Ne rrezik të na digjen bankat, ti kërkon të pjekësh pula!

December 4, 2019 22:58

Ne rrezik të na digjen bankat, ti kërkon të pjekësh pula!

Nga Ylli Meçe

 

Me thënë të drejtën sapo lexova lajmin ”bombë” se Agron Tufa na qenkish arratisur dhe kish kërkuar strehim politik jo vetëm se u habita shumë, por njoftimi i shtypit më shkaktoi dhe një buzëqeshje, sepse ky “Goneja” nga një person hije dhe i rëndomtë, falë bëmave të tij u bë” personazh” i spikatur, jo vetëm në botën maditike që u bë figurë qëndrore për disa kohë në “pushtetin e katërt, por me, apo pa dashje, pështjelloi keq dhe politikën shqiptare, aq sa i vuri në hall të madh.

E vërteta e arratisje së tij, nuk duhet parë te Agroni, as te drejtori i bordit, Urani i Butkajve, të cilit Tufa i paraqiti dorëheqjen, por te ata të cilët e krijuan këtë Institut e që paguhet nga mundi dhe djersa e popullit, madje jo pak, por gati 26 miljonë lekë të reja në vit e me një personel prej gati 50-55 punonjësish.

Natyrisht, ardhja në pushtet në mënyrë paqësore dhe jo me luftë të armtosur i ballistëve dhe kolaboracionistëve, ishte një fitore e madhe për ta. Ishte e tillë, për vet faktin, se ballistët ishin mësuar të mos hidhnin asnjë pushkë, që nga koha e luftës të cilën ata e përjetonin në paqe me nazi-fashizmin, e jo më që në kohë paqeje… që nuk ishin dot të aftë për të ndizur luftën.

Për hir të së vërtetës, situatat dhe ndodhitë e fundit rezultuan katastrofike për Tufën dhe ballistët, sepse u vërtetua dhe një herë, se ata janë e ngelen, jo vetëm orgjinalë në veprimtarinë e tyre por edhe të pa ndreqshëm. Mbase kanë dhe të drejtë, sepse kur është hall koke, ata ngelen përherë në genin e vet, ngaqë i ze lemeria dhe shpëtimin e tyre e shikojnë vetëm te të huajt e në dheun e huaj, ashtu sikurse bënë ballarët e tyre këtu e 75 vite kaluar.

Ajo që ka ngrit nervat e ballistëve të sotëm, është fakti se këtë akt “tradhëtie” Goneja e bëri në një moment të atillë, që duket tejet ofenduese dhe për vet liderin shpirtëror të tyre Mithat beun, të cilit i sollën me ceremoni vetëm hirin solemnitet nga Amerika, hi ky që ish shkaktuar nga një “zjarr i madh atdhedashurie”, veçse jashtë Atdheut.

Por “madheshtia “ e këtij njeriu të cilin e priti dhe vet Kryeministri sikur i zvenitet pak me aktin e papreçedent të Agronit. Kështu që arratisja e Tufës do të dukej si një pralelizëm me vitet e hershme të luftës. Jam tepër i sigurt, se shumëkujt i vjen në kujtesë një intervistë meditike me një ballist të penduar.

Nuk më hiqet nga kujtesa e më ka bërë përshtypje të madhe ish ballisti Sejfi Protopapa që kur gazetari e pyeti ( tashmë i ndieri Sejfi) se përse shkove në Shkodër për tu arratisur, ai e pranon dhe me këtë rast ballisti i penduar, njëkohësisht dhe realist, i përgjigjet: “Jooooo.. unë nuk mund të rrija dot më në Shqipëri, sepse nuk bëhej shaka me partizanët dhe e dija se, po të më kapnin, do më pushkatonin dhe e meritoja “! ( Intervistë me Sejfi Protopapën.)

Po mirë i ndjeri Sejfi u arratis, sepse pa me sytë e tij kur ja mbathi “kumandari “Mitht Frasheri ,Abaz Ermenji, Kadri Cakrani e ballistë të tjerë kalibri që i patën lyer durt me gjakun e popullit deri në bërryl, po Tufa ç’pati?

Ai nuk duhej ta kish bërë këtë akt tradhëtie, aq më tepër se kështu turpëronte gjithë ballistët. I turpëronte, sepse Institutin nuk ngriti Tufa, por Berisha dhe shirtin e inagurimit përfundimisht e preu Rama dhe nuk kish aspak arësye, që në kohën që u fut në Shqipëri dhe u rabilitua Mithati, Tufa tejet i revoltuar i’a mbathi.

Mos vallë Tufa na qenka një “kriptokomunist” i maskuar i cili për inat, të Edi Ramës që reabilitoi Mithatin, nuk ka qenë daccord dhe i papajtueshëm me këtë akt të kreut të Qeverisë? Sepse me thënë të drejtën, ai me të vërtetë ishte kundër bëmave të komunizmit mbas lufte, por ama, sa për veprimtarinë e komunizmit gjatë gjithë luftës, nuk ka patur asnjë vrejtje dhe duke qenë se s’kish vrejtje, rezulton se ka qenë plotësisht “d’accord” me të gjitha vendimet, rezolucionet, shkurt me gjithë veprimtarinë e Nacional-Çlirimtares, përfshi këtu dhe komandantin e saj Enver Hoxhën.

Ja pra, që askush nuk e ka kuptuar, Tufën! Nuk e ka kuptuar a kërcënuesi i tij, madje as vet avokati Cakrani, që na qenkëshin e një dorë me njeri-tjetrin.(Mos është dhe ky avokati, derivat dhe pinjoll i Kadri Cakranit të masakrës së 4 shkurtit 1944 me Xhafer Devën?!!)

Përfundimi logjik, të krijon idenë se nuk e kanë kuptuar aspak arratisjen e tij. Veçse Agron Tufa gaboi që shkoi në Zvicër. Do të ishte më e mira e më e udhës, që për inat të Mithatit i cili u kthye , apo e kthyen në Tiranë “si triumfator,” ai të shkonte në Londër e të jepte atje emisionin në emër të “Komitetit Shqipëria e Lirë”, ose fundja le të kish shkuar në Belgjikë për të riorganizuar të çarvaliturit e“mërgatës së qyqeve” ashtu si e pat lënë dhe amanet vet… Is-han Maçi.

Po jo or Tafe (Tufë )jo ! Ashtu sikurse kam shkruar dhe dikur, po ta them, se kokën tënde nuk ja vlen ta godasësh as me llastiqe mëllënjash, e jo më me plumba. Më detyron që ta ripërsërit, se dhe shqiptari më frikacak, (të jesh shumë i sigurtë për këtë) do ta kish për turp të qëllonte mbi ty..or Tafe. Madje dhe armët vet ndihen krenare, kur qëllojnë mbi gjak trimash…e jo nga të pëgëra që dalin prej birash.

Ahhh or Tufë ç’na bëre ç’na bëre !! Një “provokacien” të bënë dhe ti i mbushe plot! Jam i sigurt, se kërcënuesi mbasi ka qeshur me shpoti për frikën tënde, sigurisht ka reaguar , Ndofta dhe do jetë shqetësuar duke menduar: Po sikur Tufa larg qoftë të vdesë nga frika apo t’ja fut vetes me “gjysmën e lekut” ?!

Sa për azilin politik që kërkon në Zvicër, jam i sigurt se nuk do ta japin. Nuk do të ta japin për faktin e thjeshtë, se nuk kemi të bëjmë me ndryshim sistemi. Deomos që kërkesën tënde, ata do ta shqyrtojnë me “kujdes të madh”, do të të thërrasin e në fund do të thonë : Ik o Tafë( më fal Tufë) ik atje në Shqipërinë tënde, se nuk ka për të të ngarë kush ! Qeverinë e kini kuslinge plot me ballistë dhe ata janë dora jote. Po qe se ne të japim ty azil politik, atëhere do të lindëte e drejta t’i japim nesër a pasnesër apo dhe kur të bien nga pushteti gjithë Qeveria se rilindjes. A nuk të kujtohet kur Berisha i kërcënoi se ata shkulen nga pushteti përveçse vetëm me plumb ?

Ahhh mor Tafë (Tufë) ç’na bëre çëna bëre? Po sikur tani me ikjen tënde, të na shkrijnë dhe “Institmuthenin” ?!

Ruaji o zot ballistët klasikë të historisë! Por më shumë na ruaj dhe Tafen(Tufën) …. bashkë me ballistët e Qeverisë! Kështu o pra z.Tafe(Tufë) ik atje në Shqipëri se ne rrezik të na digjen bankat…e ti kërkon të pjekësh pula !

 

 

*****

Botuar në Dita në rubrikën Letër Kryeredaktorit

December 4, 2019 22:58
Komento

29 Komente

 1. WHO IS LOVE? December 5, 08:43

  Derrrrrrivat dhe cfare derrrrrrivati, thuaj. Pinjoll njezetekaterrrrr karrrrratesh – do thoshte gjithe opzimizem teta sorrrrrrrrra, mbesa e kadrrrrrrrrriut te dostajve,

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN December 5, 19:44

   më thoshte gjithmonë im atë që ke vëllezër që nuk i njeh… do dalin të të kërkojnë gazetave, po si besoja ….
   paska pasur të drejtë!!

   të nis ktë letrën e Solzhenicit, e shkruar në 74 kur Kadareja kërkonte rrënjët e partisë rrënjëdalë, te tRrapi madhështor, dhe kur Braho dërgonte gruan te shoku Pobrati, që ti spjegonte sa të madh e kish …dashurinë për partinë…
   ja lexonte dhe satëme plaku im, kur ajo fliste për realizimin e planit të preshit në haletë e koperativave të idiotëve të tufëzuar, të mbarsur në orgjinë e rivilicionit kulturor të Mjao Ce Dunit
   ta lexojë dhe ky Maçja i shKRIMit më sipër, se është epike historia e llapës së tij, andej nga krahina ime…
   jo se do merrni vesh ndogjë, por të paktën të dini çfarë vemjesh jeni

   LOVE you, idiot i padobishëm

   “Të jetosh pa Gënjeshtër !!!
   Kemi humbur kaq në mënyrë të pakthyeshme njerëzillëkun, sa që për kafshatën modeste të ditëve të sotme, jemi të gatshëm të heqim dorë nga të gjithë parimet tanë, shpirti, të gjithë përpjekjet e paraardhësve tanë dhe nga mundësitë e fuqive tona – gjithçka, vetëm e vetëm për të mos e trazuar ekzistencën tonë të pasigurtë.

   Nuk dimë më se çfarë janë krenaria, qëndrueshmëria, një zemër e përvëluar. Nuk na tremb as vdekja bërthamore, lufta e tretë botërore (duhet të ketë patjetër një vrimë ku të fshihemi) – vetëm një gjëje ia kemi frikën: që të bëjmë ata pak hapa që na ndajnë prej kurajos civile!

   Vetëm e vetëm që të mos largohemi nga tufa, të shkojmë për hesapin tonë – sepse, po sikur, pastaj të gjendemi pa bukën e bardhë, ujëngrohësin me gaz, lejen e qëndrimit në Moskë? Ka një koncept në gjendje të na sigurojë një jetë të qetë, sa kohë që jetojmë, dhe që na e kanë ngulitur në të gjithë “salcat” e qarqeve të edukimit politik, deri sa na ka hyrë mirë në kokë: mjedisi, kushtet shoqërore, nuk dilet prej tyre, qenia përcakton ndërgjegjen. Atëherë, ky hyjmë ne? Ne nuk mund të bëjmë asgjë. Përkundrazi, mund të bëjmë gjithçka. Por preferojmë të gënjejmë vetveten, për të qenë të qetë. Nuk janë aspak “ata” fajtorët për gjithçka, jemi vetë ne, vetëm ne! Do të na kundërshtojnë: por në fakt, çfarë mund të bëhet konkretisht? Na kanë mbyllur gojën, nuk na dëgjojnë, nuk pyesin për mendimin tonë. Si të bëjmë për t’i bindur ata që të na dëgjojnë? Sido që të jetë, nuk ka asnjë mënyrë që t’i detyrojmë të ndërrojnë mendje. Gjëja më e natyrshme do të ishte që të mos i rizgjidhnim – po tamam, sikur në vendin tonë të kishte zgjedhje.

   Pra, është një qark i mbyllur? Vërtetë nuk ka rrugëdalje? Dhe duhet të presim pasivisht që, nga hiçi, diçka të bëhet vetë? Por ajo gjëja që kemi përsipër nuk do të largohet kurrë vetë, nëse ne të gjithë do të vazhdojmë ta pranojmë, ta nderojmë dhe ta përforcojmë çdo ditë, nëse nuk vendosim t’i kundërvihemi, duke filluar aty ku është më e dobët. Nga gënjeshtra.

   Kur dhuna thyen konsorciumin paqësor njerëzor, fytyra e saj digjet prej sigurisë arrogante që shfaq, madje ulëret, sipas mësimeve të saj: “Unë jam dhuna! Largohuni, hapni rrugë ose do ju vë poshtë!” Por, dhuna plaket po kaq shpejt, dhe pa kaluar shumë vite, nuk është më kaq e sigurtë në vetvete për t’u shfaqur, e për t’u bërë më e paraqitshme kërkon papushim një aleate, dhe kjo është Gënjeshtra. Në fakt, dhuna nuk ka mënyrë tjetër për t’u maskuar, përveç gënjeshtrës, dhe gënjeshtra nuk mund të ketë jetëgjatësi, përveçse përmes dhunës. Dhe dhuna nuk ka nevojë që të bëjë të ndihet çdo ditë, në çdo sup, peshën e putrës së saj: ajo kërkon vetëm që ne t’i nënshtrohemi gënjeshtrës, që të bëhemi përditë pjesëmarrës në gënjeshtër – dhe kaq mjafton për të qenë të nënshtruar besnikë.

   Pikërisht këtu gjejmë çelësin, që deri sot ne e kemi fshehur, por aq ka qenë kaq i thjeshtë për t’u gjetur, për çlirimin tonë: mos pjesëmarrjen personale në gënjeshtër! Nëse gjithnjë e më shumë njerëz nuk do të duan të kenë të bëjnë me gënjeshtrën, ajo fillon të zhduket. Si një sëmundje ngjitëse, e cila ekziston sa kohë që ka njerëz për t’u infektuar. Nuk na kërkohet të zbresim në shesh, nuk jemi të pjekur sa duhet për të shpallur publikisht të vërtetën, për të shprehur me zë të lartë atë që mendojmë – nuk është për ne, ka shumë rrezik. Por të paktën të refuzojmë të themi atë që nuk mendojmë. të vetëdijësohemi për kufirin, përtej të cilit fillon gënjeshtra – të tërhiqemi nga ky kufi i gangrenizuar.

   Atëherë, secili prej nesh duhet të gjejë kurajën dhe të zgjedhë: ose të qëndrojë shërbëtor i vetëdijshëm për gënjeshtrën, ose të vendosë që ka ardhur momenti të shkëputet, të bëhet një njeri i ndershëm, që meriton respektin e fëmijëve dhe bashkëkohësve…

   Po, në fillim nuk do të jetë e lehtë. Dikush do të humbasë përkohësisht vendin e punës. Të rinjve që duan të jetojnë sipas të vërtetës, kjo do ua ndërlikojë shumë, që në fillim, ekzistencën e tyre rinore: në fakt, edhe verifikimet me pyetje-përgjigje janë të mbushura me gënjeshtra, dhe duhet zgjedhur.

   Nuk ka ditë, kur gjithësecilit prej nesh nuk na duhet të zgjedhim në cilin drejtim të shkojmë: drejt të vërtetës, apo drejt gënjeshtrës, drejt pavarësisë së shpirtit, apo drejt servilizmit shpirtëror. Dhe kush nuk do të ketë kurajën e mjaftueshme për të mbrojtur shppirtin e tij, të paktën të shmangë mburrjen për idetë e veta progresiste, të mos lëvdohet me titujt e tij akademikë, artist i popullit, i merituar për këtë apo për atë, dua vetëm të rri ngrohtë dhe me barkun plot.
   Për njerëz si ne, të mpirë prej mosveprimit, edhe kjo rrugë – më e moderuara mes formave të ndryshme të rezistencës – nuk do të rezultojë aspak e lehtë. Sidoqoftë, më e lehtë se sa të luajmë me zjarrin, apo edhe se sa një grevë urie: flakët nuk do të përfshijnë gjymtyrët, sytë nuk do të të bëjnë grevë, dhe pakëz bukë e zezë e një gotë ujë i pijshëm, do të gjenden gjithmonë për familjen tënde. Ai popull i madh i Europës, që e kemi mashtruar dhe tradhëtuar – populli çekosllovak – a nuk na ka treguar ne, se një gjoks i dobët, mund t’u rezistojë edhe tankeve, nëse brenda tij rreh një zemër e denjë? Do të jetë një rrugë e mbushur me pengesa – megjithatë, do të jetë më pak e dëmshmja nga të gjitha. Një zgjidhje jo e lehtë për trupin – por e vetmja për shpirtin. Një rrugë jo e lehtë – megjithatë, edhe tek ne ka njerëz, dhjetëra njerëz, që prej vitesh u përmbahen këtyre kritereve, jetojnë sipas të vërtetës. Pra, nuk jemi të parët që i hyjmë kësaj rruge, por u bashkohemi atyre që e kanë bërë tashmë! Sa më të shumtë dhe të bashkërenduar të jemi në interpretimin e saj, aq më e kalueshme dhe e shkurtër do të na duket! Do të jemi me mijëra, nuk do të na e ulin kokën, as nuk do ta provojnë. Nëse bëhemi dhjetëra-mijëra, vendi ynë do të ndryshojë aq shumë, saqë nuk do ta njohim më.Nëse na pushton frika, të paktën të pushojmë së ankuari për ata që do të na e heqin edhe ajrin për të marrë frymë – jemi ne vetë që e bëjmë! Të përkulemi edhe më shumë, të presim si do të shkojë, dhe miqtë tanë biologjikë do të kontribuojnë që të afrohet dita kur do të mund të na lexojnë edhe mendimet dhe të riprogramojnë gjenet tona.

   Nëse edhe këtë herë do të lejojmë të fitojë frika, do të thotë se jemi hiçë, se për ne nuk ka asnjë shpresë.

   Pse duhet ta kenë bagëtitë dhuratën e lirisë?
   Trashëgimia e tyre brez pa brezi
   është zgjedha dhe dajaku !!!!

   Reply to this comment
   • LOVE IS BACK December 5, 20:49

    E kisha nje parandjenje qe mjelmes franceze te apasionuar aq ronçem pas tursistave daneze nuk do i shpetonte pa e lexuar kete rrefim idhomeçjan, brenda te cilit duket se jane gershetuar ne menyren me provokative te mundshme, sarkazma dhe pjella e intuites kamuniste. Eh love, love sa na kishe munguar.

    Reply to this comment
    • WHO IS LOVE? December 6, 08:35

     Ajo kishte muaj qe ishte larguar dhe s’ja bente me dora te shkruante. As dhe nje resht te vetem. Na kishte bere si te thuash bojkot. Per ke behet fjale – do pyesi dikush? Po per nafijen o per nafijen, per ke tjeter. Per ate te dybegut. Kur te ben bojkot dhe nafija, mos ngelte nafilleshe dhe beqireshe pa te bere.

     Si per cudi, sot, do te mjaftonte vetem nje ngacmim i vockel, ne thelb aspak keqadashes, per ta bere nafijen te rikthehej paksa si e cakerdisur ne forum. Gjuha shkon atje ku dhemb dhembi – thote shprehja, prandaj jo me kot zgjodha apostafat kete shkrim drejtuar redaksise, per ta beren nafijen t’i ngjishte tulet e majme mbi karrrrrrige, te perkulej me ore te tera mbi tastature, per te shkrire atje talentin e saj si pedegoge e mirenjohur e specializuar ne fushen e kuislingizmit ballistor.

     Dje s’pata kohe t’ja lexoja ato dy-tre reshta shkel e shko, ku dominon shterpesia mendore (perjashto shkrimin “të jetosh pa gënjeshtër” qe me sa duket e ka shkeputur me copy & paste diku ne rrjet), prandaj me keqardhje mund te them se sorrakes tone me sa duket paska filluar t’i vyshket disi memorja . S’ka faj e shkreta. Kane kaluar shume vite qysh atehere. Ate punen e vellezerve llogjikisht duhet t’ja kete treguar e jema, se babane, ate imagjinarin, dmth. ate qe solli pa dashje diku ne mes te ferrave, ajo as e ka njohur fare, dhe jo me te kete biseduar me te per ceshtje dobiclleku.

     LOVE jou, baxhelle e dobishme

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN December 6, 09:55

      LOVE, që the ti, është në mbrojtje diplome, (shteti të drejtës dhe doktrina komuniste si krim kundër njerëzimit ) dhe pse i dua e lexoj idiotët e padobishëm, koha më lejon shumë pak,
      përveç rasteve kur më kërkojnë me insistim 😉

      fatmirësisht unë dola e vogël nga ajo kohë dhe nuk pata kohe ta mësoja dybekun e satëme …por jo aq sa të mos jua kujtoj sot 😉
      90 – 60 – 90 janë përmasat e mia, që të paktën kur konsumon tastierën me llogjet e tua, të kesh dhe rastin të lagesh nga pak …

      ah vëllai im i dashur, duket që plaku ka punuar shkel e shko, sepse geni jonë s’ka pasur efekt, po pse mor shok, ti letrën e Solzhenicit ku do e gjeje përveçse on line??
      dhe nqs keni ende ndonjë merak akoma për plakun, të jap adresën se në Vlorë e kam, është ende i forte ….

      Kthehu!
      Nuk të premtoj dashuri.
      Me dashuri kemi tërbuar tërë botën…
      Thjesht, kam mall për ty! Frederik Rreshpja

      radhën tjetër më kërko me këto vargje, se do të jap dhe nr e telefonit, jo vetëm përmasat 😉 😉

     • WHO IS LOVE? December 6, 12:01

      Qe ke dale fare e vockel, mendja ma thotë diku rreth tre qillo e gjysem me gjithe dyshek, kete nuk e ve njeri ne dyshim e nirumja zonja Nafije.

      Helbete, si gjithe mjelmat e tjera, te pa trajtuara dhe te pa ushqyera ronçem (eh ai dreq kamunizem te la batall…), edhe ti s’mund te beje perjashtim prej tyre.

      Ajo qe po me cudit eshte fakti, qe edhe pse gjendesh ne perendimin e bollekut, ti ndryshe nga buallicat e tjera te races, i paske shpetuar per mrekulli majmerise. Me pak fjale e ke rrrrrrrojtur… linjen. Sikur ato permasa ideale te jene paksa realiste, dhe nese do te kisha qofte dhe nje parafytyrim minimal per egersine e surratit tend, do kisha bere gjithshka qe te shijoje dhe ti pasarelen e qigandit te modes Karrrrrrl Lagerfeld. Provoje nje here Nahije, provoje, se ndoshta do te buzeqeshi dhe ty fati. Nuk ka kenaqesi me te madhe per nje karrrrieriste se sa ta braktisi pasarelen me… presh ne dore. 😉

 2. Llacka inteligjente qit llapen jashte ! December 5, 09:57

  Boll u morret me kte Jashteshqitjen e Kombit
  sepse do merret vertet si “desident” i kohes se Koleres Demokratike
  dhe do acaroni Llackat e stanit .

  Reply to this comment
  • Kakofoni plot Histeri degjohet nga rreshtat e par ! Tigello si gridje Desdemones me Otellon ! December 6, 11:30

   Nji dite te bukur te diele takohen parpitur mbas shume kohesh
   Otello me Desdemonen e cila kishte dal e pazare mbas Drames se jetuar me ble nji Dybek te ri !

   Otello mbasi e shikon ne sy , instiktivisht e komplimenton ;

   Oh… Madmazel Desdemona ,

   ju keni sy te bukura shume ?

   -Desdemona ftoht akull e mosperfillese i pergjigjet :

   Po .I kam .

   – Nderkoh Otello i paduruar ul doren me zixhiri i pantallonave dhe i flet perseri :

   – Nqs doni ti vivni ne pune ato sy ,te shifni dicka qe do t’ju jepte kenaqsi me te madhe se Dybeku qe kerkoni ?

   – Desdemona e prer me sy fixuar ke dora e djatht e Otellos :

   Oh mersi Monamour , me mjafton salibashmuta

   Orvua Mounamur !

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN December 6, 12:36

    Një ditë në korridor, u ndesha me mashkullin Kakohisteri
    dhe padashur brryli i tij ndesh në barkun tim të sheshtë
    me atë buzëqeshjen prej idioti të padobishëm më thotë:
    Madam, nëse zemra juaj është aq e butë sa barku juaj, unë e di që do më falni,
    Hëm, e pashë njëher nga maja e këpucëve prej katundari deri te rrypi pantallonave dhe i thashë
    Nqs ju keni diçka tjetër po aq të fortë sa brrylli juaj, atëher kjo është adresa ime….
    Kakohisteria uli kokën dhe nuk u pa më….

    Moderatori, mos me nxirr me asi komente, se do te marr ty të bësh detyrat me mua 😛

    Reply to this comment
    • WHO IS LOVE? December 6, 13:07

     Si the moj e Hasonit? E uli koken dhe nuk u pa me gjenkundi? Hahaha, e ke keqkuptuar Nafije. Katundari do kete qene nga ata hutaqet e ballit. Te gjorit nuk i ngrhej koka fare se e kishte zene lemeria. Hahahaha. Te ishte ndonje si bicim komunisti do te kishte thene po une komplet brryl moj zemer. Eja me perqafo dhe leri nazet. 😉

     Reply to this comment
    • Dezdemona gruja bythperdredhur e Otellos December 6, 13:46

     Dhe mbasi i ktheu ate pergjigje Otellos ,

     ktheu koken nervoze e drejtim te pazarit te dybekut °!°

     Otello palevizur nga vendi , me ate buzeqeshje ironike ne buze ,
     shoqeronte me sy ,largimin e saj .

     Nji cast ,u duk sikur gjithcka mbaroj ne ate Dialogun e

     ftoht qe skuqi fort hunden e saj kryenece .

     Dukej qart se fjalet e Otellos ishi kishin ngacmuar keq nervin .

     Mbas disa hapash qedroj .

     U rrotullua nga ai dhe

     syt e saj u fixuan si nji Zhgabonje mbi Otellon i cili

     vazhdonte ta shikonte i qet sikur donnte ti thoshte ;

     Oh Desdemona ,Desdemona .

     Si mundesh ti te tregohesh kaq e parrespekte perball ksaj zorre,

     nderkohe qe nga dyqani i pantallonave u duk varur

     dicka qe i ngjante te Preshit me te madhe qe
     Desdemonna kishte par ndopnjiher ne Kooperativen e

     Titpit te larte ku ishte rritur .

     Cfar do i bertiti ajo gjih nerv ,

     sikur donte ne ate distance ta godiste ne grusht !

     Dua Adresen u pergjigj zeembel e qet Otello .

     Desdemona e irrituar kerkoj te moderoj qendrimin e saj

     dhe duke veshtruar Zorren qe i varej prej dyqanit te pantallonave ,

     ndryshoj mimik dhe me nji qetesi impresiouese i tha :

     Eshte i vertet ai …qe varet ashtu posht ?

     Otello beri disa hapa perpara ,afruar Desdemones

     dhe duke ja ngulur thell ne sy ate shikimin e tij buzeqeshur i thot :

     Preke , ndjeje me ato duart e tua te buta dhe pastaj me thuaj ,
     “Ku e ke Adresen mi Deziii ”

     [oooooooo Desdemona caf lexovaaaa !
     Nqs ti s’je e afte te perballesh ne menyre te kulturuar ,
     e kerkon sADOMASSO te perdoresh dhune duke i kerkuar Moderatorit ta mbylli skenen ,
     kjo tregon se je nji Xerro me xhufk ,s’ja vleke per asgje .
     Vetem zhgejime jetojme e ate Bote Buooh ! ]

     QEKE KOT FARE HIK -HIK STA DU ADRESEN AFRE PFFF

     SAKOT 😛

     Reply to this comment
 3. Ylli December 5, 10:30

  Cfare letyre qenke o karagjoz shkrues …..leter redaksise ???
  Hahahahahaha…..si ato letrat qe idiotet debila por te rrezikshem deri ne vrasje i dergonin Partise per te spiunuar shoket miqte ,te aferme dhe madje familjaret !!
  Gruaja nuk me bindet se çfaq sjellje mikroborgjeze ,djali ka lakra ne koke ,nje vella ( qe mos e paça ) degjon radio – Vatikanin ,komshiu degjon Çelentanon e lexon “Çoçarja” kushurire i pare i gruas ( nje mut – muti ) degjon Posdravin dhe lajmet e titisteve te Radio Prishtina ,Aliu nuk qeth floket e Qaniu qep pantallona ne shtepi ,Sytkiu futi pulat te gruri kooperatives dhe Kadriu mori lakra per lepurin etj etj .
  Me letra drejtuar Partise shperfytyruat veten 45 vjet e letra drejtuar redaksise po dhisni mbi veten keto 29 vjet……sa turp per burrin !!

  Reply to this comment
 4. Xhuxhumaku December 5, 13:12

  O Ylli Feçe, te rrosh vete se mendja te paska lene. Duket qe ngaterron guzhinen me halen, dhjet ne guzhine e shkon e ha ne hale. Letren tjeter shkruaje per ballistin Hamza Kastrioti qe tradhetoi komunistin Gjergj Kastrioti dhe i sherbeu Gestapos.

  Reply to this comment
  • Ylli December 5, 14:50

   Tek flet kaq shume per MUTIN o xhuxhumak ,jam i bindur se i referohesh me krenari lartesise tende ….fiks sa nje MUT !

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku December 5, 18:22

    Per MUTIN u beme eksperte ne kohe te Enver Mutit. Ai kishte zakon qe ti vinte nje yll siper (mutit e kam fjalen) qe ta bente te dukej si pema e vitit te ri. Lartesia ne kete rast percaktohej nga maja e Yllit, te cilit per llagap ne kete rast i ngjiten Feçja. Ylli Feçja vazhdon te shperndaje edhe sot eren e padurueshme te asaj kohe. Mos u shqetso shume, koha juaj o Feçe ka kaluar tashme. Neqoftese nuk e keni marre vesh akoma, e keqja eshte me ju dhe per ju, siç ka qene gjithmone.

    Reply to this comment
    • Ylli December 5, 19:00

     Ekspert MUTI quhej ai qe hante MUT ,qofte dhe si kafshat prove !!
     Kushedi sa capa MUTI ke provuar qe arrite te vetshpallesh …Ekspert Muti o XhuxhMuti !

     Reply to this comment
     • Xhuxhumaku December 5, 22:17

      E ke gabim, eksperte muti te paret ishit juve qe i thoshit mutit hallve dhe vinit edhe nje yll ne balle, apo jo o Ylli Feçja. Ke mbiemer te bukkur qerrata.

  • KOZi December 5, 23:02

   Ore xhuxhumaku ! Se na kujtove ,ne nje emision u dha me kasete xhirimi nje mbledhje e komitetit qendror sec po denonin njerin nga byroistet- Enveri tha : E cishte ai ,nje mut muti ishte ? Per ke e kishte fjalen ? Per Beqirin,Mehmetin apo Kadriun ???

   Reply to this comment
 5. Vasili December 5, 13:51

  Nuk e kuptoni mor te gjore te gazetes,se duke i u kundervene Tufes, me zabitra dhe mece,qe ky milet i njeh ashtu te zhveshur si jane,i beni nje nder te pa merituar vet Tufes.

  Reply to this comment
  • Tartufi December 5, 18:09

   Po te kuptonin legenet kaqe holle o Cili,nuk do te katandiseshin ne kete derexhe ! Zabiti e Meci e te tjere qesharak eshte zbavitija e te mencureve.
   Nuk duam detyrime o Mojsi,por duam uje dhe buke,ne mes te kesaj shkretetire ju drejtuan te mallkuarit e popullit te Izraelit Mojsiut,,, Mojsiu ja u ktheu,,,,,dhe sikur une [ zoti ] tu a japi keto qe ju kerkoni,,,,, juve nuk do ta shuani kurre etjen dhe urine ato do t ju ndjekin kemb kembes tere jeten tuaj. Mbeturinat e shtipjes mos ju vendos detirime per moralin Kristjan e Musliman se nuk kane vlere .

   Reply to this comment
 6. Dezdemona gruja bythperdredhur e Otellos December 6, 13:52

  Dhe mbasi i ktheu ate pergjigje Otellos ,

  ktheu koken nervoze ne drejtim te pazarit te dybekut °!°

  Otello palevizur nga vendi , me ate buzeqeshje ironike ne buze ,
  shoqeronte me sy ,largimin e saj .

  Nji cast ,u duk sikur gjithcka mbaroj ne ate Dialogun e

  ftoht, qe skuqi fort hunden e saj kryenece .

  Dukej qart se fjalet e Otellos i kishin ngacmuar keq nervin .

  Mbas disa hapash qedroj .

  U rrotullua nga ai dhe

  syt e saj u fixuan si nji Zhgabonje mbi Otellon i cili

  vazhdonte ta shikonte i qet sikur donnte ti thoshte ;

  Oh Desdemona ,Desdemona .

  Si mundesh ti te tregohesh kaq e parrespekte perball ksaj zorre,

  nderkohe qe nga dyqani i pantallonave u duk varur

  dicka qe i ngjante te Preshit me te madhe qe
  Desdemonna kishte par ndopnjiher ne Kooperativen e

  Titpit te larte ku ishte rritur .

  Cfar do i bertiti ajo gjih nerv ,

  sikur donte ne ate distance ta godiste ne grusht !

  Dua Adresen u pergjigj zeembel e qet Otello .

  Desdemona e irrituar kerkoj te moderoj qendrimin e saj

  dhe duke veshtruar Zorren qe i varej prej dyqanit te pantallonave ,

  ndryshoj mimik dhe me nji qetesi impresiouese i tha :

  Eshte i vertet ai …qe varet ashtu posht ?

  Otello beri disa hapa perpara ,afruar Desdemones

  dhe duke ja ngulur thell ne sy ate shikimin e tij buzeqeshur i thot :

  Preke , ndjeje me ato duart e tua te buta dhe pastaj me thuaj ,
  “Ku e ke Adresen mi Deziii ”

  [oooooooo Desdemona caf lexovaaaa !
  Nqs ti s’je e afte te perballesh ne menyre te kulturuar ,
  e kerkon sADOMASSO te perdoresh dhune duke i kerkuar Moderatorit ta mbylli skenen ,
  kjo tregon se je nji Xerro me xhufk ,s’ja vleke per asgje .
  Vetem zhgejime jetojme e ate Bote Buooh ! ]

  QEKE KOT FARE HIK -HIK STA DU ADRESEN AFRE PFFF

  SAKOT 😛

  Reply to this comment
 7. o mer korrak mire ? December 7, 20:56

  pak humor

  s’demton asji qorr

  Reply to this comment
  • ? December 7, 21:43

   kur vete humori

   osht qorri

   fitim ka vetem morri

   Reply to this comment
   • ! -( rime me logo idiote ! paska edhe keshtu ? ) December 7, 22:38

    paske fitu mer qerrata

    ha ha haaaaaaaaaa

    ta gzosh o morr

    si shika ky qorr ?!

    Reply to this comment
    • ? December 8, 03:30

     Hahaha e hihihi
     Thote bodrumsi, hajt me qi
     Hihihi e hahaha
     Thote bodrumsi mutin po ta ha.

     Reply to this comment
     • hahahah December 8, 10:58

      ?

      po hik mer idiot e gjej seren tate /shoqerine tate ,
      e pirdh nga goja /veshet e trut ,
      se kushedi i bo me qesh ,

      por jo ktu .

      Nqs un dua me pa noj majmun shkoj e cirk .
      S’a primitiv qe jeni mer amon .

      E shof se ke qejf me e perplas me mua ,
      e me je ngjit si Muti mbas kepuce ,tu pergju mbas monitori id ,

      pa kuptuar se je thjeshte nji cop (…………nastardini )

      nuk ke pasqyr ne shtepi ti me pa se kush je ?

      Shikohu mire ne pasqyr o tru mesjetari dhe gjej halene qe te peshtatet ,boll qelbe ktu buoh

      nqs medoi se un jam nji Update qe zbuloj internetit
      idiotat e shqiperise gaboheni ,pranej eshte me mir per ju t’me qendroni larg .

      mi bodrunesh mesjetare qe nuk ndryshuat kurr

 8. ? December 8, 14:28

  Kot i bi kaq gjate
  Shkurt osht mo kollaj
  Badalla osht badall
  Si me uthull, si me vaj

  Reply to this comment
 9. alphade December 9, 03:47

  Qeveria shqiptare t’i kerkoje Zvicres ekstradimin e hajnit
  Tufa per ne Shqiper per te investiguar HAJDUTERINE E
  Tij ne INSTITUT . Ka vjedhur taksat e shqiptareve dhe
  per tradheti te larte te Kombit shqiptar, percares dhe pla-
  gjiaturist…..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*