Në bunker, me profesoreshën amerikane

May 1, 2016 11:57

Në bunker, me profesoreshën amerikane

Sipas gojëve të liga, 45 vjeçarit Xhelo Xhelaj nuk i pëlqeu intervista e një profesoreshe amerikane në Zërin e Amerikës.

Zonja që duket sikur nuk kish emër-mbiemër, por vetëm dy emra, pra Lori Ami, tha se deri para 90-ës në ato bunkerë shqiptarët janë stërvitur kundër armikut imagjinar, ndaj u kujtohen vite të hidhura.

“Po si të bie dakord me Lorin?”, u ankohej Xhelua shokëve, “ju kujtohet ç’bënim në bunker? Unë sillja aty Merushen, që tani ka ikur në Amerikë, e mbani mend? Domethënë, nga bunkeri doli një produkt i gatshëm për në Amerikë. Pasi u sherrosa me të dhe u largua, bunkerin e përdornim për… hale”.

Dhe Xhelos nuk i dilte e keqja. Se bunkeri, tha Lori, nuk mund të bëhet muze. “Më vjen të shkoj e ta takoj ndonjë ditë, e ti them: Moj ti shoqe, Po ti Allkatrazhin e kishe burgun më të tmerrshëm dhe e bëre muze. Spaçin edhe ne po e bëjmë muze. Po bunkerin pse mos ta bëjmë?”, thoshte Xhelo ziu.

Dhe në fund e mblodhi mendjen: “Do t’i jap Lorit numrin e kompjuterit të Merushes atje në Amerikë, që të takohen. Ajo do ta bindë se bunkeri nuk ishte dhe aq i keq…”.

May 1, 2016 11:57
Komento

14 Komente

 1. raimond Vlonjati December 9, 20:32

  Shkrim i neveritdhem

  Reply to this comment
  • marion December 10, 02:06

   Zonja proferore!
   Ju thoni se “bunkeri” nuk mund te jete vlere”!!
   Per nje person si ju qe nuk keni informacionin e duhur apo te tjere qe shkruajne per interesa te caktuara,kuptohet qe perfundimi do te dale sipas porosise se paguar, i pa vlere!
   Por ju duhet te kishit kuptuar, qe ketu nuk behej fjale per rekuziten e nje trupe teatrale levizese, qe kishin marre me vete materialet e skenografise se shfaqjes,por per nje PERFAQESUES TE ASAJ VEPRE GJIGANDE QE NDERTOI POPULLI DHE USHTRIA POPULLORE E QE QUHEJ “FORTIFIKIMI I BREZAVE TE MBROJTJES SE VENDIT”!
   Dhe ky FORTIFIKIM ,per STUDJUESIT USHTARAKE nga e tere bota,ka vlera te PAPARA dhe eshte nje ARRITJE MADHESHTORE E SHKENCES USHTARAKE SHQIPTARE,i PARI NE BOTE i ketij lloji si per nga PLANIFIKIMI,NDERTIMI DHE PERDORIMI SHKENCOR i te gjitha hallkave te tij ne cdo mcep te Shqiperise!
   Ky fortifikim ishte llogaritur qe te mbronte duke luftuar te gjithe FORCAT DHE MJETET E USHTRISE,t’u mnrezistonin goditjeve ATOMIKE te kalibriot te vogel,te kishte REZERVA USHQIMORE,ARMATIMI,MIUNICIONI,PJESESH KEMBIMI,KARBURANT etj per te gjithe ushtrine per 10 vjet!!!
   Ai fortifikim nuk ishte i NGURTE,por ne te gjitha qendrat e zjarrit te ushtareve te vetmuar ishte shtrire NDERLIDHJA ME TELefon,aq sa mund te BISEDONTE VETE ENVER HOXHA ne telefon nga zyra e tij me ushtarin roje te batakionit ARTMITRALIER NE KUFI ME JUGOSLLAVINE SIC ISHTE AI NE FSHATIN JUGOMIRE te Malesise se Madhe!!
   Ky eshte realiteti e jo fantazi e semure!
   Sic SHPENZOI SHBA qindra miliarda dollare ne vit per ARMATIMIN E MUNICIONET per LUFTE,ashtu shpenzoi edhe Shqiperia per te ndertuar FORTIFIKIMIN e vendit!!!Pervec Suedise,qe ka nte ndertuara tunele per nendetset dhe Kina per DEPO USHQIMI,asnje shtet tjeter NUK E KA KETE FORTIFIKIM GJENIAL,qe me vone do te studiohet ne te gjitha Akademite Ushtarake te BOTES!!!

   Reply to this comment
   • Lleshi December 10, 08:56

    Lere o burre mos u merr me keta ose keto qe brenda kafkes , ne vend te trurit , kane sekrecione te organeve genitale !

    Reply to this comment
 2. Bora December 9, 20:41

  Po ti shembin dhe piramidat se kane kujtime te keqija egjiptianet.

  Reply to this comment
 3. SuloKapedani December 9, 20:46

  Bunkeret keq apo mire po sherbejne per çdo lloj pune ,me e veçanta ,prostuticion turistik,kenaqesia e turisteve vendas dhe te huaj,duhet ti besoni.Prandaj zonjes duhet ti jete kujtuar diçka.

  Reply to this comment
 4. Artan December 9, 21:15

  Une kete profesoresh Amy-n e njoh pak nga ca konferenca. Kjo eshte nje profesore qe jep mesim gjuhe dhe nuk ja ka haberin gjerave te tjera. Shqipetaret sherr-budalla ftojne keto profersoret e ndryshkur ne ndonje qoshe te Amerikes qe tu japing ze argumenteve ne fakt propagandes se tyre.

  Ketu perzihet pak dhe qeshtja e Zerit te Amerikes qe eshte bere nje zedhenes I PD-se ne mynyre te argumentuar me detaje ne librin e Abrahams -Shqiperia e re. keto gazetarucet e Zerit te amerikes nuk e ftojne dot me Berishes sepse I ka dale boja. Por ftojne ca idiote te veckel si Rroji qe e quajne akademik apo keto loryin qe e cuajne profesoresh, megjithese keta jane te nje rrangu tretesor akademik.

  Si rezultat dihet qe do kemi intervista pa leng e pa te verteta pervec ‘te vertetes’ qe duan te theksojne gazetarucet e voice of Amerika. gjynah sepse dhe aty ka depertuar zgjedhja e gazetareve sipas kritereve Berishiane -pak profesionalitet e shume propagande

  Reply to this comment
 5. dfg December 10, 00:57

  Kesaj pune i thone,
  -“KUR NUK KE SE CFARE TI BESH GOMARIT I BIE SAMARIT”!!!
  Ka disa muaj rresht qe te gjitha mediat sikur drejtohen nga nje REGJIZURE E VETME,po trajtojne fuqishem problemin e PERDHUNIMEVE SEKSUALE TE OPERATIVEVE TE SIGURIMIT ndaj te BURGOSURAVE DHE INTERNUARVE!!!
  Dhe komedia fillon e mbaron po ne nje vend:
  -Nuk qahen femrat e perdhunuara,por DASHNORET E TYRE SOT!!!
  -Dhe nuk japin asnje emer,dokumentacion etj,por vetem ia futin si….KAU PELES!!!
  Problemi me i madh tani na del qe,
  1-Enver HOXHA paska patur te drejte,kur thoshte se GRUPET ARMIQESORE NE SHQIPERI I KA ZENE JO MSIGURIMI,POR PARTIA!!!
  2-Pra SIGURIMI nuk e paska bere punen e vet se paskan qene nje TUFE HAMSHORESH qe paskan PALLUAR FEMRAT dite e nate!!!
  Atehere ku del ketu EGERSIA E SIGURIMIT NGA TE BURGOSURVE kur ata paskan ndenjur me RROCKE NE DORE???
  Pra SIGURIMIN te burgosurit e paskan patur….XHAN!!!
  3-Automatikisht del qe edhe FEMIJET E KETYRE GRAVE TE PALLUARA,na dalin me BABA KOMUNIST e jo BALLIST sic e kane ditur kohe me pare!
  Ja u hap nje flete e dosjesve dhe doli BABAI BIOLOGJIK!
  Ne pergjithesi SIGURIMSAT ishin me rroga te mira,hanin neper kooperativa e ferma falas,ftoheshin per dreka e darka neper fshatra dhe per rrjedhoje ishin me SHENDET TE PLOTE!
  Krahasojini femijet e SIGURIMSAVE me ata te burgosurve apo internuarve,del qe ndryshojne nga PAMJA:Ata te sigurimsave jane me te mbajtur,me te zxgjuar,me bukuroshe etj,etj!
  Tani me thoni ju mua:KUSH FITOI DHE KUSH HUMBI NE TERE KETE MESELE???
  Grate bene qejf,pollen ciliminj te bukur dhe sot me ndonje analize ADN-je,mund t’i marresh MILIONA SIGURIMSAVE qe jane bere biznesmene e politikane te nderuar!!!
  Ne vend qe te mmerreni me keto probleme konkrete dhe me interes direkt,juve merreni me prishjen e “bunkerit” prej letre.se atij prej verteti i rruanit trapin ju!!!
  Te fala Saliut dhe Lulit!

  Reply to this comment
 6. D O K L E A T I December 10, 03:13

  Gjate Bashkimit Sovjetik, ne kohen e komunizmit, kure fliste nje profesor nga ky shtet, te gjith merrshin lapsin dhe shkruanin. Fliste me zerin e shtetit . Nuk kishte liri akademike. Kur fliste nje profesor amarikan, pjesemarrsit ende analizonin deklaratat e profesorit Rus. ishin baraz me qendrimet e shtetit. Profesoret nga perendimi gezonin lirine akademike.
  Po keshtu, nuk duhet dhene rendesi deklaratave te profesorit amerikan. Nuk kan te bejne asgje me qendrimet e shtetit. Lirite jane shume me te medha, kur kan vlera artistike.

  Reply to this comment
 7. alphade December 10, 04:11

  Shqiptaret naive mendojne se vetem ne Shqiperi ka patur tela me gjemba,burgje, vende
  edukimi, mjete shterngimi, etj.etj.etj. Sa mjerane ! Ne te gjithe boten egzistojne keto …!
  Vetem ne ”Parajsen” e jezu Krishtit dhe ne ”Xhenetin” e Muhametit nuk do te egzistojne
  me keto. Shpirterat atje do te ”prehen ”perjetesisht” ne paqe e harmoni te perjeteshme ?!
  Ne jeten e pertejme ne se ajo egziston ?!!!!

  Reply to this comment
 8. lato December 10, 06:03

  Lory-Amy,si emer qeni po me duket,ne kete rast buce.

  Reply to this comment
 9. naku December 10, 10:27

  Qellimi kryesor i kesaj zonje mendoje se eshte “tu jap mende “shqiprareve. 25 vjet qe na trajtojnesi te paditur. Ne ato mundesi kishim,ndertuam fortifikime,amerikanet ndertojne aeroplanmvajtese e deri bomba berthamore. Qellimet jane te ndryshme. Ne donim te mbroheshim,kurse Amerika te shkaterroje. Zonje! Me armiqesor kush eshte: ai qe do te mbrohet apo ai qe vret?

  Reply to this comment
 10. info analitike December 10, 11:18

  Bravo shoke! Ti demaskojme keta armiqte e jashtem qe guxojne te kritikojne vijen e partise tone te lavdishme. Ne e kemi care rrugen e historise duke mbajtur ne njeren dore kazmen e ne tjetren pushken, per libra nuk kishte nevoje se mendonte partia per ne.

  Reply to this comment
 11. Lleshi December 10, 11:29

  Jemi kthyer ne hale ku vjen e dhjet cdo lloj qenie ! Dhe me e keqja eshte , se as ata qe kane deshire punen , nuk i lene te pastrojne !

  Po mire neve na kane bere hale te piste , po keta te huajt si vijne e vene bythen ne kete lloj haleje ? Apo vetem ketu ndihen te realizuar se i degjojne ?

  Reply to this comment
 12. ATDHE , ME THUAJ KU JE ! December 10, 17:21

  ARTAN , PER JU(SE DUKESH ME I SHKOLLUAR SE KETO B.O.L.ET) !
  ZERI I AMERIKES KA PER GAZETAR DISA:QE JANE FAMILJET
  ME ENVERISTE KETU NE SHQIPERI , POR NUK MUNDEN TE
  PERQOJN INDET E FAMILJEVE TE TYRE ENVERISTE SE :
  ZERI I AMERIKE ESHTE TV FEDERAL NE USA!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin