Në kampin e Babrrusë; Refugjatët duan të ikin në perëndim

August 26, 2018 17:17

Në kampin e Babrrusë; Refugjatët duan të ikin në perëndim

Shqipëria ka shprehur dje dëshirën për të ndihmuar me strehim 20 emigrantët eritreas të bllokuar në brigjet italiane. Por a është ajo gati për t’i siguruar ata?

Disa të rinj nga Algjeria dhe Siria kanë tentuar të largohen nga qendra e Babrrusë drejt Kosovës, me qëllim Gjermaninë. Ata u kapën dhe u kthyen mbrapsht nga autoritetet shqiptare, dhe natën e kaluan duke fjetur në dyert e qendrës. Për shumë orë me radhë qëndruan aty, deri sa u ripranuan.

“Me lekët që kishim mund të shkonim deri në Kukës. Në Kukës na mbaruan lekët dhe policia nuk na la të shkonim në Kosovë. Ca policë na thanë jo nga dogana, por nga kufiri. Atje një polic tjetër na thirri, na vuri prangat dhe na solli sërish këtu”, tregon njëri prej tyre për Top Channel.

Ata shprehen se nuk kanë asnjë dëshirë për të qëndruar në qendër, pasi sipas tyre kjo e fundit nuk i plotëson të tëra kushtet.

“Qendra mirë dhe keq. Mirë për dush dhe fjetje. Jam keq, jemi të sëmurë. Na ndihmoni”, shprehet një tjetër.

Sikurse shikohet nga dëshmitë e tyre, dëshira e qeverisë nuk mjafton!

s.a/dita

August 26, 2018 17:17
Komento

11 Komente

 1. info analitike August 26, 17:36

  Edhe emigrantet qe zbarkojne ne Itali duan te ikin drejt vendeve me ne veri e jo me nga Shqiperia nga e cila po ikin me vrap edhe shqiptaret duke ia kaluar ne numer emigranteve sirianeve.

  Reply to this comment
  • Tani August 26, 20:20

   Lerini evgjiterine dhe zezakerine te ikin atje ku duan. Shqiperine nuk mund ta ktheni ne gazan plehrash z. Kryeminister. Mos e beni plehre dhe geto si Europa qe shperthen nga bombat e tritolet dhe bresheri pushkesh e kamionesh qe vrasin njerez. Lerjani Shqiperine shqiptareve. Ju nuk mund te merrni vendime oer gjera te tilla pa pyetur popullin tuaj se cfare do ai. Ju votuam qe te administroni vendin por jo te na sillni plehra dhe ta ktheni Shqiperine ne nje KAZAN te madh plehrash te botes. TURP!

   Reply to this comment
  • Turi August 27, 03:07

   Europa perfshire Italine, Francen, Angline, Gjermanine, Belgjiken dhe sidomos Hollanda e kane shfrytezuar deri ne palce Afriken. Hollandezet ishin ata qe i gjurmonin si bisha afrikanet dhe i conin me zinxhire ne Ameriken Latine ose SHBA. Pa permendur vjedhjen masive te pasurive te tyre dhe trajtimin cnjerezor. Mos harroni Afriken e Jugut dhe Mandelen. Ata kolonizatore po ti kishin ndihmuar, dhe jo shfrytezuar ata popuj nuk do te ishim ku jemi sot. Ata Van der Leshet e Hollandes dhe vendeve te tjera duhet tju kthejne pasurite e vjedhura afrikaneve duke ju dhene nje jete me te mire. C’pune ka Shqiperia ne kete mes? Mos u beni idiote dhe te sakrifikoni vendin tone duke u kthyer ne koshin e plehrave te Europes. Hollanda dhe Franca e mohuan pranimin e Shqiperise ne BE. Por mos harroni Franca ka pushtuarc dhe kolonizuar disa vende afrikane per shekuj, perfshire Cadin dhe Algjerine dhe te tjera. Hollanda deri kohet e fundit ka qene sunduesja e Afrikes se Jugut. Burgosen per 28 vjet Mandelen dhe e mbajten ate popull ne varferi dhe pranga. Tani ju takon te hapen qeset dhe te mos bejne te paditurin. Z. Rama dhe Bushati mos u beni kasstravece idiote. Mesoni historine. Edhe Shqiperia eshte shfrytezuar barbarisht nga Italia Gjermani dhe vende te thjera europiane. Prandaj, lerini ata te ndihmojne dhe kontribuojne. Ju keni shume halle qe te ofroheni falas.

   Reply to this comment
   • Arben August 27, 13:15

    Gedafi u vra sepse kerkoi te arketonte 100 miliard dollar per naften qe Libia I kishte shitur anglise dhe Frances per 40 vite me rradhe. Pas nje debati disa vjecar u thane llafet e fundit dhe gedafi u vra dhe Libia u shkaterrua.
    Libianet rane nga parajsa ne ferr.

    Reply to this comment
 2. Arben August 26, 18:12

  Cudi, see shqiperia eshte shkemb graniti.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 27, 06:22

   Rilindja e Edvinit ne kohe Paqe me keq se Siria e Asadit ne Lufte

   Prandaj ikin te lemerisur emigrantet e Sirise nga “Parajsa Enveriste” e Edvinit qe ngjan si “Shkemb graniti” i Enverit qe papushim eshte ne rritje ekonomike dhe vende te lira pune si ne Shllafari.

   Reply to this comment
 3. vasili August 26, 18:41

  Vazhdojne politikat prej vanitozi te rames,ketij narcisti te semure,qe nuk e ka per gje ta veshe kryeministrin shqiptar ne menyre perverse me shallvare dhe kollare ,boll qe te behet i pelqyeshem,aty dhe per diktator mesjetar qe i zgjat parane duke i marre krahun ketij vendiai te bej histori,duke investuar para te medha,,ne vepra,qe jane funksionale ne nje te ardhme,sic jane qendrat e qyteteve apo qytezave,ku vijne verdalle te papunet e shumte,apo super teatri,nga absurdi i harxhimit dhe funksionit ne kete vend ngjan me piramidat e dikureshme te Egjyptit.
  Shto ketu dhe ate qe duket,qe ate e ka konsumuar dhe lodhur,koha e gjate,ne karrigen e kryebashkiakut dhe kryeministrit.
  Eshte rasti i madh per kete vend te stermunduar,qe Rama mund te zevendesohet nga nje i ri i provuar drejtues,guximtar,i zgjuar dhe pragmatist,vepra e te cilit eshte e prekeshme per qytetaret dhe te huajt,sic eshte Veliaj.
  Mendoj qe ky vend humbet shume,nqse ai vazhdon si kryebashkiak,.sic dhe e kane propozuar ata qe shikojne gjithmone nga shkopi i dirigjentit.

  Reply to this comment
 4. likaderte August 27, 08:09

  Keta refugjatet te rrine urte e te mos hane m… kot, Nqs ishin me mire ne vendet e tyre pse kerkojne te ikin? Cfare dashkan ato ne shqiperi, apo ne cdo vend ku do te shkojne, kushte luksoze. Po ashtu eshte se popujt e botes do te paguajne taksa per te siguruar bollek per keta refugjate qe ikin nga vendet e tyre. Refugjateve ne shqiperi te mos u tirret shume muhabeti, nqs jane te paenaqur te kthehen mbrapsht nga kane ardhur. Shqiperia mezi po siguron jetesen per shqiptaret, e tani na duhen edhe jevgjit ketu.

  Reply to this comment
 5. Ergys August 27, 11:59

  Populli ja u dha votat per gjera te tjera.Zbatoni programin per te cilen shqiptaret ju votuan e nderuar qeveri.

  Reply to this comment
 6. Adih August 27, 12:38

  Ky ripjellsi ,ka pergjysmuar ndihmen sociale ,me gjithe se eshte shuma e parave qesharake ,shqiptareve te vet ,dhe do te mbaje refugjatet ????!!!!. Le nam ,o i pa pergjegjshem .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?