Në një zyrë partie ku paratë nuk numëroheshin, por peshoheshin!

December 26, 2017 12:18

Në një zyrë partie ku paratë nuk numëroheshin, por peshoheshin!

Filmat të gjithë u janë djegur,
zotërinjve tanë politikanë,
aktrojnë si aktorë të thekur,
për popull zëmra po u qan!

Tani e dimë pse maskarenjtë,
përse i bëjnë që të gjitha,
për “luftë” i duan fukarenjtë,
se për ata nuk u plas bytha!

Dhe që të jem njeri i drejtë,
nuk mund ta di se kush vjedh sot,
po mostrat janë shfazuar krejt,
se s’kanë mundësi-nuk vjedhin dot!

Unë njoh këtu një qelbësirë,
paratë kurrë s’i numëronte,
po një peshore kish në zyrë,
edhe me kile i peshonte!

Kaq kile iksi-ypsiloni,
dhe kilet bëheshin kuintalë,
rrëmoni pak dhe do zbuloni,
se ç’emër mostre do t’ju dalë!

Paratë i përpinte Kasta,
pastaj fushatat mbarëzgjedhore,
në tetë vjet me qindra trasta,
kaluan në atë peshore!

Partia kishte bukë e gjellë,
dhe qe vërtetë epokë e artë,
kush më shumë trasta kishte sjellë,
merrte dhe postin më të lartë!

Po ja që punët shkuan ndryshe,
nuk ka partia firmë e vulë,
ndaj ktheje ndryshe-dallëndyshe,
se s’ke as sorrë-e jo më pulë!

Si mos tërbohesh e shfazohesh,
kur privilegjet fluturuan,
shikon peshoren-hidhërohesh,
se trastat ikën-u harruan!

Krijon paraja varësi,
sa nuk krijon asgjë më tepër,
ndaj kthehet robi në lubi,
që të rikthejë kohën e vjetër!

Mos u mashtroni-o të mjerë,
se mundi kurrë s’do t’u shpërblehet,
këta e bëjnë këtë poterë,
“Parajsë e Humbur”-t’u rikthehet!

Juve ju duan mish për top,
sepse për ju s’u digjet barku,
mos vini bast për një zorzop,
sepse për të është ngritur çarku!

Ka ngritur çarkun drejtësia,
ku një nga një do bien minjtë,
nuk bëhet kurrë Shqipëria,
po s’u shfarosën të këqijtë!

Ata që juve sot po mbroni,
duan të ruajnë pasuritë,
ju për ata po protestoni,
dhe bukë s’kini për fëmijët!

Arben Duka

December 26, 2017 12:18
Komento

33 Komente

 1. N.VJOSA December 26, 15:09

  Ti Arben Dukë Poeti,
  Nuk nxjerr fjale nga Pena
  Ti nxjerr Zjarr nga goja !…
  Çdo strofe, nuk i heq dot asnje presje….!
  Po veçoj vetem një,që më pelqeu shumë:

  KA NGRITUR ÇARKUN DREJTËSIA
  NJE NGA NJË DO BIEN MINJTË
  NUK BËHET KURRË SHQIPERIA
  PO SU ÇFAROSËN TË KËQINJTË…!

  Vargje me fuqi homerike!
  Ah, sa mire do ish te ndodhte keshtu!
  Poeti eshte si Drita e syve të nje Populli!…
  Ti Arben Duka je i tillë !…

  Reply to this comment
 2. . December 26, 16:45

  .

  Reply to this comment
 3. tomsojeri December 26, 17:15

  Te lumte pena poet ! Me shkoqur ska ku te vej ,por qe te bien kta qelbesira duhen prer deget qe mbrojn kte trung ,dhe deget jan shum ,jan te forta e te njoma mik i dashur !Me paster ,kta bandit qe shofim ne parlament te fluturojn cizme ,te shajn nga nena,motra e deri te bythet e kryeministrit , kan nje prapavij mjaft te fort ,akoma ne fuqi,qe i mbeshtet e ju ushqen shpresen e rimarjes se pushtetit sepse kan zen celsin e funksionimit te drejtesis kan zen drejtesin dhe e perdorin ne favor te tyre ! Pra po nuk u shemb kjo kala,po nuk u “carmatosen” kta jenicer e te filloj denimi i tyre mos prit te bjer Sali Berisha dhe ter hordhia qe pam si cirrej ! Duhen sa me shpejt larguar kjo armat qe per fat te keq ka mar emrin Drejtesi, qe te shofim Drejtesi ! Esht shtrir e ka depertuar “infeksioni” shum thel te kjo klas tashme ku rall gjen te paprekur nga mortja e kjo e veshtirson shum punen ! Nuk di a do gjinden mbinjerez, qe te cajn kte barrikat qe ka mbeshtetjen e ketyre qe “peshonin thaset ” e te zgjdhet lemshi ! Esht betej e madhe Arben sepse Shqiperin e kan sunduar e paralizuar vet shqiptaret,sepse te shpetosh prej tyre duhet nje revolucion te cilit ja kemi haruar emrin ,sepse revolucionet shpesh her jan kurdisur nga parelijt dhe kan humbur qellimin ,e parelijt jan pushtusit sot ! Zoti dhe Amerika qofshin me shqiptaret ………..
  Nderime poet ,pulsi i shqiptareve te dhunuar !……

  Reply to this comment
 4. info analitike December 26, 17:56

  Po c’brockollit o Neti per koken tende! Ku e sheh Homerin ne vargjet e ketij nostalgjiku enverist? Per cfare drite flet kur ky vuan nga strabizmi ideologjik. Mos na bej krahasime te tilla se na gajas te gjitheve! Ku Homeri e ku ky enveristi i lodhur. Sa per peshim parash ke dhe banden e Tahorrit po nga ai vesh nuk degjon bejtexhiu se nuk e le dashuria per partine.

  Reply to this comment
  • fati December 26, 21:52

   Ohu, mor Info-anale, te dija qe ishe bolja e majte e Sali Qenit, po tashi na qenke bere dopio bole, je e majta e Saliut dhe e djathta e Likes …

   Reply to this comment
   • info analitike December 27, 04:48

    E paske gjetur dhe punen ne kapitalizen, te kujdesesh per bolet njerezve. Gjene mire se ke ecur ne karriere qe nga bythelepirja nga e nise.

    Reply to this comment
   • info analitike December 27, 04:50

    E paske gjetur dhe punen ne kapitalizen, te kujdesesh per bolet njerezve. Gjene mire se ke ecur ne karriere qe nga bythelepirja nga e nise. Ky paska qene fati yt.

    Reply to this comment
  • N.VJOSA December 26, 23:46

   @Info ideologjiku,
   Bretkosen e futen ne nje pus…
   Dhe nga fundi pusit therriste:
   Kaq eshte Qielli, sa shoh une nga fundi Pusit!…
   Edhe per ty, kjo fabul e Ezopit te shkon perfekt!
   Se ti shikon Boten me syzet e Salehut…!
   Hiqi syzet partiake dhe do ta kuptosh me mire universalitetin e kesaj poezie politike qytetare!…Karakterin homerik, universal te saj…!Sa per Saimir Tahirin , nuk ka folur akoma Gjykata, po heton Prokuroria e Plepave te Salehut…Ajo italiane e Katanias u nxori blof, sot Tahiri mori dhe pasaporten si i parrezikshem, vetem shpifjet e Partise tuaj e kane denuar deri tani!…
   Prandaj o partiak me syze si byth kavanozi nuk mund ta kuptosh dot karakterin universal homerik te Poezis se Dukes, se te bejne syte xixa nga syzet partiake!…
   “Stabizmin” ideologjik kerkoja me mire ta spjegoje Perroi Psiqik i Mashtrusit mitoman, se verem atij i beson ti!…
   Pa të, per ty, as Dielli nuk lind e nuk perendon!!!…
   Ah, medet, medet, ty te ka mbetur ora te mentaliteti turkoshak i analfabetizmit te Zogut te Kurvës dhe e ke kurdisur prape oren kur erdhi Anarshia shkerdhatokratike e Salihut….
   …nuk kupton dot transformimin rrenjesor te Shqiperise nga prapambetja anadollake , nuk e kupton dot transormimin k o l o s a l
   ekonomiko- shoqeror te Shqiperise, pas Luftes Antifashiste…!
   Injoranca dhe budallalleku njerzor nuk njohin kufi, thosh Anshtajni…!

   Reply to this comment
   • info analitike December 27, 09:48

    O Neti po ti sheh ideologji aty ku nuk ka dhe aty ku ka sheh virtyt! Ore po ju ka edukuar kaq per se prapthi partia sa nuk dini te ndani shapin nga sheqeri dhe as te miren nga e keqja e jo me kur behet fjale qe te argumentoni me paanshmeri per politike, filozofi a ndonje teme shoqerore. Ti me kete bejtexhiun e keni te veshtire ti shihni problemet pa syze partiake se jeni mesuar qe cdo gje tua mekoje nena parti. Jeni si ai qeni qe keni mbetur pa zot dhe i versuleni kujtdo qe ua shan. Aman mjaft me keto citimet e sterlodhura qe te kohesh se kumandarit, perditeso ca theniet se mbajne era myk njesoj si fjalori qe perdor ti e shume te tjere ketu. Zaten kumandari ju mesoi te gatuani ne nevojtore ndaj dhe fjalorin e keni te asaj fushe se ashtu u shqyet ne te gjitha kuptimet.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 27, 12:29

     info
     më pëlqen jashtëzakonish kjo fjali tëndja:”O Neti po ti sheh ideologji aty ku nuk ka dhe aty ku ka sheh virtyt! “,por ajo që nuk më pëlqen,është paaftësia tënde për ta zbatuar!!
     ti harron se si shkruan neti për dashin e tij!?
     shkruan dhe ti për dashin tënd!!
     pra ku është ndryshimi ndërmjet teje e netit??
     ju garantoj se po të jeni pëballë njëri tjetrit!?
     do të kujtoni se jeni para pasqyrës!!
     është shumë e vështirë deri në pamundësi të ndryshosh tjetrin,info!!
     fillo nga vetja në radhë të parë!!
     hidhe poshtë subjektivitetin,shkëputu prej tij dh eshko drejt objektivitietit!!të garantoj se nuk ke për ta takuar!!të jesh i sigurtë,por të paktën do ti afrohesh!!gjithnjë e më shumë!!

     Reply to this comment
     • info analitike December 27, 17:00

      Me gjej nje koment timin qe une te kem shkruar ndonje koment si ky i Neti ibretit per saliun. E kam perseritur disa here qe per mua sali, lul, ilir, edi jane pjelle e partise meme qe nuk bejne dot me shume se cfare i ka mesuar ajo. Nese ky qendrim te duket pro salist,.. te kritikosh banden ne pushtet nuk implikon si rrjedhoje qe te perkrahesh bandat ne opozite.

    • anticensurë25642654 December 27, 13:17

     info
     më pëlqen jashtëzakonish kjo fjali tëndja:”O Neti po ti sheh ideologji aty ku nuk ka dhe aty ku ka sheh virtyt! “,por ajo që nuk më pëlqen,është paaftësia tënde për ta zbatuar!!
     ti harron se si shkruan neti për dashin e tij!?
     shkruan dhe ti për dashin tënd!!
     pra ku është ndryshimi ndërmjet teje e netit??
     ju garantoj se po të jeni pëballë njëri tjetrit!?
     do të kujtoni se jeni para pasqyrës!!
     është shumë e vështirë deri në pamundësi të ndryshosh tjetrin,info!!
     fillo nga vetja në radhë të parë!!
     hidhe poshtë subjektivitetin,shkëputu prej tij dh eshko drejt objektivitietit!!të garantoj se nuk ke për ta takuar!!të jesh i sigurtë,por të paktën do ti afrohesh!!gjithnjë e më shumë!!

     ça dreqin keni që se nxirrni??

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 December 27, 14:45

      po pra, ça dreqin keni që se nxirrni??
      unë nuk ha mut kot, sidomos kur është puna për ideologji!!

     • anticensurë25642654 December 28, 09:04

      info,nuk kam kohë dhe dëshirë të të vërtetoj atë që kërkon ti!!më duket e panevojshme!sidoqoftë,qëllimi tim,i shkrimit tim nuk ishte të të barazoja me netin por me shënjë të kundërt!qëllimi tim ishte se ti nuk je aspak objektiv,je komplet subjektiv!
      ke të drejtë kur thua se nuk je në nivelin rreaktiv të netit.për këtë jam plotësisht i sigurtë!ai është një dhe vetëm një në formën e tij!!është i jashtzakonshëm!duhet ta ket zëvëndësuar preshin me ndonjë karburant tjetër.vështirë se mund të fluturosh aq shumë vetëm me presh në të ndënjura!!

    • anticensurë25642654 December 27, 14:14

     info
     më pëlqen jashtëzakonish kjo fjali tëndja:”O Neti po ti sheh ideologji aty ku nuk ka dhe aty ku ka sheh virtyt! “,por ajo që nuk më pëlqen,është paaftësia tënde për ta zbatuar!!
     ti harron se si shkruan neti për dashin e tij!?
     shkruan dhe ti për dashin tënd!!
     pra ku është ndryshimi ndërmjet teje e netit??
     ju garantoj se po të jeni pëballë njëri tjetrit!?
     do të kujtoni se jeni para pasqyrës!!
     është shumë e vështirë deri në pamundësi të ndryshosh tjetrin,info!!
     fillo nga vetja në radhë të parë!!
     hidhe poshtë subjektivitetin,shkëputu prej tij dh eshko drejt objektivitietit!!të garantoj se nuk ke për ta takuar!!të jesh i sigurtë,por të paktën do ti afrohesh!!gjithnjë e më shumë!!
     ore ça të sëmës keni që nuk e botoni??
     e kam dërguar 10 herë dhe të tëra më del shkrimi tuaj idiot në anglisht”Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

     « Back”

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 December 27, 15:57

      oh, shyqyr që doli!!
      të gjithë e morën vesh tashti se kush jam unë!!
      e merrni vesh ju o injorantë se sa i mënçur jam unë??
      debila, idiotë, qorra që nuk e shani gërkun!!

   • Artemisa December 27, 12:04

    Po edhe ti ben mire te heqesh syzet e tua, te pakten per nje minute.

    Reply to this comment
    • info analitike December 28, 10:11

     ” ti nuk je aspak objektiv,je komplet subjektiv” anticensure ti je llafeshume e buke pak. Argumento qendrimet e tua se keshtu si shkruan ti kuturu askush nuk te merr seriozisht.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 December 28, 12:31

      nëse nuk më merr seriozisht!?
      më injoro lali!!
      besoj se e di kuptimin e kësaj fjale??

     • anticensurë25642654 December 28, 16:17

      ja bera gabim përsëri!!
      mua të gjithë duhet të më marrin seriozisht, dmth të më pjerdhin!!!!!

     • anticensurë25642654 December 29, 15:28

      bile, po deshët më injoroni të gjithë ju gërk, debila, mutër, gomerë, etj!! etj!!
      unë shkëlqej me mënçurinë time legjendare!!
      pra, po deshët hani mut!!

 5. Kris 1 December 26, 18:38

  U nisem te kapim peshq te medhenj po nuk gjetem rrjeta.Qe mos kthehemi nga gjuetia me hejbe bosh do tu hyjme minjeve.Po nuk gjetem carqe do ti kapim me leqe spangoje.Problem eshte sespangon e kane mbrejtur minjte.Mendo o Beni nje zgjidhje tjeter mos na ler me zemer te ngrire e me hebet bosh

  Reply to this comment
 6. Izeti December 26, 19:23

  O Arben Duka njerez si ty nje here ne 500 vjet lindin. Shendet e gezuar festat familjarisht..

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 December 27, 09:25

  gërku beno gërku,po na pushton!!
  ti me neti salcburgun këndoni pordhë syfyri!!
  mir për netin që e kuptova që është një flluskë sapuni,një euforik partiak,po ti o beno?!
  i fute një të shitme asaj të fundit që të kishte mbetur??
  burrërisë!!
  ta ka thënë dhe herë tjetër beno,bëj atë që the se do të bëje vite më parë kur shkruaje tek shekulli!
  atëherë kur deshe të mos botoje më,për shkak të komentuesve alpinë!!
  lëre fjalën e argjëndt,beno!!
  përqafo atë të floritën!!
  HESHTJEN!!
  kur nuk thua do të vërtetën!?zgjidh heshtjen në vënd të gënjeshtrës, si të keqen më të vogël !
  si thoshte aristoteli??
  ndërmjet mikut më të mirë dhe të vërtetës,unë dua të vërtetën??

  Reply to this comment
 8. N.VJOSA December 27, 12:21

  @anticensure,
  Të te them injorant, nuk te them dot se te kam patriot, te te them patriot, ky patriotizmi yt eshte streha e fundme e mas….!….sic thosh I madhi Ali Asllani, poeti yne, bilbili i Laberise.
  Me keto deformime e perbuzje “grëku”, je racist i thekur.
  Une i dua greket se jane djepi i kultures boterore, por i dua greket edhe se jane fqinjt tane, me te cilet ndajme fatet e Historise si fqinj .Une i urrej greket kriminele dhe shovinist.Rasti e ka prure te lexoj krimet e ushtareve te Venizellosit te pershkruara nga priftërinj permetare, te cilat nuk jane botuar, se nxisin armiqsine midis dy popujve….Kam pare edhe kokallet e grekve pushtues ne Vidohove, por nuk i ngaterroj pushtuesit me popullin grek,sidomos edhe per faktin se te greket kane gjetur fqinjin e mire arvanitasit tane, por dhe afro nje milion shqiptare ne historine e afert.Ne vitet 50-të, babai im strehoi disa familje greke qe ndiqeshin pas Lufte, i strehoi dhe u leshoi edhe rreth 40 hektare kullota per bagetit e tyre, rreth 500 koke dele, deri sa u qetesua gjendja ne Greqi dhe Babai i percolli si fqinj qe rrethanat e Luftes i prune tek ne….
  Dhe sot do pershendesja cdo inisiative që i sherben fqinjesise se mire.
  Dy shtete fqinje jane si dy komshinj te mire!
  Po nuk i bere leshime komshiut, mos prit te te beje ai leshime!…
  Prandaj nuk me pelqen racizmi yt, i nderuar patriot…!
  Te uroj te kalosh gezuar Vitin e ri dhe me me shume dashamiresi e me pak urrejtje….!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 27, 12:58

   euforik
   ndryshe nga ti!
   unë nuk e kam problem të të them këto që ti nuk mund ti thuash “për patriotizëm provincial”!
   të ti mbledh të gjitha në një vënd o të të thosha “JE PRODHIM SKARCO”!
   KE DALË SKARCITET NGA FABRIKA!!
   karabush euforik,normalisht thuhet se janë regjimet e jo populli ai që krijojnë problemet,por mos harro se ato zgjidhen nga populli!!sidomos për rasitn e greqisë,konkretisht!!pra për blerjen e votës nga populli i tyre politikanët gërk,kanë dhe vorjoepirin!!
   fqinjësinë e mirë fute dhe ulju sipër o qorr,o i pjerdhur në tru!!mos e fut kokën në bythë të dashit tënd se podhë e kakërdhi ka atje!!
   debil më quan dhe rracist!
   hy koqe idioti!!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 27, 15:36

    bravo, që e nxorrët me te parën, se unë nuk ha mut kot!!

    Reply to this comment
   • N.V. December 27, 17:16

    anticenshuuuurrrre,
    tamam te ka quajtur dikush ketu ne blog!
    Tu pergjigja si njeri, por ti nuk e kuptoke kete lloj gjuhe…!
    E kam shume te qarte se kam te bej me nje koketrashe qe nuk ha pyka!
    Domosdo. kur nuk di as te perdoresh shenjat e piksimit, vendos pikepyetjen ne vend te pikcuditses…, prit te japesh ti mendime per Politiken!…
    Nuk desha te flas ashper, por e shohe qe ti nuk kupton gjuhe tjeter!
    Mos debato me me mua, se nuk kam kohe per te humbur me nje analfabet!…

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 28, 08:58

     ti or euforik,ndryshe nga unë,ti punën e pykave e ke tënden.je pykë komplet,por e tillë që fluturon me presh në bythë!!si atëherë kur e ke hundën në bythën e dashit tënd,dhe kur ke bolet e dashit kundërshtar në gojë!!
     nëse nuk ke kohë të debatosh me mua!?
     atëherë mos debato!!varet vetëm në dorën tënde,ashtu si është në dorën time të replikoj me ty!!
     unë replikoj kur dua unë dhe jo kur do bytha tënde!!
     u morëm vesh euforik rreaktiv??
     ps:po munde futi një të korigjuar gramatikës time!!shënjat e piksimit di si ti vendosësh.provo një herë se mos i vendos pika dhe “ë”së!!përfytyro sikur të të kisha vlersuar në bazë të kësaj injorance minimale!?
     sa për manipulimin e pseudonimit,prapë ja ke futur pordhës!!
     e deformojnë anti-qen-shurrë.jo për gjë por të mos të të lë në injorancën euforike përjetësisht!!

     PS:për atë sozien time,ose mutin pas këpuce!!
     robt si i ke??hala vazhdojnë punën në greqi??apo tashi kan kaluar në semaforët italianë??
     sidoqoftë paxhella të lira kanë qënë!!

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 December 28, 15:01

      e gjitha kjo po ma mundon mendjen time brilante!!
      ca netra, e ca infora më shetsojnë vazhdimisht!!
      ika të pi ilaçet, se më rref doktori!!

      PS:për atë sozien time,ose mutin pas këpuce!!
      robt si i ke??hala vazhdojnë punën në greqi??apo tashi kan kaluar në semaforët italianë??
      sidoqoftë paxhella të lira kanë qënë!!

    • Maje shofer... December 28, 16:41

     O Net berxolla. Me thene te drejten nuk ma priste mendja se do kapeshe dhe ti per flokesh me autoqenshurren. Ah sikur ta dija se kush ju futi ne sherr…

     Reply to this comment
 9. rapsodi popullor December 27, 12:54

  Kush kritikon Ben Duken, me Netin ka pune,
  eshte bere si konja qe ne bythe do drune,
  se nuk rri pa lehur ne kembet e kujtdo
  sapo sheh dike qe Ben Duken kritiko,
  o shoqe-loqe Neti, Duken ti lavdero,
  me uturak ne dore, pas bythes tij shko.
  se ashtu me fort ne na gajas vertet,
  je si bicim komedia ne kete gazete.

  Reply to this comment
 10. REZI December 27, 13:04

  Të lumtë pena poet, gëzuar vitin e ri 2018, pac sa më shumë jetë dhe shëndet dhe krijimtari të tillë që qetëson shpirtin e shqiptarëve të vërtetë kudo në botë. E vërteta dhëmb për ca, por të numërojnë deri në 30-të para se të ulen e shkruajnë se dhe vetë do ta shohin se ti ke shkruar drejtë, në anën e popullit. Gëzuar dhe gazetës Dita!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*