Në Kosovë emërtohet rruga “Enver Hoxha”

October 16, 2015 18:47

Në Kosovë emërtohet rruga “Enver Hoxha”

Që sot, një rrugë e fshatit Varosh të Ferizajt do të mbajë emrin e ish-liderit komunist Enver Hoxha.

Pllaka me mbishkrimin është vendosur nga përfaqësuesit e Frontit Popullor për Kultivimin e Veprës së Enver Hoxhës, një formacion ky politik që tubon ithtarët e enverizmit. Anëtarët e tij zgjodhën këtë formë për ta shënuar ditëlindjen e 107 të tij si dhe 5 vjetorin e themelimit të këtij formacioni politik.

Kryetari i Frontit, Remzi Hasani, ka thënë me këtë rast se epoka që mban emrin e Enverit është epoka e njeriut që luftoi dhe punoi për çlirimin dhe emancipimin e kombit dhe ndërtimin e fatit të atdheut.

October 16, 2015 18:47
Komento

40 Komente

 1. Dibra A October 16, 18:49

  JU LUMTE!

  Reply to this comment
  • Partizani October 16, 20:26

   TRIMAT E FERIZAJT e kane treguar me vepra se jane PATRIOTET ME TE MEDHENJ SHQIPTARE!
   Te vleresosh figuren e BURRIT ME TE MADH TE SHTETIT SHQIPTAR,ENVER HOXHES,sot eshte jo vetem heroizem,por edhe zgjuarsi!!
   Te gjithe ata qe shajne,shpifin dhe baltosin Enver Hoxhen jane edhe ARMIQTE E TE GJITHE SHQIPTAREVE!!!
   LAVDI E PERJETESHME LEGJENDARIT ENVER HOXHA!!!
   VDEKJE FASHIZMIT!
   LIRI POPULLIT!!!

   Reply to this comment
   • Mollosi October 16, 21:35

    Enveristet e Ferizajit, pasi qe nuk paten sukses qe te emertonin nje rruge me emrin e Enverit ne Ferizaj, iu turren fshatit Varosh dhe ne menyre te paligjshme vendosen pllaken me emrin e diktatorit. Eshte e sigurte qe banoret e fshatit do ta shkulin ate pllake te vendosur nga ky grup teper i vogel dhe i papergjegjshem.

    Reply to this comment
    • Lleshi October 16, 22:48

     mund te perdorni edhe forcat policore te zajednices ! Nuk eshte hera e pare !

     Reply to this comment
     • Mollosi October 17, 09:04

      Zajednica nuk e heq dot pllaken sepse mire e din ate thenjen e Enverit per “miqesine e perjetshme me jugosllavet”.

     • Lleshi October 17, 09:15

      Ne 1981-shin nuk ishit kaq miqesore ?!?!

     • Mollosi October 17, 11:24

      Ndodhi nje vit pas vdekjes se shokut Tito, qe ishte idoli ideollogjik i shokut Enver !

 2. geg hyseni October 16, 18:50

  Nuk vdes jooo more kurre shqiptaria!!!

  Reply to this comment
 3. Ajaxs October 16, 18:55

  Ta gezoni emrin e rruges. Enveri ju shiti te Jugosllavet . Amerikanet ju çliruan nga Jugosllavet , qe Enveri juaj i ka share Amerikanet me Nene e me Babe.

  Reply to this comment
  • ULE PAK RITMIN October 16, 19:03

   ajax

   as emrin nuk di ta shkruash

   ameriken e duam por te vertetat le ti themi hapur:

   enver hoxha me ndihmen e Stalinit deboi Titon ne 1948..dhe ne 1992 shiko kush I pruri serbet dhe saliserbin e tyre

   SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
   Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

   Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

   Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

   Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

   Reply to this comment
  • kaqi i zi , 100 % antikamunist October 16, 19:08

   Ik or njethundrak ha bar tek shqupi se nuk ke mend ti te gjykosh Enverin.Merita me e madhe e Enverit eshte se ruajti teresine e shtetit shqiptar dhe ja futi nirak edhe atij qe mendonte se mund te tradhetonte shqiperine.Sado te perpiqen spiunet serbo greke te shqupit nuk i perfill kush .

   Reply to this comment
 4. Lori October 16, 19:12

  ATE QE S’GUXOJNE TA BEJNE LAPANJOZET SHQIPETARE PASI TASHME NDERIN E KANE SHITUR E VENDIN NGA NJE VEND I VIRGJER NE KUPLARA ,BURRAT E KETIJ KOMBI QE AKOMA RRUAJN NDERE E TRIMERI VEPROJNE PA IU DRIDHUR QERPIKU NGA LEGENAT QE SOT VETEM VLERA NUK MBARTIN!RESPEK PER VEPRIMIN E KRYER E BURRERIA SI VIRTYT I KETIJ KOMBI MOS IU SHUAJT KURRE!LE E MESOJNE PLEHERAT QE SOT JANE BASHKUAR SI NE MENDIM EDHE NE VEPRIM ME ARMIKUN ME TE MADH TE KETIJ VENDI E KOMBI SALI KRIM BERISHA I CILI PER KETE FIGURE MADHORE KOMBETARE ESHTE SHPERBLYER ME 1 MILION DOLLARE PER ELEMINIMIN E TIJ !

  Reply to this comment
 5. Shahisti October 16, 19:41

  E mo ne ate fshat te humbur ia vute emrin e vulehumburit. Ua mban bytha te vini ne Prishtine ndonje emer rruge emrin e Enver Gjirokastres? He mo, ua mba? Verini edhe ndonje koteci pulash emrin Enver Gjirokastra se i kishte qef shume vezet e ziera, sidomos t’i fuste nga mbrapa kur ishin te ngrohta akoma.

  Reply to this comment
  • DR October 16, 20:22

   o shahist i nivelit ulet..o nastradin pordha..

   te pakten ju esatistet nuk keni goje te shani enverin..shiko heroi yt se cfare malli eshte..biles nje rruge ne beograd ka emrin e tij..por kjo e varrit te tij eshte e pabesueshme

   kape pak kete timin ketu poshte:

   Duke folur për marrëdhëniet Shqipëri-Serbi në vite, ish-Ministri o Jashtëm serb Drashkoviq shprehet se në historinë mes dy vendeve ka shumë shembuj, që sipas tij, vendet kanë ndihmuar njëri-tjetrin, si për shembull në kohën e luftërave ballkanike, kur ushtria serbe dhe Esad Pasha janë ndihmuar mes vete.

   “Kurdo që shkoj në varrezat serbe në Paris, unë i marr me vete dy buqeta lulesh: një për ushtarët serbë që kanë rënë atje dhe tjetrën për Esad Pashën, i cili ka vdekur në spitalin ushtarak në Paris dhe me dëshirën e tij është varrosur në mesin e ushtarëve serbë”, thekson Drashkoviq.

   Reply to this comment
   • Shahisti October 16, 20:54

    O bole, po kush te tha ty qe une jam esadist? Apo ashtu te vjen mbare se duhet te shash? Mua si Esati dhe te tjeret s’ma ndjejne fare or torrollak. Po me kete Enverin e kam zgjidh problemin se hales time ashtu ia kam vene emrin dhe po qe per te kapur or taj oficer ne lirlm, ndertues bunkeresh dhe fasulengrenes hajt ma lemo ti nja dy here, po mbasi t’i kesh lare duart mire e mire se ma ben pis.

    Reply to this comment
    • shqipe October 16, 21:28

     Sos do dreqi dhe nje here
     Qe te ngrihej ai miku…
     Ai, qe i paskej there,
     me nje te mbyllur qerpiku…

     Gjithe ligsine,si puna jote,
     qe villni tani, qe s’rron
     More, mut-stermuti ne breza
     Qe ketij dheu vec i rendon…

     Reply to this comment
     • Enver Gjirokastra October 17, 08:15

      Ah, vec kjo ju ka mbetur juve vejushave te Enver Gjirokastres, te lefni si kone andej ketej se dhembe e thonj ju kane rene dhe ketij populli i hani te pegerat tashti o funderina.

 6. SuloKapedani October 16, 19:47

  Mire kane bere sepse e meriton,po Ibrahim Rugova ç,fare ka bere per shqiperine qe i kane vene emrin rruges.?Keto gjera bejne agjenturat serbe dhe qarqet antishqiptare te lidhura me ishet e qeverise e te tjerè.Por te ne me pare ka lindur saliu pastaj Enveri.Prandaj dhe ai e shtyu edhe 2 muaj e gjysem ditelindjen e vertete te 1 korrikut 1944.Ore mos eshte çliruar shqiperia me 15 tetor 1944?Kjo do te jete dita e çlirimit prandaj e kundershton sala,kjo duhet te festohet.O oooo burrrra ec aty.

  Reply to this comment
 7. petrika October 16, 19:52

  Kane bere shume mire qe i kane vene ate emer asaj rruge.Figures se Enver Hoxhes,patjeter qe do ti vije koha kur ajo te rivleresohet edhe njehere.Ajo figure ka shume nevoje per nje rivleresim dhe patjeter qe do ti behet.Nuk mund te fshihet periudha e ndritur e luftes nacionalclirimtare,qe udhehoqi ai dhe ngritja e pushtetit popullor qe ne hohen e luftes,pavaresisht gabimeve shume te renda qe beri ai ne ate kohe.Nje merite tjeter e tij eshte edhe rindertimi i vendit te djegur e te shkaterruar nga lufta.Ai ngriti pallate,fabrika dhe uzina ne te gjithe shqiperine.Ndertoi rruge,hekurudha dhe asfaltoi te gjitha qytetet e vendit .Ngriti sistemin arsimor,i cili eshte shume me i mire sesa ky qe kemi sot.Elektrifikoi gjithe shqiperine,kurse sot shikojeni c behet me CEZ-in.Ngriti cerdhe e kopeshte,shkolla te mesme,themeloi Universitetin dhe mos harroni se te gjithe politikanet e sotem,kane bere shkollen e Enver hoxhes.NXori kuadro ushtarake nga me te miret ne Evrope.Ndertoi ujesjellesa a kanalizimePunet e mira te tij,jane te panumurta.A pati gabime Enver Hoxha?Sigurisht qe pati,sidomos lufta e klasave,e cila na izoloi nga bota,por atij keshtu i interesonte,qe te mos i rreshqiste karrigia nga bytha.Me gjithate ketu nuk eshte vedi per te folur me gjate per te mirat dhe gabimet e tij,sepse ato meritojne nje diskutim te vecante.

  Reply to this comment
  • Shahisti October 16, 20:58

   Bravo Pidhika, po sot kishe harruar te vije ne mbledhjen e celules. Kujdes se do te perjashtojme dhe do ta presim pensionin e oficerit.

   Reply to this comment
 8. E po kjo pune! October 16, 20:11

  Enveri e Amerika ishin ne nje llogore se ai perzuri ruset….bile fillon nga lufta e dyte kur i hyri italianit dhe gjermanit qe gozhduan kushedi sa ushtri ketu qe ndryshe do perfundonte ne France dhe vriste te tjere bije nenash amerikane kur u hap fronti i perendimit. Nuk puqeshin ne ideologji apo menyren sesi te behej faktor shqiptari ne rajon por ama te dy donin Shqiperi te forte dhe jo te kapur nga greko-serbet sikunder kane bere me lojtaret e tyre ne vend. Sa per Kosoven, ai burri beri cfare mundi me rrethanat qe solli lufta e ftohte apo quani “shitje” mosnjohjen e shtetit shqiptar fashist (do na kish marre lumi se aq donte serbi dhe greku qe te rreshtoheshim ne vendet kuislinge)

  Reply to this comment
 9. Arben October 16, 20:17

  NE FERIZAJ JANE CELULA E UDB-SE DHE SIGURIMIT, ATA I BEJNE KETO PALACOLLEQE.

  Reply to this comment
 10. Mark uk October 16, 20:20

  Shume pak ka vrar Enveri kosovar nga Kuksi deri ne rrethinat e Ulqinit.Vertet jua shiti serbve 3400 kosovar,po ishte dashur te kishtre vrar te pakten nje milion.Gabimin ma te madhe beri Berisha qe u shiti pak nafte serbe.Nuk i falet as Europes as Amerikes qe nderhyne ne konfliktin e 98 tes.

  Reply to this comment
  • fanol bardhi October 16, 22:30

   Me vjen keq per at qe te ka ndodhur ne femijerin tende dhe je i arsyetum per secilin shprehje qe verteton te kaluaren e ne baze te shenjave te kjarta posttraumatike te sugjeroi sinqerisht te kerkosh ndihme profesionale. Mos ngurro ! Kerko ndihme !

   Reply to this comment
 11. intelektuali October 16, 20:53

  Me siguri ne Ferizaj ka lagje pederastesh, prandaj me mire t’ja vinin rruges emerin e plote:

  ENVER HOXHA PEDERASTI

  qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

  Per pederastet e Ferizajt duhet tí kujtojme se Enveri nuk ka qene asnjehere komunist dhe se gjate luftes ishte strehuar ne vilen e kunatit te vet kryefashist dhe kuisling Bahri Omari dhe se BOS te komunisteve shqyptare dru me pre e beri Josip Broz Tito dhe se eshte i vetmi Diktator ne Bote qe vrau te gjithe shoket e vet komuniste qe nga Qemal Stafa deri tek Mehmet Shehu dhe legjenda e Sigurimit Kadri Hazbiu. Cfare pozitive te kerkosh tek ky ANTIKRISHT sadist dhe gjakatar, pa shkolle dhe pa dipllome?

  Qe ne kohet e lashta dihet se se nje LIDER vleresohet nga fakti si e le popullin ne fund te mandatit te tij. Per te freksuar pak kujtesen e pederasteve te Ferizajt po japim edhe nje faqe interneti per te pare si e la Shqypnine Enver Hoxha dhe banda e tij kriminale:

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

  Reply to this comment
  • Dibra A October 16, 21:24

   Nastradin or gomar, sot a neser ne litar
   nastradin mor hajvan mjere ajo toke qe te mban
   nastradin or keme e ngordhur i peshtire e imarrosur
   nastradin or zog spihuni per ty nuk ka rruge tjeter veçese nje kokerr plumbi!

   Reply to this comment
 12. Enver Gjirokastra October 16, 21:02

  Po pse mo muter, nje rruge fshati gjetet juve t’i vini emrin tim te lavdishem. Mire ua bera une qe ju shita te Titoja ju mosmirenjohes. Bulevardit te Prishtines mo t’ia vinit emrin tim, edhe asaj rruges kryesore t’i vini emrin e Nexhmijes, edhe Sokolin e Ilirin e Pranveren te mos ma harroni. Atij restorantit ku shisni at te bardhen, Ermal t’ia vini emrin se ay me ben krenar mua me shume se te gjithe te tjeret. Derra per derri.

  Reply to this comment
 13. info-analitike October 16, 21:12

  Sa prej ketyre kosovareve enveriste kane jetuar ne Shqiperi ne kohen e Enverit?

  Reply to this comment
 14. Lleshi October 16, 22:58

  Spiunojini tek serbi ose tek gjermani keta burra qe vune emrin e Enverit rruges ! Mos harxhoni kohe duke lehur forumeve !

  Ha…ha..ha… si perseritet historia ? Pastaj shkoni ankohuni pse iu shpoi Enveri ne bithe ! Ha…ha…ha…

  Reply to this comment
 15. nostradamus October 17, 00:47

  Cfare ”intelektuali”, zoti na ruajt nga keta shpellare ”intelektuale” ?!!!!

  Reply to this comment
 16. Niko October 17, 02:27

  Hallall you qofte

  Reply to this comment
 17. Lili October 17, 04:20

  Kane harruar :dylberi i miladin popovicit!

  Reply to this comment
 18. Mark uk October 17, 08:37

  Serbet e dinin se cfar donin kosovart.Kot i kan inat se pjesa ma e madhe e tyre kan gjak serbi ne trup.Po ama betohen se jan turq stamollet.

  Reply to this comment
 19. ne emer te popullit October 17, 12:32

  Ja ca debil nga Ferizaj qe emertojne rrugen me emrin e Hitlerit Shqiptar, por dihet kjo Bote sjellin ne jete edhe idiota, Spiuna te felliqur te UDB.SA HERE VININ PERPARA KOSOVARET NE TIRANE I SHKONTE NGA PAS GJITHMONE NJE OSE DY FUKSA.KJO KA QENE DASHURIA E MADHE E DIKTATORIT PER VELLEZRIT KOSOVARE.

  Reply to this comment
 20. mirel October 17, 13:23

  Ta gezoni emrin e madh. Ne ne Shqiperi nuk guxojme ta bejme nje gje te tille, sado qe mbahemi per me trima..
  Tani vetem nje pune tjeter ju ka ngelur pa kry: Mbyllni xhamite e felliqta dhe tregojini gishtin e mesit tradhetareve.

  Reply to this comment
 21. luli October 17, 14:40

  O Mollas,i ti qenke i pjerdhur fare.Ne ish YU po te permendshe emrin e xhaxhit Enver perfondonje ne burge oj kafshe shtepiake.Pas luftes ne emer te inter. prol. ekzistonte nje bashkepunim me te gjithe partit kpmuniste. Enveri lidhte miqesi te sinqert ,por kur ajo kthehej kundra interesave te shqiptareve ai i pshtynte ne fytyre, nuk ishte ai sahanlepires si keto ….

  Reply to this comment
 22. altin October 17, 15:13

  O Enver ju ka hyre tmerri ketyre kerrmave te shqupit edhe pse ke vdekur.Jane nje bande ish spiunesh dhe ish komunistesh qe ti jau qive grate dhe i fute ne burg si hajdute dhe tradhtare.Por ata nuk e durojne dot te verteten ,pasi minjte e hales duan ndyresillek qe te zhvillohen ,njesoj si kerrmat qe u majmen keta 25 vite shkerdhatokracie.Por kryesorja eshte qe shqiptaret e ndershem te te gjitha trojeve etnike te vleresojne dhe nuk te harrojne.Ne te vertete cdo shqiptar i ndershem eshte gati tu dhjese mbi koke te gjithe politikaneve te shkerdhatokracise ,ndersa respekti per vepren tende sa vjen dhe shtohet.

  Reply to this comment
 23. .skifteri October 17, 17:39

  burreria dhe paterjotizmi sot eshte ne kosove,falenderime per emrimin e rruges E.Hoxha ,por ai meriton me shume.Tradhtaret dhe falsifikatoret e kane ditet e shkurtara.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*