Në shtrat me armikun/ Gratë në Evropën e pushtuar, në krahët e nazistëve

October 16, 2018 17:12

Në shtrat me armikun/ Gratë në Evropën e pushtuar, në krahët e nazistëve

Në  shtrat me armikun: Foto të marra nga PoW-t, gjermanë që tregojnë se si gratë në Evropën e pushtuar, hidheshin në krahët e nazistëve

‘Kërcyer’ mbi krahët e të dashurve apo duke u përqafuar në mes të rrugës, shumë nga gratë në periudhën e luftës naziste në Europë arratiseshin me pushtuesit e tyre gjermanë.

Një përmbledhje e fotografive, shumë prej të cilave u gjetën në mesin e sendeve të të burgosurve gjermanë të luftës, tregon femrat të veshura, deri diku dhe të zbuluara, ndërsa disa edhe me uniformën gjermane të trupave SS, të gjitha të shoqëruara me të dashurit e tyre, oficerë nazistë.

Të tjera imazhe tregojnë gra që pinë në kafene, duke luajtur në dëborë apo të shtrira në livadhe me bar me të dashurit e tyre gjermanë.

Ndërsa disa u dashuruan me të vërtetë me pushtuesit e tyre nazistë, gra të tjera kishin pak zgjedhje për të mbijetuar. Shumë prostituta franceze u mbytën, u rrahën dhe u rruajtën kokat në publik pasi kishin fjetur me pushtuesit gjermanë.

Oficerët nazistë ndoqën me entuziazëm shumë prej shtëpive më të famshme të Parisit dhe klubet e natës, dhe propaganda e dyqaneve të Hitlerit reklamoi gjurmët e objekteve të lehta të kuqe si Le Chabanais pranë Luvrit.

Madje, trupat gjermane morën kontrollin e disa bordeleve parisiane dhe pretendonin që ato të kishin standarde të larta të higjienës. Shumë nga gratë franceze që kishin marrë pjesë në ‘bashkëpunime horizontale’ (duke pasur marrëdhënie seksuale me trupat okupatore) u dënuan, duke u mbajtur kokën me forcë e duke ua rruajtur në publik. Këto gra marshuan nëpër rrugë, duke u turpëruar. Pastaj, varësisht se sa partizane kishin qenë në punën e tyre, gratë gjithashtu ishin turpëruar duke u shkopsitur veshjet, dhe duke u rrahur në mënyra të ndyra në shenjë përçmimi.

Një numër i madh viktimash ishin prostituta, të cilët thjesht kishin bërë tregti me gjermanë dhe francezët.

Të tjerat ishin thjesht adoleshente që kishin pasur lidhje me ushtarët nazistë. Por kishte dhe gra që kishin bërë aborte apo që ishin akuzuar për zbavitje me gjermanët.

 

Burimi: dailymail.co.uk

Përgatiti për botim L. Veizi/ DITA

 

October 16, 2018 17:12
Komento

8 Komente

 1. A.W. October 16, 20:25

  Grate pelqejne te zgjedhin burrat e vertete.

  Reply to this comment
 2. XXXL October 16, 21:19

  Po fotot, me grate qe palloheshin me ushtaret pushtues Ruse dhe ata nga Kaukazi kur do t’i jepni?

  Reply to this comment
 3. Babalja October 16, 21:42

  Po ato fotot e ballisteve ne krahet e gjermaneve kur do i publikoni?

  Reply to this comment
 4. Lili October 17, 07:23

  Babalja,fotot e grave te komunisteve me dushani and coi keni pare? I dashur i shkruante Nexhmija,po ajo edhe tek fashistet ishte po ashtu. E kupton pse nuk e deshti as familja e saj e nuk existon familja e saj ne Historine komuniste te shqiperise sepseishte si keto kurvat ketu…nje here tek fashistet ,nje here tek dushani…

  Reply to this comment
 5. Bukoroshja October 17, 20:50

  Lili te kalerofshin qente endacake te tiranes!

  Reply to this comment
 6. Partizani October 18, 14:00

  Po fotot e Pederas Tarasit nen shalet e Milatinit edhe Mugoshes o Dita por kur mo do ti publikoni?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim