Në 24 orë, 6 000 kosovarë në Shqipëri

Redaksia Online June 22, 2013 20:44

Në 24 orë, 6 000 kosovarë në Shqipëri

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, rreth 6 mijë qytetarë nga Kosova kanë kaluar përmes pikës kufitare të Vërmicës për në Shqipëri.

“Përsa i përket fundjavës, brenda 24 orëve të fundit kanë kaluar nga Kosova në Shqipëri rreth 3 mijë automjete dhe 6 mijë persona. Këto janë të dhënat që kemi për 24-orëshin e fundit”, deklaroi rreshteri i policisë, Ismed Hodaj, në mesditën e së shtunës, ndërsa fluksi vazhdoi të rritej në orët në vazhdim.

Sipas Policisë së Kosovës, numri i shtetasve që kanë kaluar për në Shqipëri është më i madh në krahasim me të njëjtën periudhë të përpara një jave dhe kjo, sipas tyre, ndodh për shkak të përmirësimit të kushteve atmosferike.

Pushimet në bregdetin shqiptar apo vizita tek të afërmit janë arsyet që na dhanë qytetarët që intevistuam në kufi gjatë së shtunës në mesditë, të cilët do të kalojnë fundjavën në Shqipëri.

“Kam disa të afërm dhe duke pasur pak kohë të lirë, mendova që ta shfrytëzoj këtë periudhë e t’i vizitoj”, deklaroi një qytetar.

“Quhem Demir Sadiku, unë kam apartamentin tim në plazhin e Durrësit dhe po shkoj për nja 2-3 ditë pushime”, u shpreh një tjetër shtetas.

Kosova dhe Shqipëria, prej vitesh aplikojnë sistemin me vetëm një kontroll gjatë kalimit të kufirit. Kjo bëhet për të shmangur radhët e gjata në kufi./tch

Redaksia Online June 22, 2013 20:44
Komento

13 Komente

 1. Vëzhguesi F June 22, 21:26

  Nese vine per pushime apo Wikendin e fund javes, bujrum, jane te mirepritur dhe mire se te vijne! Nese vije per te permbushur qellimet e erreta te ish kryeministrit shqiptar, qe jeton oret e fundit ne kete post, do t’i bejne nje dem te madh ne rradhe te pare vetes, sepse ky do te jete nje krim elektoral dhe nderhyrje ne punet e brendshme te nje shteti tjeter, dhe si çdo krim dhe kriminel nuk do te kete vrime miu ku te futen pa marre ndeshkimin qe meritojne. Dhe le te jene ne daçin kosovaret e Isa Mustafes, ne daçin falangat e Daçiçit qe kerkon te jape ndihmen e fundit per partnerine tij strategjik. Secili e ka koken mbi supe, le te mendohet mire perpara se te ndermare ndonje veprim. Do te thote ndonje se ky eshte kercenim! Po, por me teper se kaq nje reagim dhe pse jo nje paralajmerim.

  Reply to this comment
 2. shqipe June 22, 21:40

  shqiptare te nderuar te kosoves.
  nderoni shqiperine e mos u merni me sali berishes qe ju ka tradhetuar me kohe .vetem nje fakt po ju them
  embargua qe ju vu serbise etj etj
  n,q,s keni dinjitet kombetar larggggggggggg tij

  Reply to this comment
 3. Doni June 22, 21:50

  Jam vete nga Kosova dhe ndihem i turperuar per kete gje! Ne kohen kur po behet pazar me Kosoven injorantet ketu tek ne (e qe fatkeqesisht jane me te shumte ne numer se ne Shqiperi) mobilizohen per t’i dale ne ndihme Berishes 🙂
  Neser Rilindja duhet patjeter te ndodhi ne Shqiperi, e pas kesaj kemi nevoje te na ndiuhmoni qe te bejme edhe ne Rilindjen tone!
  6000 (apo qofte edhe 600.000 qofshin) nuk perfaqesojne mbare Kosoven. Ata perfaqesojne vetem injorancen qe i ka zene frymen gjithe shoqerise shqiptare kudo qofte!

  Reply to this comment
 4. votuesi zvicer June 22, 22:20

  une nga zvicra do votoje neser per PARTIN REPUBLIKANE te FATMIR MEHDIUT.

  Reply to this comment
 5. shqipe June 22, 22:23

  shikoni paturpersine e ketij sistemi ne emisionin opinion te fevzisize.nje injorant para EDI RAMES.gazetar I ulet qe eshte I perulur .

  Reply to this comment
 6. ardian June 22, 23:18

  kosovaret jane te mirepritur per pushime per plazh relaks etj,por ne asnje menyre nuk mund te nderhyjne per te ardhmen e vendit tone femijeve tone keto jan punet e brendshme tonat dhe kosovaret nuk mund te behen gomardare e filoserbit sali,ketu behet fjale per clirimin dhe reformimin e shtetit tone qe filoserbi sali e ka baterdisur e shkaterruar e ka kthyer ne biznez te familjes se tij ,te mos keqkuptohen vellezerit e motrat kosovare por sa e njohim ne te keqen e kombit tone filoserbin sali nuk e njihni juve se ne jemi duke e vuajtur …

  Reply to this comment
 7. saliu June 23, 01:23

  I urej kosovaret .Jane njerezit me mercemare ne Ewrope .sHQIPERIJA SKA PARE ASNJE TE MIRE NGA KETA BASTARDE

  Reply to this comment
 8. Beni June 23, 02:39

  Une si shqiptar nga Kosova po te kisha mundesi do votoja per opoziten. Berisha eshte e keqja me e madhe e te gjith shqiptarve, nuk di nese mund te kete njeri qe perkrahe kete qeveri te zhytur ne krim korupsion dhe shitje te atdheut. Para se te votoni mendoni njeher se Berisha furnizoj makinerin luftarake te Serbis me nafte qe vrau mijra shqiptar, mendoni njeher 1997 kur u vrane me mijra shqiptar, mendoni per ata qindra njerz qe perfunduan ne fundin e detit duke ikur nga varferia e shkaktuar nga ky njeri, mendoni njeher per kater protestues te pafajshem qe i vrane ne bulevard, mendoni njeher se cdo gje eshte shendrrua ne pron private te familjes Berisha duke votuar kunder Berishes keni votuar per Shqiperin.

  Reply to this comment
 9. Horri i Bulevardit June 23, 06:38

  PS-JA DUHET TE ORGANIZOJE FOTOGRAFIMIN E TE GJITHEVE KOSOVAREVE QE VIJNE SOT NE SHQIPERI DHE TE DALE NE KONFERENCE SHTYPI TE BEJE TE DITUR SE KUSH VOTON PA QENE SHTETAS SHQIPTAR DO TE NDESHKOHET SIPAS LIGJEVE NDERKOMBETARE DERI NE VULOSJEN ME VULE TE ZEZE TE PASAPORTES; QE MOS TE KENE MUNDESI TE UDHETOJNE NE ASNJE VEND TE EUROPES PER GATI DHJETE VJET.

  Reply to this comment
 10. Horri i Bulevardit June 23, 06:54

  Popull shqiptar, ne vitin 91-92, edhe une personalisht si shume demokrate qe donin ndryshimin, dolem neper fshatra dhe vendbanime, ku ish PPSH-ja e Saliut sekretar, kishte leshuar rrenje dhe me kercenime se kapitalizmi do ti mbaje si skellever, ish PPSH-ja e Saliut sekretar, mundohej te mbane pushtetin, ne si demokrate qe dolem qysh ne fillimet e para te levizjeve, mundoheshim ti mbushnim mendjen shume te frikesuarve se duhet te votojne PD-ne e sapoformuar dhe ja dolem, ne vitin 91 demokracia e sapolindur mori 40 deputete, dhe ne vitin 92 arritem ta nxjerrim jashte loje ish PPSH-ne e ish Saliut sekretar.
  Nuk mund ta mendoja atehere se mbas 22-vjetesh do te beje te njejten gje me shume te mashtruar dhe kercenuar nga pushteti berishian, qe ti bindim pse duhet te votojne RILINDJEN. Por ja qe sot kemi po te njejten situate si ne fillim vitet 90-te, perseri na duhet te paralajmerojme shqiptaret e genjyer me kutine e ushqimeve dhe me kuponin si tulloni e famshem, apo edhe per ata qe po kercenohen me buken e gojes, se SOT DUHET TJA JEPNI VOTEN EDI RAMES DHE RILINDJES.

  Jam i sigurte qe populli shqiptar qe eshte perballur me padrejtesite dhe vjerdhjet, kerkon qe fajtoret e shkaterrimit te demokracise, te dalin para drejtesise dhe kjo realizohet atehere kur EDI RAMA KRYEMINISTER, te kete mundesine te vendose vete, pa qene i detyruar, per koalicione, qe do ta zmbrapsin ndeshkimin.
  PRANDAJ SOT SHQIPTARET DUHET TJA JAPIN VOTEN NE SHUMICE PS-se dhe EDI RAMES, qe kryeministri i ri i shqiperise EDI RAMA, te kete ne parlament, mbi 84 deputete te sigurte, qe sdo ta tradhetojne ne realizimin e drejtesise se munguar ne keto 23-vjet.
  PS-ja, si parti e vetme duhet qe kete rradhe te kete mbi 84-vota, me kete shumice ne pozite, shqiptaret do te shohin tek kryeministri i ardhshem EDI RAMA, njeriun qe do te realizoje drejtesine e shume pritur, populli do te shohi se kryeministri EDI RAMA, do te coje pa asnje ngurim, hajdutet e taksave te shqiptareve, kriminelet e pushtetit, qe kercenojne me buken e gojes, mijra punonjes te administrates, do te shikoni se si EDI RAMA kryeminister, do te coje te gjithe ata drejtore, shefa, policije, shkollash, spitalesh, qe kane ushtruar dhune psikologjike, nen emrin e partise dhe mbrojtjen e shefit te partise demokratike, tek te gjithe shqiptaret.
  KETA NJEREZ JU DO TI SHIFNI MBAS DYERVE TE BURGUT, DUKE U QARE SE SKISHIN CFARE TE BENIN, SE ISHTE PUSHTETI QE I URDHERONTE, DO TI SHIHNI SI QENER QE SDO TE KENE FYTYRE TJU SHOHIN NE SY, DO TI SHIHNI DHE FAMILJARET E TYRE QE DERI DJE KAPARDISESHIN, ME FATKEQESINE TUAJ, do ti shikoni se sdo te guxojne te dalin jashte deres, shume do te kthehen andej nga kane ardhur, se sdo ta durojne dot injorimin e publikut qe i rrethon.

  VOTONI PS-ne DHE EDI RAMEN- ME MBI 84-VOTA:

  VOTONI LIGJ E DREJTESI DHE SPARTAK NGJELEN:

  VOTONI FRD-ne DHE BAMIR TOPIN.

  ASNJE VOTE PD-se SE SALI BERISHES DHE LSI-se SE ILIRI METES.

  Reply to this comment
 11. Koke Llulla June 23, 09:25

  Vdekje Kosoves dhe kosovareve, per jete u zhdukte fara e tyre e felliqur qe lindi dhe u zhvillua neper gjirizet e historise. Haram, haram, haram pafund.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F June 23, 13:03

   O Koke Llulle (çibuk) Thirrje te tilla jane histeri serbo- helene, te sementeve te tyre exstreme qe i akne manifestuar sa here qe u eshte dhene mundesia.. Vetem serbet dhe vellezerit e tyre sllav maqedonas, por dhe miqte e Spiro Kseres, me nazistin Kristo papas ne krye, deshirojne dhe bejne thirrje te tilla. Sado mellef qe te kesh per ca kastraveca shqipfoles, qe mund te jene dhe te rekrutuar serb, per te penguar ndryshimin e shumepritur nga popll shqiptar, nuk mund te justifikohen thirrje te tilla. Popullii Kosoves martire, eshte nje popull i zgjuar dhe do te dije vete tua jape reston ketyre mercenareve qe veprojne kunder interesave te popullit shqiptar.

   Reply to this comment
  • Vëzhguesi F June 23, 13:05

   O Koke Llulle (çibuk) Thirrje te tilla jane histeri serbo- helene, te segmenteve te tyre extreme qe i kane manifestuar sa here qe u eshte dhene mundesia.. Vetem serbet dhe vellezerit e tyre sllav maqedonas, por dhe miqte e Spiro Kseres, me nazistin Kristo papas ne krye, deshirojne dhe bejne thirrje te tilla. Sado mellef qe te kesh per ca kastraveca shqipfoles, qe mund te jene dhe te rekrutuar serb, per te penguar ndryshimin e shumepritur nga popll shqiptar, nuk mund te justifikohen thirrje te tilla. Popullii Kosoves martire, eshte nje popull i zgjuar dhe do te dije vete tua jape reston ketyre mercenareve qe veprojne kunder interesave te popullit shqiptar.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*