Në Poloni protesta të dhunshme për lirinë e medias

January 9, 2016 18:15 Updated

Në Poloni protesta të dhunshme për lirinë e medias

Disa mijëra protestues u mblodhën jashtë stacionit kryesor televiziv publik në Varshavë. Ligjet e reja i japin fuqinë qeverisë për të caktuar krerët e TV publike dhe radio, si dhe për shërbimin civil.

Vëzhguesit e mediave evropiane dhe BE-ja kanë dënuar këtë veprim. Por qeveria thotë se disa prej organeve shtetërore të kontrolluara të Polonisë ka nevojë për reforma. Protestat u zhvilluan në qytetet e Poznan, Wroclaw dhe Krakov, raportoi Radio Polonia.

“Ne duam të shprehim solidaritetin tonë me media e pavarur dhe kundërshtimin tonë ndaj sulmit që aktualisht janë duke u kryer kundër saj,” citon stacioni Mateusz Kijowski – kreu i Komitetit të sapo krijuar për Mbrojtjen e Demokracisë.

Komiteti gjithashtu kundërshton futjen e gjykatës kushtetuese, sepse dëmtojnë përgjegjësinë e gjykatës për mbajtjen e qeverisë për të dhënë llogari. Komisioni i BE-ja ka paralajmëruar se Polonia mund të jetë e rrezikuar nga vlerat e BE-së duke futur ligjet e reja dhe mund të përballet me masa ndëshkuese. Ajo do të mbajë një debat mbi reformat më 13 janar.

Zëdhënësja e presidentit polak Malgorzata Sadurska tha këtë javë se presidenti Andrzej Duda ka nënshkruan ligjet për shkak se ai dëshironte që media shtetërore të jetë “e paanshëm, objektive dhe e besueshme”.

 

January 9, 2016 18:15 Updated
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*