Në polici ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, ja për çfarë akuzohet

March 20, 2018 10:04

Në polici ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, ja për çfarë akuzohet

Ish-Presidenti francez Nicolas Sarkozy është shoqëruar në polici dhe po mbahet në paraburgim në lidhje me financimet e fushatës së vitit 2007, shkruajnë mediat franceze.

Sarkozy po merret në pyetje nga polica në lidhje me një hetim mbi parregullsitë në financimin e kësaj fushate zgjedhore, shkruan Reuters.

Kohë më parë, një biznesmen franko-libanez përsëriste pretendimet se ish-lideri libanez Muammar Gaddafi i kish dhënë 50 mln euro Nicolas Sarkozy-së për fushatën e suksesshme të vitit 2007, në të cilën ai mori presidencën.

Në një raportim të publikuar në faqen investigative të lajmeve Mediapart,këmbëngulet se Gaddafi ka qenë faktor kyç në fitoren e francezit.

Ligji francez i ndalon kandidatët që të marrin para kesh më shumë se 6300 paund, por donacioni shuma e madhe thuhet se ka kaluar nëpërmjet llogarive bankare në Panama dhe Zvicër.

Sarkozy e ka mohuar vazhdimisht faktin se ka marrë para nga Gaddafi. “Nuk kam marrë kurrë para apo ndonjë favor tjetër nga qeveria libaneze. As nuk u kam dhënë gjë. Të tilla deklarata janë false dhe desinformuese,” u shprehte Sarkozy.

Djali i MuammarGaddafi, Saif Al Islam Gaddafi ka thënë se Libia kishte financuar në zgjedhjen e Sarkozy madje i ka kërkuar edhe mbrapsht paratë: “Sarkozy fillimisht duhet të sjellë paratë mbrapsht në Libi, që i mori për fushatën e vet”.

Gazeta ‘Le Monde’ shkruan se kjo është hera e parë që Sarkozy është marrë në pyetje në lidhje me hetimin, i cili u hap në prill të vitit 2013.

Ai mund të mbahet deri në 48 orë në polici, dhe do të paraqitet në Gjykatën e Magjistraturës për një aktakuzë, nëse policia ngre hetime.

Sarkozy ka shërbyer si President i Francës nga viti 2007 deri në vitin 2012. Ai u përpoq të bënte një rikthim në zgjedhjet e vitit 2017, por nuk ia doli mbanë.

s.a/dita

 

March 20, 2018 10:04
Komento

1 Koment

  1. Lulhollandezi March 20, 16:22

    Asnje lezhjan nuk ka protestuar para policis per mbrojtjen e sarkozis

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?