Ne kurrë nuk kishim dyshuar që majtas do hidhej kjo valle

June 23, 2015 15:35

Ne kurrë nuk kishim dyshuar që majtas do hidhej kjo valle

Arben Duka

 

Populli votoi e votoi,
PD-ja vazhdoi rrokullisjen,
logjika e ftohtë triumfoi,
dhe konfirmoi qeverisjen!

Ne kurrë nuk kishim dyshuar,
që majtas do hidhej kjo valle,
biles dhe kishim menduar,
fitore dhe më të madhe!

Shumë rozë dhe fare pak blu,
një ditë vërtetë historike,
se Socialistja këtu,
është një parti heroike!

Populli votoi e votoi,
vota s’ka gojë – po flet,
Çdo sakrificë e pranoi,
këtu të bëhet një shtet!

PD do t’ju bjerë parreshtur,
borive alla Berishë,
po është kohë për të heshtur,
se Sovrani foli sërish!

Populli votoi e votoi,
të djathtën sërish e fundosi,
po e djathta kurrë s’do pushojë,
që zgjedhjet pa turp t’i njollosi!

Kjo është muzika e vjetër,
një klithmë korbi te veshi,
po Sovrani votoi,
shuplakën e radhës i ngjeshi!

S’kupton kjo rracë barbari,
aspak një të vërtetë,
se vëndi kërkon që të marri,
frymën e jetës i qetë!

Askush nuk mund e nuk mund,
té rrijë tani kapardisur,
por duhen çuar në fund,
reformat që sapo kanë nisur!

Tani që u shprehën vullnetet,
të soset gjithë ç’ka nisur,
njeriu në qendër të mbetet,
mos ndihet askush i braktisur!

Roza kudo triumfoi,
po kaq rozë s’është gjendja,
“Rilindja” bën mirë ta kuptojë,
se është e para Mirëqenia!

Shansin Sovrani ja dha,
të qeverisë pa siklet,
dhe plakun të vetëm e la,
jo dy -po shumë e shumë vjet!

Është kaq me gaz zëmra ime,
të keqes sërish ju bë gjyq,
sot është një ditë për urime,
ndaj rrofshi e qofshi – o miq!

Po lamtumirë s’ju them dot,
se tok kemi rrugë të gjatë,
se neve këtu s’jemi kot,
dhe s’jemi veç për fushatë!

June 23, 2015 15:35
Komento

9 Komente

 1. demokrati June 23, 17:04

  Urime POET dhe me shume JETE.

  Reply to this comment
  • kola June 23, 17:57

   Arben Duka mos u ngut
   sod ni bejte po ta qes
   bo me i pas tre cop si ti
   ndy ve kamt e ntjetrin dhes
   (te fala nga Shkoder locja tan gjakprishurve e gjakdhjereve socialista qe e ndan kombin ne tosk e geg,ju shoft fara e flliqt o gjak i shprisht)

   Reply to this comment
   • nazim June 23, 19:28

    E majta ka fituar gjithmone, por sali qeni i ka vjedhur zgjedhjet si i ka dashur qefi.

    Reply to this comment
    • bimi June 24, 14:08

     @ kolen

     Il or hajdar meso ndonje bejte tjeter. Nuk ke faj ti, ka faj redaksia qe boton kete koment idiot tendin pas cdo poezie te te madhit Duka. E drejta e shprehjes e ka nje limit dhe ti e ke tejkaluar tash sa here…

     Reply to this comment
   • nazim June 23, 19:31

    Kol or, or faqezi,

    Shqipnine ju me sal serbin e keni coptu,
    marre ketij vendi i keni shkaktu,
    faqen zi ja keni ba,
    e turpin me buke e keni ngrane,
    se per te hujt tan jeten keni hup!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
   • Vasili June 24, 10:29

    Ky fare kolet verteton dhe nje here ate qe shkodra eshte krejt e pushtu nga shaljanet e llojit vicidolas,,pasi ndryshe do te kishin votuar per qyteterimin,jo per kullen e saliut.

    Reply to this comment
 2. As Poet, As Analist June 24, 11:00

  Deri në njëzet e një
  heshta siç e kisha thënë
  tani që koha kaloi
  do e ‘ngas’ ku e kam lënë.

  ..Te forumi i Arbenit
  “Si mesazhet e Njaziut”
  parashikova hatanë
  lulit dhe mender Saliut…

  Ashtu siç e kisha thënë
  fjala doli e vërtetë
  identifikimit tim
  a t’i shtoj dhe ‘As Profet’?!..

  Ne fillim do mar mendime
  nga ata qe me lexojne
  pastaj do lexoj me nge
  cdo fjale qe komentojne….

  Te kthehem prape te hataja
  qe u be ne 21
  e la lulushin pa goje
  e la menerin pa ze!!!!

  I çoroditur menderi
  nga dacka e rende qe mori
  dhe ne gerhamat e fundit
  diarre nga goja nxori!!…

  Ne coroditje e siper
  njelloj dhe djalke lulushi
  gjeti arsyen e humbjes
  njelloj si mender “Babushi”…

  ..Mua me vjen dhe pak keq
  doren ne zemer do vë
  do i uroj per ‘fitoren’
  pa uruar nuk i le !!..

  Ne menyre te vecante
  urimin kam per saliun
  ta gezoje paskuqanin
  me xhelal daullexhiun!.

  Akoma vazhdoj urimin
  per mender gjyshin sali
  ta gezoje dhe mar-qi-ne-tin
  bashke me shokun fi-qi-ri!!

  Ta gezoje edhe shkodren
  kuksin bashke me Tropojen
  Lezhen edhe Pogradecin…
  dhe ta mbylle hale gojen!!

  Ta mbylle te mos ndyje me
  bashke me lulush qyqarin
  bashke me lehesit e tjere
  qe nuk dine ke kane te parin!…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*