Në pritje të uraganit “Florence”, Trump shpall emergjencën

September 11, 2018 22:19

Në pritje të uraganit “Florence”, Trump shpall emergjencën

Presidenti amerikan Donald Trump ka lëshuar një numër paralajmërimesh në pritje të Uraganit Florence, që ka fituar fuqi ndërsa po i afrohet Karolinës Jugore dhe veriore.

Në një postim në “Twitter”, ai tha se kjo është një nga stuhitë më të fuqishme që do të godasë brigjet lindore në shumë vite. Florence për momentin është një stuhi e kategorisë katër, me erëra që kapin shpejtësinë e 220 km në orë.

Duke pasur parasysh trajektoren aktuale, ajo pritet të prekë në tokë në afërsi të Uillmingtonit në karolinën e veriut, gjatë pasdites.

Një numër urdhrash për evakuim janë lëshuar në Karolinën e Jugut, atë të veriut dhe Virxhinia, duke prekur më shumë se 1 milionë persona. Vetë presidenti Trump ka nënshkruar deklaratat e emergjencës për zonat e prekura. Ai ka dërguar edhe të paktën pesë postime në “Twitter” në të cilat paralajmëron njerëzit të dëgjojnë udhëzimet e autoriteteve dhe të qëndrojnë në vende të sigurta.

“Florence është jashtëzakonisht i fuqishëm, dhe nuk ka asgjë që mund ta frenojë atë”, tha guvernatori i Karolinës së Jugut, Henry McMaster në konferencën për shtyp të së hënës. “Kur të godasë ujërat e ngrohta të gjirit, pritet të intensifikohet edhe më shumë”. “Herën e fundit që pjesa qendrore e brigjeve lindore ka parë një uragan të tillë, Dwight Eisenhower ishte në Shtëpinë e Bardhë dhe Marilyn Monroe e Joe DiMaggio sapo ishin martuar”, shkruan Associated Press.

l.h/ dita

September 11, 2018 22:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*