Në rrugë, pastaj në burg? Ky vendim i KM-së flet krejt ndryshe

January 21, 2020 00:11

Në rrugë, pastaj në burg? Ky vendim i KM-së flet krejt ndryshe

Një vit më parë në përvjetorin e tetë të vrasjeve të 21 janarit, kryeministri Edi Rama, tha në parlament se gjykatësit e 21 Janarit sot janë në rrugë, nesër do jenë në burg.

A është vërtet kështu?

Fjalët i merr era edhe kur janë të bukura, faktet flasin ndryshe.

Këto fakte sugjerojnë që jo vetëm që nuk është kështu si thotë kryeministri (dhe kjo nuk është hera e parë për të) por ai vetë është përfshirë për të kundërtën.

Fjala është për gjykatësin Aleksandër Muskaj, një nga gjyqtarët kryesorë në kalvarin e 21 janarit në sistemin e drejtësisë.

Z.Muskaj është një nga 5 gjykatësit e Gjykatës së Lartë që e fundosi në mënyrë definitive drejtësinë për ekzekutimet publike të 8 viteve më parë.

Ai ishte në trupin gjykues që mori vendimin përfundimtar për rrëzimin e kërkesës për dënimin e komandantit të Gardës, Ndrea Prendi dhe gardistit Agim Llupo.

Ky vendim është cilësuar si vendimi që mbylli në mënyrë fatale rrugën që ndoqi dosja nga Shkalla e Parë e deri në Apel dhe shpresën për rigjykim të vrasjeve qeveritare. (për më shumë, mund të lexoni duke klikuar KËTU)

Po çfarë ka ndodhur më pas me zotin Muskaj?

A është ai në rrugë, dhe nesër do jetë në burg – sic thotë Kryeministri?

Nuk duket kështu.

Megjithëse duket serioz dhe solemn në raste të tilla, kryeministri tjetër thotë dhe tjetër bën, për arsye që ai duhet tia shpjegojë dikur votuesit të majtë.

Në prill 2017, z.Muskaj ishte një nga tre kandidatët e Shqipërisë për Gjykatën Europiane të Drejtave të Njeriut.

Propozuar nga kush? Nga qeveria, sigurisht.

Nga qeveria e z.Rama, i cili gjykatësin që fundosi 21 janarin e ka konsideruar si një nga 3 juristët më të mirë të vendit dhe e ka përzgjedhur si të përshtatshëm për të përfaqësuar Shqipërinë në…  Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Dhe sikur mos ishte për Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, kandidatura e z.Muska e propozuar nga qeveria e Shqipërisë do ishte shndërruar tashmë në përfaqësim.

Një përfaqësim i turpshëm i firmosur nga ish-kryeopozitari që erdhi në pushtet me premtimin për ndëshkimin e 21 janarit dhe vazhdon edhe sot pas 8 vitesh kryeministër të përsërisë të njëjtat përralla, duke gjetur vit pas viti nga një alibi të re, ndërkohë që dihet botërisht që pavarësisht sistemit të kalbur të drejtësisë, nuk ekziston qoftë edhe formalisht një padi zyrtare e bërë nga qeveria e pas 2013-s për Sali Berishën.

Që të rikthehemi, në temë, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës, rrëzoi tre kandidaturat e qeverisë shqiptare për Gjykatën me arsyetimin e drejtë se “nuk përmbushin kualifikimet e nevojshme për t’u zgjedhur gjyqtarë”.

Të tre kandidatët u intervistuan më 6-7 prill nga 22 deputetë të vendeve anëtare të Këshillit të Evropës dhe u refuzuan. (për më shumë, mund të lexoni duke klikuar KËTU)

Por nuk mbaron me kaq.

Jo vetëm zotin Muska, por edhe bashkëshorten e tij, qeveria e z.Rama është kujdesur t’ia përmirësojë jetesën dhe kualifikimet, ndërkohë që çdo vit merr përdore fëmijët e viktimave të 21 janarit dhe vendos lule në pllakëzën e bronztë simbolike që mezi duket në bulevardin e Tiranës.

Emri i zonjës Muska është në krye të listës së përfituesve nga një i ashtuquajtur “ Fond i Ekselencës” që shpërndahet nga viti 2013 deri në vitin 2018.

Zonja Muska, ish-inspektore në ILDKP, falë firmës bujare të qeverisë Rama me vendim të posaçëm të Ministrisë së Arsimit sot jeton në Londër, ku ka deklaruar se vijon studimet. Në mënyrë ekselente sigurisht. (për më shumë, mund të lexoni duke klikuar KËTU)

Në këtë listë (që ishte edhe një nga shkaqet e zemërimit të studentëve protestues) janë jo vetëm njerëz të tillë pa lidhje me ta, por edhe shumë zyrtarë, madje edhe njerëz të “opozitës”, të cilët sot në përvjetorin e tetë të 21 janarit, zoti Rama gjithashtu i shënjestroi ashpër duke “u përkthyer” edhe atyre mesazhet e 21 janarit dhe protestës së studentëve.

Nuk është rasti i parë, që njerëz të përfshirë në abuzime të tilla me pushtetin në politikë, administratë apo drejtësi gradohen, promovohen, ose merren në mbrojtje nga një qeveri që është votuar pikërisht për të kundërtën.

Rastet Visho Ajazi, apo Ridvan Bode, dhe emërime të tjera, së fundmi në policinë e shtetit janë dëshmi e qartë se pandëshkueshmëria 30 vjeçare vazhdon në mënyrën më cinike, më sfiduese dhe më tallëse për një shoqëri, e cila përditë e më shumë po braktiset nga mungesa e besimit dhe e shpresës.

 

Dita

January 21, 2020 00:11
Komento

103 Komente

 1. mirel January 21, 20:47

  Bravo “Dita”! Me mire vone se kurre.

  Sycka I ka akoma pushkoditeset?

  Reply to this comment
  • nino January 22, 04:35

   Njeriu me negativ sot per sot ne shqiperi i cili pasi i nxorri para plumbit njerezit e varfer dhe te pafajeshem me 21 janar para 8 viteve nuk u doli ne mbrojtje per te ndeshkuar fajtoret por u be njesh me berishen dhe bashen vetem e vetem qe ata ta linin te qete qe ai te plotesonte deshirat dhe endrrat e tij te gllaberonte cfare i shihte syri ne shqiperi dhe tirane.

   Largimi i i kesaj qeveria nga pushteti eshte emergjence kombetare dhe clirim per shqiperine e cdo te ri e te re qe po shikon largimin nga shqiperia si te vetmen alternative perpara zgjedhjes qe te jetoje nene qeverisjen e kesaj qeveria te korruptuar.

   Reply to this comment
   • Claus January 22, 09:15

    Keni harruar Komandantin e “grupit te zjarrit” qe qelloi mbi demonstruesit me 21 janar 2011. Ai quhet Agron Malaj. Agron Malajn, Edi Rama, do ta bente ne vitin 2016 kryetar te OSSHE ne Burrel, dhe Kryetar te Partise Socialiste per Matin.
    Nje pyetje per zoterinjte e nderuar te DITA-s dhe per te gjithe lexuesit e saj, ne shumice fanatike socialiste : c’mendim keni ju per emerimin e ish-Komandantit te grupit te zjarrit qe qelloi mbi protestuesit me 21 janar, Agron Malaj, si Kryetar te Partise Socialiste per Matin?!
    Pse Kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama, ideatori dhe organizatori i protestes se pergjakshme te 21 janarit, e shperbleu ish-Komandantin e grupit te zjarrit me postin e kreut te OSSHE-se ?!
    He more, c’mendoni per kete?!
    E di se nuk keni c’te thoni, sepse jeni hipokrite te gjithe; sepse, e dini edhe ju sec palo proteste ishte ajo e 21 janarit; sepse e dini edhe ju , se ajo ishte nje proteste partiake, jo popullore, pavaresisht se turma e genjyer nga propaganda mund te sillet si argument; sepse, ajo ishte nje proteste tipike NAZISTE, ku nje grup kriminelesh gjaksore, i japin drejtim te pergjakshem protestes se turmes, me qellim te percaktuar qate.
    Kete grup kriminelesh gjaksore, ish-ambasadori i SHBA-se, zoti Arvizu e quajti si “grupi me axhende jeter”. Informatat qe kishte ambasada amerikane ishin te detajuara per te.
    Keshtu pra, kemi dy grupe pergjegjese per gjakderdhjen e 21 janarit: Grupi me Axhende tjeter i ideuar, organizuar dhe instruktuar nga Edi Rama dhe Sajmir Tahiri, dhe Grupi i Zjarrit i drejtuar nga Agron Malaj, te cilin me vone vete Edi Rama do ta shperblente me postin e Kryetarit te PS-se ne Mat dhe ate te OSSHE-se.
    Nuk mbulohet e verteta duke perseritur te njejtin avaz propagandistik kunder Sali Berishes.
    Pergjegjesi kryesor dhe i vetem per gjakderdhjen e 21 janarit eshte Edi Rama, si ideator, organizator dhe egzekutues i saj; por edhe gjithe socialistet qe ato dite te zeza, benin thirrje per gjak, per te derdhur gjak.

    Reply to this comment
    • N.V. January 22, 10:57

     Moj Kasolle ku na mblodhe!
     Clausi po, Clausi ka bëre nje zbulim sensacional!
     21Janarin e organizoi Edi Rama për të vrare ata kater te pafajshmit…
     Po ore po ,
     Edi Rama i vrau!!!….
     I vrau bile me dorën e vet….i tha Malos së grupit te Zjarrit, qëllo në drejtimin tim,
     Une ti pres plumbat,
     Të bëjnë Rikoshetë te mua dhe ti nis ne drejtim te atyre Fakirve…!
     Rama ore Rama eshtë Vrasësi!
     Ç’ne Saliu, Saliu nuk dha urdhër,as Lulëzimja…
     Gardën e drejtonte Rama, kishte Malon, në radhet e Gardës, prandaj më vonë dhe e shperbleu….!
     E bëri Kryetar në Mat…!
     Bile te gjitha te keqijat Shqipërisë i vijne nga Rama , prandaj, o burrani, ta heqim kete qeveri, te bejme zgjedhje, të bëjmë sa më shume trazira dhe rremujë që ne Qeshor ata te Unionit Europian te kene nje arsye,
     qe pranimin e Shqiperise ta shtyjne per në Kalendrat Greke…
     Se edhe grekve, edhe Serbëve, keshtu u bëhet Qejfi…
     As më pak e as më shumë:
     Edhe
     Ideatori, organizatori dhe ekzekutues i 21 Janarit eshtë Edi Rama…
     E ka thënë Clausi, e ka thënë Perendia….
     Vetëm prisni pak, kur të dalë Clausi e te thote qe une nuk jam Clausi i vertetë…
     Me keto komentet tek DITA, eshte per të qarë e për të qeshur…
     Si rastesisht,
     nje Komentues para ca ditësh,
     nuk thoshë kot se ,
     GJYSMËN E KOMENTEVE TË DITA-is
     I SHKRUAJ UNË….

     Kësaj i thonë:
     Futja Pordhës, gri Sallatë,
     Sa të shkojë dhe kjo Natë,
     Se dhe Clausi,
     Se ha thatë…!
     ———————–
     Që të mos i mërzitim Lexuesit e nderuar të Dita-s,
     une po ju postoj skeçin e famshëm të Pëllumb Kulles, me humoristët Todi Llupi & Arqile Lipe…
     Veçse ju lutem ,
     në vend të Malos,
     nënkuptoni Ramën….

     Reply to this comment
     • N.VJOSA January 22, 11:18
     • Ivan i madh January 22, 12:06

      Neti edhe pse kam respekt per ty dhe shkrimet e tua po me sa po lexoj keto kohet e fundit po me shgenjen si nje militant i semure i kameleonit neoballistit Rama. Dihet dhe është faktuar si dhe ka pohuar vete kriminel Berisha mbi aktivitetin e tij kriminal e tradhetar te tij. Po mos e mbro me nje fanatizem te pa pare dhe Ramen tend se gjemen që te i ka bere PS te majtes dhe elektoratit te saj ky kameleon politik si dhe demet Shqiperise e shqipetareve nuk bie me poshte kriminel Berishes. Te mos harojme deklarat pompoze te tij se me hardhjen ne pushtet do vinte para drejtesise te gjithe që kishin abuzuar e bere krime me pare rezultatin o me bisht. As dhe nje padi te rendomte ndaj kriminelit Berisha dhe klanit te tij kriminal po disa bashkepuntore te tyre i propozoi ne administraten shteterore e disa ne polici si dhe krye hajdutin Bode ne administrimin e BK me te drejte perforcohet e behet e besuesheme shpreja popullore korbi korbit nuk ja nxjer syte. Prandaj mos u mbeshtet tek shpreja se ai ka vrare dhe ky nuk ka vrare se vdekjet jane te njellojshme si ato te pernjehereshme nga plumbi dhe ato te ngadaleshme si kjo nepermjet varferine e degradimit ekonomik. Po vetem po te jape nje keshille miqesore nqf pranon jeni me objektiv ne shkrimet e tua jo fanatik. Pershendetje.

     • anticensurë25642654 January 22, 12:24

      o net pisqolla e lagur
      klojsi nuk ka bërë asnjë zbulim!!ai ka përmëndur një fakt që në atë kohë të tërë e kemi dënuar!ai veprim i palloshit me koqe jasht,kuptohet koqe të ngrira pa vlerë!!
      nuk ke shku me pushime kësaj rradhe??
      më tyetën në egjypt “ku është ai kar agjozi”neti??ka dy javë që nuk ka ardhur!!

    • mirel January 22, 14:44

     Ou..Skypioni i Temes.
     Ky lloj skenari me duket i realizueshem vetem po ta ve Berishen dhe Edvinin direkt nen urdherat e Putin. Jo se uk jae, por Putin i lua guret kur ata behe faktore. Per mua favoret qe i be Ramuti krimineleve nuk eshte prove qe Rama dha urdher per tu qelluar, kjo eshte aq absurde sa vetem Berisha mud ta prodhoje pasi ka deklaruar qe kish dhee urdher te qellohej. Keto jae prova qe Ramuti eshte pjese e oligarkise qe uk e ka problem te shkeli mbi gjakun dhe idealin e protestes. Jane garanci qe ai i beri Berishes se nuk do prekej, por do vazhdoheshin bizneset si me pare. Skenari i krimit eshte i tille qe nuk e perjashton Berishen, as e ben me pak fajtor nga Ramuti. Ai qe qelloi dhe derdhi gjak eshte Berisha. Ai qe ferkoi duart nga cmenduria kriminale e Berishes ishte Ramuti, qe hoqi bythen menjane duke pire kafe me Mero Baxen dhe coi protestuesit drejt vdekjes nga dora e Berishes.

     Reply to this comment
    • Beni January 21, 18:42

     I nderuar ky zotria agron malaj ka qene i majte ose socialist dhe pse punonte ne garde ne ate kohe.dhe me sa di une kti i ka dal emri tek grupi i zjarrit por jo se ka qelluar njeri.dhe ka dal i pafajshem!kshu qe eshte i lire te mbaj ate post qe mban sot!!

     Reply to this comment
  • N.VJOSA January 22, 04:58

   “Bravo Dita”…!
   “Super Dita!”…
   “Forca Dita”!…
   Po ja kaloni edhe 55-ës Faro Kokëpaçes!
   RD-se Sali Monstres,
   Paçaureve të Zeni Sypeshkaqenit…!
   Me nje dallim ,
   se godisni me nje frazeologji sikur i qani hallin Partisë Socialiste,Elektoratit të majtë!…
   Me Ramen i nisni lajmet dhe me Ramën i mbaroni!
   Ditë per dite Kopertina e Gazetes me Ramën…a thuaj e keqja Shqiperise i vjen nga Rama!…
   Një gjuhe me “mirelët” e “Socialistët e ndershëm” të xha Saliut…!
   Vetem me nje gjuhe me te moderuar!
   Të krijohet pershtypja se e keqja i paska ardhur Shqiperise nga Bodja ne Bankën e Shqipërise, Vishua ambasador në Nato,…., ky gjykatsi qe i qenkan bere privilegje… e te tjera,e te tjera.
   Askush nuk thotë se në nje Qeveri, jane pergjegjes vet drejtuesit e dikastereve …
   Të krijohet pershtypja se per cdo gabim ministri apo drejtuesi tjeter te Piramides shteterore,
   pergjegjesi mban vetem Rama, sikur ai i ka gurë shahu te gjitha levizjet, pergjegjesia na bjeka vetem mbi Ramën…!
   ASKUSH NUK THOTE SE PER KETO ARSYE,
   KRYEMINISTRI PERMBYSI GATI GJYSMEN E MINISTRAVE!!!!
   RAMA,RAMA DHE VETËM RAMA…!
   (Sikur Rama është E.Hoxha dhe Partia e tij dhe jo nje zgjedhje demokratike qe per pak kohë, Sovrani a te drejten te votoje atë që i pelqen ta drejtoje dhe Ramen ta dergoje te bëjë piktura….!)
   Askush nuk do ta kuptoje se ndeshkimi i politikanve plehra, nuk mund te behet pa organet e pamvarura te
   D r e j t e s i s ë….(Ndryshe, çdo tentativë gjykimi do perfundoje 5 me 0… Siç ndodhi me gjykimin e Don Metës…)
   …Askush nuk do të kuptoje se ne qeverisje, Rama është i te gjithe shqiptarëve dhe jo vetëm i Votuesve te tij!!!!….
   Të jem besnik me të Verteten:
   NUK GJEN GAZETE NE EUROPE QE TE MERRET CDO DITË ME KRYEMINISTRIN!…
   Edhe gazetat angleze,kohet e fundit, midis tyre shume gazeta bulevardi, vetem nje ditë folen kundra Kryeministres, diten qe u votua me nje shumicë derrmuese mbi 200 deputete kunder BREXIT, por diten tjeter, kur Parlamenti e mbrojti Qeverine, nuk guxoi kush ti kundervihej Kryeministres!…
   Por të futemi ne thelbin e problemit:
   Eshte vertet kaq problematik Kryeministri shqiptar dhe Qeverisja Socialiste qe te merresh cdo dite dhe 24 orë per 24 orë vetem me Kryeministrin dhe Qeverisjen e Shumicës?!
   E verteta duket se fshihet pas nje Tendence!
   Pas nje lufte të eger politike per ta rrezuar Ramën dhe Qeverisjen aktuale me çdo kusht!….gjë që perkon katerciperisht me luften e piste politike te xha Sali Monstres dhe Lilo Eskobarit…
   Dhe akoma me tej.
   Para ca kohesh , si nje dashamires i DITA-s,
   kam perkrahur mendimin, qe Gazeta te ruajë më mire principialitetin dhe Pamvarsinë e saj,
   ESHTE ME MIRE QE ATË TA DREJTOJE KRYEREDAKTORI I SAJ EDHE TEKNIKISHT EDHE TE JETE AI PRONARI , de fakto i saj…
   SI SHUMICA E GAZETAVE SHQIPTARE, MEDIA AUDIOVIZIVE DHE AJO E GAZETAVE , politika editoriale, DIKTOHET NGA AI QE KA
   Q E S E N
   M E
   P A R A….
   Dhe akoma më shqip:
   Po duket ashiqare se Dita e ka ndryshuar dukshëm tendencën e saj,
   ate e drejton Klani i Arta Dades dhe i Dabullave te saj…
   Interesat e tyre politike!
   Ndryshe nuk ka si spjegohet qe DITA, i nis lajmet e sulmet me Ramen dhe i mbaron po me Ramën…
   Shyqyr zotit qe nuk jetoj ne Shqiperi, komplet familjen time prej 3 dhjetvjeçaresh e kam ne nje nga shtetet me Demokratike te Europes…Te pakten realisht nuk me akuzon dot kush se kam interesa ne Shqiperi…
   I vetmi motiv imi politik ne Shqiperi është se dua ta shohë Atdheun tim te Lindjes ne rrugen e nje demokracie te vertete dhe jo ne Vorbullen e nje lufte te eger politike
   K L A N E S H…
   Dhe nuk duket asnje dritë në fund të këtij Tuneli të errët…!
   Qofsha i gabuar…!
   ——————————
   Unë e di qe keto komentet tona,
   mendermuhabetit,
   nuk i
   “pjerth” njeri,
   po hajde,
   jetojme ne nje bote qe te pakten nuk na ndalon kush te drejten e shfaqes se lirshme te mendimeve.

   Reply to this comment
   • Altin Xhepa January 22, 07:49

    Bravo per shkrimin!

    Reply to this comment
   • Kuch kuchi January 22, 08:11

    Cke me sklelzenin?
    Se thua sy peshkaqeni. ok ti i paske pare syte, siduket edhe ate poshte do e kete sa ate te peshkaqenit .
    Se lind pyetja; kujti i ka pelqyer ai i pehkaqenit?
    Gruas , motres, goces, apo mbeses tende qe te ka ber kaq per vete ,qe ta urresh .
    Por ke ty shprehja dasburi dhe urrejtje qenka me vend.

    Reply to this comment
   • Ivan i madh January 22, 12:07

    Neti edhe pse kam respekt per ty dhe shkrimet e tua po me sa po lexoj keto kohet e fundit po me shgenjen si nje militant i semure i kameleonit neoballistit Rama. Dihet dhe është faktuar si dhe ka pohuar vete kriminel Berisha mbi aktivitetin e tij kriminal e tradhetar te tij. Po mos e mbro me nje fanatizem te pa pare dhe Ramen tend se gjemen që te i ka bere PS te majtes dhe elektoratit te saj ky kameleon politik si dhe demet Shqiperise e shqipetareve nuk bie me poshte kriminel Berishes. Te mos harojme deklarat pompoze te tij se me hardhjen ne pushtet do vinte para drejtesise te gjithe që kishin abuzuar e bere krime me pare rezultatin o me bisht. As dhe nje padi te rendomte ndaj kriminelit Berisha dhe klanit te tij kriminal po disa bashkepuntore te tyre i propozoi ne administraten shteterore e disa ne polici si dhe krye hajdutin Bode ne administrimin e BK me te drejte perforcohet e behet e besuesheme shpreja popullore korbi korbit nuk ja nxjer syte. Prandaj mos u mbeshtet tek shpreja se ai ka vrare dhe ky nuk ka vrare se vdekjet jane te njellojshme si ato te pernjehereshme nga plumbi dhe ato te ngadaleshme si kjo nepermjet varferine e degradimit ekonomik. Po vetem po te jape nje keshille miqesore nqf pranon jeni me objektiv ne shkrimet e tua jo fanatik. Pershendetje. Ze Po te

    Reply to this comment
    • N. January 22, 13:00

     Falemnderit @Ivan i madh,
     Ky pseudonimi yt, me kujton nje shokun tim…Shqiperia eshte vend i vogël dhe po te pyesesh, rrezik se dalim te njohur….
     Nuk eshtë e thënë të biem dakord për çdo gjë…Mendje mendje eshte kjo dynja, mendja mendjes nuk i ngja…Dhe kjo eshte nje nga mrekullit e shoqerise njerzore. Jo per cdo gje do biem dakord.
     Nejse. Une ato argumenta qe kam i kam shkruar.
     Kur jam bindur se Rama ka gabuar, nuk e kam kursyer, sidomos ne rastin e nderimeve shteterore per M.Frasherin…., duke iu drejtuar me fjalet e Çajupit, tek Klubi Selanikut:
     “Të plastë koka more Beu ynë…”
     Por edhe ne raste te tjera.
     Por të kuptohemi i nderuar Ivan, ne jetojme ne demokraci dhe ne kete rend, jane te gjithe te barabarte si Vetranët e Luftës, po ashtu edhe ata me “biografi te keqe”…
     Nuk pi ujë më Biografia, ne vleresimin e e te drejtave themelore të njerzve, me perjashtim te atyre rasteve kur Veteranë e Luftës shoqeria i kujton dhe i vlereson meritat e tyre…
     Në se Rama këtë nuk e bën, atehere ata , veteranët kane te drejten ta “denojne” Ramën me votë…
     Une nuk te mbush dot mendjen ty e as ti mua, se vleresimi behet ne bazë te bindjeve të secilit dhe ato ,
     bindjet,
     krijohen nga pervoja e jetës dhe vleresimi qe i bën secili shoqerise ku jeton.
     Ti po nuk te pelqen Rama mos e voto.Une nuk e kam kete te drejte , këtë privilegj apo detyrë…
     se votoj për kete Kryeministrin qe kam ketu. Edhe me Partitë politike, nuk jam i “martuar”….
     Votoj atë Parti që shoh tek ajo edhe plotesimin e interesave te mija dhe te shoqeris ku jetoj.
     Te pershendes Ivan, per komentin e shkruar korrekt dhe pa ofendime siç shkruajne shume ketu tek DITA dhe ne gazetat e tjera.

     Reply to this comment
     • Gazepi i Domosdovës January 22, 15:03

      O gazep! Mirë ne se të kemi inat me që ke pas qënë mikrofonmbajtës i gazetës Domosdova, po tani qe po ta rrasin brrylin njëri pas tjetrit me radhë edhe “miqtë” e tu virtualë me se do i justifikosh akoma trapllëqet e tua prej militanti të sëmurë?

     • N.V. January 22, 16:02

      O Kameleoni Janullës,
      Ketu ke dalë si Domosdovas…
      Nuk pres fjalë më të mira nga një ushtar
      i Kalit të Trojes te Kolonelit te Asfalis.
      Mos ki frikë,
      sado ta rrotullosh gjuhën e gjarprit,
      je i njohur si Avokat Beqiri Janullës
      dhe Sali Mostrës…

   • anticensurë25642654 January 22, 12:37

    o net o gomar nuk e kupton se ti je 55,se ti je falli bariu a si mutin e ka emrin??
    o mazllëm,o dybek ti po ha sa po plas pa asnjë lloj llogjike!!
    ti je ajo koqe që mbron ramën si e mbronte dhe e mbron 55a!!
    ku është ajo shpresa që kërkoje si nga tema e nga dita që të mbeteshin opozitarë gjithnjë??
    me siguri e ke shpëlarë megjithë të dhjerën tënde!!
    komentet e tua nuk janë as për të dhjerë e jo më për të pjerdhur!!janë thjeshtë irituese!janë thejshtë si të një idioti!!

    Reply to this comment
   • sorosianet January 22, 15:54

    O shoke, shoqe, zoterinj e zonja: ky N.VJOSA, MOS ESHTE VALLE VETE EDI RAMA, SE E SHOHIM QE SA HERE “DITA” KRITKON Edi Ramen, KETIJ I BIE TE FIKET.

    Reply to this comment
  • une January 22, 10:59

   O mirel. Cfare kuptimi ka fjala “pushkoditeset”?

   Reply to this comment
   • mirel January 22, 14:03

    Per syrin-prizem, dhe per ty, qe je e njejta dore qe shkruan. Eshte metamorfoza nga pikecuditese, ne pickuditese, dhe per nder te 21 janarit te Ramutit.pushkoditese..
    Per ju qe Rama ju perdor dhe si kapsolle, dhe si tabele qitje.

    Reply to this comment
 2. Janulles me sqepar kokes January 21, 20:50

  Bravo!! Analize perfekte. Shkurt dhe shqip.

  Reply to this comment
  • Shqiperia behet January 22, 07:09

   Premtimet e Rames ngjasojne shume me premtimet e Sali Vampirit. Pas rrezimit te komunizmit, Sali Palla çirrej e therriste se si do te denonte “kriminelet komuniste qe i kishin pire gjakun popullit per 45 vjet”, dhe realiteti eshte se asnje komunisti qe vertet i kishte duart e lyera me gjak dhe me zullumet e sistemit, nuk i hyri gjemb ne kembe. Te njejten rruge ndoqi dhe Rama, premtoi se do te ndeshkonte krimet e Saliut dhe bandes se tij, dhe se do te ndreqte zullumet e sistemit banditesk te Saliut qe e shkaterruan Shqiperine deri ne palce, por realisht beri nje vrime ne uje. Kjo per te vetmin fakt se ata jane njelloj, te etur per para dhe pushtet, dhe nuk duan tia dine fare per “kokepalaret”. Ramen e ka pushtuar deliri i madheshtise. Eshte i rrethuar me injorante qe i thurrin lajka dhe i binden verberisht, dhe i duket sikur te gjithe shqiptaret jane te tille. Po luajn me fatin e nje populli. Kjo klase politike duhet larguar nje ore e me pare me cdo lloj menyre. Kjo eshte nje emergjence kombetare.

   Reply to this comment
 3. PS+PD+LSI= HAJDUTË dhe BANDA KRIMINALE January 21, 21:02

  RESPEKTE GAZETËS DITA , që po ja “Plas” në SURRAT , Edvin Ramës , Gënjeshtrat , Mashtrimet dhe gjithçka tjetër !! Edvini është bërë Palè me HAJDUTÈT e PD dhe LSI , dhe po tall Bythën me Viktimat e 21 Janarit !!! Qëkur i Pagoi me nga 400 €URO pèr FAMILJE , me LEKÈT e Shqiptarëve Fukarenjë , që aty mbaroi Telenovela e Drejtësisè sè 21 Janarit !

  Reply to this comment
  • Mao Ce Duni January 22, 19:36

   I bie afersisht = 80% a me shume e gjithe popullsise shqiptare qe ka ngelur ne Shqiperi…
   Me shume dhimbje per ta pranuar por fatkeqesisht eshte shume e vertete.
   Ne 30 vitet e fundit shoqeria Shqiptare jeton e bazuar ne ideologjine e vjedhjes dhe krimit nga kupolanlatt deri tek patkonjte e kupoles poshte…

   Reply to this comment
 4. demo January 21, 21:35

  Si s`ka turp,merr perdore femijet e viktimave,qe u vrane per te.Fale gjakut te tyre eshte ne pushtet.Per ate 21 Janar mori votat,ky shperblen gjykatesit qe i groposen.

  Reply to this comment
  • mirel January 21, 21:57

   Po ai ben teater 24 ore. Eshte komplet I pafytyre, Ashtu jane dhe hajdutet qe e ndjekin, I shkarkon si ministra dhe I emeron kryetare komisionesh parlamentare

   Reply to this comment
   • ganiu January 21, 22:55

    Ai bën teatër në zyrë dhe në shtëpi. Si e thua ti, 24/24h në ditë.
    Dhe martesa ishte vetëm një fasadë. Ky në vënd të Lëndës do të preferonte Muçi, ose edhe Marenglenin

    Reply to this comment
 5. doni me per belulin January 21, 21:58

  aleksander muskaj nje palaco qe turpin e ka ngren me buk nje krye hajdut duhet te bej vetingun edhe pse eshte dorhequr nje rac servili e hipokriti motren e punesoi ne gjykaten e vlores pa kokrren e shkolles ju kujtohet DONIKA BESIMAJ qe ka marr pjes ne pervetesimin e 250 hektareve tok ne bregdet me vone helmoi veten me ilac miu por e shpetoi i vellai seriu vajti ne kosov gjeti ilacin se vetem atje gjendesh fatmiri vellai i sanderit e ketheu sandri nga italia ku punonte murator dhe e emeroi ne dokana per te vjedhur nje njeri i pa shkolluar sanderi ka emeruar drejtor paer disa koh kunatin e tij ne nafte ZEQO BESIMAJ NJE IJORANT ME 4 KLAS NJE KOQE GOMARI VERIFIKONI PRONAT E NIPERVE TE SANDRIT D,M,TH DJEMEVE TE ZEQOS KANE NE PRONESI PALLATE TE FALURA NGA DAJUA SANDERI QE ME VON DO JA KETHEJN SANDERIT

  Reply to this comment
 6. Socialisti January 21, 22:03

  Ju lumte z. Thano dhe DITA.
  Po ate partine e Re kur do ta krijoni ?
  Jemi ne pritje.

  Reply to this comment
 7. Beni January 21, 22:04

  Si eshte e mundur qe sot askush nga te ashtuquajturit familjare te viktimave te krimit shteteror te 21 janarit nuk i ra me ndonje dru kokes edvinit per mashtrimin dhe talljen me gjakun e familjareve te tyre? Keshtu do te trembej edhe kryekrimineli berisha nderkohe qe lulushi do kerkonte azil ne hollande

  Reply to this comment
 8. MH January 21, 22:13

  Ky nudist i pa karakter e pa pike moralit asht karikature e gjalle e hipokrizise njerezore.
  ky asht vete kazani i mbushon plot me vyrtyte nga ma mizerabiliet qe njeh historia njerezore.Ky duhet flakur sa ma shpejt nga cdo detyre shteterore aq dhe partiake dhe politike.
  Partia Socialiste do te mbaj pergjegjsi historike politike nese nuk e flak per bithesh kete nudist aventurier pa karakter dhe i rrezikshem se asht i pa parashikushem sa here hap ate derr goje qe kur qesh te krijon fizionomine e kalit dhembe jashte.

  Reply to this comment
 9. Piloti January 21, 22:23

  Kush di tè bej krim Kryeministri patriot di ti shperblej. Ka shiume raste. Nje nga keta eshte edhe njeriu i lig, antishqiptari i ndyre, krimineli Leonard Demi. Ky Leonard ne vitin 1997 me firmen e tij ka dhene urdher ne muajin mars 1997. Qè aviacioni tè bobardoj urat ne jug tè Shqiperise. Urdheri i fundit ishte per bombardimin dhe shkaterrimin e ures sé Rrogozhines. Me qellim qè forcar rebele tè mos i afroheshin Tiranes. Kur e pyeten ne nje interviste shume vite mè vone U pergjigj: Me thoni ku u shkaterrua nje ure nga aviacioni? Nuk u shkaterrua sepse nuk zbatuan urdherat e nje tè çmenduri pilotet. Dhe kete burre, kete maskara kète soj Edi Rama e shperbleu duke e çuar ambasador pran Natos. Keshtu i shperblen Edi Rama kriminelet e zgjedhur nga Sali Berisha. Ka qene Bashkim Gazidede. Por ka qènè edhe nje koke patate Blerim çelo. Keta ishin urdherusat.

  Reply to this comment
 10. Edvin Zyloja January 21, 22:32

  ngritja dhe renia e shokut ZYLO.

  Reply to this comment
 11. USA January 21, 23:44

  Gazeta Dita duhet të mari Çmim NOBEL ! GAZETA DITA eshte Gazetè e Shkèlqyer , dhe ju ka hapur LUFTË FRONTALE ME FAKTE të gjitha Partive PROSTITUTA dhe gjithë Dobiçave Politikanë HAJDUTË , që GRABISIN dhe PLAÇKISIN SHQIPTARËT

  Reply to this comment
 12. C'a bohet kshtu January 21, 23:47

  Rama-Droge-B…q…

  Reply to this comment
 13. Buda January 22, 00:20

  Shqiperia politike vazhdon rrugen sovjetike, pavaresisht nga demogjite qe prodhojne kreret e shtetit, i cili radhitet ne vendin e 48 nga varferia, pas Moldavise dhe Ukraines. Ish-kreu i shtetit dhe qeverive shqiptare, Sali Berisha, zbatoi pike per pike Katovicen sovjetike: dukeu bere milioner dhe ka 30 vjet qe zoteron skenen politike te Shqiperise. Pionieri i hajduterise shteterore, Fartos Nano, eci ne shembullin e sali Berishes dhe u be milioner per te shetitur boten me ish-mantenutn e kolonelit te Asfalise greke.. Ilir Meta vazhdoi me egersi rrugen e Fatos Nanos, duke mbetur i dyshuari kryesor per vjedhjen e floririt te rezervave te shtetit dhe me lidhjet shtet-privat. Edi Rama vazhdon rrugen e celur nga Sali Berisha, Fatos Nano, Ilir Meta dhe tashme eshte i dyshuari kryesor per koncesionet miliona dollareshe te marra borxh nga BE.. Gjate dy mandateve ne krye te qeverise, Edi Rama gjemon cdo 11 janar per ndeshkim te fajtoreve, por ne realitet te gjitha bubullimt e tij deri me sot kane dale fishekzjarre me ngjyra dhe shigjeta kermill… Milionat e fundit te bashkepunimit mafioz shtet-privat me dokumente fallco tregojne se Edi Rama i hedh fishekzjarret kunder paraardhesve te tij, per t’u thene: mos me ngacmoni te mos iu ngacmoj… Ne fakt, metoda e kater krereve te shtetit shqiptar ne keto 30 vjet ka nje emer: Putinizem. Gjithe bota cuditet se si kryepolitikani diktator sovjetik, Vladimir Putin, ne rrugen e Kativices ka arritur qe sot te grumbulloje nje pasuri perrallore prej 40 milion dollaresh amerikane, duke u klasifikuar si Presidenti me i pasur i te gjitha koherave ne bote. Natyrisht, kryepushtetaret tane nuk pretendojne te krahasohen me Putinin, por ua marrin ne kthese shume kryepushtatareve rajonale dhe europiane.

  Reply to this comment
 14. kokpalari 21 janarit January 22, 00:43

  Shyqyr qe nuk qenkan turrur, komentuesit e Rilindjes qe ndonjehere – me vjen keq ta them – tregohen me militante te verber se ata te Saliut.
  E verteta eshte qe Rilindja nuk e solli ndryshimin dhe se asnje ndryshim nuk vjen nga emra te lidhur me kete klase te vjeter politike.
  Shqiperia sic thone te nderuarit Moikom Zeqo dhe Pellumb Xhufi duhet t beje nje proteste masive popullore perpara dyerve te Kuvendit me nje kerkese te vetme: KORRIGJIMI I NDRYSHIMEVE KUSHTETUESE TE 2008.
  Kjo do ti hapi rrugen konkurimit te ndershem ne politike dhe politikaneve te rinj, te cilet mbase nuk do jene perfekte, por te pakten do kene ne ndergjegjen e tyre, si peshe te perditshme detyrimin per ti dhene llogari popullit jo kryetareve te partive qe kane marre atributet e sovranit.
  Votim derr ne thes qe ne votojme dhe kryetari ka bere listen e deputeteve sipas oreksit te tij, NUK DUHET TE KETE ME.
  Pas kesaj, le te fitoje kush te doje.
  Edhe Rama nese duhet.
  Por jo keshtu.
  Partia me e madhe sot ne Shqiperi eshte ajo e te ikurve jashte dhe e bojkotuesve. Kush na perfaqeson ne?
  Si mund te kontribuojme per te ndryshuar kete realitet te pandeshkueshmerise?
  Nuk jam per revanshe ekstreme se shqiptare jemi te gjithe dhe halli yne eshte i perbashket, ama ca rregulla loje te ndershme, duhet te rivendosen.

  Reply to this comment
  • Gani USA January 22, 00:44

   Big OK per komentin tuaj i nderuar

   Reply to this comment
  • Kembanat bien per ata qe kane vesh te degjojne January 22, 18:40

   Kokpalari ka bere nje pyetje, te ciles as bedrinjte dhe as viktoret e partise nuk kane marre asnjehere mundimin per t’i dhene nje pergjigje dinjitoze.

   Kush e perfaqeson ne parlament armaten e miliona emigranteve dhe bojkotuesve te zgjedhjeve, te cilet ose u eshte mohuar e drejta e votes, ose nuk kane pranuar t’ja shesin shpirtin shejtaneve te shperndare sa ke njera dhe sa ke tjetra cete pa elektorat?

   Reply to this comment
 15. One13 January 22, 00:49

  Cdo popull meriton qeverine qe ka.
  Kaq
  Eshte e thjeshte
  Kur te ndryshojme ne si popull, do ndryshojne politikanet
  Nuk jam ndonje lexues i perditshem i Dites dhe nuk jam fans i asnje gazete, sepse mendoj qe te gjitha perfaqesojne interesa meskine.
  Ama te verteta si keto qe lexova sot, te thena qarte dhe shkoqur, mbetetn te verteta dhe publiku duhet ti dije.
  Nuk e di nese do pergjigjet Rama edhe per kete sic ka bere shpesh per shkrime ne kete gazete, po une mendoj qe pandeshkueshmeria eshte evidente dhe Rama vijoi traditen packa se duket shume me qytetar dhe shume me i zoti se keta te tjeret.
  Se me fjale eshte kollaj.
  Ama veprat tregojne cfare njerezish jemi realisht. Aty nuk genjejme dot as veten as ata qe na duan.

  Reply to this comment
  • Zani January 22, 08:46

   GAZETA DITA eshte e pavarur dhe i Urren HAJDUTET qe te VJEDHIN ty Feniks dhe gjithe Popullin SHQIPTAR ! Gazeta e RESPEKTUAR DITA NUK i RRUHET as per PD , as per LSI , dhe as per PS , O Feniks Vellai ! GAZETA DITA na ka ngjallur Shprese , sepse NUK po ju le KUSUR HAJDUTEVE , qe kur marin PUSHTETIN , qe ja u kemi dhene ne POPULLI i thjeshte , ju duket vetja si “PASHALLARÈ” dhe e Trajtojnè SHQIPÈRINE si “ÇIFLIGUN” e tyre , kurse SHQIPTARËT i Trajtojnè si SKLLEVËR ! Prandaj REFLEKTO sa mè shpejt i dashur Feniks dhe mos u bèj MILITANT !

   Reply to this comment
 16. feniks January 22, 00:52

  Iku dhe gazeta Dita, dikur nje yll ndricues me emra te medhenj
  E bleu Like Floriri
  Suksese ne jete, une nuk ju lexoj me i nderuar Thano dhe te nderuar analiste te kesaj gazete qe dikur ju kam patur me te rendesishem se ushqimi

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit January 22, 01:01

   Feniks mua nuk me duket fare kjo nje menyre e drejte per te pare me sy realist cfare po ndodh
   Ti ke te drejten e mendimit tende dhe shpresoj mos jesh thjesht nga ata qe futen sa per te na coroditur ne qe perpiqemi te komentojme ne menyre sa me etike dhe sa me logjike ne kete forum.
   Po nese e mendon vertet kete qe shkruan, dy fjale po ti them, meqe emrin tend e kam hasur edhe me pare ne lexuesit e kesaj gazete
   Me sa mbaj mend une Dita nuk e ka ndare asnjehere thepin e akuzes ndaj Ilir Metes deri ne 2013, dhe me kujtohet nje si karikature kur Saliu dhe Likja ishin si nje qen a nje lloj perbindshi me nje trup te vetem dhe dy koka.
   Nuk ishte Dita por Edi Rama qe pasi na tha qe Iliri eshte hajdut dhe Saliu eshte vrases, pasi mori pushtetin e beri Ilirin bashkeqeverises dhe per Saliun ndrroi qe ne muajt e pare duke hapur konceptin qe “ky gjysh eshte, le te shkoj te bej gjyshin”.
   Duket pak si nje pazar i fshehte me thene te drejten.
   Pas 4 viteve qeverisje, ishte prape Rama qe nderroi, duke e quajtur “motren LSI” si shkaktaren e gjithe te keqijaveper qeverisjen e Rama 1.
   Populli (dhe Dita) ben ate qe duhej nen pikepyetje qe i kemi te gjithe per Ilir Meten
   Ia dha edhe timonin edhe tepsine VETEM Rames
   Pas kesaj, Rama nderroi prape qendrim dhe ndersa beri pazare me Lulin (i dha 15 milion euro nga taksat tona per pallatin qe ia prishi vete) iu kthye Metes duk e quajtur te ketille e te atille.
   Edhe tani e quan Meten si shkaktarin e problemeve.
   Meta eshte hajdut i kapur me video dhe kete e dime.
   Po sjellja e Rames eshte normale?
   Eshte sjellja e nje reformatori, sic premtoi, apo e nje konformisti qe e kthen njesoj si Saliu andej nga fryn era e karriges se tij vetjake?
   Une nuk mendoj qe ia ka fajin Dita apo ndonje media tjeter e majte per kete. Nuk po flas per sahanlepiresit e shumte qe dhe ata kthejne si tu thote xhepi, por une nje gazete qe do ecte sipas humorit te Rames me Meten apo Saliun, ndoshta do ta kuptoja si anti-Sali qe jam, por nuk do ta lexoja me.
   Nuk me duket qe keta te Dites jane bere me Meten vetem pse i vene ne dukje Rames rreshqitjet e dukshme qe po ben tani qe e ka timonin vetem sic e donte.
   Gjithsesi, koha do ta tregoje
   E verteta ka nje force te jashtezakonshme.
   Heret a vone del ne pah, eshte e pashmangshme.
   Ky eshte mendimi im

   Reply to this comment
   • Perparim, Toronto January 22, 01:08

    I nderuar dua te shtoj dicka tek ky komenti juaj, dhe me vjen sh mire qe me ne fund mund te flasim qete ketu, pa idiotesi dhe teprime me fjalor te ndyre qe te heqin cdo deshire per te komentuar.
    Ky Ilir Meta eshte hajdut. E njejta gjykate e larte qe ka mbyllur 21 janarin dhe qenka shperblyer nga Rama, po ajo gjykate e shpalli te pafajshem dhe videon e atij malukatit qe eshte bere per rrahmet, Dritan Prifti e shpalli si prove te pavlefshme.
    Por une kam nje dyshim qe me ka lindur sa me shume kalojne ditet dhe lexojme cfare po ndodh ne Shqiperi.
    Mos valle Meta eshte thjesht nje prej tyre dhe asgje me shume se kaq?
    Mos valle na duket me i prekshem rasti i tij thjesht sepse doli me video?
    Po sikur te kishte nga nje kamere “prifterore” ne zyrat e Rames e Berishes apo ne vilat e tyre (qe ua kane falur gjithmone ose miqte ose grate)?
    jemi te sigurte qe nuk do degjonim te njejtat gjera si ato qe kemi degjuar per Ilir Meten?
    Mendohuni rreth kesaj.
    Njerezit e mire, shqiptaret e mire, si Pellumb Xhufi pershembull, jane larguar me kohe nga politika. Pse valle? Pse keta qe vijojne ate rruge, perfundojne njesoj? A jane ma pak hajdute dhe antipatike se Ilir Meta apo thjesht ende nuk i kemi pare cullak, sic jane realisht me miqte e tyre “biznesmene” dhe ata anonimet recepsionista qe FIRMOSIN NEPER LETRA?
    Nje reflektim nuk do na bente keq te gjitheve.
    Sa per mediat, ju keni te drejte. Ti lexojme, te kuptojme dhe te mbajme edhe ndaj tyre qendrim kritik. Ama te verber me Ramen apo Berishen apo Meten, nje lexues me mend, nuk mund te behet ne keto rrethana dhe me keto informacione te pakontestuara qe lexojme

    Reply to this comment
 17. Zef Kastriot Gjergj Shpatari January 22, 01:16

  Majtas e djathtas, njësoj zengjin janë, të ngjinjur e sqimatarë vanitozë

  Te rrime shtrember e te flasim drejt.
  Ne qe votuam Edi Ramen besuam qe do shihnim Saliun ne burg. Une per vete po.
  Pastaj gjerat u komplikuan. Rama vete tha qe nuk ishte prokuror dhe gjykates.
  Une serish e kam besuar.
  Dhe nuk ia kam kerkuar me Rames kete gje por thjesht e kam ndjekur cilat jane prioritetet e tij, pavaresisht se nuk perputheshin me premtimet e fushates elektorale qe jane fondamentale ne raportin mes nje politikani dhe zgjedhesve te tij.
  Sidoqofte…
  Dua te them nese mirekuptojme Ramen qe nuk e ka ne dore ndeshkimin, pse duhet ta kerkojme kete nga mdiat, aq me pak nga nje gazete e nderuar si Dita, tek e cila une shquaj me lehtesi nje sens shume qytetar dhe shume te matur ne ato qe thote dhe kohen kur i thote?

  A mund te ridenoje media Ilir Meten apo te denoje qofte edhe simbolikisht Saliun?

  A thua kane keta nme dore me shume se nje parti politike me mazhorance te paprecedente ne parlament?

  Meqe permendem Parlamentin. Konretisht cfare shohim aty???

  Nisja e sesionit parlamentar ktheu përplasjen mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës, ndërsa në foltore opozita dhe mazhoranca “qanë hallet” në shtëpinë e kundërshtarit.

  “A i njihni ju o socialistë, kush është kjo zonjë? Kush është kjo tjetra? I njihni apo jo? Bashkëqytetarë socialistë dhe anëtarë të PS-së, a i njihni kush janë këta? Çfarë janë? Janë kukullat e këtij. Ministre e kujt është, çfarë është, çfarë ka bërë për këtë vend dhe nga vjen?”, tha Basha.
  “Pa pikë turpi kthehet e thotë se kush jemi ne. Po ky kush ishte kur erdhi? Nga erdhi ky që ende nuk dihet nëse e ka mbaruar apo jo shkollën? Dihet botërisht se kush ia bën edhe listat e deputetëve, edhe Kryesinë e Partisë Demokratike. E ka bërë PD-në kashtë dhe k*qe dhe vjen këtu e qan hallin e Partisë Socialiste”, tha kryeministri Rama.

  Rama replikoi edhe me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, së cilës i referohet me titullin “Doktoresha e shkencave”.

  “E vetmja shkencë që ajo njeh është shkenca e filxhanëve për të parë fatin dhe për t’iu thënë shqiptarëve se unë kam edhe pak muaj jetë. Këta nuk vijnë më këtu dhe atje sa të jetë Partia Socialiste e Shqipërisë”, tha Rama.

  Demokratët u larguan nga salla me të mbaruar fjalën kryetari i tyre, ndërsa Edi Rama tha se i gjen te protesta e studentëve, arsyet e ligjërimit të ashpër të opozitës. Në mbyllje të seancës, Parlamenti miratoi me 78 vota dekretin presidencial me emrin e Edi Ramës si ministër të Jashtëm.

  Dhe pas këtij shfrenimi në sallë, siç hyjnë dalin të krekosur me makinat, kostumet, kollaret e këmishat super të shtrenjta…

  Shkurt, mendimi im shume modest pa dashur te mbaje krahun e askujt: Të gjithë, sa majtas e djathtas, njësoj zengjin janë, të ngjinjur e sqimatarë vanitozë.

  Reply to this comment
 18. Saliu, shoku i Edvinit January 22, 01:22

  Burra komentusa keni folur boll bukur
  Vetem se keni harrue qe nuk i ban Edi Rama keto
  I ban ai qeramisti oxhakut
  Edi harrohet si femije pas ngjyrave dhe telejove perfiton ai qakalli, i merr stilolapsin nga xhepi i xhaketes dhe nis firmos bam e bum
  Ta shofi Edi mire ket qeramistin se aty asht e keqja
  Nuk di gja ai, per ate zot, me besoni
  ai asht i paster kristal, si grua qe i ka qendrue besnik burrit gjithe jeten edhe kur bahet tape me shoqni
  Une ju garantoj jueee per kete

  Reply to this comment
  • Aladini me eskorte January 22, 01:29

   o ti ironiku
   a me kthen nje pergjigje pse Ilir Meta iken jashte vendit cdo 21 janar?
   Kete here ishte ne Malin e Zi
   Për shkak të “bllokut” të tij dhe 700 mijë eurove ryshfet ndodhi demonstrata e 21 janarit 2011 kundër qeverisë së tij dhe të Berishës ku Garda me urdhër të ish kryeministrit Berisha, të transmetuar nga Basha, asokohe ministër i Brendshëm, u vranë nga Garda 4 demonstrues të pafajshëm, me duar në xhepa.
   Pas kësaj përplasjeje të përgjakshme, Meta numri dy i qeverisë në atë kohë jo vetëm që nuk ngushëlloi familjarët e katër viktimave të pafajshme që humbën jetën duke protestuar kundër tij, por i quajti “kokëpalarë”. Ai nuk ka kërkuar falje ndaj familjeve të viktimave as sot pas tetë vitesh dhe për tetë vite rresht ka gjetur një sebep për të ikur jashtë vendit, ditën e 21 janarit. Nëse nuk ka pasur ftesë për ndonjë vizitë e ka sajuar atë, qoftë duke ikur në Gjermani, Kosovë apo Maqedoni vit për vit.
   Ilir Meta nuk shpëton nga ndëshkimi duke ikur, por po shpëton nga përballja me drejtësinë vetëm sepse Arta Marku dhe Prokuroria po heshtin dhe nuk po rihapin dosjen e 21 janarit. Ndërsa familjarët e viktimave tashmë e kanë të qartë se vetëm vetëgjyqësia mund të jetë mundësia e fundit për të qetësuar shpirtërat e 4 të vrarëve, që lanë pas fëmijë jetimë

   Reply to this comment
   • Saliu, shoku i Edvinit January 22, 01:32

    Shoku
    Ti mund te thuash cte duash, qofsh i vertete me veten tende dhe mua kjo me mjafton
    Une mendoj qe 21 janari nuk ishte Ilir Meta
    21 janari jane vrasjet
    Po mos ishin vasjet do ishte harruar tani ajo demonstrate
    700 mije euro thua ti?
    Ore shok, po vetem skandali i ORT dhe Unazes i provuar nga burimet amerikane te informacionit eshte 30 mlione dollare????
    E kupton apo jo??
    Jo dy fish, as dhjetefish, po nja 30 fish i bllokut te Likes
    Te jemi realiste, por edhe te informuar nese duam vertet te debatojme dhe jo te bejme tifozllik per burra qe nuk e meritojne asnje grim vemendjen dhe kohen tone, e jo me voten

    Reply to this comment
    • mirel January 22, 16:49

     Po ja fut kot ai or ti. Ilir Meten sikur e paskemi nisur ne komentuesit e Dites me pushime. Jo sikur ka ikur vete, me “detyra shteterore”, te caktuara nga Ramuti. Ky bolja na perserit fajet e Ilir Metes sikur e zgjodhem ne President.
     Kur akuzonim Ramutin per Haleancen e ngjalave, koqet si puna e ketij na thoshinqe duhet kuptuar me holle strategjia e strategut Ramut. ..na kane care trapin me teori te tilla, ndersa sot pikerisht po keta qe i dolen krah Ramutit per Haleancen, keta na permendin fajet e Ilirit.
     Epo njerez me te dhjere nuk gjen. Nuk kane gare turp e cipe te kujtohen per cfare thone me perpara, e zhbejne dhe te bejne ty fajtor, qe ke luftuar per te kunderten, qe te burgosej Meta dhe Berisha.

     Reply to this comment
 19. Bill Clinton January 22, 01:59

  Jam 100 % Dakord me Komentuesin “kokpalari 21 janarit” , dhe Kundèr Komentuesit “feniks” ! ! I dashur feniks , GAZETA DITA Nuk është as me Liken e LesheLisë , as me Lulin e PDsë dhe as me Edvin Karagjozin e PSsë , sepse që të Treja këto PARTI , janë Parti HAJDUTËSH , BANDITËSH dhe KUSARËSH që po PLAÇKISIN SHQIPËRINÈ për 28 Vjet RRESHT ! GAZETA DITA është i Vetmi SHTYPI i SHKRUAR që po LUFTON me HAJDUTËT , XHAMBAZËT , SEKSERÈT dhe MATRAPAZËT e të gjithë Partive PROSTITUTA Shqiptare ! ! ! GAZETA DITA èshtë me POPULLIN SHQIPTAR dhe i NEVERIT HAJDUTËT e PDsë , LSIsè , PSsë etj etj etj !!! GAZETA DITA i URREN HAJDUTËT pa dallim , të Majtë , të Djathtë , tè Qendrès , Anarkist , Fashist , Qofshin !!! RROFTË GAZETA e NDERUAR DITA ! VDEKJE e HAJDUTÈVE tè POLITIKÈS 28 Vjeçare .

  Reply to this comment
  • mirel January 22, 14:09

   Po nuk ka me cfare i ka ngelur feniksit dhe Netit, nuk kane goje perballe fakteve kokeforte, dhe bejne akuza tip Berishiane. Per Berishen kushdo qe thosh te verteten ishte komunist i rrezikshem, per keta je Berishian. Rana ha e pi e fle me kriminelet e Berishes, keya thone 55..
   Nuk eshte puna se jane kokeforte, por se jane rrota c…

   Reply to this comment
 20. alphade January 22, 02:53

  Nje bravo kozmike per gazeten “DITA”- gazet e shpreses
  per te majten shqiptare,ne nje kohe kur kryeministri yne i
  nderuar gjithenje e me teper po hedh hapat drejt se djath-
  tes ekstreme duke i mashtruar te majtet vetem per t’i ma-
  rre votat demri tani dhe me qe tash e ka realizuar endrren
  e tij duke qendruar dy kater vjecar ne kolltukun e ngrohte
  te kryeministrit i nxorri hapur thonjt e tij kunder se majtes,
  kunder atyre qe besuan ne demagogjine e tij te paskru-
  pullt. Qendrimi i tij me kujton nje anekdote qe qarkullonte
  ne vitet 70-80 ne politiken europiano-lindore “revizioniste”
  Nje dite,para se te thyente qafen, Presidenti i Rumanise,
  Causesku,po udhetonte nga Bukureshti per ne Timishoa-
  ra: mbriten ne nje rruge qe ndahej ne dyshe: shoferi e
  pyet Causheskun: shoku President nga t’ja mbaj: majtas
  apo djathtas ? Dhe Causesku i pergjigjet: sinjalin jepe nga e majta,timonin ktheje nga e djathta” ! Anekdote e
  bukur,apo jo ?! Edhe presidentit tone kjo anekdedote i
  vjen si “unaza ne gisht” kryeministrit tone,i cili me vepri-
  met dhe mos veprimet e tij cdo dite po zhytet ne batakun
  e se djathtes ekstreme duke abuzuar demagogjikisht me
  votat e se majtes shqiptare.Ky eshte mashtrimi me i madh qe ka njohur deri me sot kjo e majte e cila besoi ne
  premtimet e tij te bujshme se do te vinte para drejtesise
  kriminelet e Gerdecit, te 21 Janarit, vrasjet ne mes te di-
  tes dhe ne erresiren e nates nga Monstra e Vicidolit. Me
  nje brenge te thelle pas dekadash po vihet re se ajazet,
  bodet,muskat, liket, berishet, …..jo vetem nuk i ka hyre
  gjemb ne kembe,por perkundrazi jane promivuar e propo-
  zuar nga vete dora e kryeministrit. Nga burgu, anetare te
  “grupit ciftelia” promovohen ne krye te policise se shtetit.
  Tash ju kujtojme zoti kryeminister duhet te promovoni edhe Kulicajn,vrasesisit e 21 Janarit sepse vetem ai ka
  mbetur por qe nuk do te jete e larget dita ku Kulicaj me
  propizimi Saliut e Metes edhe Ai do te zere nje vend ne
  radhet e policise. Si nuk ju vjen turp zoti kryeminister kur
  ju me ndergjegje promovuat Muskajn,pikerisht gjykatesin
  qe hodhi ne kosh te plehrave te gjithe akuzat ndaj vraes-
  ve te 21 janarit dhe ju e propizuar per ne Strasburg per
  “Mbrojtjen e te Drejtave te Njeriu” ! Fale Strasburgut ky i
  korruptuar deri ne palce nuk u pranua. Ndersa e shoqja
  e ketij krimineli mbahet me paret e taksapaguesve shqip-
  tare ne Londer per “studime” !? Ky eshte nje tjeter turp
  qe mbulon kryeministrin shqiptar !!!

  Reply to this comment
 21. Fevzi Fantomasi January 22, 03:50

  Kryeministri Pinok Edvin Rama eshte nje Kopje e Shemtuar e Lul Kriminelo-Hajdutit bashke me Mostrat e LSI(LesheLise) ! ! Kryeminister Legen , qe e Genjen mendja se do Mashtroje kollaj Elektoratin e Ndershem SOCIALIST , me “LLOGJE KAVAJE” , KARAGJOZLLIQE , dhe ESTRADË Bajate !!! Je HAJDUT O Ed Rama , prandaj asnje ZULLUMQAR i PDse dhe LesheLise , NUK eshte ne BURG ende ! ! ! ! SHPORRU nga PSja Funderrin , sepse per Karrigen tende , ke per ta Gremisur ne HUMNERE te gjithe Partine SOCIALISTE ! ! MALLKUAR qofsh O HAJDUT DIKTATOR , qe NUK i le as te flasin “DELET” e PSse !!!

  Reply to this comment
 22. Zhaku January 22, 07:19

  Mos Shani GAZETËN DITA O Militantè Partish tè Mallkuar , sepse Gazeta DITA èshtè me SHQIPÈRINÈ dhe POPULLIN . . GAZETA DITA po bèn njè punè tè Mrekullueshme duke mbrojtur SHQIPTARËT nga HIENAT dhe SHUSHUNJAT e Politikës 28 Vjeçare . . . GAZETA DITA èshtè futur nè njè LUFTÈ pa kthim me KRYEHAJDUTÈT e Djathtè , tè Majtè!! Uroj dhe Shpresoj qè GAZETA e NDERUAR DITA tè kthehet nè FORCÈ POLITIKE , dhe tè na kthejè Shpresat neve SHQIPTARËVE , sepse ndryshe Shqipëria do pèrfundojè nè GREMINÈ , me kèta Plehra dhe Fundèrrina ! !

  Reply to this comment
 23. intelektuali January 22, 07:42

  MIRE GJYKATESIT E 21 JANARIT, PO AI QE URDHEROI GJYKATESIT SALIU I ENVERIT?

  qe:

  Eshte deputet i Kuvendit, vrastari i Gerdecit, i 21 janarit, i Remzi Hoxhes dhe i Kosta Trebickes qe ben sikur zihet dhe grihet me Edi Ramen por qe lidh mareveshje me te ne terrin e nates tek “Fusha e Zeze” duke ndare lekat e korrupsionit dhe hajnise makaber pushtetare me Bashkim Ulajn&Lukuni?

  sepse:

  Po te shikojme se po ky mashtrues enverist, Edvin Rama qe e ka te jatin nje kriminel gjakatar te Enverit, qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist ne vitin 1988 si ka zgjedhur ne krye te Kuvendit kriminelin dhe xhelatin e Enverit, Gramoz Ruci dhe ne krye te Presidence se ryshfteci enverist fanatik si Like Floriri ne bashkepunim te ngushte me Sali Berishen, “Varkarin” e Enverit dhe qe shan dhe fyen me liber shpie Presidentin Amerikan njesoj si Enveri, qe krahason me “kazanin” e tij stalinist “Zerin e Amerikes” VOA njesoj si Enveri,

  PSE CUDITENI JU O GAZETA DITA NGA NJE ENVERIST FANATIK DHE MASHTRUES HALABAK PROFESIONIST SI EDI RAMA?

  qe:

  Eshte izoluar totalisht nga Bota Demokratike dhe po kthen ne Shqypni gradualisht Kohen e Qepes te Partise se Punes?

  Me behet qefi qe edhe enveristet fanatike te Enverit ne kete forum te nerum te gazetes DITA me ne fund po e kuptojne te VERTETEN qe e ka treguar intelektuali ketu e shume vjet me pare per kete nudist bythejashte si Mbreti Lakuriq i Andersenit nga Danimarka e Hamletit dhe Makbethit.

  Reply to this comment
  • Precizim January 22, 15:42

   Intelektuali nje saktesim per ju:

   Poeti disident qe ju permendni nuk ishte aspak poet disident ( lexo vjershat e tij ) dhe as nuk ishte ndonje poet me nivel. Ai nuk u denua me varje per shkak te disidences se vjershave te tij por per shkak se qelloi me plumb ne goje policin e pafajshem, baba te kater femijeve.
   Thuaji te vertetat sic jane.
   Ai ishte arratisur ne Jugosllavi, ishte perpunuar dhe ishte kthyer ne Shqiperi nga jugosllavet.

   Reply to this comment
 24. stroralliu January 22, 07:52

  Mire se erdhe PIDH-i [Partia e Idealeve te Dhjetorit]!

  Rrofte PIDH-i i studenteve dhe pedagogeve!

  Reply to this comment
 25. Mani January 22, 08:13

  Faleminderit Dita, je nje mbeshtetes dhe nje burim i se vertetes. More kishim shpresa tek PS mund te me thoni çfare te bej me voten time

  Reply to this comment
 26. Hetusi January 22, 08:27

  Pirth e cfry se lirohesh o popull

  Reply to this comment
 27. shaban January 22, 09:21

  Lexova nje koment qe akuzonte gazeten Dita se po sulmon kot Edi Ramen dhe se nuk merret aspak me Saliun,Lulin ,Ilirin e m Moniken.Sipas tij nje gazete e majte duhet te hidhet ne sulm vetem kunder opozites dhe ta lere te majten (dmth qeverine )te veproje si te doje sidomos Ramen qe sipas tij nuk ka asnje faj sepse uji nga burimi (Rama) vjen i kulluar por turbullohet rruges (dmth dikasteret tjera pervec kryeministrit)

  Reply to this comment
  • mirel January 22, 14:11

   Pse duhet ye merren komentet me Saliun? Shteti per cfare eshte? Apo per ti shperblyer kriminelet e Saliut.

   Reply to this comment
 28. moko January 22, 09:24

  Respekte.
  Jeni si ajo lulja qe çel mbi boren e dimrit dhe te jep kenaqsine,te mbush me arome,me shprese se po vjen stina e bukur e pranveres.Ne kete acar,ne kete eresire,ne kete frike e tmer qe po sjell politika majtas e djathtas,Ju po ngjallni pak shprese per jeten,po trembni shkaterimin.
  Por nje thenie me lart,me beri te shkruaj,qe Edvini e ka propozuar gjykatesin per ne ghjykaten Europjane??
  Ky rast tregon lidhjet e Edvinit me Saliun,premtimet qe mund ti kene bere njeri tjetrit,per te mos denuar,as ky Saliun e as Saliu Edvinin ne nje johe te dyte.Kjo llogjike verteton se ka udheruar Saliu qe ghjykatesi i 21 Janarit te propozohet ne gjykaten Europjane,e nuk ka qene Edvini qe e ka menduar.

  Reply to this comment
 29. Bureto January 22, 09:52

  Mos u nxitoni! Leonard Demi qysh nga prilli 1992 ka qenë drejtor që mbulonte Amerikën në MPJashtme. Të gjithë aty e dinin që ai ishte ‘delfin’ i tyre. Pse, qysh e tek, këto nuk mund t’i dijë njeri. Po ç’rëndësi ka kjo. Përderisa SHBA janë miku dhe aleati më i madh strategjik i Shqipërisë, atëhere Leonard Demi gëzonte besimin reciprok qeveri-ambasadë. Ç’dua të them me këtë. Në shumë raste për disa emërime akuzohet Rama se nuk duhet t’i bënte ato se ata i kanë shërbyer Berishës! Po punët e shtetit nuk janë vetëm punë kryeministrash. E theksoj që punët e shtetit, interesat e tij janë përtej interesave të një kryeministri kushdo qoftë ai. Ndaj, mendoj unë, mund ta kem dhe gabim, por L. Demi, V. Ajazi Lika, e ndonjë tjetër mund të jenë emëruar si ambasadorë në NATO me kërkesë të amerikanëve. Këta kanë bashkëpunuar gjatë me personat në fjalë dhe qeveria shqiptare (kryeministri+presidenti) nuk mund të vepronin ndryshe. E kush do mundej!?
  Edi Rama ka shumë gabime, disa kritikohen me të drejtë, por ka edhe ekzagjerime. Shumë mirë që kritikohet, mirë i bëhet atij por më shumë opinionit publik, i cili ka rastin që të gjykojë, në fund të fundit, efektet e mirë apo keq qeverisjes. Këtë perceptim të përftuar prej elektoratit shqiptar do ta shohim në rezultatet e zgjedhjeve, cilado qofshin dhe kurdo qofshin ato. Aty është peshorja. Demokracia, edhe pse kjo e jona, është akoma drejt rrugës për një të tillë funksionale, ka shumë mundësi vetrregullimi. Një nga këto është dhe presioni që u bëhet qeverisjeve nga çdo anë: publiku, media, drejtësia si dhe opozita. Kjo e fundit, pra opozita, për shkak të interesave politike, si kundërshtare e qeverisë, luftën për të fituar elektoratin mund ta bëjë edhe duke kapërcyer disa caqe të moralitetit (në Shqipëri ka qenë dhe është imorale), këtë do ta gjykojë elektorati, por ama, kurrësesi jashtë moralit nuk duhet të veprojë drejtësia dhe media. Nëse ne jemi ende dhe sot në këtë situatë demokracie të brishtë dhe jo funksionale, është pikërisht se drejtësia dhe media kanë qenë palë me politikën dhe nuk kanë pyetur shumë për të mirën publike, sidomos atë afat gjatë. Mos të harrojmë që drejtësia dhe media janë në demokraci dy nga tre pushtetet më me ndikim në shoqëri. Qeveria është vetëm njëra prej tyre. Pa dy të parat çdo qeveri do të jetë e çalë, por deri-diku, edhe njëlloj, nëse ato nuk janë nën kontrollin e fortë dhe objektiv të të gjithë aktorëve që përbëjnë Shtetin. Qeveritë fitojnë apo humbasin pushtetin, rrëzohen dhe ndërrohen. Shteti mbetet. Për këtë duhet punuar. Ështl ky çadra që na mbron, si kur bie shi e borë, ashtu dhe nga rrezet përvëluese të diellit, me një fjalë është çatia e shtëpisë tonë që quhet Shqipëri.

  Reply to this comment
 30. ETHEM January 22, 10:13

  TE NDERUAR TE D I T E S.KAM MBI 50 VJET QE LEXOJ TE MAJTEN SI PERDAQSUESE E SHTRESES SE VARVER.DHE RD,55,,ETJ NUK DUA TI SHOH ME SY….!
  -POR KOHET E FUNDIT-D I T A PO RRESHKET DJATHTAS DUKE U BERE PALE ME ATA QE DIKUR U KA BXJERR BOJEN.PO SHOHE SE SHOKET E MI PESIONIST NUK PO E BLEJNE ME D I T E N,PASI PO QE SE AJO SHKRUAN SI SHKRUAN FAHRIU,SIÇ FLET SALIU,LULI,MONA,MULI,MEDIU..E KO NE KUVEND..NUK KA PSE BLEJME GAZETE…! PER NE DHE D I T A SI TE TJERAT SHKOI ME KUNDERSHTARET TANE.DHE NE PS ISTEVE NUK NA MBETET ASGJE,PASI GJITHE TV,GAZETAT,ANALISTET,KLD,KLSH,GJYKATAT,PREKURORIA..JANE AKOMA TE SB,IM,LB.
  -JU KRITIKONI KM RAMA PER GJYQTARIN MUSKAJ,KUR NUK ESHTE NE TAGRIN E TIJ TE MERRET ME YJYQTARIN NE FJALE.PO BENI ATE QE THONE BERISHISTET SE “RAMA KA KAPUR DREJTESINE..”
  -JU I TURRENI RAMES PER 21 JANARIN SIKUR KY TE JET PREKUROR I E.HOXHES APO ENVER HOXHA VETE QE TE FUSTE NE HURG SALIN E LULIN QE URDHERUAN VRASJEN E 4 PROTESTUESVE 100 % ME GOJEN E TYRE.
  -SALIU DEKLAROI SE DO VRISTE EDHE RAMEN PO TA KISHTE PARE NE ATE KOHE KUR U ETIKETUAN ATA NE 4 QARQE…DHE RAMA NDOFTA ISHTE I SYNUARI TIJ PER QARKUN E TIRANES.
  -RAMA DUHET KRITIKUAR PER M.FRASHERIN,VISHON SI SPIUN PER SALIUN,EDHE PER BODEN E LIKE FLORIRIN.POR DUHET INKURAJUAR PER SHUME PUNE TE TJERA TE MIRA.
  1-AI KA FITUAR DISA ZGJEDHJE RADHAZI SE E DO POPULLI MAJTE PER REFORMAT E BERA.
  2-AI RRITI EKONOMIN NE 4-5 % NGA “0” QE E LA SALIGERDALLA.
  3-AI FUTI POPULOIN NE LIGJSHMERI PASI NUK PAGUANTE TAJSAT
  4-AI PAGOI DEFICITET E SALIUT I CILI MENDOI TA ÇONTE VENDIN NE SKENARIN GREK..!
  5-PO U NDRICON FYTYREN QYTETEVE TE VENDIT QE SALIU E KO I LANE MUNXYRE.
  6-PO U VE KUFIRIN TE THANA SERBIT DHE GREKUT QE TALLESHIN ME SALIN KUR U FALI DETIN DHE SULMONTE UÇK,APO LULI SI SPIUN SERB QE DENONCOI UÇK NE HAGE E QE ARGITA JA PROPOZOI BABIT NE KOP..E TASHME KRYETAR DEJURE I PD-BANDE VRASTARE TE 6000 NJRRZVE QE NGA 2 PRILLI NE SHKODER E DERI S.OLLDASHI.
  -TE D I T A E NDERUARE UNE KAM LEXUAR PSE NUK DENOHET SALIU.!!!
  -TE D IT A UNE KAM REXUAR BEMAT QE KA TREGUAR IZET HAXHIA PER SB.
  -TE D I T A…UNE LEXOJ POEZIT E ARBEN DUKES,SHKRIMET E M.ZEQOS,B.ISLAMIT,V.MALAJ,A.THANOE SHUME TE TJERE.DHE JEMI MBAJTUR ME SHPRESE.
  -POR SI DO QE TE BEHET UNE NUK DO E HEQ MENDIMIN SE RAMA ESHTE ME I MIRI KM NE 28 VITE.DHE KETE E THOT REXHEP QOSE E ALFRED MOISIU,PAVARSISHT GABIMEVE QE KA BERE NEPERMJET PUNES.
  …POR RAMA NUK KA VRARE ASNJE MIZE NE KTO VITE TE BDERUAR TE D I T E S.AI ESHTE KM ME PUNETOR,ME VIZIONAR,ME KULTURE TE SHKRUARI,TE FOLURI,QE E DO POPULLIN DHE VENDIN E TIJ.RAMA SI KM DO LARGOHET KUR TE DOI VET,POR DHE KUR TE DOI SHBA..DHE JO OPOZITA VRASTARE-BERISHISTE,METISTE…!

  Reply to this comment
  • Nje qytetar January 22, 13:00

   Ethemit !
   I nderuar shok (s´me pelqen fjala ´zoteri´), komentit tend nuk i heq asnje presje dhe,ke shprehur mendimin e shumices se njerezve te thjeshte e me mend ne koke !
   Kjo lloj fushate denigruese dhe e demshme ndaj E.Rames e ketyre njerezve te frustruar e deshtake , nuk eshte gje tjeter vecse nje tregues qe, ne vendin tone , e keqja me e madhe , nuk eshte S. Berisha , as serbi , as greku , por jane pikerisht shqiptaret e vegjel , egoiste , mitomane ,te ´gjithediturit´qe , edhe kur qellojne te jene intelektuale apo VIP-a , jane aq te coroditur e te etur per protagonizem , sa nuk dine c´te flasin apo veprojne .
   EDI RAMA , sado te meta e gabime te beje apo ka bere , eshte GJITHMONE shume hapa e vite larg e perpara jush o anal-iste , kritike e komentues koti !
   Ju qe e shani , a e dini se c´jeni ne krahasim me E.Ramen ? Jeni lesh – hamami ! D.m.th. kot fare .

   Reply to this comment
 31. kaloresi i urdherit te leshtelikes force e pare January 22, 10:44

  flitet per nje person te caktuar,gjyqtarin a.muskaj.dakord,po me dy te tjeret c’u be?rezultati i votimit ,me sa me kujtohet ka qene 2 me nje.cilet jane dy dhe cili eshte njeshi?vota eshte individuale dhe ai qe eshte ne minorance,nuk mban pergjegjesi per vendimin e marre.cili gjukates votoi kundra?le ta sqaroje zoti xhevdet.keshtu shkrimi dhe gjykimi eshte me objektiv.

  Reply to this comment
 32. anticensurë25642654 January 22, 12:31

  ky ndyrësira e tiranës jo vetëm që i quan të gjithë njerzit e tjerë,budallenj,këtu përfshi dhe ata të mëdhenjtë me të cilët ka pasur të bëjë,merkel me shokë e shoqe,POR di dhe një gjë që atij i leverdis dhe e shfrytëzon në maksimum!!
  ai e di sa frikacak është shqiptari!!
  ai e di që ne kemi frikë nga pushteti,ai e di që ne kemi edhe më frikë nga pushtti i berishës,prandaj tall hajdarin me ne!!
  gjithashtu ai e di që shqitarin nuk duhet bllokosh në një qoshe!aty të merr përpara,prandaj ky psiko,sociopati,të lë një shteg tërheqje!
  prandaj ky vjen çdo 21 janar me nga një “shpresë” të re!shpresë që cofur që në momentin e mendimit!!
  dhe shqiptari mjaftohet me këtë shpresë,sepse nuk ka guximin tia thotë në sy “ndyrësirë”!!

  Reply to this comment
 33. I tille je , sa here qe hap gojen January 22, 12:37

  Pra , po te degjojme komentuesin Ivani i Madh , duhet te rikthejme sa me pare ne pushtet banditin serb te Vicidolit , si t; keqen me te “vogel” , bile qysh ne qershor te ketij viti . O burra , nje ore e me pare , se po na kerruset si shume dhe nuk i dihet sa do rroje … !
  Kete porosi na jep simpatizanti i flakte i Careve te Rusise dhe kelysheve te tyre serbe , bile na i jep ne gjuhen shqipe , si banor ne trevat shqiptare , ne Kosov;n martire . Punon UDB-ja ,….. jo shaka !

  Reply to this comment
 34. katarakti January 22, 12:49

  Ketu ka diçka qe nuk shkon. Gazeta « Dita » merr rastin e gjykatesit Muskaj, i cili sipas saj, eshte promovuar per kandidat ne Gjykaten e Larte te Strasburgut ! Po ashtu te gruas apo vajzes se tij qe ndiqka studimet ne Londer me parate e shtetit ! Permenden gjithashtu rastet e besnikeve te Sali Berishes, Visho Ajazi dhe Ridvan Bode, apo te zyrtareve te larte te policise, te propozuar dhe emeruar ne poste te larta pasi i sherbyen me perkushtim dhe besnikeri PD-se dhe Sali Berishes ! Si dhe xhepit te tyre. Nje komentues ketu ngre pyetjen: c’mendim keni ju per emerimin e ish-Komandantit te grupit te zjarrit qe qelloi mbi protestuesit me 21 janar, Agron Malaj, si Kryetar te Partise Socialiste per Matin dhe kryetar te OSSHE-se ?!Ne fakt ka kohe qe Rama ka shume afersi me njerezit e te djathtes dhe i ka lene pas dore, ne rastin me te mire, te gjithe socialistet, qe jane perleshur me banden e PD-se, si shkaterruese e vendit. Rasti i Arta Markut, Sander Lleshit, Leonard Demit etj etj jane shume domethenes ne kete drejtim. Edhe ministrat, edhe deputet qe i cakton ne listat e tij, po ashtu i ka zgjedhur « pertej se majtes dhe se djathtes » duke i pagezuar si « rilindas » ! Duket hapur qe Rama nuk i ka shume qef socialistet e vertete, me bagazh dhe dashuri per vendin, por « vdes » per keta te ashtuquajturit te djathte apo te « paanshem ». Po votat Rama nuk i mori as nga te « paanshmit » as nga te djathtet. Pra ai ka detyrime karshi te majtes qe e ka vene ne pushtet, dhe nuk mund te qeverise « pertej se majtes dhe se djathtes », meqe nuk i honeps dot socialistet. Duket se Rama deshiron te haje me 2 luge dhe te ulet ne 2 karrige ! Eshte me e drejte ne kete rast qe ai te formoje nje parti te tij te qendres, te quajtur « Rilindje » dhe ta braktise PS-ne.
  Thene keto, une personalisht kam nje pikepyetje edhe per rolin e Rames/ Nuk e kuptoj: a ka ai nje zyre shtypi apo nje byro qe merret me public relation qe mund t’u jape pergjigje pyetjeve dhe akuzave qe i drejtohen nga shtypi, nga komentuesit dhe lexuesit ?! Apo eshte aq megalloman saqe nuk e quan te nevojshme sqarimin e njerezve per problemet qe ngre masmedia ?! Neqoftese eshte keshtu e ka teresisht gabim. Nje tjeter gabim qe i shtohet « malit » te marrinave te tij te derisotme. Une kam bindjen se çdo krahasim ndermjet qeverisjes se tij me ate te PD-se nuk qendron. Rama ka bere pune jashtezakonisht te mira. E para ndaloi rrukullimen, rrumpallen dhe rrenimin e vendit. Pa folur ketu per plot arritje te tjera qe ndryshojne si nata me diten me qeverisjen e Qoftelargut nga Viçidoli. Por ne nje gje Berisha ia kalon 1000 here Zdapit. Pikerisht ne aftesine e tij te propagandes gebelsiane, qe i hutonte deri edhe kundershtaret e tij me te paepur. Nje fjale ose nje shprehje e Sali Berishes permendej nje jave nga shtypi dhe televizionet e vendit. Shprehje te cilat ishin thjesht manipulim i opinionit publik. Nje pervoje te tille une nuk e shoh te Edi Rama. Mos valle kjo vjen se ata qe ka zgjedhur jane vertet tejet te paafte dhe te pagoje ?! Apo se nuk ka çfare te thote se te gjitha kritikat qe i drejtohen jane te verteta ?! Sa humb kohen duke u marre me montime fotosh, me batuta ne Facebook, Rama ka nevoje ne rradhe te pare te sqaroje dhe te punoje me opinionin publik. I cili pak nga pak po zhgenjehet dhe po i kthehet kunder.Te spjegoje se çfare ka mundur te beje deri me tani dhe çfare nuk ka mundur te beje. Kush e pengon te veje drejtesine ne vend ?! Si spjegohet qe disa nga ata ata qe e kane luftuar me mish e me shpirt kur ishte ne opozite si Fevziu, Cani, Ajazi, Demi , Muskaj etj etj jane emeruar ne poste te larta, ndersa socialistet e vertete enden rrugeve ose jetojne me nje pension mizerabel ! Megallomania apo perçmimi ndaj mediave dhe opinionit publik demton te zotin. Mund t’I quash kollaj “kazan”, por kazani ndonje dite mund te shpertheje dhe te te beje helaq.

  Reply to this comment
  • mirel January 22, 14:26

   E ke thene sakte: nuk i honeps socialistet dhe kaq. Kjo eshte pikenisja e gjithe pislleqeve dhe akrobacive te ketij pelivani, jo pelivanit te shqipes.
   Ramuti hyri ne Partine socialiste sepse e moli fitoren qe e kish pare me sy qe do vinte. Ishte e qarte qe populli nuk e donte Berishen, dhe filloi te urrente Nanon se u be me kurve nga Berisha. Sillen si gangstere te feudalizmit dhe jo si njerez te qyteteruar. Pikturat mavri te Ramutit jane vetem fasada e karikaturuar, maske qe i ka vene halabakllekut te karakterit. Njeriu pa karakter nuk ka as fytyre dhe as orientim drejt te mires. Cilado gje qe mund te kete rezultuar pozitive ka qene presioni popullor. Po a ka ndonje gje pozitive ne keto 28 vjet? Asgje..pervec protestes kunder armeve kimike dhe studentet ne Dhjetorin e fundit. Cdo gje tjeter ka shkuar per dreq. Kaq populli duhet te kujtohet qe ka vdekur perderisa ka toleruar kete shkaterrim total qe rendon mbi te, se Ramuti dhe Saliu e kane siguruar veten ne Cayman. Shqiptaret rropaten si milingonat, ndersa pelua e neti bertasin te zemeruar kur shikojne se socialzmi ju rreshqiti nga duart. Ky nuk eshte socializmi juaj o pelo shqipe, as i joti o N.Voja.
   Eshte fashizmi i klanit te Berishe-Ramutit.

   Reply to this comment
 35. Nje qytetar January 22, 13:01

  Ethemit !
  I nderuar shok (s´me pelqen fjala ´zoteri´), komentit tend nuk i heq asnje presje dhe,ke shprehur mendimin e shumices se njerezve te thjeshte e me mend ne koke !
  Kjo lloj fushate denigruese dhe e demshme ndaj E.Rames e ketyre njerezve te frustruar e deshtake , nuk eshte gje tjeter vecse nje tregues qe, ne vendin tone , e keqja me e madhe , nuk eshte S. Berisha , as serbi , as greku , por jane pikerisht shqiptaret e vegjel , egoiste , mitomane ,te ´gjithediturit´qe , edhe kur qellojne te jene intelektuale apo VIP-a , jane aq te coroditur e te etur per protagonizem , sa nuk dine c´te flasin apo veprojne .
  EDI RAMA , sado te meta e gabime te beje apo ka bere , eshte GJITHMONE shume hapa e vite larg e perpara jush o anal-iste , kritike e komentues koti !
  Ju qe e shani , a e dini se c´jeni ne krahasim me E.Ramen ? Jeni lesh – hamami ! D.m.th. kot fare .

  Reply to this comment
 36. Adih January 22, 13:33

  Me ben pershtypje ,per disa komentues ,ne kete gazete prestigjoze e te pa aneshme , qe thone Rama ,i ka tradhetuar socialistet dhe eshte kthyer i djathte . Do ju jap nje shembell ,o te mjere ..
  Rama ishte i pari kryeminister i ketij tranzicioni post komunist , qe i rriti pensionin ,Nexhmije Hoxhes dhe Vita Kapos . Sa shpejt harroni o te mjere .I tha popullit hani mu ..t , Une PATISHAU , nuk pjerdh as edhe njeri ,ashtu sic bera I Meten president kondra deshires tuaj ???

  Faleminderit Gazeta Dites ,per kete shkrim brilant me fakte kokeforte ..Respekte nga ana e ime ..

  Reply to this comment
 37. N.V. January 22, 16:02

  O Kameleoni Janullës,
  Ketu ke dalë si Domosdovas…
  Nuk pres fjalë më të mira nga një ushtar
  i Kalit të Trojes te Kolonelit te Asfalis.
  Mos ki frikë,
  sado ta rrotullosh gjuhën e gjarprit,
  je i njohur si Avokat Beqiri Janullës
  dhe Sali Mostrës…

  Reply to this comment
  • mirel January 22, 16:30

   O NV. . po ik se je budalla

   Reply to this comment
   • N.VJOSA January 22, 17:22

    O @ mireli xha Saliut,
    Bëke kauz te perbashkët me kete Djallin e Janullës!
    Helbete, se Janullën Saliu e dolli dhe Don Meta Eskobari e dekoroi dhe i dha shtetesine shqiptare!
    Nuk më cudit fare:
    Kur vritet ndonje grek ,
    Janulla bën Meshë dhe lutet…!
    Kur vritet ndonje shqiptar,
    Janulla ferkon duart dhe i shkelqejne ata sytë e ndezur te Djallit…!
    Si nuk të vjen turp more Zagar Qorr i zgjebosur,
    qe bën tifo me masakruesit e shqiptarëve!…

    Reply to this comment
    • mirel January 22, 17:51

     Ky trapi meson nga nje vjershe perdite dhe na e reciton.
     Po ta pyesesh kush e coi femijen per pagezim te Janulla? Femija quhet Zaho, dhe babai Ramut. Kush ja dha varrezat Janulles per te bere meshe per heronjte greke?
     Kush ja dha Hecin ne Elbasan Janulles?
     Te vazhdoj me? Mund te vazhdoj, po nje debil me vule Rilindasi si puna jote nuk merr vesh.

     Reply to this comment
     • N.VJOSA January 22, 19:14

      Cfare spekulanti poshtër qe qenke ti mirel…!
      Por te siguroj se tek une ke rene ne dore zoti dhe do te marrësh ate qe te takon…
      Ti marrim pyetjet e tua nje per nje:

      Ti pyet kush e coi per pagëzim fëmijën tek Janulla_
      Une se di ta ket cuar tek Janulla, por po e marrim si thua ti, se Rama vet i deklaroi Papes ne Vatikan se eshte i besimit katolik… Di gjithashtu se bashkëshorten e ka myslimane. Dhe po ashtu kam dëgjuar se per djalin ka thene se kur te rritet do ta zgjedh vet besimin qe do mbaje…
      Por,
      dhe po te deklarohet ortodoks iu lumtë pushka,
      une po te them me plot gojën se Ortodoksit shqiptare janë Zemra e Kulturës shqiptare dhe e arsimimit shqip…!
      Ku e shikon ti te keqen këtu?…
      Janulla eshte nje realitet i pranuar zyrtarisht!
      Dhe Janullen ne Shqiperi e prunë te tjerë dhe politikisht i hapi rrugën Sali Qoftelargu!…

      Ti pyet kush ja dha varrezat Janulles?
      Varrezat ja dha Sali Qoftelargu…
      Dhe ai i lejoi qe te gërmonin edhe eshtrat e te vdekurve shqiptare te Kosines ne Permet, per ti cvarrosur si ushtare greke te vrare ne L2B…
      Nga ana tjetër sot varrezat ne kuadrin e kompromisit reciprok, do lejohen, përderisa ne Shqiperi kane varreza edhe ish ushtri te tjera te huaja…!

      Ti pyet per Hecin ne Elbasan…
      Jo vetëm Hecin, por investimet greke ne Shqiperi per nje kohe te gjate kane zene vendin e pare…
      Dhe eshte me se normale se eshte vend fqinj qe i hapen dyert shqiptareve kur Sali Katrahura me anarshine e vet i hoqi te gjitha pengesat kufitare dhe afro nje milion shqiptare u strehuan ne shtetin fqinj…
      Tregetia ,
      ku secili eshte Zot ne shtëpinë e tij,
      eshte me se normale.
      Si thuaj ti, Rama ka përgjegjësinë per kete?!…
      Se kush eshte debili dhe papagalli i Sali Pordhës këtu, besoj se eshte e qarte…
      Se marrzit e këtij idhullit tënd nuk kane fund…
      Sa ta gjej fjalimin zyrtar te Rames per mardheniet me greket, do ta postoj qe ta shohësh dhe ti Zagar Qorr…
      Megjithse ti,
      si Qorr qe je,
      nuk dallon dot mardheniet normale zyrtare me djallezit e Qenit te Vicidolit…

      Hajde Zagar Qorr,
      po ke pyetje te tjera, jam gati te pergjigjem, edhe pse e di ,
      se nje Vuvuzele si puna jote nuk ha pyka dhe do 7 kobure ti hapesh Kapakun e Kokes..(jo kobure prej vërteti, o Kapsolle…)

     • N.VJOSA January 22, 19:42

      Hapi sytë o mirel Qorri,
      trimi Sali Selfo Qorrit
      dhe degjoje Qëndrimin zyrtar te Rames per Greqinë…
      Hajde, dëgjim te mbare:

      https://www.youtube.com/watch?v=kWL9fcB0ckI

     • mirel January 22, 19:55

      Shiko plera, flet per kompromise kur Edvin bajga premtoi se te gjithe mareveshjet e Berishes do anullohen.
      Si qelbesire ramiste dhe bole saliste tani na justifikon dhe Salon qe paska bere mareveshje me Greqine ne kuader te fqinjesise. Qe i paska dhene varrezat si bicim reciprociteti per .. Per cfare? Per ceshtjen came apo per Ligjin e Luftes?

     • anticensurë25642654 January 21, 09:31

      o ndyrësirë
      që je me të vërtetë i tillë!?
      nuk e vë më në dyshim
      “Janulla eshte nje realitet i pranuar zyrtarisht!
      Dhe Janullen ne Shqiperi e prunë te tjerë dhe politikisht i hapi rrugën Sali Qoftelargu!…”

 38. Beneti January 22, 17:21

  Muskaj dhe kurvat e ti nuk jsne gje.Min8stri i policise Llesh ky pseudokatolik i propozuar nga hemafroditi Kadare pjesemares aktiv ne shkaterimin e pasurive dhe ushtrise shqiptare po ben grusht shteti ne polici.Ka emeruar. 5 oficere kriminela agjente.te serbit milisjevician Salu Berisha te implikuar hapur ne krime.Deri ne vrasje e tradheti te hapur te policeve.Rasti i plazhit Durres ku u vrane oficerat e policise.Me dhjetra krime te hapura.Gerdeci 21 janari dyshime per terrorizem islamik etj.Pse nuk lexon 1 te 1000 e.materjaleve te dosjes se SHKB deri sa nuk i ka asgjesuar drejtori i ri Rumbullaku i grupit ciftelia.Ky e gjen guximin ku pseudo minister.Kaq te trashe e kujton ky Edi Ramen?Tradheti e madhe per Policine Shqiptare.Njerzit e spiunit Sali Berisha ne udheheqie te policise shqiptare.

  Reply to this comment
 39. Dhimbia e madhe popull. January 22, 17:22

  Debati sjell Zhvillim. Rendesi ka qe krye keti debati eshte gazeta “DITA” me te mirat e saj qe dominojne,ani se ka vend per kritika parimore. Kritika me vend eshte “ilac’ kurimi. ne keto komente sa lexoj ka boll “ilace”.
  Faleminderit komentuesve te tille.Pa “ilac”s’ka sherim.
  Me “DITEN” jam se dua mbrodhesine e atdheut.

  Dhimbia e madhe popull.D

  Reply to this comment
 40. N.VJOSA January 22, 17:23

  O @ mireli xha Saliut,
  Bëke kauz te perbashkët me kete Djallin e Janullës!
  Helbete, se Janullën Saliu e dolli dhe Don Meta Eskobari e dekoroi dhe i dha shtetesine shqiptare!
  Nuk më cudit fare:
  Kur vritet ndonje grek ,
  Janulla bën Meshë dhe lutet…!
  Kur vritet ndonje shqiptar,
  Janulla ferkon duart dhe i shkelqejne ata sytë e ndezur te Djallit…!
  Si nuk të vjen turp more Zagar Qorr i zgjebosur,
  qe bën tifo me masakruesit e shqiptarëve!…

  Reply to this comment
 41. Sazani January 22, 17:28

  Për të parë sa e përçarë është shoqëria jonë mjafton të lexosh komentet e mësipërme ; për të njejtën gjë , për të njëjtën ndodhi , për të njëjtën aferë – qëndrime diametralisht të kundërta . Kësaj s’ke ç’i bën , kjo është fatkeqësia jonë që na ka shoqëruar në shekuj , kjo është gjenetike ,prandajë për ne kanë thënë se s’bëjmë dot shtet ( jo vetëm armiqtë tanë ) , prandajë na kanë quajtur një grusht me pleshta , prandajë Faik Konica , me dhimbje konstantonte, se , armiku më i madh i shqipëtarëve , janë vetë shqipëtarët !
  K/M aktual , ose ndryshe alabaku i radhës në atë zyrë Edvin Rama , më e pakta duhet të dilte para shqipëtarëve dhe të kërkonte falje për gënjeshtrat që këput me solemnitet nga tribuna e parlamentit . Mund të jepte edhe dorëheqien për këtë e për sa të tjera , por nuk është nga ajo rracë , nuk është fisnik , është ngjitur me gënjeshtra aty sipër dhe do mbahet me gënjeshtra e duke lëpirë , jo një herë atë që ka pështyrë ; lista e pështymëlëpirjeve të tij është shumë e gjatë dhe komentuesit i kanë përmendur vazhdimisht …..
  Partia Socialiste ka vdekur si e tillë , ajo është çnderuar nga një bandë që quhet kryesia e PS , ajo është shëmtuar ( zhgarravitur ) nga piktori , si në formë edhe në përmbajtje , ajo ka tradhëtuar programin dhe rrënjët e historisë së saj të lavdishme, ajo sot është kthyer një leckë me të cilën fshin bythën papa i saj – Baltazar Kosa .
  Partia Demokratike ka kohë që është kthyer në një leckë !
  Demokratët s’duhet të kënaqen për këtë gjëndje të mjerë ku ndodhet PS dhe po ashtu edhe socialistë s’duhet të kënaqen për degradimin e PD – këto janë pjesë organike e shoqërisë sonë , janë produkt i ynë shqipëtar , presupozohet që janë pjesa më e emancipuar e shoqerisë ( duhet të ishin ) që kanë barrën të drejtojnë vëndin ….kështu siç janë , ato duhen hedhur në Lanë !

  Reply to this comment
 42. landi January 22, 17:35

  prandaj ini dele,votoni votoni se qumeshtin jua marin ata lart.

  Reply to this comment
 43. info analitike January 22, 18:29

  A do te dalin trimat e 21 janarit te protestojne per hjadutlleqet e kriekaqolit?

  Reply to this comment
 44. Njerez pa kurrfare njerezimi brenda January 23, 10:40

  Ne te parin 21 Janar i vret Saliu, dhe cdo 21 Janar pas te parit, Rama vret keto gjynofqare duke i pare ne sy.

  Fare e keqe…..

  Reply to this comment
 45. Besiani January 23, 12:24

  Ne asnje menyre nuk duhej te vriteshin kater shqiptaret, pavaresisht se ata nuk u shenjuan, ata u vrane nga plumbat e hedhur lart ne ajer(sipas mendimit tim), por kush e ka pare ate proteste duhet te mendoje mire se kush jane shkaktaret e vrasjeve. Ne cilin vend te botes do te lejohej te benin protestuesit ate qe bene mbi policet pa fisheke ne pistoleta. Ta leme militantizmin dhe te gjykojme ne menyre njerezore. E majta dhe e djathta jane fajtore per ato kater viktima, por faji anon nga ata qe donin pushtetin me çdo kusht, qe i kishin bindur njerezit e thjeshte se ate dite do te rrezohej qeveria dhe me pas do te hanin me luge floriri. Faleminderit! Nderim viktimave!

  Reply to this comment
 46. intelektuali January 23, 13:56

  Pergjigja jote eshte versioni i Sigurimit te Shtetit,

  sepse:

  E VERTETA ESHTE KREJT NDRYSHE

  Ja cfare shkruan Wikipedia e lire ne internet:

  “…Havzi Nela lindi më 20 shkurt 1934 në fshatin Kollovoz të rrethit të Kukësit. Ai mbaroi shkollën fillore dhe të mesme, ndërsa jetojte në varfëri ekstreme. Qysh në shkollë të mesme u shfaqën kundërshtitë e tij të para ndaj padrejtësive të regjimit komunist. Më pas ai filloi studimet në Institutin e Lartë Pedagogjik të Shkodrës (sot Universiteti Luigj Gurakuqi), por u përjashtua për bindjet e tij antikomuniste. Pas shumë vështirësish, ai gjeti një punë si mësues në shkollën fillore të Planit të Bardhë, një fshat i vogël në rrethin e Matit. Ai u dëbua edhe nga ky fshat për shkak të aktivitetit antikomunist duke u lexuar nxënësve poemat e tij. Më pas ai arriti të përfundojë Institutin e Lartë Pedagogjik të Shkodrës me korrespondencë. Ai punoi si mësues në fshatra të ndryshme të tilla si Kruma, Lojma, dhe Shishtaveci deri në vitin 1967, kur ai u transferua në Topojan. Topojani ishte vendi ku filluan ngjarjet më dramatike të poetit dhe familjes së tij. Havzi Nela kontrollohej vazhdimisht nga policia dhe Sigurimi, u mor në paraburgim shumë herë, dhe kufizohej mbi llojin e punës që mund të bënte dhe se ku ai mund të jetonte. Pasi u lexoi nxënësve të tij poemën “Shko dallëndyshe” shkruar nga Filip Shiroka, Havzi Nela, me gruan e tij, Lavdie, rrezikuan jetët e tyre duke marrë rrugën për të kaluar kufirin në Kosovë më 26 prill, 1967. Ndërsa kalonte vijën kufitare, ai shkroi në një copë letre, “Lamtumirë, Atdhe i dashtun, po të la, por zemërplasun …” dhe e vendosi në degën e një peme lajthie që ta gjenin rojet e kufirit, por një fat më tragjik do ta ndjekë atë në Kosovë. Ushtarët jugosllave sapo kaluan kufirin i vunë në prangat Havzi Nelës dhe gruas së tij duke i burgour në burgun e Prizrenit. Më 6 maj, 1967, jugosllavët e UDB-se i kthyen Havziun dhe Lavdien në pikën kufitare të Morinës, në këmbim të atdhetarëve shqiptarë nga Kosova që qeveria komuniste e Enver Hoxhës i a dorëzonte policisë sekrete jugosllave, UDB.

  Më 22 maj, 1967, poeti u dënua me pesëmbëdhjetë vjet burg për arratisjen në Kosovë. E gjithë pasuria e tij u konfiskua. Gruaja e tij u dënua me dhjetë vjet burg. Poeti kurrë nuk u pajtua me diktaturën dhe spiunet e sigurimit në burgjet e Enverit.

  Më 8 gusht, 1975, atij iu shtuan edhe tetë vjet në burg, sepse brenda ne burg u shpall si një Armik i zjarrtë i Partisë dhe Popullit. Më 19 dhjetor, 1986, ai u lejua të dalë nga burgu per te pare per here te fundit nenen e tij te semure, por vetëm për një kohë të shkurtër. Më pak se një vit më vonë, më 12 tetor, 1987, ai u arrestua dhe u internua në fshatin Arrën. Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë e Shqipërisë të përbërë nga gjyqtarët komunistë Fehmi Abdiu, Vili Robo dhe Fatmira Laskaj e hodhi poshtë kërkesën Lavdie Nelës kundër dënimit burrit të saj me vdekje. Gjykata vendosi që Havzi Nela të dënohej me varje. Miratimi përfundimtar i dënimit me vdekje u firmos nga anëtarët e Presidiumit të Kuvendit Popullor ku bente pjese edhe nga Kristaq Rama, babai i Kryeministrit aktual, Edi Rama, gje e cila çoi në ekzekutimin e Havzi Nelës. Ne ndergjegjen e ketij krimineli enverist qendron edhe denimi me vdekje i disidentit tjeter antikomunist nga Dibra, Enver Osmani (lexo).

  Më 10 gusht 1988, në orën 02:00 të mëngjesit, Havzi Nela u ekzekutua me varje në mes të qytetit të Kukësit. Pasi u ekspozua gjatë gjithë ditës më 10 gusht, 1988, në mesnatë terroristët komunistë te regjimit katil gjakatar e morën trupin e tij dhe e futën atë vertikalisht në një vrimë pus të krijuar posacerisht nga heqja e një shtylle druri. Kufoma e Havzi Neles qëndroi në ate brime pus për pesë vjet dhe dhjetë ditë, deri më 20 gusht 1993. Pas përpjekjeve të shumta nga familjaret, kjo ishte dita që u bë e mundur që të gjendej vendi, i mbuluar me gurë dhe shkurre pranë fshatit Kolsh, dy kilometra larg nga Kukësi. Në përkujtimin e 75 vjetorit të lindjes së Havzi Nelës shkrimtari i shquar Ismail Kadare shkruante:

  “Poeti Havzi Nela është një këmbanë që ende bije për shoqërinë shqiptare. Të mos e dëgjosh këtë këmbanë do të thotë të vazhdosh të shkelësh me këmbë lirinë e Shqipërisë”.

  prandaj:

  ME TREGO NJE KRYEMINISTER TJETER NE BOTE ME BIOGRAFI KRIMINELESH SI KJO E EDI RAMES

  Reply to this comment
 47. mirel January 21, 01:15

  Keshtu e do ky milet. Nje plumb kojes, dhe nje lule.
  Me kaq, i lan duart Ramuti

  Reply to this comment
 48. Genti January 21, 06:32

  Mire do ishte qe te dilte e verteta, po e vertata fare ama, qe Rama dhe Berisha ishin mare vesh parapakrisht per vrasjet dhe punuan bashke per to. Ishte nje kusht i vendosur Rames, sepse padronet qe e emeruan ne Kryeministri i kishin vene nje kusht. Rama e dinte me vetedije te plote dhe ndihmoi e organizoi qe ato te ndodhnin sipas planit qe ishin marre vesh kohe me pare me qeverine Berisha. C’do gje tjeter rreth 21 Janarin eshte thjesht tymnaje e teater per te coroditur te verteten. Kur ta kuptoni qe PS e PD jane nje parti por me ngjyra te ndryshme, atehere do ta kuptoni se per c’fare po flas. Mendte ne koke per here tjeter e mos u beni vegla qe ju perdorin per lojrat e tyre.

  Reply to this comment
 49. anticensurë25642654 January 21, 09:29

  “Një përfaqësim i turpshëm i firmosur nga ish-kryeopozitari që erdhi në pushtet me premtimin për ndëshkimin e 21 janarit ”
  dhe ju sa të ëmbël jeni o gazekarucër!!
  flisni për premtimet e dobiçit por harroni se ishte dobiçi që grumbulloi ata njerëz,në bulevard!!
  pavarsisht se vetë pinte kafe në kullat e fidelit!!
  ishte gjaku i atyre burrave,ishin demostratat e 2010ës të tradhëtuara në krokodilin francez që prunë këtë qën e nip qëni në pushtet!!
  ps:përse përdorni komente të shkrimeve të mëparshme??nuk mund të lini të fillohet nga e para??nuk do të ishte më mirë të shikojmë mendimin e sotëm dhe jo të përplasemi për mendimet e shkuara??
  pavarsisht

  Reply to this comment
 50. MH January 21, 12:59

  Cila asht me e demeshme per te marre denimin.Fyrja apo shperdorimi i detyres.Pikrisht kjo e dyta duhet ta shkarkoj Ramen nga cdo post.Te hudhet ne kazanet e rruges.Ky hipokrit te tjere thot e te tjera ben.Po nuk ia gjetet vendin qe meriton ky shakllaban.Drejtesia asht kot.Drejtesi qe tallet me populli si bira e fundit e kavallit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*