Në 5 muaj, 4454 ankesa, kryeson Drejtësia, Rama: Ka ende grabitqarë

March 25, 2018 16:08

Në 5 muaj, 4454 ankesa, kryeson Drejtësia, Rama: Ka ende grabitqarë

 

Kryeministri Edi Rama ka publikuar raportin e 5-muajve të parë të ndërveprimit përmes Platformës së Bashkëqeverisjes shqiperiaqeduam.al me njerëzit e zakonshëm.

Në bilancin e publikuar, kryeministri thotë se janë shqyrtuar në total 4454 ankesa në total, ndaj bën apel që shqiptarët të besojnë tek fuqia e portalit.

“Ju lutem, merrni 2 minuta nga koha juaj për ta lexuar dhe kuptuar se sa e madhe është fuqia jonë, nëse bëhemi bashkë për zgjidhjen e problemeve “të vogla” të gjithkujt, në zyrat e shtetit ku ende grabitqarë e parazitë të së shkuarës vazhdojnë të shkelin të drejtat e njerëzve të zakonshëm të këtij vendi”, shkruan Rama.

Nga të dhënat grafike të publikuara në faqen e Facebook-ut të kryeministrit bie në sy se ministrja e cila kryeson në numrin e ankesave është ajo e Drejtësisë, që menaxhon dhe çështjet pronësore, me plot 1326 ankesa.

Tirana është qarku me numrin më të lartë të ankesave qytetare, ku 187 njerëz të thjeshtë të identifikuar me kartë identiteti, i janë drejtuar portalit shqiperiaqeduam.al për të zgjidhur problemet e tyre me zyrat shtetërore.

“Apeli ynë për të gjithë, pa dalim bindjes e përkatësish politike, është: regjistrohuni në koalicionin e madh bashkëqeverisës dhe përmes një mesazhi, çdo ministër vihet drejtpërdrejt në dispozicionin tuaj”, thuhet në materialin bashkëlidhur bilancit.

Në këtë bilanc kryeministri ka zgjidhur edhe 10 raste tipike suksesi se si qytetarët kanë zgjidhur problemet përmes portalit.

a.s/dita

March 25, 2018 16:08
Komento

12 Komente

 1. faro March 25, 16:15

  Mblidh mendjen Rama, se nuk ti ha me njeri keto qe thua! Merr kthesen sa me shpejt se po humb shum votues. Shqiptari eshte popull i zgjuar. Kush nuk e vleteson kete, do perfundoje njelloj si gjithe te tjeret.

  Reply to this comment
 2. Dalip Berzeshta March 25, 17:11

  Po ckeni me faron,o minjte e bodrumit kryemuteror Rama,nuk guxon njeriu te shkruaj se i turren larot qe paguen me taksat e keti populli te mjere.Ku e ku me i madh eshte demi qe po kryen Edvin Rama,ne krahasim me ca prokuror e gjyqtar,apo edhe nenpunes te thjeshte.Nuk ka lum ne bote qe te laje gjynahet e Ramadanit ne kete bote.Prallisni kot o ka vjedhur Edvini o asnje ne bote,qe kur haleja ishte kryetar Bashkie me taksat e gjobat e tani me drogra rrishvete,koncensione, me dreqin e te birin,dhe ne funde nje overdoze,dhe do shkoj tek te gjithe te tjeter,tek illuli i tij Edveri!Halerat akoma vazhdojne te lehen si kone te zgjebosuara,ne themi ujku e ata gjurma,Pa dyshim qe fajin e ka ish kryehaleja Sali Muti,i cili u sherbeu sipas porosive Katovicjane,nje beniamin i Ramis Alise,qe ju shpetoi nga plumbi e nuk ju hyri gjemb ne kembe,per gjitha ata krime qe kryet,or komunista te qelbet.Nje mut te gjithe jane,qe nga Saliu e deri te Pandeliu,nje dore qe drejtohet nga ish sigurimi i kohes Dulles!Te gjithe ketu qe komentojne jane ish sigurimsa is kaptere qe ndanin breket e ushtarve,ish polic e spiun nje degjenerate e tere.

  Reply to this comment
  • keshtu ndodh March 26, 10:19

   Po ti Dalip nga u bere kaq i mençur; Berzeshta eshte m’at ane lumit dhe pikepamjet e tua nuk penetrojne dot ne territorin e Shqiperise. Pastaj ti qenke dhe pol i djathte i Saliut, si ka mundesi qe njerezit i quan laro apo ashtu u duken ty e Saliut, ndersa vetja juaj zhapinj nga ato qe quhen Lacerta muralis. Paski lindur te gjithe ju nga haleja dhe jo andej nga lindin gjithe njerezit. Ndaj dhe po bie era ky vend. Kur te pastrohet, do marrim fryme lirisht.

   Reply to this comment
 3. info analitike March 25, 17:29

  I pari grabitqar je ti vete o kriepsiko.

  Reply to this comment
 4. ahaaa March 25, 17:31

  o faro=dalip ,avash se na hengre …

  Reply to this comment
 5. Saligradi March 25, 17:53

  Shqiperia qe do……nje deshtim total zoti Km. Mqse nuk e lexon te lexojne te tjeret: shqiperia qe do eshte njelloj si fletet anonime. Nese nuk ke nje politike te miratuar per kete aplikacion e ke kot qe merresh…..po si mund te krijosh nje aplikacion pa mekanizem/politike. Psh nese nje person denoncon pafakte, ti cfare ben? I ha muuuune i thone nga lushnja. E ke hape sa per te futur ca ne pune. Marketim po marketim koti kjo zoti Km. Me kete do tregosh qe ska polici, gjykate, prokurori por vetem KM…..pse njerezit duhet te shkruajne thashethene tek ty kur ka institucione???? Degjo shpikje te Sandrino Lleshit dhe per Lesh ke per te ikur, se ku shkel Sandruci skëterre bëhet.

  Reply to this comment
 6. Po,Po March 25, 20:08

  O Edi . Grabitqarët nuk mund të zhduken kurrë , por ne kërkojmë të luftohen për të ulur numuri i tyre . Bdër ato fusha , ku thuajse qeveria e kryesuar prej teje , nukka vënë dorë fare , janë doganat . Atje nuk ka ndryshuar asgjë që nga koha e Berishës , makutëria marramendëse vetëm se është sofistikuar dhe vepron gati haptazi e pa asnjë ndrojtje . Ti , mundet edhe tël mos e dish , që një doganier , kudo qoftë , arrin të bëjë edhe mbi 100 milionë lekë në ditë . Ajo që të raportohet ty , nga të emëruarit në dogana , është më e pakta një mashtrim i fëlliqur , në ujrat e të cilëve bie dhe ti . Kjo e rëndon tepër biznesin , por edhe besimin tek qeveria socialiste , se mund të bëjë diçka !
  Edi , na habit indiferenca jote ndaj abuzimeve rrënqethëse në dogana . Ti je aq i mençëm , sa të kuptosh se kjo ka edhe kosto politike për PS-në , ndaj nuk duhet të humbasësh kohë , se po bën 5 vjet dhe kësaj radhe nuk ke se kujt tia faturosh këtë gjendje !

  Reply to this comment
 7. Adih March 26, 00:41

  Ah ky te ben edhe budalla . Citon se min e drejtesise ,po meret dhe po zgjidh problemin e pronave .Ku deri tani jane mbi 1300 denoncues . Deri ketu shkon ironia dhe tallja e jote kunder pronareve . Ti duhet i pari te shkosh ne rec dhe pas teje LLALLA ,ti je i pari qe shkel kushtetuten ,nenin 181 te saj .Ke bere dhe betim para kushtetutes ,para se te ngrohesh bythet ne karrigen e kryeminirstrit .Mos haro se cfare tha zonja e nderuar Vlahutin para dy javeve …”Mos shkuarja e prones ,pronareve pengon zhvillimin ekonomik,dhe mbi te gjitha eshte nje padrejtesi brutale ”

  PS: Ti ke hequr dhe zyren e ankesave te qytetareve ne kryeministri , Ku Enveri ,fadil Pacrami ,Saliu ,Majko, Nano i kishin ,e funksiononin ,kurse ti gjoja i do me letra ,dhe nga ana tjeter mender , ,ti fshin buthen me to :(tme falin per fjalorin komentuesit )::

  Reply to this comment
 8. alphade March 26, 10:08

  Shenim: “Agjentura” e Sali Berishes ne administrate ve-
  pron kudo per te sabotuar punen e PS-te ! Jane bere us-
  tallare te vertete: hiqen sa per sy e faqe kunder bandes
  se PD duke i bere lajka sicialisteve,sigurisht per t’i mash-
  truar dhe nga ana tjeter i vene “kercunj nen rrota” kudo ku te mundin. Nese do te ishte ne pushtet banda e Saliut
  apo Metes te gjithe socialistet ne administratat shteterore
  do te ishin hedhur ne rrugen e madhe te papuneve bren-
  da dites. Nuk flas apriori. Keni shembullin tipik te Bashes
  kur u “zgjodh” ,faktikisht e zgjodhi Saliu kryebashkiakun e
  Tiranes,brenda dites i hoqi te gjithe socialistet nga zyrat e
  Bashkise duke i zevendesuar me tipa arrogante e prepo-
  tente si Kosovrastin me CO. Bile u arrit deri aty saqe u ndrruan brend nates te gjitha bravat e zyrave te Bashki-
  se . C’desha te them me kete: Rruga e socialisteve ne
  kete drejtim,per mendimin tim eshte katerciperisht teper e
  gabuar. Filosofia e ndertimit te shtetit kerkon perputhje te
  bazes me superstrukturen dhe njekohesisht vete super-
  struktura duhet duke filluar nga Kryeministri,qeveria, bash
  kite, tere administrata shteterore,realisht ajo qe ka kontak
  tin e perditeshem me popullin nuk mund te lihen ne dore
  te “husj” ,ne se realisht don te kesh sulses. PS, kur nuk
  ishte ne pushtet mbeti ne rruge,por edhe kur erdhi ne pushtet perseri mbeti ne rruge. K/ ministri porosiste ” gje-
  ni pune vete,s’ka pune ne shtet” ! Edhe sot e kesaj dite
  perseri kesaj kembane i bie …! Ahere si do te shkojne mi-
  re dogsnat,sic thote nje komentator i mesiperm, kur ne to
  sherbejne opozitaret qe vec sabotimeve e vjedhjeve nuk
  bejne gje tjeter sepse kete orientim marrin nga superioret
  e tyre. Sabotoni,vidhni,beni c’te mundeni per te kolapsuar
  qeverine….,! Besoj se i keni te fresketa thirrjet histerike e
  delirante ne “Cader” te Lulezim Bashes ku i bente thirrje
  falangave te tij qe te ” thyenin xhamat , te shponin gomat
  e makinave te socialisteve,” etj.etj. Te gjitha keto te japin
  nje mesim te vetem: zoti K/minister: rregullim i imperativ i
  SUPERSTRUKTURES sepse mbeshtetja te superstruk-
  tura e vjeter opozitare do te shkallmoje edhe vete kupo-
  len tuaj. ATENCION ! Ne ushtrimin e pushtetit jane te ne-
  vojshem shume elemente makiavelike do apo nuk do qe-
  veria aktuale. Tjeter gje se cfare thote e ben ne rrafshin
  politik,por ne rrafshin ekonomik duhet patjeter te vihen
  njerezit qe i perkushtohen detyres me ndershmeri e de-
  vocion. Ketu pa tjeter duhet vendosur kriteri i besimit se-
  pse ndryshe na presin deshtime dhe ne fund vjen kolapsi
  i nje qeverie …..!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*