Në Britani shkrin copa e fundit e borës për herë të shtatë pas 300 vitesh

September 19, 2017 19:23

Në Britani shkrin copa e fundit e borës për herë të shtatë pas 300 vitesh

Britania do të humbë pjesën e saj të fundit të dëborës këtë fundjavë, për herë të parë në më shumë se një dekadë. Një gje e tillë ka ndodhur vetëm 6 herë në 300 vite.

E gjithë bora në Britani është shkrirë vetëm gjashtë herë në 300 vitet e fundit – në vitet 1933, 1953, 1959, 1996, 2003 dhe 2006.

Iain Cameron 44 vjeç, i cili monitoron borën në të gjithë Britaninë si një hobi dhe gjetjet e tij publikohen nga Shoqëria Mbretërore Meteorologjike.

Iain tha se ishte i zhgënjyer që kjo copë e madhë bore po shkrinte dhe se shpresonte se do jetonte edhe pak por mesa duket duhet të presim deri dimrin tjetër që të rikrijohet sërish.

Cameron zbuloi dashurinë e tij për monitorimin e dëborës në moshën 9 vjeçare kur vuri re një copë borë në Loch Lomond gjatë verës.

September 19, 2017 19:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*