“Në Shqipërinë ku dënoheshe pse këndoje Çelentanon”

May 21, 2018 13:12

“Në Shqipërinë ku dënoheshe pse këndoje Çelentanon”

 

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në vendin tonë Romana Vlahutin ka marrë pjesë në aktivitetin e organizuar me rastin e përkujtimit të 45-vjetorit të revoltës së Spaçit.

Për të folur rreth absurditeteve të komunizmit, ajo kujtoi se të rinjtë mund të dënoheshin vetëm se këndonin këngët e Adriano Çelentanos.

Ajo tha se shqiptarët u persekutuan vetëm se donin që vendi i tyre të ishte si gjithë Evropa.

“Është e vështirë, thuajse e pamundur të mendosh që në Evropën e cila ka shkuar në hënë, ka shpikur internetin, ka biometrinë, zemrën artificiale,  4 dekada më parë një djalosh i ri mund të dënohej vetëm sepse i kishte rënë kitarës për të kënduar këngët e Adriano Celentanos.

Shqiptarët u persekutuan sepse donin të ishin poetë, mendimtarë, piktorë dhe studiues, donin të ishin si pjesa tjetër e Europës.

Është e vështirë të mendohet që tragjeditë që kanë ndodhur në Spaç apo në mbarë Shqipërinë është një tragjedi që ta tregojmë si histori dhe ta shërojmë.

Jam e përulur para detyrave që kemi për të respektuar të shkuarën dhe e ardhmja të jetë më e ndershme.

Për të ruajtur Spaçin si një vend kujtese në mënyrë që fëmijët tanë t’i mësojnë fëmijëve të tyre për atë se çfarë ka ndodhur këtu.

BE ka nisur një projekt që është identifikimi i ADN të personave të vrarë. Kemi  nisur në zonën e Dajtit dhe kjo do të bëhet në mënyrë që që  familjet të fillojnë të identifikojnë të dashurit e tyre sa më shpejt të jetë e mundur”, deklaroi Vlahutin.

l.h/ dita

May 21, 2018 13:12
Komento

22 Komente

 1. olimpia May 21, 13:40

  Me gjithe respektin ,z.ambasadore nuk je e informuar mire .Ne Shqiperi deri ne vitin 72 perforcues te shtetit benin lidhjen me RAI n.Me vone u hoqen por te gjithe shqiptaret qe kishin televizion shikonin kanalet italiane .Ndersa ne radio ,kudo edhe ne vendet publike te gjithe ndiqnin muziken italiane .Natyrisht nuk kendoheshin ne shfaqjetzyrtare ,por ne mbremjet e vallzimit dominonte muzika perendimore dhe saksofoni .Denoheshe per agjitacion dhe propogande ,po kjo eshte e vertete dhe mund te kete ndodhur qe dikush te rendohej per fakte te tilla .Por kengetaret italiane dhe perendimore ishin me te ndjekurit ,sidomos ne qytete dhe nga te rinjte ,nder te paret femijet e intelektualeve dhe drejtuesve te te gjitha niveleve .Ndersa ne fshatra jeta sociale dhe kulturore .ishte e varfer ,sidomos ne zona te vecanta .

  Reply to this comment
 2. hik mej putane E BOJ NOJ TRESHE May 21, 13:50

  ngelen tu i ren daulleve te budallepsjes

  kane 30 vjet qe tallin vrymat me kte popull impotent

  duke i bere shplarje truri .

  duke i mbajtur trurin nen ato periudha traumatizimi

  nderkohe ,qe realiteti sot ka te tjera preokupime

  jetojme ne nji bote tjeter dhe populli duhet te shikoj

  perpara jo ti tregohet ,cirret plaga e se kaluares

  ndo dite dhe mos flitet aspak per Drejtesine e Vertete ,

  mos ti flitet per Kriminelet ne Politiken e Koleres Demokratike
  te ktyre 30-vjeteve ,

  me Diktaturen e Re te kafsherise shpellave ,
  qe Bota e Huaj istaloj ne Shqiperi ,

  duke zevendesuar me ate ishKomuniste dikur .

  Pra e kaluan nga nji Diktature ne nji tjeter !

  “shan i dheri te permjerin” thote nji fjale e urte .

  Shqiptaret dhe Shkerdhatat ne Pushtet , qe flene gjume , mbi karriget e pushtetit ,

  duhet te plasin syte e reagojne kundet ktyre politikave

  trushplarese qe mban mental ate popull ne krimet e diktature ,

  duke i shitur Diktaturen e INJORANCES e Degjenrimit total te shoqerise shqiptare
  dhe Shperberjen e Shtetit Shqiptare nga Politika Europiane
  si perparim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ngeli qeverria si e hutuar mbas zhurmes se qellimeshme politike te qellimeshme e Lehjeve te bandes se dalulleve te Shpellarit ,

  duke e shmangur nga realiteti ,
  nderkohe

  Gjarpinjt Europiane spurcojn helm ne Trurin e Shqiptareve ,
  duke i bere qe te enderrojne vetem te kaluaren ,

  duke mos i lejuar te shkepusin nga Truri i tyre

  traumat e se kaluares ,por te mbyten Brenda tyre .

  Plasini syt o qorrokllinj ,
  se s’ngeli Putane e ksaj Bote pa ju bere eMutin mbi Koke

  o ju shkerdhefsha TRUT PEDERASTE TE FLLIQ!

  Reply to this comment
 3. PETRO May 21, 13:56

  Eshte e cuditeshme te mendosh kur ajo qe kritikohet me aq buje dhe vazhdon per tridhjet vjet,kur vet ajo qe thuhet se ishte aq e eger sistemin e meparshem e kritikoi vetem per 15 vjet.atehere cfar demokracie eshte kjo kur me sjelljen e saje po perdhos popullin e saje i cili ka jetuar ne ate kohe per qejf te pese reakcionareve.atehere nuk denoheshe se kendoje celentanon se kemi pare ne televizion festivzalet me te mira italiane por denoheshe kur hidhje poshte atxdheun tend duke degjuar celentanon.MENDOJ QE NUK DUHET TE MERENI ME ME KETE FUSHE LERENI ME NE FUND DIKTATORIN TE PREHET DHE AI I QAAETE,SEPSE NE EMER TE DIKTATORIT PO VRISNI EDHE SOT SHQIPERINE.RRAC E KEQE QE GJITHMON U ANKUAT DHE ASNJE HERE NIUK VUTE NJE GUR PWER NDERTIMIN E VENDIT.POR U KA ARDHUR FUNDI TE PUNONI SI QENER SE NUK KA ME BUDALLEJ QWE TE PUNOJNE PER JU SE NE SHQIPERI KA TRIDHJET VJET QE ESHTE VENDOSUR PRONA PRIVATE.SEJCILI I VE SHPATULLAT PUNES SE TIJE DHE NUK PRET NGA TE TJERET..

  Reply to this comment
 4. Zontag May 21, 14:18

  Merren me Enverin,se nuk kane me cfare te mburren se kane bere ndonje gje te mire per shumicen e popullit keto 28 vjet kapitalizem!
  Mos shko ne Spac,zonja Vllahutin,por shko ne veri te Shqiperise ku mijra familje jane ngujuar nga GJAKMARRJA dhge jetojne si ne epoken e gurit!
  Ne kohen e Enverit nuk kishte asnje te ngujuar se atehere ai qe vriste shkonte ne LITAR!
  Merruni me arte qe sot ka mbytur shqiptaret: krimin,prostitucionin,drogen,korrupsionin,papunesine,drejtesine e munguar,administraten publike te pa afte e te korruptuar,me nje kryeminister qe komunikon me rrugacet njelloj si ata,ku nuk gjen dot asnje zyre apo njeri zyrtar qe te ankohesh per padrejtesite qe ben shteti etj!
  Keto jane hallet e sotme e jo mbrockullat e burgaxhinjve!
  Se ata po marrin miliarda nga buka e jone e gojes,pra ne po persekutohemi ne vend te tyre dhe ju po i ushqeni!
  Pse duan te ikin akoma shqiptaret,zonja Vllahutin?
  Ja kete spjegoni ju e jo llogjet e kavajes!

  Reply to this comment
 5. jetimet e 21 Janarit May 21, 14:25

  IKE MOJ ALABAKE TI TRU DHI!
  KE PERFAQESON NE KETE VEND TI BE QE NUK EGZISTON APO UDBASHET KROATE SI TE VETEMIT VEND I BALLKANIT QE BASHKEPUNOI ME PUSHTUESIN!
  PARA SE TE FLASESH PER PROJEKTE QE TI VJEDHESH TI BASHKE ME KUJSLINGET SHQIPETARE PER TE ZBULUAR DNA—PSE NUK NA NXJER LISTAT E TE VRAREVE E TE ZHDUKURVE NE SISTEMIN KAMUNIST E PASTAJ ATE SALISJANO-XHIHADIST E TE BEJME KRAHESIMET!!
  PSE NUK I NXIRNI LISTAT E PSE NUK I HAPNI DOSJET E KOHES SE KAMUNIZMIT!?
  NE PERVJETORIN E GREVES SE TE BURGOSURVE KE KISHE NE KRAH!?
  -Vio Kapon gruan e numurit DY te diktatures qe mbulonte edhe sigurimin edhe policine edhe kuadrin shokun HYSNI KAPO
  -Kryeagjentin e krriminelin Sali Ram Berisha allias Karaxhixh doktorin e bllokut dhe te numurit DY shokut HYSNI KAPO dhe shhokut SIMON STEFANI ish minister i brendshem!!!
  -Apo tere klanin KAPO qe ka 25 vjet qe drejton luften kunder kAmunizmit ne krah te doktor krriminelit e tere bllokmeneve!!???
  -Apo kishe ne krah Andi Bushatin nipin e shokut HYSNI KAPO qe e ka perdhunuar me gishta qe te vogel doktori i bllokut te shokut HYSNI KAPO….
  ZHDUKUNI SHARABAJKA E ALABAKE AMBASADORE INJORANTE E ANTISHQIPETARE!!!!

  Reply to this comment
 6. C'merreni me kte rrot kurve o te mjere ! May 21, 14:26

  ASIKUR SI NJOHIM BASHKATDHETARET E KSAJ BYTHSHKERDHYERES SE CFAR MUTI BALLKANAS JANE !
  U BE KJO SHKERDHATE TE TALLET ME TE ARDHMEN E SHQIPTAREVE
  YYYYYYYYYYYYYYT RRACE PUTANASH RROSPI SLLAVE

  Reply to this comment
 7. GIOTINA May 21, 14:27

  NXIRENI PERBYTHESH JASHTE KUFIJVE KETE ALABAKE TE DESHTUAR BASHKE ME KINEZIN LU SI ANTISHQIPETARE TE BETUAR E TE DESHTUAR

  Reply to this comment
 8. Claudia Amori May 21, 14:31

  Ne vitet ’70 kur tere rruget e Tiranes ishin bosh ne darke se degjohej ‘Canzonisimo’e Rafaela Cara dhe Corado kjo idjotja kaçurelse kroate ish ne koqet si sperotozoid e ndonje kroati injorant qe sdinte ku binte Italija…….

  Reply to this comment
  • Soll lili May 21, 15:38

   Olimpia dhe Claudia,ju keni plotesisht te drejte
   Une(56vjec) jam rritur me kenget e muzikes italiane te cilat i ndjek edhe sot per nostalgji.I degjonim ato kenge kudo edhe ne vende publike si p.sh. ne plazh edhe mbremje danci dhe nuk na rr…sh fare.Respekte!

   Reply to this comment
 9. Socialisti i Ndershem May 21, 15:24

  Atehere denoheshe po te degjpje Celentanon, sot, ne 2018 , denohesh nese flet kunder banditeve dhe krimineleve qe qeverisin.
  Per kete fol ti zonje, se per ato qe kaluam i dime mire ne.

  Reply to this comment
  • Poshte diktatura neobolshevike May 21, 16:10

   Edhe nqs. nuk denohesh me burg, sot pushtat rilindjote kane arritur deri aty sa u bllokojne telefonat te pakenaqurve me qenverisjen ramovite.

   Komentuesi posedon fakte dhe dokumente zyrtare, te cilat vertetojne mosfunksionimin e linjes telefonike me familjaret e tij ne Shqiperi.

   Kjo paturpesi eshte vazhdimesi e nje serie nderprerjesh dhe parregullsie, zanafilla e te ciles daton fundin e 2013-es. Asokohe pati papritur e pakujtuar anomali te cuditshme dhe te pa konstatuara me pare me linjen telefonike te amabasades shqiptare ne Berlin.

   Ujku qimen e nderron, por zakonin s’e harron !!!

   Reply to this comment
 10. Lali May 21, 16:07

  ME KUJTOHET NJE EPISOD KUR ISHIM USHTARE.ISHIM PO THUAJSE USHTARE TE RINJ TEK DIKO ZEQO GATI TRE MUAJ.GJASHTE VETA ISHIM NGA TIRANA DHE TE TJERET ISHIN NGA RRETHE GATI DYZET VETE.JASHTE BINTE SHI I MADH DIMER.BENIM MESIM NE KLASE SHUMICA JONE QE ISHIM NGA TIRANA ISHIM ULUR NE FUND TE KLASES DHE DIKUSH NGA NE KENDOI ME ZE TE ULET NJE KENGE TE CELENTANOS ME ZE TE ULET FILLUAM TE KENDOJME TE GJITHE BASHKE.DIHET QE NE TIRANE ISHTE MBRETI I KENKETAREVE ITALIANE DHE PELQHEJ SHUME NGA TE RNJTE DHE TE REJAT.OFICERI DEGJOI DHE ULERITI ME KUJTOHET DHE EMRI PATRIOT VELESHNJA.DILNI JASHTE TE GJITHE NE SHI.KUSH KENDOI NGA JU ATJE NE FUND KENGE ITALIANE.ASNJE NUK FOLI.ASHTU E THA NXIRNI KUNDRAGAZET VERINI TE GJITHE DH ME VRAP.ISHTE ORA DHJETE DERI NE OREN DYMBEDHJET NJI ME KUNDRAGAZ NE KOKE KEMI BREDHUR ME VRAP TE GJITHA KODRAT PERETH.KUR MBARUAM ISHIM BERE QULLE NGA SHIU DHE DJERSA CURRIL NGA KUNDRAGAZI. NA MBLODHI DHE NA THA NE FUND KENDONI DHE NJE HERE PO DESHET.POR DUA TE THEM QE ISHTE NJERI I MIRE PO TE DONTE EDHE MUND TE NA RAPORTONTE DHE TA BENTE TE MADHE MUND TE HAJE EDHE BURGUN.

  Reply to this comment
  • Besniku May 21, 17:22

   Kjo qe tregove me kujtoi aksionin, kur kendonim , ne perendim te diellit, kenge shqiptare, sidomos korçare ruse , spanjolle, italiane klasike apo ate baskohore.
   Nuk ndodhi asnjehere te na denonin, ne asnje forme.
   Qe ju kane denuar ne ushtri, ishte normale per kohen.
   Ju kishit thyer rregullat, por nuk ju futi njeri ne burg.
   Ashtu si dhe permendi dikush me lart, nuk denoheshe kur degjoje Çelentanon por kur e propogandoje ate.

   Reply to this comment
 11. dik dik May 21, 17:11

  Eshte kriminale dhe poshtrim kombetar qe po ben kjo rrospije e krocise dhe eurozise..me keto ndyresi..
  .
  .Nje njeri i afem i imi i sukseshem dha nje interviste ne nje gazete amerikane kryesore dhe tha qe ne shqiperi futeshe ne burg po te kendoje kenge te huaja por dhe te mesoje gjuhe te huaj..
  .
  I them ketij personi ( eshte femer) Po pse moj e uruar genjen ne kete menyre kaq antishqiptare?
  Pergjigja e saj ishte shokuese..Ma futi intervistuesi se ashtu e donte ai …

  Duke qene se jam nje ne nje moshe qe duhet te mesojme brezin e ri kush eshte e verteta ?
  Ne vitet 1968-1972 ne shqiperi u be nje “beteje” midis konservatores dhe novatores ne te cilen ENVER HOXHA ishte me rinine dhe ne vitin 1971 beri dy deklarata te forta;
  1-Radio dhe televizori te jape filma-ndeshje sportive dhe kenge nga tv-e huaja
  .
  2 -brezi i vjeter i luftes duke filluar nga une ( Enveri) tj aleme stafeten brezit te ri..PYESNI AGIM MERON DHE KRYMONSTREN FATOS TODI LUBONJEN

  PO CFARE NDODHI NE 1973 QE ENVERI KTHEU MENDJEN ?
  ..
  ABSOLUTISHT AI KUPTOI SE PO I MERRNIN PUSHTETIN “ME MUZIKE” DHE KA MIJRA FAKTE QE FILLUAN TE BENIN PLANE JO VETEM NGA BRENDA POR DHE NGA JASHTE QE NDOSHTA MUND TE PERFUNDONTE SI CAUSHESKU…APO RAMIZ ALIA QE HAPI PORETN E KALASE SHQIPTARE DHE SOT ESHTE BERE NE QENEF NDERKOMETAR.
  KALOJME TE MUZIKA;
  EDHE VETE SHERIF MERDANI KA DEKLARUAR SE ESHTE TURP TE THUHET QE TE FUSNIN NE BURG PER MUZIKE PERENDIMORE…
  .
  VETEM NE RAST SE NJE PERSON KUNDER SISTEMIT KAPEJ PER SHKELJE PENALE LIGJORE MUND TI THUHEJ DHE SI EMBELSIRE SE AI KISHTE QEF DHE MUZIKE TE HUAJ
  . Te pshurrsha celentanon dhe ty moj sh..dhate !!
  .Brezi im (JAM 70 VJECAR) jo vetem e dinte kush ishte ky fare majmuni por kishim dashuri dhe respekt per mijra kengetare italiane angleze dhe amerikane qe me radio te pakten enveri nuk kishte mundesi ti ndalonte apo te denonte

  Cfare ishte ky Celentano ?
  Nje majmun qe filloi te amerikarizonte kenget amerikane dhe deshtoi…nje kengetar qe pelqehej nga lumpeni ne Itali dhe Shqiperi..
  ..
  te me falin lexuesit por brezi i im kishte te tjera shije se QILENTANOJA vetem ca katnare durrsi
  “bojshin si italione”

  kush ishin yjet atehere
  Lucio Battisti…Claudio Baglioni..Nicola Di Bari…Albano Carrisi…Peppino di Capri…Johnny Dorelli…Sandro Giacobbe…Fausto Leali…Lucio Dalla…Toto Cutugno deri te grupet I Pooh..Cameleonti.Dik dik..e te tjera..
  Kalojme ne Angli me The Beatles…The Rolling Stones Tom jons
  Kalojme ne Amerike duke filluar nga Elvis Presley e deri te Tom Jons kenga 10 kitarat ( ten kitars) ne ate kohe bucisnin ne Tirane ..etj
  .
  Dhe presin shqiptaret ti fusi ne Europe nje whore me te cilen dhe berishorri fshin sumen me te si i fshiu me ekspertizat e fbi…

  Reply to this comment
  • ! May 21, 17:49

   dik dik ,

   kush ishte Celentano ?!
   mAJMUN ?!

   uau .

   perdor pak frenot e trurit lol .
   merr pak fryme ,se truri pa oxogjen s’funxionon si duhet .

   Reply to this comment
   • dik dik May 21, 20:15

    KERKOJ FALJE O KATNAR DURRSI QI BON SI ITALION.

    AI ESHTE SHIMPAZE JA KQYRE

    http://www.youtube.com/watch?v=SRTTnrXgNU4

    nuk paragjykoj fansat e adrianos ne itali apo ato normalet ne shqiperi por katnart e durrsit …dhe kete whoren e kroacise

    Reply to this comment
    • ! May 21, 20:43

     dik d ik,

     qeke (….) lol ,
     s’dua te ngacmoj me tej .

     nuk jam nga durresi e akoma me pak katnar

     desha vetem te zgjoj ty relexset ,
     por e kuptova se qenka e kote .

     klm lol
     nuk pertymeni dot ne shqipot pa nji cik grindje .

     Reply to this comment
 12. ari May 21, 17:33

  keshtu tha njeri me kujtohet car kam une me teper se celentano….ok. kur erdhi demokracia nuk beri nje kenge, po kendon tallava tek mehane MORRI, … ku jane keta qe na cane trapin , nuk na le hapesire diktatura, asnje film per te qene keta artist,te hollivudit

  Reply to this comment
 13. Kris 1 May 21, 17:38

  Keshtu i kane thene udheheqesit tane te nderuar,,akademiket e kristalit dhe trimat e kazinove.A nuk ishte nje trimeri e pashoqe e Berishes qe ju fut diktatorit ne varke?E piktorit qe beri nje zgaravine ne mur,e Nishan Beut qe maskoi beun dhe u be oficer,Luli qe lindi ne ministrine e brendeshme.Diktatura e eger te vriste ne klon ndersa demokracia ne bulevard apo ta ben kocifozin te te duket me i embel se mjalti

  Reply to this comment
 14. MH May 21, 17:58

  Olimpi dhe Petro shkruajne rrealitetin e asaj kohe.Z.Vlahutin jeni e re ne moshe,keni jetu ne shtetin tuaj.Por nuk duhet marrun supergjiro politike se bie ndesh me te verteten e asaj kohe qe,si Ti dhe shume te tjere diplomat te cfardo diplomacie perendimore nuk e njihni aspak rrealitetin e diktatures.Ndaj jemi katandisun ne kete gjendje.Ajo kohe do mbahet mend per ato qe e perjetune.Gezonte nji qetesi ambsolute qe edhe sot nuk e perjeton dhe nuk e gezon asnji shtet ne gjithe boten kapitaliste.Gabimi i asaj kohe e themi sot ishte ligji qe te denonte per agjitacion dhe propogand kunder pushtetit popullor.Ku vetem ai qe udhehiqte shtetin dinte te mbrohesh nga e gjithe nomenklatura e agjenturave te te gjitha ngjyrave per te mos iu nenshtruar me rrezimin apo dorezimin e pushtetit.Ndaj duhesh “Muri,i agjitacionit dhe propogandes” shume ma normal se keto muret e sodit demokratike.Kishte sa te duash njerez me biografi te keqe qe mbaronin shkollat e larta dhe universitare.Kishte sa te duash qe merreshin me sport ,arte kulture.
  Gabimi i dyte i asaj diktature ishte koperativizimi me imponim i bujqeve(fshatarve).Gabimi i trete ishte qe nuk duhesh te ishte lufta kunder feve.
  Pa cdo gja tjeter qe i duhesh jetes se njeriut ishte shume ma pozitive se sot,ne kete sistem.
  Harrova.Kishte dhe ate qe nuk te linte te dalesh jasht vendit te vizitosh si turist apo te shkosh tek te afermit.Po dhe sot nuk te lejojne te dalesh jasht sic propogandojne.E nese del nuk te lejojne ma shume se 180 dite dhe te rraportosh shumen e parave kur del si dhe kthimin hyrjen ne atdhe.Nese ke shkelje datash humbe te drejten per te levizur jasht brenda ma shume se per nji vit.Ne ate kohe kishim nji mure gjerman ne Berlin.Sot po ndertohen mure qe te lene pa mend sa ai muri gjerman na imponon te qeshim me hunde ne grusht qe te mos na shikojne propoganduesit e sistemit pluralist kapitalist. Mure, jo shaka qyteti.Po vije kufitare me km gjatesi.

  Reply to this comment
 15. vjola May 21, 21:44

  Me gjithe respektin qe kam per ju zonje e nderuar , dua te them gjithashtu si komentuesit e tjere qe , mos i merrni
  ”qofte ke daja ”qfjalet dhe genjeshtrat e servileve , e antishqipetareve . Jam 58 vjece kemi kenduar e kercyer cfare na ka dashur zemra Pa asnje problem . Si duket jemi edukuar me shije , me te bukuren , me te miren , me te ndershmen . Keto jane edhe mendimet e te gjithe njerezve punetore e te ndershem .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*