Ne emigrantët nuk besojmë më

May 31, 2017 14:38

Ne emigrantët nuk besojmë më

 

Z.Thano

Tre partite e mëdha  po shëtisin Greqinë dhe Italinë duke gërthitur se i ka marrë malli për emigrantët. Por duket se e kanë të vështirë të mbledhin njerëz në takime, pasi tashmë emigrantët janë gënjyer kaq keq, sa nuk besojnë më asgjë!

Partia Demokratike për vite e vite me radhë i injoroi deri në përbuzje emigrantët kjo dihet tashmë. Edhe LSI  i mashtroi bashkë me PS-në se do të bënin qametin me emigrantët.

Kryegënjeshtari  që na mashtroi keq ishte kreu i Partisë Socialiste Edi Rama, i cili vite të tëra me radhë fliste e fliste se do të dëgjonte hallet dhe shqetësimet e emigrantëve dhe në zgjedhjet e kaluara të 2013 premtoi shumë për emigrantët ..

Bilanci është zero. Një zero e hidhur dhe një kujtesë aspak e këndshme pas gjithë atyre retorikave të ashpra që z.Rama përdorte për paraardhësit e tij, duke premtuar se do të ndërronte pllaka .

Përsëri asgjë .

Këto katër vjet nuk u fol asnjëherë, për asnjë hall, për asnjë problem, për asnjë prespektivë për emigrantët.

U mashtruam me gjoja dikastere dhe ” ushtri ” të tëra qeveritaro shtetërore që do të viheshin në ndihmë të emigrantëve ..

Edhe sivjet i njëjti avaz: Premtime, bileta falas , fjalë të bukura  dhe gurët në trastë ..

Ne emigrantët nuk besojmë më. Nuk JU besojmë se na mashtruat !

Tani shpërndajnw zëra se nuk e patën mundësinë ekonomike dhe tashti po piqen kushtet. Qiqrra në hell – thotë populli ..

Edhe sikur të jetë kështu, keni dëgjuar qoftë edhe një shpjegim apo një ndjesë nga kryeministri për mashtrimin e madh që u bëri emigrantëve për t’u marë votën në 2013 –ën?

Do të bëhen gjërat ndryshe këtë herë ??

Dakord, bëjini dhe hajdeni herën tjetër t’ju japim besën dhe votën. Kush t’i bëjë e ka nga ne besën, pasi ne nuk e kemi thyer, por edhe me halle dhe veshtirësi ekonomike ju ndihmojmë me remitancat tona. Dhe nuk janë pak !

 

Partizan Cene

Kryetar i Forumit të Intelektualëve Shqiptarë Emigrantë në Greqi

May 31, 2017 14:38
Komento

30 Komente

 1. Merqez Katunari May 31, 15:00

  Mire ja bete asnje ne takim,dilni atehere kur te shikoni se po bejne me te vertete dicka

  Reply to this comment
 2. Gregor Lato May 31, 23:00

  O partizan me cene,
  Po ne emer te kujt emigranteve flet ti, se PS ka struktura dhe partine te organizuar edhe ne emigracion, ka edhe intelektuale antare te saj dhe vijne e votojne edhe pa ia paguar bileten prej 50 eurosh vajtje ardhje ne Greqi. Se ti partizan qenke keq per 50 eurot qe te paska genjyer partia socialiste. Turp per ty kur permend udhetimin ti si emigrant. Po qe se do te ishe nje lypsar rrugeve, edhe mund ta beje e ta shprehje kete pakenaqesi, por thua qe je kryetar i intelektualeve shqiptare emigrante ne Greqi. Por ti nuk me dukesh as intelektual dhe aq me keq, as nje qytetar i thjeshte, i pashkolluar dhe punetor krahu atje qe shpreh kete pakenaqesi ne mer te forumit te intelektualeve shqiptare ne Greqi,qenke pa nivel intelektual e kulture sociale. Si duket je i paguar, por me keto qe shpreh, me llogjiken tende askush nuk te bashkohet vec do te perbuzesh ketej dhe andej.

  Reply to this comment
 3. optimizem per vendin May 31, 23:06

  O Partizan Cene, me ke pyetur mua si emigrant qe thua se emigrantet nuk besojne me se jane mashtruar? S’me ke pyetur, prandaj mos dil e na thuaj broçkulla politike. Edi Rama dhe qeveria ne qoftese s’paskan bere gje per emigrantet qe nuk qendron, kane bere per Shqiperine, per fare e fisin tend, megjithese edhe per emigrantet kane bere shume. Prandaj mos dil me si kerriçi para gomarit qe perfaqesoke intelektualet emigrante ne Greqi ti. Dhe redaktori i gazetes ka bere gabim qe merr persiper mendime te tilla qe nuk perfaqesojne mendimin intelektual qe pretendon ti. Po te kishe vene emrin tend e te perfaqesoje veten, eshte puna jote, por keshtu nuk ke te drejte. Ktheji mbrapsh ato qe thua per ti lene vendin ne gazete nje mendimi perparimtar dhe jo nje mendimi medioker si kjo qe thua ti.

  Reply to this comment
  • Artur June 1, 13:14

   Me siguri ky mendim perfaqeson nje pjese te ne shqiptareve qe jetojme jashte Shqierise. Ketu nuk behet fjale per partine X apo Y por behet fjale qe ne, jemi jetime ne vendet ku jetojme. Nuk kemi perkrahjen nga shteti ame. Madje dhe trajtohemi ne disa raste si qytetare te dores se dyte. E pra zoteri i dashur, ky mendim ndahet nga nje pjese e ne shqiptareve qe jetojme jashte. Sigurisht ti mund ta mendosh ndryshe dhe mire ben qe e shpreh. Por ama duhet te jemi realist qe ka shume per tu bere.

   Reply to this comment
 4. Artur June 1, 00:33

  Bravo vella. Plotesisht dakort. Po te mos ishte per prindrit veshtire se do vija kembe ne Shqiperi

  Reply to this comment
  • Artani June 8, 14:49

   Xhon Kenedi dikur ne fjalimet e tij thoshte: Mos pyesni çfarë mund të bëjë vendi juaj për ju; pyesni veten çfarë mund të bëni ju për vendin tuaj!
   Mos harro se ishte doktori nga vicidoli ai qe i shtyu njerezit te emigronin se ashtu i interesonte te terhiqte vemendjen nga ceshtje te tjera. Fjalimet tere patos per Europen dhe ceqet e bardha pale pastaj shkaterrimi i ekonomise dhe i industrise dhe ato te flamosura firma piramidale e kishin nje objektiv. Edhe aty ku jeni mos u hiqni sikur beni jete pasanikesh, se edhe ti si gjithe shqiptaret rropatesh vetem per t’ia dale fundit te muajit. Shkove ku shkove, por problemi yt ngeli po mbijetesa. Nuk te detyron askush te vish ne vendin tend po s’deshe. Po une kurre s’ i kam kuptuar ca sojesh qe rrine e mallkojne Shqiperine. Keshtu kane emigruar te tera vendet ne Europe e me gjere dhe nuk jemi ne te vetmit. Mjaft me qurravitje dhe viktimizime. Zhgenjimi yne me i madh erdhi se genjyem veten xhec do gjenim ne Perendim. Edhe faj nuk kishim se tere ato vite te izoluar e lere pastaj genjeshtrat qe na servireshin nga politikane e njerez te thjeshte. Naive dhe te keqinformuar, kur e zbuluam cili ishte realiteti, ca per seder a ca nga halli u detyruam te rregullonim jeten si te mundnim. Pas 30 vjetesh duhet ta kuptosh qe edhe pse me letra e dokumenta atje ku ke emigruar do trajtohesh gjthmone ndryshe nga vendasit. Diskriminimi shfaqet ne forma te ndryshme. Por vendin tend nuk ke pse e shan se ne rradhe te pare tregon injorance dhe ne rradhe te dyte, per deshtimet ne jete nuk ua ka fajin Shqiperia, por vetja.
   Artani, Boston

   Reply to this comment
   • Artan June 16, 09:53

    Artan pershendetje,
    mund te them qe jam plotesisht dakort me ty. Sikurse mund ta shikosh komenti im eshte shume i shkurter, i thjeshte dhe shume personal. Nuk i heq asnje presje asaj cfare ke shkruar ti ashtu sikurse nuk i heq asnje persje asaj cfare kam shkruar une.

    Vendin tim nuk e kam share dhe nuk e shaj dhe jo me ta mallkoj, ama eshte e drejte e imja qe te jem i zhgenjyer nga klasa politike e vendit im dhe te mos dua te vendos me kembe atje. Ne kete moment keshtu e mendoj, ndoshta pas 30 vitesh do te ndryshoj mendje sic thua ti.

    Shprehjen e J.F.K e njoh dhe e ndaj si filozofi jete, ama te jemi te sinqerte, qe per ne shqipetaret dhe per klasen politike qe ka vendi kjo shprehje nuk eshte e aplikueshme. Mjafton te shikohet se si trajtohen dhe perkujtohen rilindasit tane apo ata qindra e mijra deshmore qe kane sakrifikuar cdo gje per Atdhe.

    Mjafton te shikohet se si klasa politike e felliqur ka arritur te percaje opinionin ne baze te krahines apo perkatesise fetare. Ne fund fare dhe komenti yt “doktori nga Vicidoli” eshte denigrues dhe kjo per shkak te degjenerimit te kultures dhe percarjes qe klasa politike ka arritur qe te na fus ne koke. Nuk e njoh Vidolin si fshat. Ama, s’do te kisha kurajon qe te pergjithsoja qe te jesh njeri i keq dhe nga Vicidoli eshte siguri.

    GJithsesi faleminderit per opinion tend dhe kohen qe ke harxhuar duke ju pergjigjur nje komenti teresisht personal dhe i ndare publikisht.

    Suksese ne jete atje ku jeton.

    Reply to this comment
 5. MH June 1, 01:35

  PS ka ba ndryshime cfare askush deri me sot nuk ka ba.Te pakten ndihet era se do behet shteti shtet.Katervjecari qe fillon mbas 25 qershorit 2017 do jete me i bindeshmi per ta kuptue populli se PS nese asht ne pushtet do perparoj edhe me tej.Mbasi ne kete rruge te gjate e te veshtire do funksionoje dhe vettingu.
  Po mos ishin keto arritje nga PS ne kato 4 vite nuk do i jepja voten.Po nuk do shkoja as per te votuar.
  Nuk asht e lehte te qeverisesh me kale trojet te korruptuar me bllok ne dore per te mbushur buxhetin e familjes.I cili luante jasht (fushes) cadres sepse jane klienta te te njejtit restaurant qe kane gelltite te njejten corbe te prishur.Te cilet u pane me ze e figur duke luajtur me hipokrizi jo vetem te mos arrihet miratimi i Vettingut por te sabotohet.Sepse e dijn e se cfare i gjen ne arritjen e shtetit shtet.

  Reply to this comment
 6. miri June 1, 12:18

  Emrin Partizan e mban gabimisht.
  Po mire ore zotni “Partizan”,ku e ke marre kete te drejte qe te perfaqesosh me kaq kopetence emigrantet?.
  E ke shume gabim qe flet ne emrin tone.Ne,nuk te kemi autorizuar per te na perfaqesuar.Ne emrin tone ankohesh per K/Ministrin Edi Rama.Nuk e kuptojme pse ankohesh se ,Ai po ben shtet ligjor?Ke qene me pare ne shqiperi?Ç’fare te benin policet gjat rruges?Sa Euro ke dhene ? Shko tani,polici eshte shume me ndryshme,i kulturuar dhe nuk pranon te marre asnje kacidhe.Ja ,ky eshte shteti qe po ndertohet sot.

  Reply to this comment
 7. akrepi June 1, 13:19

  O Cane e paske memorjen te shkurter or partisan I PD Mire ore po ato problemet e pashaportave I harrove qe bllokoheshit ne kufi ?Edhe njohjen e viteve te punes ne shume shtete te BE I harrove .Po ato talljet ne kufi qe ubenin emigrateve kur hynin e dilnin ne kufirin Grek nuk I mban mend ,ndersa sot si rezultat I punes se qeveris shqiptare sjellja e polcise ne kufi ka ndryshuar duke u sjelle ne menyre korrekte me emigratet.

  Reply to this comment
 8. Crusader June 1, 16:06

  Asnje vote per zhgarravitesin Rama. Emigrantet jane pjesa me inteligjente e Shqiperise, ne ndryshim te thelle me pjesen qe jeton ne ate vend, te cileve ju eshte kthyer truri ne bajga. Jam i bindur se ata emigrante qe do votojne, do te dine te zgjedhin.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 2, 11:10

   asnjë votë për asnjë politikan shqiptar!!
   votë të BARDHË,për të gjithë politikën!!
   hapini syt milet çdo ditë dhe jo muajin e fudit!!boll u gënjyet me premtime me urime sikur 1 qershori,dita e fëmijve,të ishte si 29 shkurti,një herë në 4 vjet!!

   Reply to this comment
  • shqipe June 16, 16:44

   Crusader!… me 26 qershor,ty dhe te tjeret si ti do u vi plasja,per fitoren e Rames, me te drejten e Zotit, se eshte i vetmi burr qe po e ben’ Shqiprin e minuar nga Saliu dhe ju pas tij… turp u mbulofte…

   Reply to this comment
 9. kris 1 June 2, 09:51

  Drejt e ke por gjete kohen e gabuar per te thene te verteten.Tashti te mbysin militantet sa qe Akuzojne Meten se i ka prishe pune Rames. e Rama luftoka ne rrethim e pallavra te tjera.
  Arritje e Rames eshte Meta president,Saliu ne kuvend dhe fotografia e tij neper mure.Emigrantet per cdo qeveri kane qene jane e do te jene burim ifinancimi pa interes dhe nje kollone baze ne ekonomine e vendit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 2, 11:15

   “Rama luftoka ne rrethim e pallavra te tjera.”
   këtu kanë të drejtë!!rama nuk ka çfar të bëjë prandaj i ka çuar brekët në fund të këmbëve!!vetëm një gjë duhet të dish ti dhe të tjerët!!ai i ka ulur për të mirën e popullit shqiptar!ai e sakrifikon bythën e tij vetëm e vetëm për të mirën e shqiptarëve!!
   rroftë bitha e ramës që sakrifikohet për ne duke u ulur në karriken e parë të shqipërisë!!

   Reply to this comment
 10. gjermani i fundit June 2, 15:27

  C’ti besosh time emigrantet ore mik? Edhe kryetaret vete nuk i besojne ato qe thone, pr duhet ti thone si ata qe shkojne ne dasem por mendjen e kane tek Bahçeja e tyre. Dhe ja po s’i votove, u prishe qederin. Vetem te jesh gomar fare do lesh punen dhe katandine qe te shkosh kastile ne Shqiperi te hedhesh ne koshin e votave edhe ate te shkrete cope leter qe quhet vote dhe ta shesin e blejne komisioneret si u do qejfi apo pazari. Rri ore rehat ne hallin tend, vate Shqiperia, iu shiten edhe thonjte.

  Reply to this comment
  • Partizan Cene June 2, 22:31

   Një shtesë , sqarim , për të gjithë komentuesit që nuk ju pëlqeu e vërteta .. !
   Unë ju lutem atyre , që le të tregojnë qoftë edhe një rast të vetëm , kur qeveria , ka bërë qoftë edhe një gjë të vetme nga ato që premtoi për emigrant në 20 13 ..
   Nga na tjetër , ka shume intelektuale , qe jane militant partishe , kjo është e drejta e tyre , por që janë edhe pjesë e forumit intelektual ..
   Mendoj se shkrimet e mia në përgjithësi , gjatë këtyre viteve të Rilindjes , kanë qënë një evidentim i diçkaje të mirë që po bëhet ne vend , dhe reformat që u bënë dhe do të bëhen , kanë përkrahjen tonë .. Por jemi të detyruar që të tregojmë se për ne emigrantët nuk u bë asgjë . Ju falnderoj të gjithëve për komentet , duke shtuar që emri im është i vertetë , dhe sigurishtë ndër emrat e rrallë të emigrantëve në Greqi , që nuk është ndërruar dhe nuk do të ndërrohet kurrë !!
   Ju uroj gjithë të mirat !

   Reply to this comment
 11. katarakti June 2, 20:43

  Te gjitha sa ke shkruajtur o Ballist jane budallalliqe. Rama po ben aq sa mundet per Shqiperine. Shiko edhe ti te besh diçka per ate vend dhe mos prit qe te vije qeveria te ty per te te ndihmuar. Qeveria ka plot halle ne Shqiperi, ku njerezit jetojne ku e ku me keq e ne veshtiresi se ata qe jane ne emigracion. E kam fjalen per shumicen derrmuese te popullsise, dhe jo per nje pakice politikanesh, perfaqesues te mediave etj etj. Pra mos kerko qiqra ne hell. Duke u qare gjoja hallin emigranteve. Halli yt eshte PD-ja.

  Reply to this comment
 12. Partizan Cene June 3, 10:37

  Pse e keni marre me frike dhe alarme more miq dhe lexuaes te Ditas , kete kritike te hapur qe une i bej kryeministrit dhe ish Rilindjes ?
  Ashtu si nje pjese qe flasin ketu edhe une jam emigrant , pamvarsishte se jetoj muaj te tere edhe ne Shqiperi ..
  As nuk e doni te miren ( dhe Rilindja ka bere shume te mira )dhe as nuk besoj se e dini gjendjen e emigranteve me mire se une te nderuar miq .. Klikoni njerin nge profilet e mia ne Fb duke vendosur thjeshte emrin tim , ose direkt ne linkun e meposhtem qe te kuptoni kete qe une thashe ..https://www.facebook.com/pcene

  Reply to this comment
  • Gregor Lato June 4, 22:14

   Eshte budalla ai qe merret me cenet e tua. Je i vetmi partizan qe nuk ke ndjere rregullin ne shtet, por mban mend vetem anarkine dhe e di se edhe tani jeta vazhdon si me pare. Ma merr mendja se nuk ke votuar ndonjehere per PS dhe Edi Ramen. S’ka nevoje je 100% zbuluar nga menyra si shprehesh.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 7, 12:59

   o partizan lëri këta grigritë,dhe këta partizanë qorrë të ramës janë!!
   nuk e lëshojnë shkopin nga goja këta!!
   bravo të qoftë për shkrimin!!ajo që thua është e vërtetë!!
   ramës nuk i plas për emigrantët,sepse asnjë politikani nuk i ka plasur!!as saliut as fatosit e as kësaj deledashit me buzë të kuqe që kopjon zërin e ujkut!!
   emigranti është pemë e egër për të vjelë për politikën shqiptare!nuk ka nevojë për kultivim!!

   Reply to this comment
   • shqipe June 16, 16:46

    Crusader!… me 26 qershor,ty dhe te tjeret si ti do u vi plasja,per fitoren e Rames, me te drejten e Zotit, se eshte i vetmi burr qe po e ben’ Shqiprin e minuar nga Saliu dhe ju pas tij… turp u mbulofte…

    Reply to this comment
  • shqipe June 16, 16:58

   Te flasesh keq,(Apo te kritikosh),Ramen nje jave para zgjedhjeve eshte dashakeqsi i nderuar Partizan!… Shqiptaret majtas,por dhe djathtas sot jane te bindur se Ed Rama eshte dhe mbetet i vetmi burr qe po mendon per ket’ vend dhe vecanrisht’ per ne emigrantet. Natyrshem duhet dhe kritika,por do gjendur dhe koha more mik i mire. pershembull,mbas 25 qershorit,(Sepse,ja, erdhi dhe Rama fiton bindshem), ja vlen ta fshikullosh,madje edhe t’a shash… Pershendetje Partizan dhe eja t’a votojme te madhin Ed Rama.

   Reply to this comment
 13. Niku ne Greqi June 3, 23:42

  As Ps e as PD e as LSI nuk kane bere asgje. Keta qe mburrin PS jane militante te saj qe bashkevjedhin popullin dhe mashtrojne.

  Reply to this comment
 14. mitati June 6, 17:02

  O Cane o lumezi
  Ç’fare te duket vetja ty?
  A mos valle je gjeni
  qe kritikon Qeveri?
  Nese ke kaq dituri.
  ktheu shpejt ne shqiperi.
  Lere Ramen te punoje
  qe shqiperia te shpetoje
  dhe ligji te mbizoteroje.
  Me Saliun ish Rrumpalle
  kush ish i zoti te haje.

  Reply to this comment
 15. lani June 6, 19:31

  partite [remtojne shume gjera,por persa i takon greqise,pala greke ia ka arritur,me apo pa dashjen e pales shqiptare,qe pensionet shqiptare te emigranteve te mos i marri parasysh,ose me sakte,kerkon vertetim se sa leke marrin emigrantet pension ne shqiperi dhe kete shume e zbret nga shuma e pensionit qe ata duhet te marrin ne greqi,kur bejne kerkese per pension.Si ju duket kjo?kush do t’a zgjidhe kete?!!!

  Reply to this comment
 16. gk June 12, 22:58

  duhet te permiresohet sherbimi ne ambasada

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim