Në Beograd shtrohet pyetja: “A po paralajmëron Vuçiç njohjen e Kosovës?”

May 6, 2019 19:37

Në Beograd shtrohet pyetja: “A po paralajmëron Vuçiç njohjen e Kosovës?”

Lëvizja “Dosta je bilo (Mjaft ishte)” (DJB) ka shtruar pyetje sot presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç se me deklaratat e tij të fundit për qytetarët apo paralajmëron që nën presionin e Gjermanisë dhe Francës të nënshkruaj pavarësinë e Kosovës, –  shkruan agjencia “Beta” e Beogradit.

Gjatë adresimit të mbrëmshëm për publikun pas takimit të liderëve ballkanas në Berlin, presidenti i Serbisë Vuçiç ka deklaruar se “Kosova do të fitoj në të ardhmen pavarësinë dhe sovranitetin në gjithë territorin e saj dhe kjo nuk është për fajin e tij”.

Përderisa është në fuqi rezoluta e OKB 1244, Kosova është pjesë e Serbisë gjë që mund të ndryshohet vetëm në dy mënyra me sjelljen e rezolutës së re të Këshillit të Sigurimit apo me heqjen dorë vullnetarisht të Serbisë nga krahina e saj jugore”, ka kumtuar DJB.

Në kumtesë thuhet po ashtu se “gjasat për rezolutë të re të Këshillit të Sigurimit të OKB-së janë baras me zero“, për çka Serbinë po tentojnë ta bindin që të heq dorë vullnetarisht nga Kosova përmes marrëveshjes së Brukselit, – transmeton “Bota sot”.

v.l/ Dita

May 6, 2019 19:37
Komento

5 Komente

 1. Orakulli i Dypakut May 6, 19:51

  Njohja ne OKB i jep fund Vuçit, prandaj duhet te punohet fort ne kte drejtim, ne menyre qe “strategjit-intrigat” serbska te shkojne ne kosh te plehrave.

  Reply to this comment
 2. Sa per dijeni May 6, 20:08

  O shk****e serbe, sipas resolutes 1244 Kosove eshte pjese e Serbise be kuader te Republikes Jugoslllave, entitet ky qe nuk ekziston me qe nga shkeputja e Malit te Zi. Ky argument u perdor edhe ne vendimin e GJND per pavaresine e Kosove, prandaj mos na cani me derrast morracak uralesh qe Latinet ju quanin Slavi/sciavi (skllever) dhe bizantinet ju quanin Serbi/servi (sherbetor).

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 May 7, 08:37

  bla,bla,bla!
  është e mundur por shumë e vështirë!!
  një gjë që më bën përshtypje është foto!
  të dy kanë duart para gojës për të fshehur atë që po flasin,ose më mirë sekretet që kanë mes tyre!!
  nuk më interesojnë ato të vuçit,por më preokupojnë ato të thaçit!!
  fotoja është shumë domethënëse!!
  pavarsisht kohës kur është bërë foto!!

  Reply to this comment
 4. Gege Kosova May 7, 09:44

  Kjo eshte “mjeshtria”politike e diplomatike e Liderit sh qipar te Kosoves.Presidentit Hashim Thaci.Ky ehste atleti I diplomacies demokratike te kohes,Personi qe opozitaret ne kosve,nga mosnjiohja e mung esa e af tesise per te kuptuat,hidhen me idhnim e zili ne sulme primitive alla Sali Berisha apo alla Veton Surroi,qe ju duhet te mbulojne veten duke hudhur akuaza te tjerve,zakonisht “lisava te mdhej”si Hashim Thaci e Edi Rama.

  Reply to this comment
 5. fery May 7, 15:43

  E verteta eshte se rast per sjellje te tilla arrogante e primitivd te Vuviq dhe gjithe zyrtareve te larte serb u dha politika femirore e kosoves , lakmija ptologjike e zyrtareve pase pasurimit maramendes , kontrollimi strikt i gjykatave dhe prokuroreve nga po ara politikaj, i formaliteti dhe nepotizmi shtazarak qe cfaqen zyrtaret e larte te Kosoves duke i dhene rast Vuciq qe kur behet fjale per Kosoven ai sillet si pikrishte ashtu si e meritojme nd shqiptaret kurse kure behet fjale per faktorin nderkombrat Vuciq sillet si ajo lavirja e cila me njeren dore e largon partnerin nga vehtja kurse me doren tjeter i xhveshe breket nga frika se mose i ik ky rasti

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim