Në SHBA vota “kushton” rreth $20

November 2, 2012 22:21

Në SHBA vota “kushton” rreth $20

Fushata 2012 e zgjedhjeve presidenciale në SHBA është më e kushtueshmja në histori, $2.5 miliard.

Nga vijnë fondet?

Ka 4 burime kryesore:

•Komitetet REPUBLIKANE dhe DEMOKRATE mbledhin fonde gjatë sezonit të fushatës. Një pjesë e fondeve shkojnë për fushatën.

•Gjithashtu kandidatët mbledhin vetë fonde. Mbi $700 milion dollarë vijnë nga donacione nën $2,500 të dhëna nga individë amerikan.

•Grupe të tjera ndikojnë zgjedhjet me kapitalin e tyre. Por ato janë të ndaluara të punojnë me fushatat. Këto grupe quhen “Super PAC” (Komitet i Veprimit Politik), të cilat punojnë për të ndihmuar kandidatët apo për të dëmtuar rivalët e tyre. “Super PAC” kanë mbledhur rreth $600 milion nga ku 1% e donatorëve japin 60% të kapitalit të tyre.

Donatori më i madh:

Sheldon Adelson – ndërtues kazinosh

Lobon për KONSERVATORËT dhe ka dhuruar $54 milion

•Ka edhe grupe anonime, të cilat harxhojnë miliona për të ndikuar në fushatat zgjedhore, që njihen si “Social ëelfare groups” dhe nuk janë të detyruara të tregojnë donatorët e tyre.

Ku shkojnë paratë?

Pjesa më e madhe përdoret për reklama në shtetet që quhen “fushëbetejë”. Në këto zona vota është e diskutueshme. Vetëm muajin e kaluar në televizione u shfaqin mbi 300,000 reklama.

160,000 reklama për Obamën

140,000 reklama për Romneyn

Totali i të gjitha shpenzimeve për fushatën kap shifrën $2.5 miliard. Kjo do të thotë afërsisht $20 për votë.

November 2, 2012 22:21
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*