë të kapjes së çdo institucioni, çdo zyre dhe çdo vendi pune, dhe atë të delegjitimimit të çdo institucioni nga ana tjetër.

Të dy palët duhet t’u krijojnë mundësinë të gjithë qytetarëve shqiptarë, që në mënyrë të qetë, civile dhe demokratike të shprehin sovranitetin e tyre për të gjitha institucionet, vendore dhe qendrore, përfshi dhe Presidentin nga populli, në 13 tetor.

Koha është tani!

Në 19 tetor do të jetë shumë vonë!

j.l./ dita

July 17, 2019 11:10
Komento

11 Komente

 1. Pre Sident Donkishot ! July 17, 11:25

  Meta do te qe te deshtoj procesi I Reformes ne Drejtesi ! Ta shtyj ate edhe 3 Vjet te tjera ! Por kjo nuk ka per te ndodhur !
  Meta do te shkarkohet ! Eshte person negative qe I ka sjell shume pengesa Reformes ne Drejtesi ! Si I till nuk e Meriton nje minut President ! Parlamenti do ta shkarkoj ! Shqiperia eshte Republike Parllamentare dhe jo Presidenciale sic kekron ta kthej Ilir Like Floriri ! Nje gomar me bisht !
  Daten e vendos Parlamenti ! 30 Qershori do te funksionoj deri sa te ngrihet SPAK dhe BKH !
  Te ndryshoj sistemi zgjedhor !

  Reply to this comment
 2. Glaukias July 17, 11:35

  Ngritja e Gjykatës së Lartë, asaj Kushtetuese, krijimi i SPAK si edhe shkarkimi dhe marrja nën hetim i Metës, Salihut, dhe disa ish-ministrave, janë mëse të mjaftueshme për hapjen e negociatave. Nuk bëri më shumë Maqedonia. Do kesh kohë të luash prapë KUMAR me Gimin e 700 mijë eurove, por kësaj radhe nuk do luash fatin e Shqipërisë. Ju do keni ‘këmbën e mbarë’ e pas do ju ndjekin Basha me Ramën.

  Reply to this comment
 3. Leonidha July 17, 12:00

  Ik mor hajdut…burgu te pret o hajdut!

  Reply to this comment
 4. Vasil Fatmirë July 17, 12:22

  Jeni shumë vonë Ilir, këtë duhej qëvta kishe kuptuar që në kohën kuru bashkova meSaliun dge dëmtovedemokracinë.po se po,pori vuri buldozierin shtetit dheShqipërisë. Kupto njëherë të vërtetën: “Data 13 Tetor është një datë e zakonshme, asgjë nuk pritet prej saj. Asnjë shqiptar nuk do të pranojë broçkullat e tua të fallxhores dhe të “akllaisë” së teta Ollgës. Ju ( të katërtë) tashmë jeni të damkosur si pengues të Reformave dhe negociatave.
  Mirë u takofshim tek kafja e”Xhafës”.
  Vasil Fatmiri

  Reply to this comment
 5. MH July 17, 12:37

  Nuk kam koment.
  Komenti im asht Glaukias i pa anshem.Goditje direkt e ne koke.
  Nuk i heq as pike as presje.

  Reply to this comment
 6. Jimi July 17, 13:46

  Deri me 19 btetor ti more zorzop ke vajtur ne te sat’eme!

  Reply to this comment
 7. $$$ July 17, 14:02

  Meta flet,Meta degjon,asnje sja ve ne pordhe shkelqesise se tije te dhjere

  Reply to this comment
 8. ETHEM July 17, 14:20

  Z.LIKE:E KE KOTE.BEJ DEKRETE E THIRRJE NE ERE.NUK TE DEGJON KUSH MËÊË.AR RAMA..POR AS SHBA+BE.TI DUHET TA KISHJE KUPTUAR QEKUR PALMERI AMERIKAN I BERI THIRRJE LULIT DHE MONES TE HIQNIN DORE NGA PROTESTAT E DHUNESHME.PO ASHTU AI NJOHU ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT DHE SE ATA QE KANE PRETENDIME..TI DREJTOHEN GJ.KUSHTETUESE KUR TE FORMOHET.
  -SE NUK KA GJ.KUSHTETUESE NUK ESHTE FAI I RAMES DHE AS I SHBA+BE POR E SALIUT DHE JUSH QE I SHTYT REFORMAT DERI SA EDRDHEN DEPUTETET E RINJ QE JU AKOMA I QUANI TE RAMES DHE I OFENDONI ATA,NDONSE ISHIN NE LISTEN E PARTIVE TUAJA.
  -NUK KA 13 TETOR.FLIE MENDJEN.
  -JU DHE SALIU MORET ME QAF DEPUTETET E PD+LSI,POR DHE IMAZHIN E VENDIT NE SYT E BOTES.
  -SHBA+BE UA BERI BEN QE NE 2017 KUR KUR U FUTET NE ÇADER DHE NUK I DEGJUAT.DHE RAMA U FALI 7+7 = 14 MINISTRA E DREJTOR DHE U TURPERUAT.DHE AKOMA NUK KINI NXEN MEND.
  -CILA ESHTE RRUGA E ZGJIDHJES:
  1-MOS BEJ ME THIRRJE PER 13 TETORIN,AI NUK EKZISTON ME PER ZGJEDHJE.PASI PS I BERI ZGJEDHJET ME PAQE TE MADHE BDONSE JU ME SALINE KERKUAT LUFTE.
  2-SHKONI NE PUSHIME DHE LERENI POPULLIN REHAT
  3-BEJ THIRRJE PAQSORE OMN TE SHPEJTOI KRIJIMIN E GK.KUSHTETUESE..
  4-NESE GJ.KUSHTETUESE I JEP OK 30 QERSHORIT,E GJITHE KUPOLA OPOZITARE BIE NE HUMNERE.NE KTO KUSHTE JU DUHET TE JEPNI DOREHEQJEN..OSE TE PRISNI VENDIMIN E GJ.KUSHTETUESE PER TU GJYKUAR DHE..KA MINDESI 100 % TE SHKARKOHENI PASI JE BERE BARRIKADE MAXHORABCES DHE KE TELENDISUR GJITHE FAKTORIN ND/KOMBETAR.ATA MEZI PRESIN SPAK.GJEJ AVUKAT TE FORT.
  -KA ARDHUR KOHA POLITIKANET QE KAN LYER DUART ME DJERSEN E POPULLIT DHE GJAK SHQIPTARI ..ME VIDIO ZE E FIGURE DO JAPIN LLOGARI.
  -PD+LSI DUHET TE REFORMOHEN 90 % PA 4-TERSHEN DREJTUESE-LEMERI.SIDOMOS ATA QE KAN LOBUAR ME RUSET E DAL NE FOTO NE PUTININ..SI LULI E LUANI JUAJ.DOSJET JAN GATI.
  Nga nje qyretar mallakastriot qe i do te miren popullit tim

  Reply to this comment
 9. Gege Kosova July 17, 16:55

  Padyshim se eshte edhe date,dite jave e muaji,pjese e vitit.Por 13 tetori,vet data 13 eshte e mallkuar e beht, kurgje me shume,kurrren e kurres dite e zgjedhjeve te k ryera locale dhe Presidenciale,sepse repumblika demokratike e Shqiperise eshte shtete parlamentar,pa ndryshuar Kushtetut as ky lloj organizimi shteteror nuk ndryshon, Presidentin e zgjedh pou lli,vetem kur ndryshon Kushtetuata aktuale dhe ne vend te r4epublikes Pralamentare shenohet repoblika Presidenciale, veteM Sovrani,vota e popullin percakton President ate qe k a marr shumicen e votesnga arbitri.Jo nga zya e as nja idividi e grupet politike,por pas d ebateve-kuvendimeve kushtetuese me popull ndryshon Kushtetuta

  Reply to this comment
 10. Aaiu nga Selenic July 17, 18:59

  mATA I MESHO SIKUR NUK KA NDODHUR ASGJ.
  Po ti e dim mire more Likja i floririt nse me daten 30 Qershor e ke dhen vet daten e zgjedhjev me propozim te forcave politikie dhe me miratim te parlamentit shqiptare.
  Po ty kush ta solli daten 13 Monik,? Po nuk eshte vetem Monika dhe Bash pore jen 70 Parti politik qe ti me nje te ren te lapsit i ke suspenduar.
  Like me 30 Qersho u ben zgjedhjet. Tani Nuk ka me zgjedhje mete ne qofte se voton ti Lik por nuk ke as ku te votosh se Votim nuk ka .Kete Harroje.!

  Reply to this comment
 11. alphade July 17, 23:02

  Ky President eshte per t’i qare hallin ?! Dhi e zgjebosur,
  bishtin perpjete….!!! RECI , vetem RECI, do t’i “zgjidhi
  hallet ketij Presidenti mjeran.,,!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim