Në shkurt mësojmë sa po e dëmton Shqipërinë egërsimi i ri politik

January 27, 2018 15:07

Në shkurt mësojmë sa po e dëmton Shqipërinë egërsimi i ri politik

Një dokument rreth strategjisë së zgjerimit të BE-së pritet të publikohet në muajin shkurt.

Ka patur disa raportime në mediat rajonale lidhur me dokumentin nga i cili pritet të merret vesh ndër të tjera edhe çfarë konsiderate ka BE për ecurinë e vendit tonë që penalizohet pafund nga konflikti i egër politik – raporton DITA.

Sipas analistëve BE po synon të përthithë Ballkanin Perëndimor si një vendim politik që ka të bëjë me sigurinë në kufijtë e unionit, më shumë sesa si process teknik, një tjetër tregues ky se unioni po bën kompromis me rregullat e veta në emër të ankthit dhe pasigurisë.

Me këtë përpjekje lidhen edhe lëvizjet e fundit mes Tiranës dhe Athinës si dhe mes kësaj të fundit dhe Shkupit.  Në të njëjtin kontekst janë bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinës.

Intensifikimi i dialogut diplomatik rajonal është me sa duket një kërkesë e BE.

Shqipëria ka njoftuar së fundmi përmes qeverisë së saj, se me Greqinë do të ketë në muajin prill një dokument të partneritetit strategjik, çka është në fakt paradhënia e një garancie për BE-në.

Ndërkohë, Bashkimi Europian i ka vënë kufi kohor të qartë Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Gazeta serbe, “Vecernje Novosti” raporton se sipas dokumentit të cituar në fillim të këtij shënimi, BE-ja e konsideron urgjente normalizimin e raporteve mes të dyja vendeve, duke i përcaktuar Serbisë kushtin e anëtarësimit për në BE.

Viti 2019 është afati i përcaktuar për Serbinë për përmbushjen e kritereve tranzitore të kapitulli 25 që kanë të bëjnë me Kosovën.

Dokumenti që referohet nga gazeta serbe, cilëson se normalizimi  marrëdhënieve mes të dyja ivendeve do të shtronte rrugën për anëtarësimin për në BE të tyre. Po kështu zyrtarët e BE-së do të intensifiojnë përpjekjet e tyre për të lehtësuar negociatat.

Presim shkurtin për të mësuar më shumë.

b.m. /dita 

(karikatura shoqëruese nga Agim Sulaj)

 

January 27, 2018 15:07
Komento

2 Komente

 1. info analitike January 27, 15:26

  Dmth. sipas shokeve te Dites poplli duhet te shkoje si dele pas ketyre ujqerve rilindjote!!! Shoke te Dites tashme e keni lene shume pas Fahriun ne servilizem politik e sherbim partiak. Ore po ndonje cike faj qy Rama e ka apo jo per kete derexhe ku e ka katandisur Shqiperine?

  Reply to this comment
 2. Alban January 27, 19:28

  “NJERIU I RI “ I SALI KIM JONG UN

  … apo “ Dielli qe ndricon “ i nje mantenute koreano-veriore !?

  – Nga Alban Dega Nju Jork

  I ndoqa drejtepersedrejti mashtrimet pa fund te Sali Berishes mbreme ne emisionin “ Zone e Lire” te Arjan Canit te “Klanit” te tij dhe pas protestes se deshtuar me sukses te 27 janarit sot.
  Deshtim i plote!
  Total failure e Mafias berishiane !
  Cdo fjale, cdo fjali, cdo deklarate e Sali Berishes, ashtu si te kamikazeve te tij Lulezim Basha, Fatmir Mediu, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Gent Strazimiri, Arben Ristani… ne emisionin “Zone e Lire “ ishte rrene. mashtrim, spekullim.

  Kopilat e Sales ne deren e Rames !

  Si ai edhe qehajai i cifligut te tij familjar PDSH, Lulezim Basha e krejt Banda e tij nuk nxjerrin fjale nga goja pa rre pa iu dridhur qerpiku dhe pa iu skuqur faqja.
  Jo sot po tash e 27 vjet…
  Ia kane kaluar edhe babait te rrenave Nastradin Hoxhes se Anadollit.
  Tani Nastradini ka nderruar emrin dhe quhet Saladin !
  Nuk i besojne as vete rrenat e veta pa fund dhe pa ane.
  Sot e pame me syte tane se shqiptaret jane sterlodhur nga rrenat e me fort nga bemat, nga zezonat, nga tragjedite, nga atdherrenimi e atdheshitja e tyre !
  “ Qeveri Gangsteresh e quajti ne kryeartikull Mbreteresha e shtypit boteror “ The Times” e Londres ne mars 1997 qeverine e tij !
  “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit “ e cilesoi mbreti i shtypit te lire boteror “ The New York Times “ me 15 mars 2098, diten kobezeze te Katrahures Gerdeci te Fatmir Xenit te Berishes !
  Sa i pafytyre eshte e mund te jete Sali Berisha !
  Kopilat e vete u perpoq t’ia lere ne dere Edi Rames e Qeverise se tij.

  Sa i pafytyre eshte i pafytyri !?

  Edhe me te pafytyre se ai u tregua Arian Cani e pese filozofe , profesoret, Akademiket e UET-it e Plepave te tjere shqiptare.
  Jo vetem qe nuk reaguan, por me e keqja shkuan deri ne nje bythelepirje neveritese te Mareshallit te Beogradit Sali Karaxhic.
  Shkelqeu me mjerimin e tij intelektual sidomos Profesor Arjan Curri. nje asskiser, bythelepires 24 karatsh qe na e ben edhe Filozofin edhe analistin edhe gjuthckaditesin ashtu si Blendi Koran Toptani, Artur Hajn Zheji, Artan Hoxha, Yll i shuar Rakipi….
  Gati me lot ne sy e pergjerim bythelepiresi me zemer ne dore iu peregjerua Kucedres se Vicidolit e mbare Shqiperise, atdheshitesit e shtetrrenuesit me te madh ne historine shqiptare te kthehej ne krye te PDSH-se dhe Revolucionit te Tetorit .
  Qershia mbi torte ishte shprehja e tij “ Ti je Dielli qe ndricon” qe kurre se kam degjuar as per diktatorin Enver Hoxha .
  I kam degjuar e pare me sy me dhjetra here tek gardistet dhe mantenutat kureano- veriore sa here lideret e tyre shfaqeshin ne televizor, ne parada, ne festa kombetare !

  Linguistika dhe dinjiteti i skllavit !

  Por te pakten ato jane shume me dinjitoze se ky mantenuta i Berishes sepse vete emrat e gjyshit , te babait te diktatorit te sotem Kim Jong Un kane ne rrenjen e emrin te tyre “dielli qe ndricon… “
  Pra eshte jo vetem pasqyre politike diktatoriale por edhe ceshtje linguistike, gjuhe e kulture …
  Me erdhi per te vjelle nga prapanica me ate skene e shprehje turpi te njeriut te ri te Sali Chinchizkhanit …
  E mbajta veten kur u kujtova se edhe mbiemri i Arjanit e ka te perbaahket me Berishen nje pjese te emrit te Qendres administrative te vendlindjes se tij Bajram Curri…
  Arjan Curri. Bajram Curri… Bajram Curri … Arjan Curri !
  Edhe kete ndjesi ma hoqi shpejt e shpejt fakti qe Sali Berisha nuk ka asgje te perbashket me Bajram Currin.
  Krejt e kunderta !
  Sali Toptani eshte armik i betuar i Bajram Currit qe e la Kandahar e Gerdec jo me 26 por me 175 te vrare vetem ne dy vjet, dyfishi i viktimave te 46 vjet diktature enveriste ne Tropoje !
  Nuk e ka quajtur kot Azem Hajdari Mareshalli i Beogradit Sali Berishen !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*