Në pranverë “ndryshon gjaku”, ja si reagon trupi

April 11, 2019 15:42

Në pranverë “ndryshon gjaku”, ja si reagon trupi

Pranvera nga shumica prej nesh pritet me padurim, por trupi jo gjithmonë reagon pozitivisht.
Lodhje, dhimbje koke, apati, gjendje dobësie, mungesë oreksi apo çdo gjë që fillon me rilindjen
e stinës. Të gjitha këto shenja i atribuohen asaj që në gjuhën e popullit quhet “periudha e
ndryshimit të gjakut.

Depresoni

Depresioni, paradepresioni dhe gjendjet e ankthit rëndohen shumë gjatë dimrit për dy arsye. Në
dimër shtohen orët noturne dhe ulen ato diurne.” Kjo ndodh pasi serotonina që është elementi që
përmirëson humorin e njeriut, mendohet që sintetizohet më mirë dhe është më me shumicë në
gjak. Kjo është arsyeja që një njeri me depresion, në dimër agravohet gjendja e tij. Kjo është ana
e mirë e ardhjes së pranverës e cila sjell një rritje të orëve të ditës dhe rritje të substancës që ngre
humorin tek individët. Kalimi i periudhës së dimrit për në pranverë sjell një periudhë tranzicioni
dhe ndryshimi në humorin e njeriut.

Alergjitë ndaj pluhurit

Ardhja e stinës së pranverës shënon edhe fillimin e sëmundjeve alergjike. Nuk janë të paktë ata
që rrinë me shami në dorë për të përballuar alergjitë e stinës. Fillon poleni i disa luleve, i cili sjell
lindjen e disa sëmundjeve alergjike, të cilat duhet të marrin mjekim si të gjitha sëmundjet e tjera.
Nuk janë të paktë njerëzit që preken nga alergjitë e ndryshme që në fillim të marsit. Njerëzit
alergjikë ndaj pluhurit dhe polenit të luleve, me ardhjen e pranverës e dinë që papandehur do t’i
lotojnë sytë, do t’i skuqen dhe do t’i kruhen qerpikët, tërë ditën do të teshtijnë.

Ndikimi tek lëkura

Lëkura e njeriut tregon gjendjen e shëndetit, ushqimin dhe stilin e jetës që bën gjithsecili. Grupi i
sëmundjeve të lëkurës është një tjetër shqetësim që vjen si pasojë e ndryshimit të stinëve.

e.t./dita

April 11, 2019 15:42
Komento

2 Komente

  1. ziguri April 12, 08:52

    Ca gjuhe jan kto noturne e diurne kemi gjuhen ton o zoti gazetar.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim