Në ditën e shtatë flet Grida (ka një mesazh për mjerimin dhe varfërinë)

February 20, 2018 15:39

Në ditën e shtatë flet Grida (ka një mesazh për mjerimin dhe varfërinë)

Grida Duma, deputetja e Partisë Demokratike ditën e sotme ka bërë një status të gjatë në profilin e saj në Facebook. Që nga data 12 e këtij muaji, emri i saj është përfolur shumë në median online, duke u dyshuar si personi më të cilën, kolegu i saj, deputeti Ervin Saljanji ishte duke shkëmbyer mesazhe erotike në sallën e Kuvendit, gjatë një seance parlamentare. Sot, mbushen shtatë ditë nga dalja e mesazheve dhe pikërisht sot, Duma ka zgjedhur të ngrejë një shqetësim në lidhje me Skemën e ndihmës ekonomike… Më poshtë, statusi i plot i deputetes.

Përjashtimi nga skema e ndihmës ekonomike e mijëra familjeve u paralajmërua nga opozita kohë më parë, qeveria u fsheh duke mos dhënë asnjë sqarim dhe sot jemi para faktit të kryer ku vetëm këtë muaj janë nxjerrë dhe lënë pa asnjë ndihmë ekonomike mbi 20 mijë familje në gjithë Shqipërinë.

Qeveria jo vetëm ju ka hequr bukën e gojës fëmijëve, të moshuarve apo personave me aftësi ndryshe por edhe nuk iu jep asnjë sqarim mbi ç’baza dhe cilat kritere janë përjashtuar nga skema e ndihmës ekonomike.

Ne duke e parashikuar këtë situatë që kamuflohej me të famshmen “reformë” kemi kërkuar të bëhet transparente formula që përzgjedh familjet përfituese të ndihmës ekonomike. Kemi kërkuar publikisht, në seancë parlamentare dhe i jemi drejtuar me shkresë zyrtare ministrisë përkatëse. Pas presionit të vazhdueshëm vetëm sot erdhi përgjigjia që Ministria e Shëndetësisë dhe Çështjeve Sociale, në përgjigje të shkresës sonë të dërguar në janar të 2018.

Në përgjigjen e Ministrisë së Shëndetësisë fatkeqësisht pranohet ajo ç’ka qeveria ka mohuar dhe fshehur me vite ndaj publikut.

Sic shihet në shkresën bashkëngjitur qeveria pranon atë që opozita dhe qytetarët kishin dhe e kanë shqetësim, kriteret e ndihmës janë subjektive dhe tërësisht abuzive. Në kriteret e ndihmës ekonomike radhiten edhe pajisje bazike jetike të cilat mund t’i ketë çdo familje e varfër.

Siç mund të shihet në shkresën e ministrisë, radhitet si kriter nëse një familje ka: (1) tualet brenda shtëpisë, nëse përdor gaz(2), nëse ka sobë me dru(3), nëse ka lavatriçe (4) apo sobë elektrike.(5)

Mjafton të përmendim që familjeve në ndihmë ekonomike i janë shpërndarë falas dekodera, dhe po kjo pajisje po t’i gjendet në shtëpi e nxjerr nga skema e ndihmës, për të kuptuar sa abuzive është ndërtuar kjo formulë për ti lënë jashtë familjet më në nevojë.

Këto pajisje bazike janë pjesë e përzgjedhjes së familjarit që kërkon ndihmë ekonomike, dhe siç lihet evazive në shkresë mundet që po pate njërën prej tyre, pra po të kesh tualet brenda banesës, lavatriçe apo sobë me dru apo pa dru të skualifikohesh nga skema e ndihmës.

Kriteret ç’njerzore të vendosura në skemë, nuk bazohen në asnjë përcaktim apo vendim mbi cilat janë kushtet e jetës minimale të qytetarit shqiptar. Ndërkohë që kriteret duhet të bazoheshin vetëm në të ardhurat që ka një familje në muaj.

Përpos këtyre i kemi kërkuar qeverisë shqiptare jo vetëm të na sjellë me shkresë cilat janë kriteret por mbi të gjtha sa pikë ka seicili prej tyre dhe si përllogariten në çdo zonë ku po aplikohet kjo skemë.

Siç shihet dhe në përgjigjen e bashkëngjitur të ministrisë, mbajtja në fshehtësi e pikëve përkatëse që ka çdo kriter, pra sa pikë vlerësohet nëse qytetari ka një lavatriçe, sa pikë vlerësohet nëse ka një sobë dhe si variojnë në seicilën zonë të Shqipërisë; është qartësia që skema është e manipulueshme.

Kjo përgjigje e detyruar e Ministrisë së Shëndetësisë, vërtetoi shqetësimin tonë të parë që kriteret e vendosura për të përfituar ndihmën ekonomike janë jashtë standardit të kushteve të jetës minimale. Po ashtu vërtetohet që qeveria nuk pranon të bëjë transparente pikët përkatëse të çdo kriteri sepse nëse i publikon do të shfaqet qartë mënyra se si manipulohet me kriteret dhe përzgjedhjen e përfituesve.

Në këto kushte flagrante të shkeljes së të drejtës së informimit për qytetarët është bërë abuzimi me bukën e gojës apo me ilaçet e përditshme për çdo familje duke i hequr plotësisht nga skema.

Partia Demokratike do të ndjekë çdo hallkë dhe veprim politik dhe ligjor për të siguruar rimarrjen e të drejtës për ndihmë ekonomike të familjeve në nevojë”. e.r./dita

February 20, 2018 15:39
Komento

24 Komente

 1. Sa e paedukate ! Me gojen plot nuk flitet February 20, 15:54

  Jo vetem qe jane te pafytyra e pamoraleshme ,
  por kto nuk pushojne se mashtruari ,
  ose le te themi te vazhduari lojen e tyre te mashtruesit politikan
  edhe kur e kane gojen plot me bolet e stanit salis

  Reply to this comment
  • Baftjar February 20, 16:53

   Para pak ditesh Dritan Hila qe u be zv/ minister vetem pse shante sb tha – mos u merrni me grids dumen se ajo e ka burrin “ djale te mire”…… me nje fjale mos I q….. ato gra qe I kane burrat djem te mire???!!! Cfare arsyetimi??!! Kjo eshte gjeja me qeshatake qe kam degjuar.

   Reply to this comment
 2. erioni February 20, 16:55

  Imagjinoni te mbetet fati i varfanjakeve ne doren e kurvave dhe kurvareve.Kjo hallajke nuk ka fije dinjiteti.

  Reply to this comment
 3. pepi February 20, 16:58

  Lulzim Basha e mbushi parlamentin me perversa e flliqana.Ani kur te mbetet Shqiperia ne dore te kurvareve?!

  Reply to this comment
 4. Gridare Suma February 20, 17:09

  U pafshim shendosh pas te shtatave.

  Reply to this comment
 5. OH OH OH OH MA THELL February 20, 17:33

  xxx grida hd
  Po na i dhemb shpirti per femijet.
  Amon re çuna çoini na i shami se po i rrjedhin sekrecionet nga dhimbja.

  Reply to this comment
 6. ETHEM February 20, 17:34

  GD NUK E KA PER GJE ATE QE BERI ME JARANIN DERISA LULI KA VJEDHUR E VRARE NJERZ NE BULEVARD.NDAJ MOS U ÇUDISNI PER NGJARJE TE TJERA.SE NJE NGJARJE E TILLE PO TE NDODHTE NE PS-DO ISHTE KERKUAR DOREHEQJA E KM RAMA MENJEHERE.
  SE PS KA 5 VJET QE HESHTE PER SKANDALET E SB..LB.IM E KO.SE OSE KAN ORIENTIM ND/KOMBETAR..OSE KAN FRIKE…OSE JANE VET TE SKANDALIZUAR DHE POPULLI NUK I DI TE GJITHA.POR I PATURPI NUK NXIHET EDHE SIKUR TE NXJERRI PRAPANICEN LAKURIQ NE PUBLIK.JA KJO ESHTE PD E SB..E LB.NDAJ I KA ARDHUR KOHA TE REFORMOHET PA SB E LB.

  Reply to this comment
 7. vasili February 20, 17:54

  Habitem,si shume,nuk arrijne te kuptojne nje te vertete;
  Ndertesa e SHQUPIT e grabitur nga banda e Saliut,funksionin e vertete me qeniet brenda saj eshte ai i BORDELLOS.
  Zhurmat e tjera jane fallco dhe behen,per te mbuluar kete veprimtari.
  A mos e keni harruar jaranin plak SAli,qe i pergjerohesh gridushkes,me vjershat e Eseninit..dhe patozi,pak me tej etj,etj,

  Reply to this comment
 8. spiros February 20, 17:55

  Teksa shikoj foton e lexoj kete artikull sepse me shkon mendja tek nje perifrazim per kete lloj rrace duke deklaruar:Ju kurvat e lini nderin ne parlament e kerkoni ta gjeni ne facebook!Hade gamisu malaka!

  Reply to this comment
 9. enverdjali February 20, 18:03

  Po shyqyr qe dole mi SHARABAJGE….

  Reply to this comment
 10. Ari February 20, 18:17

  Baxhell e shtremt.

  Reply to this comment
 11. Jane February 20, 18:27

  Budallait hapi rrugen thone pleqte e mençur. Kjo kujton se eshte e zgjuar dhe te tjeret Jane te gjithe budallenj. Nuk ja vlen te behesh pis me te…plehre e ndyre.

  Reply to this comment
 12. Taraku February 20, 18:33

  Sa te qele fytin ne mengjes do hidhet e do perdridhet me gjeme e klithma per varferine e mjerimin .Do i shkojne podhe e piskame qe me i ra dhim,bje edhe gurit sepse ka vendose Grida ta qoje deri ne fund “luften” e saje me djerse e sekrecione.Si lume ata per te cilet angazhohet.kjo kurva e SHQUPIT qe nuk len dertli pa i dale ne ndihme.Gjithemone gojen plote bole e ka .

  Reply to this comment
 13. demokrati February 20, 18:38

  Merrne me mend Luli solli kete kurve ne vend te Jozefines ,Salianjin ne vend te Patosit,Klevis Baliun ne vend teBodes dhe Agron Shehajn ne vend te Arben Imamit.Tani vetem krahasoni qfare degradimi.E mbushi Parlamentin me perversa e budallej si lum PD-ja.

  Reply to this comment
 14. dora February 20, 18:39

  Sa kemb te tmershme ka. shikojeni foton i ka sikur ka mbjell spinaq.vishet si prift qe ti mbuloj po ce do i dalin gungat e trasha e te shtremta. Budalle femer dhe prej budallikut e marin me rradh jaranet qi s kan pa femer me sy.

  Reply to this comment
 15. Ohoooo February 20, 19:12

  Do ju jape pjeshken te varferve me gjysem cmimi Grida,,,,,,,,me shumice,,,,

  Reply to this comment
 16. Jimi February 20, 20:01

  Nuk ka ironi me therrese, se kur kurva i ben moral te ndershmes!? Eshte e paimagjinushme qe ne tempullin e moralit te pranohen te pamoralshem te deklaruar!?
  C’esht hipokrizia?
  Nderi qe i ben vesi virtytit!

  Reply to this comment
 17. MH February 20, 20:56

  Ndihma ekonomike duhet te bahet ne vleren e te ardhurave ne muaj per cdo familje.Po kurren e kurres nese ka sobe,frigorifer,lavatrice te bahet shkak vlersimi per t’ia hequr ndihmen.

  Reply to this comment
 18. I tillë je , sa herë që hap gojën February 20, 21:22

  Është djegur tashmë kjo praktikë e njohur e zhurmuesit për të larguar vemendjen nga problemet e tjera . I pamë neper televizione mjaft familje , qe ju u qani hallin kishin pasuri , ndoshta edhe më shumë se ti .Ne , të ngushëllojmë për “bombën” që të shpertheu në parlament dhe gëzohemi që nuk të mori jetën , por nuk ta lajnë tytyrën e fëlliqur , as ty e as Salianjit këto oelivanllëqe. I kemi përpara syve plehrat para jush , si Pangon , apo Shukri brek[ grisurin, ndaj mos mendoni
  se mund të harrohet kaq shpejt ! Ju , jini kartë e djegur në politikë dhe dalja në publik , për ju shkakton efekte krejt të kunderta me aro qe mendoni ju . Do të benit mirë , ti ktheheshit punës që kini kryer , para se ti hynit politikës , se vetëm kështu mbase zinte kore plaga juaj .

  Reply to this comment
 19. sopiqoti February 20, 22:27

  Me qe ju moj bukuroshe GITA ju qani hallin atyre qe u eshte hequr ndihma sociale,dilni si burneshe e gojes qe je dhe mer inisiativen :

  -Per te shkurtuar numurin e aeputeteve ne kuvend nga 140 ne 90 dhe me pap/
  Per shkurtimin e rrogave te majme te qeveritareve duke filluar nga presidnti,krydeninistri,ministrat deputetet e tjer,e tjer.
  Nuk kemi nevoje per konstatime,qarje halli te tjereve dhe brockollitje.Je e zonja te veprosh sa soper ?beje ne mos ri ne profilin tend tellafollogjise.

  Reply to this comment
 20. Entela February 21, 08:59

  Grida,nje mesazh ke dhe nga te gjithe ata qe shkruajne ne portalet e mediave,qe;nuk mbulohet dielli me shoshe. Ik dhe mos e kthe koken mbrapa se je e djegur ne politike,te gjithe e dine se Çfar ndodhi me ju,nuk te vlejne maskat per te thene se shpifin. Largohu se do jesh e deshtuar sepse ke deshtuar.

  Reply to this comment
 21. MH February 21, 10:20

  sopiqoti ! le ra ne nji mendje me mue.Persa i perket numrit te deputeteve ne kuvend.Shifra 90 asht mjafte komode.Duke iu pershtatur ndarjes fizike te shtetit ne 30 nga shqiperia e veriut.30 nga shqiperia e mesme dhe 30 nga shqiperia e jugut.Ketu te futet dhe deputeti i minoritetit grek.

  Reply to this comment
 22. tomsojeri February 21, 12:02

  O jimi, me dy fjal ke shprehur malin e paturpesis qe na mbulon ne e jo kte karakurv1 Nuk do tja dij, se perball saj ka derra ,qen e mace shtepijake, qe edhe kur i rreh i lepihen te zotit ! Nuk do tja dij, se derrat ,qent dhe macet skan asgje ne dor, vec te pellasin e te lehin ! Nuk don tja di,j se si ajo dhe ai, esht plot folreja e foltores ! Nuk don tja dij, se i Zoti i “shtepis” ku ben pjes esht nje bythqir me keq se ajo, qe e vetmja gje qe di te bej esht te shaj shqiptaret neper Evrop sa her i jepet rasti ! Nuk don tja dij se ajo klas ku kjo demonstron lluksin hollivudian qe e sjell ne orgazem ,esht nje klas e kalbur anti shqiptaresh te varfer, qe duhet te punojn per ta e te heshtin me cdo prapesi qe ju fal pushteti i votusve dele ! Nuk don tja dij, se kjo klas ka mar ne mbrojtje ter G.D dhe E.S qe nuk kan diferenc prej tyre ! Kta jan alienet e shoqeris se sotme shqiptare te mbuluar edhe nga flamuri i madh i tyre, qe vet e ndertuan e quhet drejtesi !
  Poe mbyll revolten time me fjalet e tua i nderuar “jimi”:
  “NUK KA IRONI ME THERSE”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*