NE… (në emër të shumicës së heshtur e të mashtruar që nuk e tërhiqni dot bulevardeve)

March 2, 2020 23:24

NE… (në emër të shumicës së heshtur e të mashtruar që nuk e tërhiqni dot bulevardeve)

Nga Genc Burimi

 

Ndiqja live mbrëmë në TV manifestimin e Ilir Metës në bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Ndodhej aty edhe Lulzim Basha, bash pas parrullës të mbrojmë Kushtetutën. Duhet të jesh i ftohtë si nepërka që të rezistosh mos të të mblidhet një lëmsh në fyt nga neveria dhe revolta përballë imazhesh të tilla.

Ishte ai lëmshi si një ortek helmi jeshil që ju rrokullis në trup plakës Nicë te “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”, nga kurrizi në kraharor, dhe e shtyu të vraponte si e marrë te dasma e qoftëlargëve me një thes eshtrash në kurriz që do ua përplasi në fytyrë…

Si guxonin ata birbo të festonin e të harronin se ishin po ata shpirtligj që i morën jetën të birit?

Si mund të mbështillesh me flamurin kuq e zi shqiptar duke harruar se vetë i ke duart me gjak shqiptari? Si mund të valvitësh Kushtetutën në dorë si një teserë partie kur në themel të saj qëndron Liria e Fjalës që u vra në atë bulevard, jo njëherë por katër herë më 21 Janar 2011?

Po nuk u shpagua ai krim, po nuk u gjykua ai krim nuk do të ketë kurrë paqe për Kushtetutën tonë.

Asnjë fjalë nuk u tha mbrëmë për ata martirë, asnjë minutë zie për tragjedinë më të madhe që ka njohur demokracia e brishtë shqiptare. Atje sipër ku janë, me siguri ata katër shpirtra të pafajshëm na shikojnë e na e kujtojnë se jo, kurrë nuk mund të barazohet “rrëmbimi” i një gjykatëseje të një gjykate kushtetuese fantazëm nga regjimi aktual i Edi Ramës, me vjedhjen e katër jetëve nga regjimi i të kaluarës e i treshes Berisha-Basha-Meta.

Këtë mendoja teksa kërkoja vetvetiu në internet fjalët “derrat të njëjtin turi kanë”.

Nuk e di pse ndjeja një siguri të brendshme se jemi shumë shqiptarë, më shumë se dhjetëra mijërat që mblodhi Meta mbrëmë, më shumë se dhjetëra mijërat që mblodhi Basha tek çadrat, më shumë se dhjetëra mijërat që do të mbledhë Rama me dajre e poture për të festuar hapjen e negociatave me Evropën pas disa muajsh, jemi shumë e shumë më tepër që mendojmë të njëjtën gjë.

Kopertina e Ditës

Jemi ne shumica e heshtur që nuk na tërhiqni dot bulevardeve, që nuk na mashtroni me frazologji epike e patriotike “atdheu në rrezik” si Rama më 2009-n, Basha më 2017-n, Meta më 2020-n.

Jemi ne shumica e tallur që rreshtohemi pas këtij “Ushtari të panjohur”, që i linte këtë mesazh në Facebook, Kryeministrit Edi Rama, më 22 Prill 2017, me titullin “Të gjithë derrat një turi kanë”: “Edi Rama, Lulzim Basha, Sali Berisha,Ilir Meta… e gjithë kjo gardë e vjetër… O ju popull që veni e lëpiheni pas tyre, si harroni që të gjithë derrat një turi kanë”.

Vjen një moment, që të dëgjohet zëri i atyre që u ka ardhur aty ku nuk mban më trupi, truri, zemra, ndërgjegjja dhe organet vitalë të një organizmi human, nga prapësitë e kësaj bande, të cilët, rregullisht shahen e çirren, pastaj puthen e lëpihen, gjithnjë tek i njëjti bulevard si në tragjeditë greke dhe si përfundim, 30 vjet më vonë janë po ata.

Gjithmonë ata: ose Berisha e Meta, presidenta, ose Berisha, Meta, Rama kryeministra, ose Meta, Basha, Rama, ministra. Nga do që ta sjellësh, ngado që ta rrotullosh, çdo derë po të hapësh, Presidencë, Kryeministri, Ministri, janë ata, vetëm ata, gjithmonë ata, si në një thriller të pafund.

Vjen një moment që u duhet thënë botërisht se jeni bërë si ai mbreti lakuriq tek përralla e Andersenit. I keni duart, dhe jo vetëm duart, por të gjithë qenien të zhytur në bajgë deri në fyt.

Të gjithë ju shohin, të gjithë ju marrin erë dhe mbyllin hundët që era juaj mos t’ua infektojë organizmat, por vetëm ju nuk shihni asgjë, nuk ndjeni asgjë dhe ashtu si gjeli mbi pleh me flamurin kuq e zi në qafë si shall në vend të lafshës kakarisni “rroftë Kushtetuta, kapeni hajdutin, kapeni kriminelin”.

S’keni kuptuar ende asgjë? Po të doni ta kuptoni se sa vleni dhe sa popullaritet keni, ashtu si tek skena e famshme e filmit Gladiatori, populli shqiptar ju fton në duel.

Bëni një sondazh apo një referendum kombëtar me katër emra, me katër foto, të tuajat, juve që keni qeverisur këtë vend këto 30 vjet, dhe përbri çdo fotoje vini 11 kuadrate nga 0 në 10. Shqiptarët t’u vënë notën!

A keni b…? Bëjeni. Vetëm po ta kaloni mesataren do të jeni të autorizuar të flisni për Kushtetutën e këtij vendi të cilët ju vetë, pasi e shembët më 2008 me marrëveshjen që ju siguron rotacion të përjetshëm, e ekzekutuat tre vjet më vonë me vrasjen e katër bashkëkombësve në sy të botës mbarë.

Dhe së fundi para se të ikni, se një ditë të gjithë do të ikni dhe një botë e re shqiptare do të lindë gërmadhash, mbi gërmadhat e politikës që krijuat në këto 30 vjet, bëjini një nder këtij populli të shumëvuajtur: Atë reformë zgjedhore që po e bëni sërish kukamshefti, që do ta votoni mes jush kukamshefti, bëjeni dhe atë me referendum. Nëse populli nuk dëshiron t’ju shohë më, lërjani atij në dorë t’jua përgatisë ceremoninë.

Dhe tjetra (është kjo lutja e fundit) nëse keni atë kurajo që ju karakterizon mitingjeve në bulevard, hiqjani vetes proteksionin që ju jep Kodi Penal me parashkrimin. 30 vjet krime e abuzime dhe Zoti vetë e quan mëkat t’i marrë erë!

Si tha Ilir Meta dje? Zëri i Popullit, zëri i Zotit. Le të meditojnë ai dhe të tjerët këtë tjetrën: Atë që ta bën populli, s’ta bën as Zoti!

 

****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

March 2, 2020 23:24
Komento

103 Komente

 1. X March 3, 00:42

  Zoti Burimi

  Mafien politike të Tiranës, e cila prej tre dekadash vjedh, përçan dhe sundon Shqipërinë vetëm AMERIKA në e shkatërroftë dot..

  Kupola e mafies politike përfaqësohet nga Ilir Meta, Edi Rama, Sali Berisha, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, të cilët alternohen në pushtet, vjedhin bashkë pronat dhe paratë e taksapaguesve shqiptarë, mbrojnë njëri-tjetrin dhe punojnë për të ruajtur sundimin, bashkë me një lukuni hajdutësh.

  Sot ata janë ndarë taktikisht në dy pjesë për të luftuar reformën në drejtësi. Sali Berisha, Ilir Meta, Monika Kryemadhi dhe Lulzim Basha, bashkë me ushtarët e tyre në politikë dhe drejtësi, i shpallën luftë reformës në drejtësi. Ata nuk lanë gurë pa luajtur për ta sabotuar. Nga ana tjetër, Edi Rama me ushtarët e tij, zgjodhi një rrugë tjetër, bëri sikur e do dhe e mbështet reformën, por po asfikson SPAK dhe po saboton e vonon ngritjen e institucioneve të reja me maskën e viktimës.

  Në fakt, Rama dhe ushtarët e tij, e kanë frikë reformën po aq sa Meta, Berisha, Kryemadhi dhe Basha.

  Objekt i SPAK-ut është goditja e korrupsionit dhe krimit në nivele të larta jo ordinerët që po i con Rama me OFL-ra teatrale.

  Rama e kriminalizoi shtetin në çdo qelizë, duke nisur që nga Parlamenti. Sa i takon korrupsionit, nëse më parë sipas KLSH vidheshin 250 milionë euro çdo vit, pas ardhjes në pushtet të Edi Ramës vidhen, 1.7 miliardë euro çdo vit.

  Gjatë javëve të fundit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lëshuar katër deklarata ‘bombë’ mbi bunkerin e mafies politike shqiptare, duke u dhënë disa mesazhe të qarta shqiptarëve se koha për çlirimin nga krimi dhe korrupsioni në nivele të larta po afron.

  Ndaj jane terbuar dhe jane leshuar serish ne bulevardin e atyre 4 shpirtrave te pafajshem qe permendi edhe ju.

  Reply to this comment
  • Kroger March 3, 08:49

   Te gjithe politikanet,militantewt dhe hajdutet e kriminelet ulurijne:
   _U*JKU!
   UJKU!
   UJKU!
   Por nuk shikojne se CAKALLI po ben kerdine!
   E dime qe UJKU eshte Berisha,Basha,Meta etj,por sot KERDINE ne Shqiperi po e ben CAKALLI me emrin …RAMA!
   Edhe Gebelsi hitlerian do te ngrihej nga varri nga zilia se sa me mjeshteri e ka imituar propaganden naziste te tij Edi Rama,qe u ka hedhur trute e gomarit antaresise ish socialiste dhe nderkombetareve,se ai qenka kryeministri i duhur per Shqiperine!
   Se sot nuk ka njeri tjeter me te afte se Rama!
   Se ato qe ka bere Rama nuk i ka bere njeri!
   Se po iku Rama do vije Basha! etj!
   Te gjitha keto jane mashtrime,se Rama shperdoroi besimin e madh qe i ka dhene populli dy here nga 1 milion vota,por ai e shkaterroi shtetin ligjor,demokracine,administraten qendrore e vendore duke nxitur korrupsionin ne kulm!
   Tenderat,koncesionet dhe PPP e tij jane nje menyre per te lulezuar korrupsionin,per te shtuar borxhet e Shqiperise ne kulm ,duke bere varferimjin e plote te shumices se popullit!
   Sot nuk gjen nje zyre shteti e bashkia te ankohesh per padrejtesite e shtetit e bashkise se te tregojne gjykaten edhe per nje fjale goje!
   Por Rama u ka hedhur trute e gomarit nderkombetareve me parullat mashtruese se gjoja po ndewrton ,
   -“Bashkeqeverisje me qytetaret”!
   -Po nderton “Shqiperine qe duam”!
   -Po nderton “Bashkine qe duam”! etj,te gjitha mashtrime se asnje nga keto nuk jane ne interes te popullit ,por te tij dhe ushtrise se tij te korruptuar e te pa afte!
   Rama sundon si diktator ne emer te popullit dhe perdor si gogol Berishjen,Bashen,Meten etj!
   Mjaft me shkrime konstatuese qe i dine edhe femijet!
   Sot duhet te dale nje force e re politike qe t’i beje “GJYQIN E HISTORISE” ketyre 30 vjeteve,klases politike antishqiptare dhe te marre persiper ndertimin e nje Shqiperie dinjitoze ne sherbim te popullit te vet!

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri March 3, 12:58

    “Kroger” ekzakt,
    por do te shtoja,se është e vërtetë qe “Rama u ka hedhur trute e gomarit nderkombetareve”,dikur,por tani i ka dale boja,
    nuk eshte më i besueshem,perderisa BE i ka mbyllur deren tre here.Që BE nuk i han më genjeshtrat e tij,e ka kuptuar edhe
    vetë drogaxhiu,perderisa tha ne Kongresin e PS-s kur foli per negociatat,se; -“Nuk presim as mars, as maj, po të duan t’i hapin,
    po të duan mos t’i hapin negociatat dhe kur të kenë nge le t’i hapin. Mjaft më duke përgatitur dasmë kur krushqit nuk paraqiten,
    edhe pse nuk na i kanë hapur ne do të vazhdojmë që të punojmë sikur na i kanë hapur”.
    Idjoti i “rilindjes”qe rri pas deres së BE-s per celebrim,sfidon BE-n,sikur ata na e kan nevojen ne!Ky Kryeminister qe premtoi tre
    vjet radhazi per hapjen e negociatave,parapergatit opinionin shqiptare,se mos hapja e negociatave eshte normal,dhe drogaxhiut
    nuk i plas trapi!

    Reply to this comment
  • z. Burimi mos e ndot e turbullo mbiemrin me genjeshtra per Ramen March 4, 00:44

   Problemim ne shkrimin e z. Burimi dhe te disa komentuesve eshte se barazojne Berishen, Bashen e Meten me Ramen. Eshte gjeja me e peshtire qe mund te lexosh. Si mund te akuzosh Ramen vetem me genjeshtra te hedhura neper media dhe pa asnje fakt. Rama as ka vjedhur as ka vrare e as ka bere ndonje krim. Nderkohe te gjithe ata maskarenj qe i permendi duke filluar me Bersihen e pastaj me Lul Bashen dhe Meten jane te provuar qe kane vrare, vjedhur dhe shitur detin e Shqiperise. Ju lutem sillni nje fakt qe Rama ka bere nje krim. Dhe atehere edhe une do tju bashkohem kritikave tuaja. Berisha vrau me Lul Bashen 4 te pafajshem ne Bulevardin Deshmoret e Kombit. Lul Basha nenshkroj nje Marreveshje me shtetin grek qe i falte atij shteti det dhe toke shqiptare. Kjo u provua kur Gjykata Kushtetuese e hodhi poshte ate Marreveshje (me propozimin e Rames). Nuk po permend krime te tjera te shumta per Berishen dhe Bashen, por Meta u pa me ze dhe figure ne videon e z. Prifti tek bente pazare per qindra mijera eurosh per hatere me z. Prifti, pervec akuzave per vjedhjen e arit te shtetit ne Krrabe. Ju lutem cili eshte krimi i z. Rama? Mos me permendi PPP-te. Ato jane bere me ligje dhe kane kontroll te plote dhe te dokumentuar nga KLSH. Po ashtu mos me flisni per marijuanen dhe drogen sepse ishte z. Rama qe e shkaterrojn plotesisht dukemfilluar qe nga “Republiken e Hashashit” Lazarat e deri ne cdo cep te Shqiperise. Mos me thoni qe ka vjedhur vota sepse Luli me Berishen vodhen ne 2011 Bashkine e Tiranes ne sy te tere votuesve ku pasi Rama fitoj keta derguan banditet dhe i mbushen kutite me votat e tyre dhe nxoren fitues Bashen me 10 vota. Prandaj, lerini genjeshtrat e mashtrimet z. Burimi (mbiemri nuk ju shkon fare sepse genjeni per dite me diell per Ramen) dhe behunin burim i paster i fakteve dhe kritikave, ashtu sic ta kerkon edhe mbiemri.

   Reply to this comment
   • Ish socialisti March 4, 07:48

    Per militantin e mesiperm qe kujton se Rama nuk ka vrare si Berisha,pra e nxjerr ate me duart e pastra!
    Gabohesh rende o militant tru shplare!
    Une e gjykoj Ramen nga brenda si socialist (jo rilindas) dhe nuk kam patur asnjehere dyshim se Berisha,Basha dhe Meta jane armiqte e kombit shqiptar!
    Prandaj i dhame 2 here Rames miliona vota,qe ai te ndertonte nje shtet ligjor,qe te respektonte qytetaret si pjese te sovranit,te ndertonte demokracine,te krijonte nje administrate te afte qe t’i sherbeje ligjit e jo Maliqit dhe qe te luftonte krimin dhe korrupsionin etj!
    Jam i zgjenjyer totalisht per gjithcka ka bere Rama si kryeminister dhe e quaj faqjtor per gjithcka ka ndodhur e ndodh sot ne vend!
    Sot une socialisti ndjehem i perbuzur nga partia ime,pra PS-ja,se te tille e transformoi Rama duke i hequr idealin,shpirtin,zemren duke e kthyer ne parti fantazem,qe t’i sherbente vetem atij per te marre pushtetin e jo te rriste mireqenien e popullit!
    Sot nuk e gjej partine time as te ankohem,as te jap nje keshille,,as te denoncoj te zgjedhurit apo emeruarit e saj etj,sepse ne PS te gjithe jane sulur pas llojmave te pushtetit e nuk e kane m,endjen tek hallet tona!
    Ne asnje zyre te pushteteve sot nuk ankohesh dot se nuk te zgjidhin gje,bile tallen me ty poshtersisht!
    Rrogtaret milkitante qe kane mbushur zyrat e shtetit e bashkive jane po aq arrogante,te pa afte e te korruptuar sa eshte edhe shefi i tyre me laqrt!
    Sot te vjedh bashkia e Toranes ne kundershti8m me ligjet,por nuk ke ku te ankohesh!
    Rama thote se po “Bashkeqeverisim me qytetaret”,por kjo eshte sa mashtruese aq edhe kriminale!
    As qe pretendoj une qe Rama te bashkeqeverise me mua si qytetar,se ai jo vetem me perbuz,me tall,me fyen etj,por as qe do t’ia dije se jam gjalle,pervec se diten e votimit!
    Ne qytetareve shqiptare Rama na do aq sa do fshatari qenin qe mban tek porta e shtepise,bile me pak akoma!
    Nuk ka vrare Rama thua ti?
    Po,ka vrare,bile me shume se pushtuesit naziste!
    _Rama se pari ka shkaterruar shtetin ligjor duke e zevendesuar me diktaturen e tij personale!
    Asgje nuk behet ne Shqiperi pa deshiuren e tij!
    A e ke pare se vetem Rama del ne media per cdo gje e jo ministrat?
    A e ke pare Ramen te zgerdhihet me fjalorin me rrugac t’u kundervihet te gjitheve?
    Dhe kete sjellje te tij e ben se ai u shpall mbret me grushtin kushtetues qe beri ne 2008 me Berishen qe ndryshuan Kushtetuten,me votat e deputeteve,kur ajo Kushtetute ishte votuar me referendum popullor!
    Ky eshte nje krim i madh i barabarte me pushtimin nazist te L2B!
    -Sot cdo vit ne Shqiperi shtohen nga 5500 kanceroze te rinj,pra me vdekje te sigurte!
    Kush i semuri keta?
    Ne vitin 2014 doli ne media nje shkrim ku denoncohej se ne Shqiperi buka prodhohet me miell kanceroz serb,por Rama edhe sot nuk ka thene asnje fjale!
    A nuk eshte ky nje krim shteteror i barabarte me genocidin,per shfarosjen e nje populli te tere?
    Po mishi,bilmeti,frutat etj,qe jane me hormone kanceroze,a nuk i vrasin njerezit?
    -Ne veriun e Shqiperise jetojne mijra banore te ngujuar nga gjakmarrja,pa asnje kusht jetese!
    Rama kurre nuk i ka zene ne goje keta te mjere qe femijet e vtyre kurre nuk shkojne ne shkolle,nuk kane drita,uje,libra,nuk luajne me shoket,nuk shohin filma etj sepse jetojne me friken e vdekjes!
    Ata jetojne pa baballare,sepse o jane vrare,o jane arratisur nga frika e gjakmarrjes!
    A nuk jane te vdekur e te pavarrosur kete mijra njerez?
    -Qe nga 2013 kur mori pushtetin Rama jane larguar mbi 500 mije shqiptare nga vendi pergjithmone!
    Dhe nuk kane ikur nga qedfi si pellet mashtruesi Rama,por se ketu nuk shohin asnje shprese!
    Sot kjo qeveri nuk do t’ia dije per qytetasrin,prandaj ne e ndjejme veten te huaj ketu!
    Ka 25 vjet qe pensionet e 700 mije pensionisteve asnjehere nuk jane rritur,sepse indeksimi per arsye inflacioni quhet rritje mashtruese!
    Sot kompesohet buka pensionisteve me VKM e vitit 1994 kur dihet se cmimet e sotme jane 10 fishuar!
    Sot Rama ben sikur kompeson dritat pensionisteve me 600 leke ne muaj,por ua merr me TVSH 5 here me shume!
    Rama projekton rruge super te shtrenjta,kur ka lene mijra femije pa cerdhe,kiopshte,lulishte,kende lojrash etj,sepse nderton vetem atje ku i behet reklame pushtetit te tij,vetem ne qender!
    Rama nuk do t’ia dije se eshte kryeminister i te gjithe shqiptareve dhe duhet te punoje njellooj per te gjithe!
    Rama eshte nje antishqiptar i urryer qe e ka vendin ne burg!

    Reply to this comment
 2. PRIND March 3, 00:46

  BRAVO DITA!!!!

  Kam dy fëmijë, dritën e syve i kam të ikur.

  Djali në Suedi, vajza në Bullgari vitin e kaluar.

  Sapo lexova në facebook të Edi Ramës këtë frazë thënë prej tij në kongres:

  “Akuzohet qeveria, se po ikin shqiptarët. Patjetër, që një të riu që ndodhet në një fshat kudoqoftë, i cili me një klikim ka pranë Kim Kardashian-in dhe Cristiano Ronaldo-n; nuk është e lehtë t’i thuash: “Rri këtu, se do të bëjmë bashkë Shqipërinë”. Por ama, kush thotë se ikja e njerëzve lidhet me qeverisjen time, i them: Ose nuk kupton asgjë, ose është i poshtër”.

  !!!!!!!!

  Ejjj, ejjj ejjj…

  Se kush është i poshtri, këtë ta thonë përditë shqiptarët, ndërsa se kush është vërteta, besojmë se i kanë mbetur aq “fara” në kokë, sa ta kuptojë.

  Shqiptarët nuk po braktisin vendin, të afërmit e shtëpitë nga qejfi dhe lumturia, por nga papunësia, krimi, pasiguria, padrejtësia, mungesa e shpresës për ndryshim.

  Në mënyrë qesharake e djallëzore; shkakun e largimit të shqiptarëve ky e përcolli tek Kim Kardashian; kur jo vetëm shqiptarët, por edhe SHBA-BE e dinë mirë, se shkak janë vetëm 3 “Kim Yong”-ët e tranzicionit barbar: Dora vetë Edi Rama, Sali Berisha e Ilir Meta.

  Duke qenë “artist”; patjerër që kryeministri e di shumë mirë, se Kim Kardashian i nxjerr miliardat, duke tundur b**thët e saj.

  Ndërsa horrat Rama, Berisha, Meta e Basha, janë bërë miliarderë e pasanik pronash të patundshme, duke mbajtur b**thët 30 vjet në pushtet, shpesh edhe me krime ç’njerëzore, ndaj po shkatërrojnë Shqipërinë, për të mos lëshuar sundimin e përbashkët.

  BRAVO, BRAVO, BRAVO!!!!

  KENI FOLUR NE EMRIN TIM DHE TE FEMIJEVE TE MI

  Reply to this comment
 3. Arber iliri March 3, 00:55

  O Burim mos e fut Ramen me Berishen e tjeret.Pa ndonje partizanllek Rama eshte lideri me i ndershem patriot dhe i zgjuar nga lufta e dyte e deri me sot.ishte fat per vendin.uroj ta shoh te pakten edhe nje tjeter roynd zgjedhjesh te fitoje sepse nuk po del nje tjeter majtas a djathtas me qualitetet e tij.me sa duket edhe ti i sherben dikujt ose ke dicka qe nuk shkon.

  Reply to this comment
  • Luani pa kasko March 3, 01:41

   Injorantët si ky më sipër janë ata që mbushin mitingjet e Metës apo Ramës apo Saliut.
   Këta njerëz të cekët me tru tifozi sportiv mbajnë gjallë këtë klasë politike të degjeneruar në qelizë.
   Si do bëjmë?
   Kush e përfaqëson NE-në zotëri? Dhe mos m thuaj ndonjë emër nga ata të vjetrit se është turp.
   Ekziston në këtë vend një masë e madhe, në rritje progresive, që nuk pajtohet dot me pushtetin personal, kleptokratik dhe të kriminalizuar të Edi Ramës por nuk do rikthimin e Salinjve sic garanton sistemi 2008.
   Sado liderë të fshihen, të squllen, të shiten, populli që nuk e duron më këtë rregjim, nuk mund të mbetet pa zë.
   Si pra mos ngelemi në dorë të votës së qorrave si ky më sipër??

   Reply to this comment
  • return of the saint March 3, 07:08

   Bukur shkrim shume i bukur,politikanet medioker shqiptar(pa shkolle ne shkenca politike) nuk e kuptojne ate qe quhet cikli historik koha e tyre ka mbaruar Jane perpjekje te kota per te bindur perendimin si dhe shefi i tyre spiritual Hoxha se ai Perendimi i madh duhet te diskutoj me keta sharlatane,nje klase e re politike pro perendimore vjen se shpejti, arrestimit te atij babules qe grise kostumin neper shkallet e presitences duke bere shqiponja dhe skiftere vjen se shpejti

   Reply to this comment
  • Zigfrid March 3, 13:09

   O Arber Iliri!
   Edhe Hitleri ne saje te propagandes mashtruese te Gebelsit u konsiderua nga populli gjerman si heroi i kombit,qe edhe kur ishin para pushkatimit brohorisnin “Hail Hitler!”
   Por ky besim i verber i gjermaneve solli vdekjen e 100 milion njerezve ne mbare boten dhe shkaterrime pa fund.
   Keshtu eshte edhe me Ramen sot!
   Sot nuk na duhet nje kryeminister qe duket se eshte me i mire se te tjeret ,por duam nje kryeminister qe te ndertoje nje shtet ligjor me nje administrate qendrore e vendore te afte,qe te respektoje qytetaret si pjese te sovranit e jo si kliente.
   Duam nje kryeminister qe komunikon jo si rrugac por me edukate,kulture dje te mos nxise percarje ne popull etj.
   Duam nje kryeminister qe te mos dale ne media per cdo gje,qe nuk lejon asnje minister e deputet te afirmoje veten,te paraqese vizionin e tij per qeverisjen duke keshilluar menyra me te mira per qeverisje.
   Duam nje kryeminister qe te mos derdellite me media si kompetent per gjithcka,qe nga politika,bujqesia,arkitektura,diplomacia,policia etj.
   Duam nje kryeminister ,qe kur t’i dergojme nje email me ankesa e denoncime per shkeljet ligjore te vartesve te tij te mos pergjigjet si harbut,se nuk eshte kompetence e qeverise etj.
   Duam nje kryeminister qe te mos shperdoroje leket e popullit me projekte te kushtueshme,per me teper me borxhe kolosale qe duhet t’i shlyejne brezat e ardhshem vetem qe te lustroje imazhin e tij mashtrues se po punon shume.
   Duam nje kryeminister qe te jete i te gjithe shqiptareve dhe jo te investoje vetem atje ku ka interes per vete,por sidomos atje ku ka me shume nevoje.
   Qe jo te ndertoje cerdhe,kopshte,kende lojrash,lulishte vetem ne qender,ndersa mijra femije te Yzberishtit nuk kane asnje cerdhe,kopesht,kend lojrash etj shteterore vetem per faktin se atje nuk kalojne te huajt!?
   Duam nje kryeminister jo si Edi Rama,Meta,Basha,Berisha etj,qe mos i pacin as armiqte tane!
   Rama sot sillet si pushtues otoman!

   Reply to this comment
 4. Sotir March 3, 01:59

  Popull me idiot se ne nuk ka…mblidhen ne shesh si me Enverin si me Berishen si me Ramen si me Meten po njesoj…ky i sotmi u ul ne gjunje …radhes tjeter do shtrihet ne toke barkas

  Reply to this comment
 5. Mihal Beruka March 3, 02:03

  Edi Rama eshte nje maskara zoti Burimi.

  Qe pasi ka zbrazur e arken e shtetit dhe Shqiperine, cfare nuk po sajon per te na zhvatur gjakun dhe djersen edhe ne emigranteve.

  Deklarimi i pasurise time, meqenese u kerkohet tani nga qeveria ne Shqiperi emigrantve te deklarojne pasurit e tyre.

  Jam arratisur mes plumbave qe ne moshen 16 vjeç.
  Shkova ne nje shtet tjeter per nje jete me te mire ku ndjeva vetmine ( pak rracizem) , derdha lot udheve kudo qe shkelja.
  Banoja ne mes te arave neper kasollet e qenve mes lageshtires dhe te ftohtit.
  Punoja nga mengjesi deri ne darke per te mbijetuar.

  Nje pale kepuce i mbaja 5 vjet, nje pale rroba laja-thaja.
  Lahesha here me uje te ftohte dhe here me kanaçe qe nxehja ujin ne zjarre.
  Bleva nje makine rrangall me kredi.
  Me vone u martova dhe krijova familje ku bashke me bashkeshorten dhe femijte e vegjel jetonim ne nje shtepi qe kur binte shi, tjegullat ishin te thyera dhe vendosnim kova ne mes te shtepise qe binte nga tavani.
  Me shume sakrifica bashke me bashkeshorten pas shume vitesh bleme nje shtepi ku gjysmat e lekeve i morem kredi dhe derdhem gjak deri sa ta shlyenim kredine.

  Kjo eshte pasuria ime.
  Une 30 vite ne emigrim me zore bera nje shtepi.

  Po ju o barkderra me vila, me miliona € neper banka, me makina luksoze qe i beret brenda pak vitesh, si i justifikoni?

  Mihal Beruka

  Reply to this comment
  • Asd March 3, 02:24

   Respekte i nderuar.

   Reply to this comment
   • Emigrant March 3, 02:41

    Ja une jam emigrant dhe kam marre edhe nenshtetesine e vendit ku kam 25 vjet qe jetoj e punoj. Kam vene pasuri me pune te ndershme dhe nuk ma kercet fare se cfare do apo thote ky. Nuk kam e nuk ndiej asnje detyrim te deklaroj ndonje gje. Perderisa asetet e mia i mbaj jashte shtetit, shteti shqiptar nuk ka pune me djersen time te derdhur ne tjeter vend. E keqja me e madhe, qe nuk dua ta bej, eshte te kerkoj heqjen e nenshtetesise shqiptare.

    Reply to this comment
 6. Res March 3, 02:16

  E vertete gjithcka shkruhet ne kete analize.
  Jemi shtet pa burra shteti

  Reply to this comment
 7. TH March 3, 02:45

  Meta, Berisha, Basha, Rama dhe gjithe ushtaret e tyre per vete pasurohen kurse kur ne ngremë zërin për më shumë na thone se jemi vend i varfer…

  Dhe une pyes, si mund te jete i varfer nje vend qe ka me shume pasuri natyrore per fryme se gjermania apo italia?! Sipas Bankes boterore vetem nga pasuria natyrore, secila prej familjeve tuaja do kishte sot 54 mije dollare.

  Si mund te jete i varfer vendi qe ka rezerven e dyte me te madhe te ujit ne Evrope, dhe rezerven me te madhe tokesore te naftes?

  Si mund te jete i varfer nje vend qe nxjerr cdo vit 1 milion e 400 mije ton nafte dhe 1 milion e 200 mije ton krom?

  Ne mund te jemi vend i vjedhur, po, por kurrsesi te varfer.

  Reply to this comment
 8. LG March 3, 02:50

  Kur pashë Gimin e Gaqos që foli atëhere “mu shtuan shpresat” se Shqipëria do bëhet.

  Reply to this comment
 9. Ylli March 3, 02:50

  Ata mendimtarët që propozuan ndarjen e pushteteve si parim sundues, u nisën nga premisa se :

  Asnjëri për pushteteve veç e veç nuk është më i mirë se tjetri. As deputeti, as qeveritari e as gjykatësi nuk janë në garë se kush është më i miri.

  Sepse asnjëri nuk është më i mirë se tjetri.

  Përkundrazi, duke funksionuar të ndara, pushtetet ruajnë dhe kontrollojnë njëri-tjetrin. Kështu shteti në tërësi bëhet më i mirë, më i drejtë dhe me i ballancuar sesa sejcili pushtet apo zyrtar pushteti veç e veç.

  Tani imagjinoni sesa larg jemi ne sot nga ky parim që ka mbi 400 vite jetë?!

  Kryeministri është kryepushteti dhe niset nga premisa, “unë jam më i miri, prej të gjithve”… !!! Deputetët janë legena, gjykatësit KÇK, opozita fallxhore, media Kazan, populli hajvan që vetëm mban. Të gjithë të tjerët që mbeten, janë rrogëtarë që varen prej tij…

  Natyrisht ne vetëm 30 vitet e fundit e kemi pranuar si parim. Prandaj presioni i para këtyre 30 viteve mbetet e madh dhe, për fat të keq sot i suksesshëm.

  Kjo është arësyeja përse nuk bëjmë dot shtet. Le pastaj demokraci…!

  Prandaj nuk ka sesi të sundojë ligji, sepse mbi të është Bosi.

  Në këto kushte nuk mund të flitet për Kushtetutë, por për Pushtetutë.

  Reply to this comment
 10. Araniti March 3, 03:55

  Sipas Burimit duhet te rrime ne heshtje te pranojme diktaturen fashiste qe pasi rrropi shqiptaret ketu do rrjep dhe emigrantet….ee po qe per bythe…..le te dale burimi e te ngjalle shprese….nese ka…..bythe poo nuk besoj, sipas meje, bythen burimi e ka vene ne preher te Rames dhe klikes komuniste qe po shperben vendin….hajt pirdhu burim pederasti…bashke me ata qe u sherben…nuk perfaqeson askend veç vetes…

  Reply to this comment
 11. Besniku March 3, 05:41

  Nje shkrim i bere me shpirt, me shpirtin e vrare nga keta mafioze kanibale, qe asnjehere nuk kane per tu ngopur me felliqesirat e tyre dhe me etjen sadiste per ta trajtuar kete popull si nje sherbetor te perulur.
  Denimin ketyre te çmendurve nga makuteria, dhe tani nga paniku, nuk do jua japi asnje SPAK a kushdo qofte organizme e huaj.
  Ky popull do I rrezoje.

  Reply to this comment
 12. return of the saint March 3, 07:19

  Bukur shkrim shume i bukur,politikanet medioker shqiptar(pa shkolle ne shkenca politike) nuk e kuptojne ate qe quhet cikli historik koha e tyre ka mbaruar Jane perpjekje te kota per te bindur perendimin si dhe shefi i tyre spiritual Hoxha se ai Perendimi i madh duhet te diskutoj me keta sharlatane,nje klase e re politike pro perendimore vjen se shpejti, arrestimit te atij babules qe grise kostumin neper shkallet e presitences duke bere shqiponja dhe skiftere vjen se shpejti

  Reply to this comment
 13. intelektuali March 3, 07:56

  Genc Burimi:

  KETA MAFIOZE QE RENDIT TI I LIDH KAUZA E PARTISE SE PUNES DHE JANE TE GJITHE PJELLA DHE VEMJE TE ENVERIT

  Jo me kot OSBE-ja publikoi nje raport per lidhjet e tyre qe po shkaterrojne Shqypnine ketu e 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit:

  http://www.panorama.com.al/raporti-sekret-i-osbe-ja-lidhjet-kriminale-te-rames-metes-dhe-berishes/

  Publikimi eshte akoma online dhe cdo kush mund ta lexoje, pavaresisht mohimeve dhe abandonimeve enveriste qe i bene pushat-pushtetare ketij raporti, i cili nen presionin e Mafies me pushtet nuk pa driten e diellit dhe nuk arriti t’i nxjerre kriminelet para Drejtesise,

  por:

  A JANE DENUAR KRIMET E ENVERIT DHE KOMUNIZMIT NE SHQYPNI?

  Jo vetem qe krimet e Enverit me Nexhmijen nuk jane denuar dhe nuk jane ndeshkuar fajtoret qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone fatkeq:

  SI NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

  por:

  Perkundrazi kriminelet dhe xhelatet e Enverit kane kapluar majat me te larta te shtetit dhe pushtetit: Gramoz Ruci, Spartak Braho, Fatmir Xhafa me gjithe Lukunine e Venusave te Sigurimit ne KLP dhe Gjyqsor, mjafton si qane dhe vajtuan si kukumjacka pylli keta vampire ne vdekjen e Nexhmijes, si festojne 5 majin e tradhetise dhe pabesise enveriste cdo vit me homazhe dhe lule te varrezat e “Deshmoreve” qe askush nuk ja diti dhe mesoi kurre emerin dhe qe mbushen bulevardin qendror te Tiranes si nja mallkim i Zotit dhe Zoti si pergjigje u dergoi termetin, por keta vampire nuk tuten duan akoma gjak njeriu si me pare dhe shpallen Rindertim mbi eshtrat e viktimave qe lane poshte renojave prej betoni, krim vrastar nga injoranca ne menaxhminin dhe drejtimin e shtetit, keta vampire nuk ndjejne pendim dhe nuk dine te kerkojne falje, mburren me lemoshat e bamiresise kristiane qe u dha Bota Demokratike sepse jane egoiste interesaxhinj, lekaxhinj te pafe, pa moral, killera gjakftohte dhe udhehiqen nga teoria e UN-IT te Nices qe predikon qe jashte UN-it nuk ekziston kurgje dhe prandaj kane vene ne perdorim teorine enveriste te Makiavelit:

  QELLIMI JUSTIFIKON MJETET

  Qe e perdori Enveri me Nexhmijen per 50 vjet me radhe kur mbushen lumenj me gjak njeriu, familmentuan ekonomine me tollona dhe bunkere dhe i bene shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu te cilet Bota Demokratike i tregon me gisht me percmim si ne filmin e Holivudit “Taken” apo sic po vepron sot Britania e Madhe duke i mbyllur kufinjte per shqyptaret.

  ILIR META NUK KA TAGRIN TE JETE OPOZITARI I SHQYPNISE

  sepse:

  E ka pare gjithe Bota me ze dhe figure te vidhte ryshfetin pushtetar me tefter ne dore dhe pafajesia e tij nga Gjykata e Fullan Kusarit u be sebepi i protestes se 21 janarit qe la 4 viktima te pafajshme ne bulevard.

  Nga ana tjeter:

  Sekretari i Like Floririt, Almir Rrapo, pinjoll i Angoneve, spiune te Enverit u arrestua nga FBI ne Tirane me akuza per vrasje dhe krim te organizuar ne SHBA,

  PSE E ZGJODHI SI PRESIDENT TE REZILIT EDI RAMA ILIR METEN NE KETO KUSHTE POSHTERUESE PER SHQYPNINE?

  Rrezultatet e zgjedhjes enveriste te Edvin Droges nuk vonuan, sepse Presidenti Ilir Meta nuk u ftua asnjehere nga asnje vend demokratik as nga BE dhe as nga SHBA per nje takim zyrtar, Presidenti Ilir Meta ka mbetur i izoluar ne Presidencen e tij dhe ka shume gjasa qe DASH t’i mballose edhe vulen e zeze ne pasaporte, ceshtje kohe eshte si edhe shume te tjereve.

  NE KETE GJENDJE TE MJERUAR DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  prandaj:

  Une them qe shkrimi yt sot ne gazeten DITA eshte ne unison me raportin e OSBE-se do kohe me pare qe duhet te rihapet serish nga Bota Demokratike nese kjo Bote nuk do qe Shqypnia pas pak vitesh te kthehet si ne Kohen e Qepes te Bismarkut:

  VETEM NJE SHPREHJE GJEOGRAFIKE

  Reply to this comment
 14. selim shpuza March 3, 08:00

  Nuk ka asnje faj populli se ai e di forcen e tij. Fajin na e ka bota qe realizon tekat dhe politikat e saj me keta halabake drejtues qe kemi. Kesaj rruge qe i jane futur drejtuesit tone lepe peqe ndaj cdo te huaj, ne dhe per nja 20 vjet nuk e gjejme rrugen q eduhet.Edhe Ramen qe mburret per sukseset e mban Amerika. A e vute re dhe mbreme?????

  Reply to this comment
 15. Populli March 3, 08:49

  Kur nje popull ka shumice te heshtur te mashtruar,
  meriton te rrije gjithe jeten i varfer edhe i roberuar.

  Reply to this comment
 16. fteri March 3, 08:51

  ka mangësi për skeqe e teatro në shqipëri këtë e dinë të gjithë ,është e drejta e sejcilit të zgjedhë një mënyrë për tu afirmuar edhe presidenti ynë ,njollos atrin me shjellje sharlatanësh , bie në gjunjë me simbolin e shqiponjës ,për të mbushur mendjen shqiptarve se vetëm ky e do shqiponjën ,mir që nuk bëri rolin e Homoseksualit të Neritan Liçajt që edhe ky aktor i shte thirrur për skeq të tubimit të Presidentit sharlatanë ,pa harruar Edmond Budinië ,dhe karikaturistin Bujar Kapexhiun ,një miting vulgar që fyen kushtetutën e flamurin.Në fakt më vulgar ishte tronditja e kapitullimi FUNERALI i turpëshëm i PD-së ,me Sali Berishën ,Lul Bashën që i dorzoi partinë Ilir Metës. .

  Prandaj sot qeveria , POLITIKA SHQIPTARE ËSHTË NËN TERROR TË ILIR METËS ,DHE SALI BERISHËS në luftë kundër wetingut dheSHBA,dhe BE-së dhe kundër të gjithë ambasadorve të huaj që luftojnë për vendosjen e shtetit ligjor në shqipëri.për ti shpëtuar pasurinë prrallore që kan vjedhur .

  Reply to this comment
  • ? March 3, 14:36

   fteri, o idiot, i thone skeç, jo skeq. O debil i lindur qe perparon cdo dite drejt idiotllikut perfundimtar.

   Reply to this comment
   • fteri March 3, 16:22

    OOOO,kafsh,tropiku ,merru me thalbin e situatës ,protesta e Ilir Metës është e nevojshëme apo i dëmshëme ?…,kjo protestë e presidentit vendit ëshët progres ,apo regres për kohën e situatën që ndodhet shqipëria,jo me gabime ortografike ?…. Turp të keshë me proklamata denigruese duke sha,kthej mbrapshtë në origjinën tënde idjotin real , se aty e ka vandin .
    O’ idjoti TIPK i blogut ,në kllapa të MËDHA ,katërore.

    Reply to this comment
    • ? March 3, 18:11

     O fteri, me ngaterrove mer qerrata, po e lexoja kete komentin tend te dyte (nuk e kisha pare emrin) dhe thashe ja kjo eshte pergjigje per kete fterin debil, mirepo pastaj e pash qe e kishe shkruar ti dhe thashe fteri ka filluar te flase me vehte. fteri o rrote sallami, gabimet e trasha ortografike qe ben ti tregojne sa poshte je ne shkallen e njohjes se gjuhes shqipe, perkatesisht kultures shqipe. Ca si ty me mire mos hapin gojen fare, pa le te shkruajne, jo per gje po hutohen kalamajte e shkollave dhe thone po na e mesojne gabim gjuhen shqipe ne shkolle, xhaxhi fteri e shkruan bukur.

     Reply to this comment
 17. Ferdi March 3, 09:22

  Edhe fillimi i mitingut prandaj u zgjidh naten qe te maskohej pjesemarrja e paket. Mbrojtesit e anarshise mbanin nga dy telefona ne dore per te treguar qe ishin shume.

  Reply to this comment
 18. Edi March 3, 09:22

  Hej ‘FTERI’ asgje personale, por je me analfabeti injorant i ketij blogu!
  Ti emrin e vendit Shqiperi e shkruan me shkronje te vogel!

  Ja rrjeshti yt i pare (i nisur po me shkronje te vogel)
  ” ka mangesi per skeqe(*) e teatro ne shqiperi…”
  (*) skeqe – nuk gjendet ne asnje fjalor te shqipes!

  Jepi ‘FTERI’ se na shton humorin me injorancen tende funksionale! Tung.

  Reply to this comment
  • fteri March 3, 16:42

   Ore pjesë e llagëmit të mbeturinave të helmit mediatik koçe kandarit (Edë ) -linguisti … ti merru me thelbin e problemit , jo fasadën se fasada të gënjen të mashtron le pa gjumë ,të katandis në psikopati të hap punë se duhet një krevat në spitalin e psikiartisë .Kurse unë rrëshqes në theksin ,dialektin krahasues të krahinave shqiptare,një lapsues. ..

   Reply to this comment
   • Edi March 3, 17:54

    Hej ‘FTERI’ TI je injoranti analfabet i ketij blogu qe ke me teper gabime ortografike se fjale ne ato zhgarravitjet e tua.
    Do tjeter shembull? Ja rrjeshti yt i Dyte – “…njollos atrin me shjellje sharlatanesh…”
    Kush eshte “atri” dhe “shjellja” or matuf?
    ‘FTERI’ me analfabetizmin dhe injorancen tende funksionale je fiks si na duhen ketu per te na shtuar humorin me zhgarravinat e tua.
    (Ne fund paske shkruar – nje lapsues…Ahahahaha… or ‘FTERI’ i thone “lapsus” or truderr, shko bli fjalor te gjuhes shqipe dhe…Abetaren)
    Tung ‘FTERI’

    Reply to this comment
    • fteri March 3, 18:28

     Ku je bërdoro e grisur e zullumit SHARLATAN të shkërdhatokracisë !
     Futi një kurim në psikiarti ,pastaj flasim .Do ta pranoi vrejtjen në rast se ke kultur mirkuptimi ,por nuk po të godas me fjalë fyese se fy veten dhe tër lexuesin ..TUTKUN EDI

     Reply to this comment
 19. Bureto March 3, 09:53

  Vetë fakti që Ilir Meta organizon një protest, qoftë dhe ajo nën preteksin e mbrojtjes së Kushtetutës, përbën në vetvete shkelje të saj nga ai Bile si i tillë është përsëritës, ndaj per keto është edhe në proces shkarkimi nga Parlamenti, të cilin ai e ‘kërcënon’ se do ta shpërndajë!!..Kushtetuta, jo fjalë, por as gërmë nuk ka të shkruar, një kompetencë të tillë për presidentin. Si mund të shpërndahet në një republikë parlamentare ai institucion që e ka zgjedhur ate president?! A ka idiotizëm apo marrëzi më të madhe?
  Me kushtetutë presidenti është garant i ‘Unitetit të Popullit’. Mbreme, aty në manifestimin tek presidenca cili ishte populli? Sali Berisha, Lulzim Basha, Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Ervin Salianji (ky i dënuar me burg), apo militant të tjerë të LSi dhe PD? Ata e përfaqësojnë popullin shqiptar? Po ata që mbështësin PS pra elektorati i saj i cili hëpërhë eshte shumice, nuk janë pjesë e popullit? Po NE të tjerët ajo pjesë e që zakonisht konsiderohet si ‘zona gri’, pra as e kuqe, as blu e as mavi (ngjyrat e partive), dhe që nuk shkojmë pas berihajt, a nuk jemi pjesë e popullit? Atëhere ku është sipas Kushtetutës, uniteti që presidenti duhet të na garantojë? A mund të mbrohet Kushtetuta nga shkelësi më i madh i saj? Kësaj i thonë t’i varësh ujkut mëlçitë në qafë. Të mbështëtës hipokrizinë e Metës, hallin e tij për frikën e ndëshkimit për paudhësitë e ndyra të tij, për inat të Ramës të mbështëtës atë, është të bëhesh ortak me krimin dhe korupsionin e kastës së vjetër të politikanëve, atë klsë që për 30 vjet e ka sjellë Shqipërinë në këtë derexhe. Nëse Kushtetuta është për t’u mbrojtur, duhet mbrojtur dhe do te mbrohet nga Gjykata Kushtetuese, atë gjykatë që Ilir Meta e saboton me te gjithe dinakërinë dhe mundësinë që i jep karrikja, që ajo të mos bëhet funksionale. Por ajo do të bëhet, Meta do të shkarkohet, negociatat për anëtarësimin në BE do të hapen, pasojat e tërmetit do të riparohen dhe zgjedhjet, ato që do të përcaktojnë se kush do të qeverisë më tej këtë vend, gjithashtu do të bëhen, po sipas Kushtetutës në qershor 2021. Atëhere Ilir Meta, nëse nuk do të shkarkohet apo akoma më keq nuk do të futet në burg, le të konkurojë në krye të LSI së tij, apo të të gjithë opozitës, po mundi bashkë me Saliun, Bashën, Monikën e Titin në krah, le ta mundin Ramën dhe, për ato që ai ka bërë, siç po përpiqen të thonë, le ta ‘rrjepin’ të gjallë. Pasta le të bëjnë një Kushtetutë të re, një më të mirë se kjo për të cilën kllouni Ilir Floriri, (epitet që ia ka vënë kumbara Berishë) në shfaqjen e tij mbrëmë, ra në gjunjë para ‘popullit’ të tij!!…
  Edhe unë them që Kushtetuta duhet mbrojtur, kush nuk eshte, por nga kush? Pikerisht nga shkelësit dhe abuzuesit e saj, por ajo mbrojtje nuk mund të bëhet nga shkelësit e saj, nga ato fytyra që përmenda më lart etj, dhe aq më pak nga hajduti Ilir Meta. Ata që për qëllime jo fort të pastra i shkojnë pas atij, do të pendohen nje dite, ashtu siç u penduan enveristët që donin të protestonin për rrëzimin e shtatores së diktatorit në 20 Shkurt 1991. Nëse për ata atëhere, ajo ishte një tragjedi, sot mbrojtja nga ju e ‘shtatores’ së Ilir Metës është një komedi. Shijojeni pra atë, sa të mundeni, e deri sa t’u neveritet!

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit March 3, 10:21

  Enver Hoxha, kur e mori leksionin se shtetet e medha i perdorin shtetet e vogla si lecke kepucesh provoi te bente shtetin e pavarur. Me kosto ekonomike shume te larte. Nuk qe zgjidhje e mire gjithsesi, dhe shyqyr qe erdhi Tranzicioni. Tranzicioni I madherishem, ku shtetin e drejtonte sali rrumpalla dhe bandat e azemhajdarit. Metat dhe majkot qe pa asnje dite pune ne libreze u bene kryeministra. Nanot me shoke qe shtetin e trajtonin si tavoline kazinoje. Pastaj erdhi rradha e Rameve dhe Basheve. Gjigandi Rama qe do rindertoje Shqiperine me para te huaja, punetore te huaj dhe qyfyre bulevardi. E verteta eshte se nuk behet stan me lepuj. Keta jane lamashe te ambasadave, si hajdute xhepash qe mblidhen darkave dhe I mburren sho-shoqit per placken e zhvatur. Kurse ne ekrane na shesin denglat e medha, sidomos ky fyelli global, qe korrigjon Lavrovin duke I mesuar termat e zgjedhjes me detyrim.

  Reply to this comment
  • proletar March 3, 12:04

   mbas 1990 ” zgjodhem” apo na ” detyruan ” te
   nderonim Sistem gjermano ?

   sistemi kapitalist kete bulmet ka .

   kjo qe i ndodhi shqiperise , eshte e programuar edhe pere te gjitha shtetet periferike te europes .

   mos valle Italia , greqia , spanja nuk kishin politikane ?

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit March 3, 16:39

    Proletar, Rama eshte kampion i piruetave. Kur ta monizmi zgjodhi pa detyrim radikalin. Mijera komunisteve u vari qillon me tezat radikale. Pastaj zgjodhi pa detyrim te futej ne kotecin demokratik me Saliun, kane edhe foto me pardesyte e bardha, qe i zgjodhen ti veshin pa detyrim. Pastaj u sherros me Saliun, se nuk u perputheshin pronaret. Hengri edhe dru nga maloket, pa detyrim zgjedhjeje. Pastaj pa detyrim iku ne kurbet dhe PA detyrim erdhi minister kulture. Pa detyrim u zgjodh kryetar bashkie : per 100 vjet nuk e votonte njeri, por e propozoi PS, ja, ata pleqte qe do I varte ky ne bulevard ia dhane kalin te kaleroje. Ai nano dybeku qe ky e tallaviste si Bert camcakizi ia hapi rubinetin te zgjedhe pa detyrim. Te mos e bej terkuze, ky gallataxhi fejsbuku del dhe I tregon arat ministrit rus qe di me shume te pathenat sesa te thenat, sesi zgjedhkemi pa detyrim. Po ja qe keta burra shteti na solli zgjedhja pa detyrim. Tani qe e duartrokiti ambasadorja per ate korrigjimin global, rrezik na e merr me sy te mire Trampi. Mbase ia harron hynerin e nderhyrjes pa takt gjate fushates ne Amerike. Osé mbase jo. Mbase fale ketij gomarlleku amerikanet u shtyne ta zgjedhin, per karshillek ndaj liderit tone kozmopolit, qe e kemi zgjedhur pa detyrim, se prapa deres eshte gjithnje saliuuuuuu.. Ka njerez qe harrojne se kete gjelle gatuan kapitalizmi. IA pafshim hajrin, duke e zgjedhur pa detyrim. Kete gjatesiren e te keqes me te vogel.

    Reply to this comment
    • proletar March 4, 12:35

     aman e derman o gjermano ,
     si t’ja bejme kumandar nastros te kuptoje
     qe enveri la vdekur , dhe pordhet qe leshon Tajvanisti i ka nga ftovja ne tajare ………………..

     e shikon … ka nja 30 vite qe te njejtes melodi i bie Lumemadhi , e nuk lodhet se shkumuari dhe lodhur duke marre Keste Kapitaliste
     nxjerre nga Taksat duke rrjepur Plebenjte ?

     sa here qe e lexoje , me ze barku sepse
     me kujtohet shprehja brilante e tij …..::

     ” me mire i pasur , se sa fukara ”

     kemi 30 vite qe e shohim dhe po e jetojme kapitalizmin e tij , e prap fajin e ka enveri qe ndertoje fabrika , uzina e mjeksi falas .

     di gje edhe sa keste do paguaj fukaraja
     per nastradinet Barrk Derra borgjezeve intelektuale ?

     mos eshte lubonja ky nastradini ‘?dyshime kam …

     Reply to this comment
     • Kinez Kosovar March 4, 14:08

      o proletar, po sa ben tralala ketu, shko e bashkohu me proletaret, dmth me morracaket, e te gjitha vendeve, merr edhe kete debilin gjermano-shqiptar dhe rivendoseni ate sistemin e mrekullueshem te Enver Bythes. Te pakten atje kenaqen te gjithe se barabar nuk kane c’te hane, pervec barit, qe te mos shkelin parimet. Eh c;na myten budallejt qe kur i mbulon kaka, kane nostalgji per mutin, qe ju duket mo i omel.

 21. Zigur Qarri March 3, 10:36

  “Sondazh apo një referendum kombëtar me katër emra,me katër foto”,eshte sikur te kishte halla koqe.Nuk ka arritur kush te
  ndryshoje raportet politike,prandaj,ai propozimi yt eshte nje vrimë ne ujë.Shqiptare te paster,te ndershem jan ata qe mbrojn
  Teatrin,por shume pak ju bashkangjiten kauzes se tyre qytetare,nderkoh dhjetera”intelektuale”i perbalten.Prandaj,eshte kollaj
  te flasesh ne emer te popullit per ti dhene te drejte vetes. Qe politikanet jan mëkatare dihet,por duhet bere nje seleksionim.
  Zbrazja e frustrimit duke qelluar me mitarloz te gjith,nuk eshte zgjidhje,por çoroditje,lufte asimetrike,qe i garanton pushttetin
  pushttit Edvin Escobar D’Rama.Emergjente eshte largimi i kesaj bande qe na qeveris.Meqe nuk ka lindur akoma ai zog shqiptari
  qe te jete nje politikan i paster,do te nermytemi ne kete çorben qe kemi,qe meritojm.I lumt atyre shqiptareve qe u mblodhen
  dje,me 2 Mars,sepse e keqja më madhe tani per tani eshte Qeveria mafioze e “rilindjes”,tumori i Shtetit shqiptare.Çdo perpjekje
  duke bere historine e personazheve politikë qe nuk kan pushttet,ka vetem nje qellim te lig e tinzarë,per te demoralizuar edhe
  ata pak shqiptare qe besojn e shpresojn se mund te ndryshohet diçka.Rrespekt per te gjith ata bij e bija shqiptaresh,qe protestuan
  me 2 Mars,duke treguar se ka akoma nga ta qe nuk i kan hedhur armet.

  Reply to this comment
 22. Ethem Lalaj March 3, 10:43

  DITA:Analiza e G.Burimit eshte e drejte.Por :
  1-Genci i fut te gjithe ne nje skuader,ne nje thes.. dhe kerkon qe te 4 te ikin ne nje dite nga politika,partia,qeveria.Kjo nuk mund te ndodhi kurre.Te ne jane krijuare 129 parti fantazme.Biles dhe nje parti Kosovare si vazhdim i P/Bujar Bukoshit te 1998.
  -Me kode/Sistem zgjedhor duhet te rritet pragu i votave qe partit fantazma te eliminohen si ne Amerike e kudo..!
  2-Te votohet me lista te hapura. Por kete nuk e do Saliu,pasi nuk fiton dot me,ndonse Rama i ka thene ” beheni si te doni K.Zgj e une do e votoi”.
  -Dhe ne kete rast duhet te ike nga politika ose ne byrg-SALIBERISHA,si kampion hajdut e vrases killer ne 21 janar,Gerdec,ne 97,98,te A. Hajdarit,Trebickes,Remzi Hoxhes,te 150 Tropojaneve,etj.
  -Sedyti duhet hequr qafe Like-Floriri,i pagezuare me kete emer nga Saliu si kampioni Nr.2 i hajduterise se pashembellt me 15 apartanente ne Shqiperi,Beograd,Angli,etj.
  -Setreti duhet te hiqet qafe L.Basha i 230 mil.€ te rr.kombit,te shites i detit -Greqise,si vrases direkt ne 21 janar,te lobimit Rus me 675000 $,qe ka spiunuare UÇK te Dik Martini,etj.
  -Duhet te zhduket nga politika Fatmir Medi-Gerdeci qe vrau 26 veta ne Gerdec dhe 300 te plagosur.
  3-Te krijohen strukturat e Rea te drejtesise.Pa krijimin e tyre nuk ka ecje para te vendit. Drejtesia te ne doli me e degjeneruara ne bote,e kapur nga Saliu qe ne 1992..Gj.Kushtetuse si thembra e Arkilit ne Shqiperi ka 4 vjet pa u formuare dhe ONM+VENECIA e neglizhuane totalisht. Dhe Meta po e pengon se ka frike shkarkimin nga shkeljet e bera.E ka kapur tmerri.
  4-Rama do iki i fundit nga politika e eskortes se 1992 ,pasi do votoi Reformen ne drejtesi me investim Amerikan dhe Europian.Nese iken Rama,do te kthehen ne detyre Zaganjori,Dede,Gjin Gjonet..kampion bote ne korupsion.Dhe kete e di mire SHBA+BE.
  -Rama do likujdoi pasojat e termetit deri 2021.Ndaj kerkoi mandatin e trete ne PS.
  -Rama do drejtoi OSBE deri 31.13.2020,Z Burimi.
  -Rama ka mbeshtethen e 90 %, te popullit,100 % TE SHBA+BE,kurse opozita zero nbeshtejte nd/kombetare dhe 20 % te elektoratit. Kjo % eshte fiksuare qe ne 1996 kur Saliu vodhi votat me dhune dhe rrahu me hu..opoziten si derri ne miser.
  -Populli dhe nd/Kombetaret kane mbajtur shenim ne 30 vite dhe SALIU+LIKE+LULI..cilesohen si fatkeqsi kombrtare.Pa u eliminuare SB,I.M,L.B-vendi nuk behet kurre..!
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 3, 11:16

   o e them
   përse je kaq gomar??
   na çmënde mor idiot!!në fillim të jepje kënaqsi kur shikoje shpalosjen gjigande të gomarllëkut tënd,sot është pak si tepër!!dhe humori duhet me karar!!se po e kalove masën vdes së qeshuri!!o e them!!
   nuk arrijmë të shkojmë as në hale për të pshurrur!në brekë e bëjmë nga të qeshurat e pastaj na dhëmb koka nga mungesa e oksigjenit!!dhe e qeshuar ka kundërindikacionet e saja!!
   hy idiot!!
   “-Populli dhe nd/Kombetaret kane mbajtur shenim ne 30 vite ” FUTI NË BYTHË O e THEM shënimet se ndoshta të kujtohet ndonjë gjë më vonë!!

   Reply to this comment
   • MeteH March 3, 12:15

    Ahahahaha…autocensure, ndoshta nga nxitimi ke harruar pa i vene xhaxho ETHEM LALAJ ofiqin e plote qe i ka atribuar vehtes, pra – gomar madhor! Te siguroj se nuk do ta fale kete mungese etike nga ana jote…

    Reply to this comment
  • Kris 1 March 3, 12:10

   O e them Rama.Ti tani ke shumicen ne parlament dhe ke me vete dhe opo pordhen e re parlamentare qe don ndryshimin e sistemit elektoral.Prape fajin e ka Saliu kur kali i Saliut ha ne grazhdin e Surrelit zahirem dhe hingellin cdo sabah ne erboth tv?

   Reply to this comment
 23. anticensurë25642654 March 3, 10:55

  një shkrim sa “i mirë” aq dhe idiot!!
  një shkrim i një të demoralizuari,i një depresivi,të pashpresi,TË NËNSHTRUARI!!

  “Si mund të mbështillesh me flamurin kuq e zi shqiptar duke harruar se vetë i ke duart me gjak shqiptari?”
  e bën o burim e bën,se dajaku i djeshëm është harruar!!sot të dhëmb dajaku i sotëm i atij që zëvëndësoi këtë që ishte dje!!

  “Këtë mendoja teksa kërkoja vetvetiu në internet fjalët “derrat të njëjtin turi kan딓Të gjithë derrat një turi kanë”: “Edi Rama, Lulzim Basha, Sali Berisha,Ilir Meta… e gjithë kjo gardë e vjetër… O ju popull që veni e lëpiheni pas tyre, si harroni që të gjithë derrat një turi kanë”.” pra deri i djeshëm duket dajë sot,sepse ai i sotmi është më i ndyrë se i djeshmi,sepse pavarsisht se kanë të njëjtin turi,ti iu nëndhrohesh!!ti i “kritikon”,ti i “mallkon”,por ti,e unë nuk bëmë asgjë megjithëse,
  “Jemi ne shumica e heshtur që nuk na tërhiqni dot bulevardeve,”,ne rrimë duar kryq,ne nuk dalim të votojmë,ne nuk i mbështesim por i SHAJMË ME MËND!!a thu se i rruhet kujt nga kjo “shumicë e heshtur” që nuk bën asgjë??bile që i paguan taksat rregullisht dhe nuk i kërkon llogari atyre që i shpërdorojnë,atyre që i shpërdorojnë,që i vjedhin dhe i grabisin??
  jo burim,ata e kanë qef këtë “shumicë të heshtur”,këtë shumicë skllave!!ata kanë frikë atë pakicë kundërshtare,ata kanë firikë bandën tjetër kriminale,sepse ajo ja ha gërmazin,jo shumica e skllavëruar e nënshtruar!!
  ti o burim ju drejtohesh vetëm “derrave”,pak “shumicës së heshtur””S’keni kuptuar ende asgjë? “!?
  a me të vërtetë nuk kanë kuptuar ata asgjë??
  a me të vërtetë janë ata budallenjtë dhe jo “shumica e heshtur”??a thu se po pasurohet shumica e heshtur dhe po varfërohet pakica kriminele??
  a je në vete o burim??
  ata e kanë kuptuar fare mirë me kë kanë të bëjnë!ata e kanë kuptuar fare mirë se shumica e shqiptarëve kanë qënë dhe janë skllevër,ata e kanë kuptuar se shqiptarin mund ta grabisësh me shtet por jo si individ!!shqiptari nuk e do shtetin,i trëmbet shtetit,prandaj vidhet kollaj nga shteti!!
  shpirti primitiv individualist i shqiptarit bën që të jetë i përçarë dhe i paaftë të veprojë kundër një grupi!!në rasitn tonë SHTETIT,kur ky shtet është grabitësi i tij!!
  këtë e kanë kuptuar fare mirë derrat e politikës!!këtë po e zbatojnë në një mënyrë të përsosur!!
  po narrjepin deri në palcë duke na sjllë si PORDHA NËPËR BREKË!
  ti o burim e mbyll këtë shkrim me një varfëri të theksuar mendore,me një injorancë të tmerrëshme,të FRIKËSHME!
  “Dhe së fundi para se të ikni, se një ditë të gjithë do të ikni dhe një botë e re shqiptare do të lindë gërmadhash”
  mor burim të jesh kaq i trashë??
  mor njeri kujton ti se, “Berisha e Meta, presidenta, ose Berisha, Meta, Rama kryeministra, ose Meta, Basha, Rama, ministra. “, janë problemi dhe jo sistemi që ata kanë ndërtuar??
  kujton ti se,”Berisha e Meta, presidenta, ose Berisha, Meta, Rama kryeministra, ose Meta, Basha, Rama, ministra”janë problemi dhe jo ne “shumica e heshtur” që grabitemi nga të gjithë dhe ajo pakica që grabitet dhe grabit shoqishoqin dhe të dy veçe veç të gjithë ne??
  jo mor burim,JOOOOOOOOOOOOOOOOO!!
  sepse po cofi rama e berisha,meta e basha,do lënë pas iksin dhe ypsylonin!!do të lënë trashëgimtarët e tyre biollogjik a kriminalë!!
  problemi nuk janë këta ndyrësira o burim,nuk janë ata që do marrin në dorë grabitjen pas tyre!!
  problem jemi ne “shumica e heshtur”;që ti e quan kështu me mburrje,por është për të ardhur turp;jemi ne populli përfshi dhe atë pakicë mbështetës,ushtare të krimit shtetror!
  heshtja jonë,mbështetja për diçka më shumë se të tjerët,bëjnë që ata të na shkelin me këmbë!bëjnë që ata të na vrasin dhe ne ti virgjërojmë,ti ëngjëllzojmë,pasi të dhunohemi!!
  më pëlqeu grumbullimi i aq shqiptarëve nuk më pëlqeu strumbullari rreth të cilit ishin bashkuar!!
  TURP PËR NE SI POPULL!
  jemi të paaftë të mësojmë nga dajaku që hamë!
  ndoshta ngaqë kemi ngrënë shumë dajak!?
  KA FILLUAR TË NA PËLQEJË!!

  Reply to this comment
 24. katarakti March 3, 11:05

  Qellimi i shkrimit qe “Dita” e ka vene si kryeartikull eshte t’i nxije të tere njelloj. Dhe tê pohoje indirekt se Luli, Meta dhe Berisha jane një me Ramen dhe se grinden vetem per të ndare copat e byrekut! Secili ka të drejte tê kete opinionin e tij, por une mendoj se Rama diku ndahet dhe diku bashkohet me triumviratin Meta- Basha – Berisha. E para e punes Rama eshte ku e ku më i qyteteruar dhe i ndershem se “treshja” e mesiperme. Ai nuk ka vrare njeri as per të ruajtur pushtetin (21 janar) dhe as per të pasuruar femijet e tij (Gerdeci). E verteta eshte se politika e tij ekonomike me koncesionet dhe PPP-te eshte pak e turbullt. Per më shume ai, kam pershtypjen, se nuk di të zgjedhe njerezit e duhur në krye të puneve. Duke filluar nga bashkiaket, ministrat dhe deputetet. Ndofta se nuk ka lidhje te forta organike me Partine Socialiste prandaj i zgjedh edhe njerezit nga rruga! Thene keto unë kam bindjen se Rama nuk eshte hajdut si “treshja” e mesiperme. Po ashtu mendoj se ai e do vertet Shqiperine dhe me ardhjen e tij në pushtet rrukullima dhe rrumpalla në vend u nderpre. Dhe nuk mendoj se nje “revolucion” per t’i larguar të katert nga pushteti do na sjelle shpetimin dhe begatine. Per më shume në horizont nuk dallohet asnje individ, levizje apo parti që të sjelle ndonje ndryshim esencial në politiken e vendit. “Ne” – thote Burimi, “shumica e heshtur”, nuk na terhiqni dot bulevardeve. Dmth që nuk jemi me asnjerin prej jush. Ca magalloman si titull dhe qendrim. As Burimi dhe as “Dita” nuk perfaqeson dhe nuk flet dot në emer të shumices! Shumica e heshtuar apo e ligjshme eshte ajo e perfaqesuar nga maxhioranca dhe opozita. Sot per sot zyrtarisht kryetar i kesaj shumice eshte Edi Rama, (i votuar nga 1 milion zgjedhes). Kur Burimi të marrë po kaq vota ai mund të flasë në emer tê shumices së heshtur! Ndryshe mund te flase veçse nê emrin e tij personal. Ose edhe të “Dites” po të doje.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 3, 11:26

   o KARAtakt
   o E them lalai jo gomar madhor!!
   o copa e idiotit,mos vallë nuk janë njëlloj “Dhe tê pohoje indirekt se Luli, Meta dhe Berisha jane një me Ramen dhe se grinden vetem per të ndare copat e byrekut! “???????????????????
   mos vallë nuk ishte bashkë berisha-meta-basha??
   mos vallë nuk ishte bashkë rama-meta??
   mos vallë nuk ishin bashkë,për periudhë të shkurtër,rama-basha??
   mos vallë nuk deshte rama që rama-basha të vazhdonte dhe më tej,por basha nuk parnoi??
   mos vallë nuk është rama që gjithnjë po kërkon një rama-basha të re??
   pthu idiot,ku e sheh ti ndryshimin??
   mor provokator idiot!!
   mor copë mishi pa sy fare!!
   ps:mor copa e idiotit,”Per më shume ai,(rama) kam pershtypjen, se nuk di të zgjedhe njerezit e duhur në krye të puneve”,u bënë 7 vjet që po tregon se nuk është i zoti??
   atëherë përse thua se është I ZOTI??
   pra nuk ka dhënë asnjë provë zotësie në 7 vjet dhe ti thua se është njeriu i duhur??
   more dementër a e keni idenë se çdo të thotë të mendosh,shkruash e flasësh me llogjikë??
   jeni aq idiotër sa dhe brënda një shkrimi e kundërshtoni veten 100 herë!!

   Reply to this comment
   • katarakti March 3, 11:47

    Qetesohu censura, qetesohu. Mos e merr me kaq zjarr. Se fajin e ke vetë qe nuk je i zoti të kuptosh asgje. Ti ngaterron apo nuk kupton taktiken me strategjine. Prandaj të duken se jane bere të gjithe bashke! Po ta spjegoj shkurt:
    1) Rama eshte mê i keqi, por të tjeret as qe vihen në kandar.
    2) As Burimi dhe as “Dita” nuk kane tagrin të flasin nê emer të shumices.
    Dhe se fundmi mos kujto asnje sekonde se duke u kapur me gjithe boten, qe nuk mendon si ty, duke share apo mallkuar, tregohesh më i zgjuar se të tjeret. Thjesht “të tjeret” nuk kane kohe të humbasin me ty se nuk duan të bien në nivelin tend. Sot kam bere nje perjashtim qe jam marrë me ty. Nuk ia fal vetes!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 3, 12:58

     karatakt o lal!!
     po e filloj nga nuk ja vlen!!
     “Thjesht “të tjeret” nuk kane kohe të humbasin me ty se nuk duan të bien në nivelin tend”-përse bie o karatakt??përse nuk qëndron lart në baltën tënde??
     mos ja fal vetes karatakt!!bjeri murit me kokë ose fut gishtin në bythë,por të garantoj se nuk është faji tim,ashtu si të garantoj që kur unë ta shoh të arsyeshme do ta humbas kohën me ty!!sepse më duket e drejtë humbja e kohës,pavarsisht se kam përball një mur betoni!!pavarsisht se e di që muri betonit nuk merr vesh me llafe,ashtu si di që muri i betonit i relekton fjalët!!për këtë arsye mendoj se ato shkojnë diku në një vesh tjetër që mund të kuptojë diçka,që i nevojiten!!
     1-rama nuk është më i keqi!!
     jo karatakt jo!!rama është njëlloj si këta,është një gjymtyrë e krimit politik shqiptar!!nuk ka derdhur gjak po ka zbrazur shqipërinë!!ka nxjerrë gjak nga shqipëria,ka grabitur dhe po grabit gjakun tonë!!
     karatakt nuk mjafton të vrasësh që të qënë më i keqi!!ai që torturon është dhe më i keq se vrasësi!!
     2-askush nuk ka të drejtë të flasë në emër të shumicës a të pakicës në përgjithësi!!sepse shumicë e pakicë=me fjalë abstrakte!!
     sepse dhe unë isha shumicë në 13ën por kundër atij që përfaqsonte shumicën!prandaj dhe ai nuk kishte të drejtë të fliste për mua,dhe si unë shumë të tjerë!!
     karatakt,si ta shpjegova murin e betonit më sipër edhe dita e burimi,bëjnë përpjekje për të ndryshuar diçka!!
     si e kam shkruar dhe në komentin direkt për shkrimin e burimit,ai në këtë radhë ka bërë shumë gabime!!
     prandaj e quajta shkrimin e tij “një shkrim sa “i mirë” aq dhe idiot!!”!!
     i mirë sepse kap të keqen të tërë ashtu si është!
     idiot sepse i nënshtrohet të keqes,bëhet indiferent ndaj të keqes,bëhet pritës pasiv i një të ardhme me shpresë të mirë!
     sepse ai e quan si një fitore të qënit”shumicë e heshtur” dhe jo si një disfatë!!

     karatakt,duke diskutuar mes nesh do të mund të ecim përpara,por ti vazhdo në tënden!!
     nuk je as budallai i parë dhe as i fundit!
     mos i merr si sharje,merri si konstatime këto që të them!ndoshta dhe ashpër!analizoi pa pasur nevojën të biesh në nivelin tim!!atë nivel unë e ruaj me fanatizëm!!
     besoj se e ke vënë re që unë nuk kam “shokë” e “miq” këtu në këtë blog!?

     Reply to this comment
  • Niku March 3, 12:29

   Katarakti ke bere komentin me te mire në te gjithe komentet e tanishme. Une, p.sh. nuk do te votoja Burimin, sepse në shkrimet e tij ka gjera qe nuk qendrojne. Shqiperia ka nevoje per njerez vizionare, te ndershem, jo genjeshtare qe ndron qendrim sa here i intereson dhe ti perkase shtreses se mesme dhe te varfer. Shkurt, ndryshe nga keto politikane qe ka sot Shqiperia. Atehere mund te thuhet se ai politikan perfason shumicen e heshtur. Burimi nuk eshte nje I tille qe pershkrova me siper.

   Reply to this comment
 25. Mjeku March 3, 11:32

  Presidenti (nuk ka rendesi si quhet, kush eshte, kush e ka bere President) pretendon shkelje kushtetuese nga Kryeministri (nuk ka rendesi si quhet etj, etj) dhe qeveria e tij!
  Bukur fort, Presidenti ate detyre ka, te jete garant i Kushtetutes!
  Por…a e ka shkelur kete Kushtetute ky Kryeministri (mos u nisni nga emri, mbiemri, surrati, qyrku)?
  Sikur te ishte diskutimi ne kete rrafsh pa emra dhe mbiemra fare, une mendoj se do themi se Kushtetuta eshte shkelur nga Kryeministri dhe pushteti i tij!
  Personalizimi ne emra i Presidentit dhe Kryeministrit eshte perpjekje per te mbrojtur shkeljet e Kushtetutes se ketij te dytit (pa rendesi fare emri, mbiemri, surrati)!
  Kaq!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 3, 11:43

   mjek
   si parim ke të drejtë!!
   si ngajrje,si e tashme si jetë e përditëshme nuk ke të drejtë!!
   sepse nëse në të njëjtën valle janë të gjithë,kërcimtarë,këta që ti përmënd pa “emra” atëherë vallja nuk është e vërtetë!!por është një çoroditje për ne!!
   ne “shumicën e heshtur”,”shumicën e dekurajuar”,”shumicën indiferente” për fatet tona!!
   ti je rreshtuar,ndoshta nga fundi,por nuk je më pjesë e “shumicës indiferente”!!
   një farë ndryshimi ke bërë!!
   të shohim se kush do të jetë rezultati!!

   Reply to this comment
 26. J.K. March 3, 11:46

  Me kete miell (popull ) , ky byrek, lakruar (qeveri ) gatuhet.

  Reply to this comment
 27. info analitike March 3, 12:01

  Problemi i maxhorances se heshtur eshte se po vazhdoi te rrije e tille, minoranca e zhurmshme do te vazhdoje te liuaje cicmic.
  Prandaj duhet reagim o Genc Burimi, sot me shume se kurre, perndryshe i gezofshi te gjithe politikanet qe jane pasuruara, ju kane vjedhur e plackitur kane luajtur e po luajne me ju.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 3, 13:04

   info
   i një mendimi me ty,përveç fundit!!
   përse e përjashton veten??
   përse thua”ju kane vjedhur e plackitur kane luajtur e po luajne me ju.”??
   ku bën pjesë ti??

   Reply to this comment
 28. mirel March 3, 12:16

  A po ju lutesh per nder ketyre krimineleve o Burim?
  Po u lutesh te te dhurojne Referendum per noten.
  Akoma me endera gjysmakesh, akoma nuk sugjerohet rruga e vetme per ti hequr qafe keta kriminele, por shpresohet se do ikin dhe do shpetojme.
  Tipa si ky kujtojne se po te presim sa te vdesin ata vendi do pastrohet dhe do ringrihet,,me vargje poetike.
  Pirdh o prift ne Prill, pirdh..
  Ky vend ka marre fund.
  Nenshtrimi u eshte ngulitur shqiptareve ne damare, e kane ulur koken dhe durojne me vetemohim litarin qe jua shtrengon klasa e hajduteve.
  Me nje shprese te vetme, ose te behen te meshirshem hajdutet tju lirojne pak litarin, ose kushedi, mbase te ikin dhe te harrojne qe kane Atdhe. Brezat e rinj, ata qe ikin lindin si te vdekur. Jane te detyruar te harrojne ku kane lindur dhe cfare eshte shtepia. Do vazhdojne te marrin rruget e botes si emigrante per te harruar cfare jane e nga kane ardhur. Nje popull qe lind i vdekur.
  Ndersa ti qahesh pse jane ata kaq te keqinj, dhe shpreson te te japin nje leter dhe ti vesh noten. Mjerim

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 3, 13:21

   mirel
   nuk e di se ku e ka pasur mëndjen burimi për këtë referendumin,pyetsorin a ku ta di unë,”Po u lutesh te te dhurojne Referendum per noten.”??
   më duket një trapllëk i tillë që do të ishte i turpshëm po të thuhej edhe nga një fëmijë 7 vjeçar!!
   sipas burimit,sikur rama,dobiçi i tironës,të kishte të dhënat se gjithë shqiptarët si komb,përfshi këtu dhe dy djemt e tij e gruan,do të ishin kundër tij,ai do të largohej??nuk flas për votime por për këtë “referendumin” e simpatisë të burimit!!
   asnjëherë!!
   përvoja jonë e këtyre viteve kanë treguar se dobiçit nga një vesh i hyn nga tjetri i del mndimi që kanë për të!!se dobiçi është rracë e tillë që kur ka fuqinë në dorë të shqyen në dysh,kur nuk e ka?!
   dridhet si purtekë përpara një qerosi si fevziu!!
   mua burimi më pëlqeu për të vetmen arsye se nuk i kishte ndarë kriminelët tanë në ,kriminelë të mirë dhe kriminelë të këqinj!!
   ai i kishte përshkruar ashtu si janë,pavarsisht se nota e përshkrimit ishte prej lypsari,prej të nënshtruari!!
   mendoj se burimi ka mbetur në periudhën e viteve ’80!!periudhë kur shqiptarët shpresonin që mosha do të sillte ndryshime!!që vdekjet ndoshta do të sillnin zbutje të diktaturës!!
   gjë që nuk u realizua atëherë nuk ka për tu realizuar sot!!

   Reply to this comment
  • Kerkushi March 3, 14:35

   “Nenshtrimi u eshte ngulitur shqiptareve ne damare, e kane ulur koken dhe durojne me vetemohim litarin qe jua shtrengon klasa e hajduteve.”

   Bravooooooooooooooooooo mirel. Ke harruar te thuash vetem qe kete pune e filloi Komandanti yt i Lavdishem Byqar.

   Reply to this comment
  • NË KOSOVË JETOJNË 3.100.000 SHQIPTARË, NDËRSA NË MAQEDONI 1.400.000 DHE SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I MADH NË BALLKAN March 3, 21:43

   Mos je gazetar i paguar per keto komenti ti mirel? Se nuk ka mundesi qe edhe i shan mutet Berisha dhe Rama edhe u beson shifrave te falsifikuara te ketyre genjeshtareve bashke me INSTATin e tyre. Kthe pergjigje mirel.

   Reply to this comment
 29. Troplini March 3, 13:18

  Sillemi si kali nè lèmè dhe “ripèrtypim” tè njèjtat teza, me gishtin tregues pèrpara qè e kemi tashmè tè vèshtirè ta ulim poshtè, pèrsa kohè jetojmè kètu. Kur ikim nga kètu, jemi ndryshe, rrèmbejmè kazmat dhe lopatat dhe ulim kokat.
  Mbase ka ardhur koha qè atè gishtin tregues, kur jetojmè nè Shqipèri, ta kthenim ca nga vetja dhe ti rikujtonim ndèrgjegjes sonè, atè qè jemi vèrtetè. Kur ta bèjmè kètè, kuptojmè mbase qartè se politikanèt qè kemi, janè ata qè meritojmè.
  Tè gjithè shqiptarèt duan tè punojnè nè shtet. Njè administratè qè paguhet me taksat e qytetarève, diku rreth 100 mijè tè punèsuar, njè lukuni e bastarduar qè nuk ka asgjè tè pèrbashkèt me konceptin e administratès nè shèrbim tè taksapaguesit dhe sè pèrbashkètès qè duhet organizuar me profesionalizèm me qèllim nxitjen e investitorève privatè qè do gjallèronin ekonominè shqiptare nè kolaps.
  Ata qè largon njèra palè e politikès pas zgjedhjesh, i gjen nè bulevard nè vitet qè vijojnè, nè formè “mbrojtèsish tè kushtetutès” , tè ftuar aty nga figuara tashmè tè njohura pèr kleptomaninè karakterizuese.
  Njè pjesè e kèsaj shoqèrie, vjedh pjesèn tjetèr. Hajduti, èshtè “rob zoti” nè kèto anèt tona. Atyre u thuhet HALLALL dhe iu bèhet temena kur i paguajmè, pèr ato shèbime qè duhet tè ishin falas.
  Ai qè mbetet rrugès, èshtè SHTETI i shqiptarève, garancia e mbijetesès sè njè kombi, e tashmja jonè dhe e ardhmja e fèmijève tanè.
  Duke bèrè rrumpallè kètè vènd, duke zgjedhur tè jetojmè me èndèrra dhe gènjeshtra, gjithçka na ka mbetur èshtè gishti tregues.
  Pirgjet e plehrave dhe fekalet, mbulojnè bukurinè e vèndit tonè por ne nuk kemi sy pèr cikèrrima tè tilla. Ne jemi tè zitè e vetes.
  Ndaj, mbajmè vèshtrimin nga selia tek rruga e Elbasanit, kè kanè zgjedhur ata pèr tè mbèshtetur, pèr tu orientuar se kujt duhet ti lèpihemi pèr vitet qè vijnè, pèr njè vènd pune apo pèr njè leje ndèrtimi, pèr “vilat shqiptare” nè qenefin e madh egzistues.
  Mbase kur tè mèsojmè tè duam njèri tjetrin, tè mos vjedhim dhe tè mos gènjejmè veten me diplloma gabi, do kemi mundèsinè ti rrisim fèmijèt tanè kètu dhe jo rrugève tè botès.
  Deri atèherè, do vazhdojmè avazin e vjetèr dhe do èndèrrojmè pèr NE, shumica qè nuk shprehet. Èshtè instiktive kjo, si ajo fija e kashtès pèr atè qè po mbytet.

  Reply to this comment
 30. Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi March 3, 14:31

  Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe jo afërsisht 2.870.000 banorë si deklaron Instati. Arsyeja për deklaratat e gabuara të Instatit për numrin e popullsisë së Shqipërisë është regjistrimi plotësisht i gabuar i popullsisë i 2011 që u bë nga qeveria e atëhershme e Shqipërisë dhe Instati. Në 2011 Shqipëria kishte afërsisht 3.550.000 banorë kurse qeveria e atëhershme e vendit dhe Instati deklaruan vetëm rreth 2.821.000 banorë dhe fallsifikuan të gjitha të dhënat për popullsinë e Shqipërisë. Edhe numrin e banorëve në të gjitha qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë e fallsifikuan. Për qytetin e Tiranës deklaruan vetëm rreth 420.000 banorë kurse në të vërtetë qyteti i Tiranës kishte rreth 530.000 banorë atëhere. Me qytetin e Tiranës është fjala për bashkinë e vjetër të Tiranës. Sot vetëm qyteti i Tiranës ka afërsisht 600.000 banorë. Me Farkën, Kasharin, Kamzën dhe Paskuqanin e ashtuquajtura Tirana e Madhe ka rreth 800.000 banorë. Për qytetet e Vlorës, Elbasanit dhe Shkodrës u deklaruan vetëm mes 75.000 dhe 80.000 banorë. Por në të vërtetë këto qytete kishin secili rreth 120.000 banorë. Për qytetin e Durrësit u deklaruan vetëm rreth 115.000 banorë. Por Durrësi kishte në fakt rreth 150.000 banorë. Dihet që regjistruesit e Instatit që shkonin tek banorët për të bërë rgjistrimet nuk shkuan tek shumë banorë. Edhe shifra e deklaruar e urbanizimit prej 53,5% nuk është fare e vërtetë sepse në fakt është 65% për të gjithë vendin. Gjithashtu deklaratat aktuale të Instatit për numrin e popullsisë në vend janë plotësisht të gabuara sepse bazohen tek ai regjistrim i fallsifikuar.

  Në Shqipëri janë fallsifikuar pas 1990 qëllimisht çdo vit numri i lindjeve dhe numri i nxënësve nga qeveritë dhe Instati. Në 1990 numri i lindjeve në vend ishte rreth 82.200 dhe kjo ishte shifra e fundit e deklaruar saktë në vend. Nga 1991 deri në 2001 numri i lindjeve në vend ishte mesatarisht rreth 75.000 lindje në vit kurse qeveritë dhe Instati deklaruan mesatarisht vetëm rreth 65.000 lindje në vit. Pas 2001 qeveritë dhe Instati i bën edhe më flagrante mashtrimet e tyre duke e ulur numrin e lindjeve të deklaruara në rreth 30.000 deri 40.000. Në të vërtetë numri i lindjeve në vend nga 2001 deri në 2007 ishte rreth 65.000 në vit. Nga 2007 deri në 2018 ky numër ishte mesatarisht rreth 60.000 lindje në vit në vend. Për vitin 2018 Instati deklaroi vetëm rreth 29.000 lindje por në të vërtetë ishin afërsisht 65.000 lindje. Lindshmëria në Shqipëri ishte 2,55% e popullsisë në 1990, 2,2% në 2001 dhe 1,7% në 2007. Nga 2007 deri në 2018 ky numër ka qënë i qendrueshëm me 1,7% të popullsisë banuese në vend çdo vit.

  Dihet rënia e lindshmërisë në vend pas 1990 por jo aq sa deklarojnë Instati dhe qeveritë. Shqipëria e trefishoi popullsinë e vet nga 1945 deri në 1990. Këtë nuk e arriti dot asnjë vend në kontinentin europian. Shqipëria arriti deri në 1980 që ta barazonte jetëgjatësinë mesatare me Italinë, Francën dhe Spanjën që e kishin dhe e kanë më të lartën në kontinentin europian. Edhe prandaj Shqipëria e ka sot këtë shifër po aq të lartë sa Italia, Franca, dhe Spanja dhe më të lartë se sa vendet e Ballkanit dhe të Europës Lindore. Edhe Instati e ka deklaruar këtë fakt në regjistrimin e popullsisë në 2001 edhe e ka krahasuar Shqipërinë me Italinë. Regjistrimi i 2001 ishte shumë më i rregullt dhe i saktë se sa regjistrimi i 2011.

  Numri i nxënësve në Shqipëri në të gjitha shkollat 9-vjeçare shtetërore dhe private është afërsisht 560.000 kurse Instati dhe qeveria deklarojnë vetëm rreth 290.000. Edhe numri i nxënësve të shkollave të mesme në vend është i manipuluar nga Instati dhe qeveria. Duke i marr numrat e nxënësve nga të gjitha shkollat në vend vërtetohet shumë lehtë që Instati dhe qeveria gënjejnë dhe kanë gënjyer për numrin e nxënësve në vend. Numri i nxënësve vërteton edhe numrin e lindjeve në vend por numri i lindjeve mund të llagaritet edhe duke pasur numrat e lindjeve në të gjitha spitalet e vendit. Vetëm në të gjitha spitalet e rrethit të Tiranës numri i lindjeve në 2018 ishte rreth 18.000. Në Shqipëri në të gjitha shkollat 9-vjeçare janë afërsisht 27.000 mësues dhe kjo është shifër zyrtare. Raporti mësues për nxënës me 560.000 nxënës është afërsisht 1 me 20,7 kurse me numrin e nxënësve prej rreth 290.000 sa deklarojnë Instati dhe qeveria do të ishte rreth 1 me 10,7 dhe ky raport me numrin e nxënësve sipas Instatit dhe qeverisë është plotësisht i pabesueshëm se nuk ka asnjë vend në Europë që ta këtë kaq të ulët por e kanë mes 1 me 15 dhe 1 me 20. Shqipëria e ka pasur edhe para 1990 rreth 1 me 20 këtë raport. Kaq lehtësisht hidhen poshtë gënjeshtrat e qeverive dhe të Instatit për numrat e banorëve, lindjeve dhe nxënësve në vend.

  Reply to this comment
 31. SHQIPËRIA KA 5.250.000 SHTETAS DHE 1.350.000 EMIGRANTË! March 3, 14:34

  Shqipëria ka aktualisht rreth 1.350.000 emigrantë. Nga këta janë 630.000 në Itali, 470.000 në Greqi, 130.000 në SHBA dhe 120.000 në vendet e tjera të BE, Kanada dhe Australi. Në këto shifra përfshihen edhe shqiptarët që kanë marrë nënshtetësinë në vendet ku banojnë. Numri i emigrantëve shqiptarë që e kanë lënë nënshtetësinë shqiptare pas 1990 është vetëm rreth 10.000 persona dhe kjo do të thotë që është shumë i vogël. Por edhe këta emigrantë munden ta rimarrin nënshtetësinë shqiptare shumë lehtësisht. Shqipëria ka me emigrantët gjithsej afërsisht 5.250.000 shtetas. Në 2008 qeveria e atëhershme shqiptare deklaroi afërsisht 4.263.000 shtetas se më herët nuk kishin deklaruar qeveritë pas 1990 kurrë numrin e shtetasve shqiptarë. Por edhe ky numër i qeverisë ishte i fallsifikuar sepse Shqipëria kishte në 2008 afërsisht 4.550.000 shtetas dhe nga këta banonin rreth 3.400.000 në Shqipëri dhe rreth 1.150.000 si emigrantë në vende të tjera. Numrin e shtetasve qeveria e ka deklaruar për herë të fundit në 2018 nëpërmjet një publikimi të Instatit për diasporën e Shqipërisë me afërsisht 4.450.000 shtetas. Por edhe ky numër ishte i fallsifikuar.

  Emigrantët shqiptarë e kanë lindshmërinë në të njejtën përqindje prej 1,7% si edhe shqiptarët në Shqipëri. Këtë e vërteton numri i lindjeve të shqiptarëve në Itali që është rreth 10.500 në vit dhe këtë e thonë burimet zyrtare italiane. Edhe shumë media në Shqipëri i kanë shkruajtur këto shifra në artikuj, madje me shumë habi sepse nuk e njohin demografinë. Struktura moshore e popullsisë së Shqipërisë është shumë më e re se sa deklaron Instati.
  Nga 1991-2001 nga Shqipëria emigronin mesatarisht rreth 70.000 shtetas dhe ktheheshin rreth 5.000 shtetas në vit. Nga Shqipëria emigruan në vitet e fundit dhe emigrojnë edhe aktualisht rreth 30.000 shtetas në vit dhe kthehen rreth 15.000 shtetas në vend. Në këto shifra nuk përfshihen azilkërkuesit sepse ata konsiderohen si turistë dhe kthehen gati të gjithë prapë.

  Numri i emigrantëve shqiptarë në Greqi arriti para krizës në 2009-ën me rreth 550.000 persona numrin më të lartë. Për shkak të krizës në Greqi u kthyen në Shqipëri rreth 150.000 emigrantë në vitet e më pasme.

  Janë thjeshtë gënjeshtra të pabaza shifrat më të larta se kaq ose madje edhe deri në 1 milion për numrin e emigrantëve shqiptarë në Greqi. Shumë nga ata që deklarojnë shifra të tilla nuk kanë fare njohuri për numrat e emigrantëve ose e bëjnë qëllimisht për të treguar sa shumë emigrantë janë në Greqi dhe kështu duan ta lavdërojnë Greqinë për pranimin e kaq shumë emigrantëve. Por Greqia nuk është fare për t’u lavdëruar dhe nuk ka asnjë meritë për këtë. Që prej shumë vitesh Italia e ka kaluar Greqinë për numrin e emigrantëve shqiptarë.

  Nuk ekziston fare një largim masiv nga vendi siç deklarojnë poltikanët dhe mediat në Shqipëri. Arsyeja për këtë mashtrim të politikanëve, mediave dhe Instatit është që të nxisin shqiptarët që të emigrojnë jashtë vendit dhe ta ulin shtimin natyral të popullsisë në Shqipëri. Por politikanët, mediat dhe Instati kanë dështuar plotësisht me shifrat e tyre të fallsifikuara sepse Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe ka domethënë më shumë banorë se sa në 1990. Shqipëria, Kosova dhe shqiptarët në Maqedoni, Luginë të Preshevës dhe Mal të Zi kanë shtimin më të madh të popullsisë në Europë. Shumë pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë në Europë. Të gjitha vendet e tjera të Europës dhe vendet ballkanike kanë shtim negativ natyral të popullsisë dhe që domethënë humbje të popullsisë.

  Reply to this comment
 32. SHQIPTARI... March 3, 14:35

  Zgjidhja e vetme, o popull-milet, eshte …KUTIA E VOTIMIT…!!! Aty, gjithe shqiptaret qe ndjehen te tradhetuar, te neveritur, te poshteruar, te vjedhur, te nenvlehtesuar,…etj …etj,..T”I BIEN VIZE FLETES SE VOTIMIT, QE POLITIKA TRADHETARE 30-VJECARE, TE SHPALLET BOTERISHT E PALIGJSHME…!Vendi te drejtohet nga qeveri teknike me monitorim nderkombetar, deri ne momentin ,qe nje levizje politike te behet e besueshme per popullin…!!! P.S..(nje verejtje ,per artikullshkruesin,..vertet, derrat nje turi kane,..por derrat nuk jane te keqinj…! Mund te thuash, p sh, …te gjithe be…qiret, tradhetaret, hajdutet, etj ..etj,..nje turi kane…!)

  Reply to this comment
 33. NË KOSOVË JETOJNË 3.100.000 SHQIPTARË, NDËRSA NË MAQEDONI 1.400.000 DHE SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I MADH NË BALLKAN! March 3, 14:36

  Numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua në regjistrimin e popullsisë në 2011 qëllimisht vetëm rreth 1.620.000 dhe duket qartë që është një mashtrim i qëllimshëm sepse ky numër është gati i njëjtë me numrin prej afërsisht 1.596.000 shqiptarë që u deklarua në regjistrimin e 1991 në Kosovë por ai regjistrim u bojkotua nga shqiptarët. Në fakt në 1991 në Kosovë banonin afërsisht 2.200.000 shqiptarë dhe afërsisht 350.000 shqiptarë ishin emigrantë që domethënë që shqiptarët e Kosovës në 1991 ishin gjithsej afërsisht 2.550.000 individë. Regjistrimi i 2011 është aq qesharak sepse numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua gati aq sa u deklarua në regjistrimin e 1991. Në fakt ishin rreth 2.750.000 shqiptarë banorë rezidentë në Kosovë. Ky mashtrim u bë që numri i shqiptarëve në Kosovë të duket sa më i ulët dhe Kosova të duket sa më multietnike.

  Numri i lindjeve të shqiptarëve në Kosovë është afërsisht 60.000 në vit, lindshmëria është 2% e popullsisë dhe shtimi natyral i popullsisë është 1,6%.. Në 2002 në Kosovë banonin afërsisht 2.400.000 shqiptarë.

  Dihet që në të gjitha regjistrimet në kohën e pushtimit në 1921, 1931, 1948, 1953, 1961, 1971, 1981 dhe 1991 numri i shqiptarëve në Kosovë, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Sanxhak dhe Mal të Zi është deklaruar shumë më i ulët se sa ka qënë në të vërtetë. Aktualisht në Kosovë banojnë rreth 3.100.000 shqiptarë.

  Në Kosovë qeveritë gjithmonë kanë gënjyer për numrin e lindjeve dhe numrin e nxënësve. Numri i emigrantëve shqiptarë nga Kosova është rreth 1.500.000 në vendet e Europës, SHBA, Kanda dhe Australi. Këtu nuk përfshihen shqiptarët në Turqi sepse ata janë asimiluar në masë të konsiderueshme dhe nuk e kanë nënshtetësinë e Kosovës. Kosova ka me emigrantët shqiptarë gjithsej afërsisht 4.600.000 shqiptarë.

  ***

  Në regjistrimin e popullsisë në 2002 numri i shqiptarëve në Maqedoni u deklarua afërsisht 509.000. Por në të vërtetë ishin afërsisht 1.050.000 shqiptarë në Maqedoni. Shqiptarët janë aktualisht afërsisht 1.400.000 banorë në Maqedoni. Numri i sllavo-maqedonasve është afëtsisht 1.100.000 por nga këta janë afërsisht 200.000 shqiptarë që nuk deklarojnë etninë e tyre të vërtetë dhe janë shumë të asimiluar. Shqiptarët janë shumica absolute e popullsisë në Shkup, Dibër, Strugë, Tetovë, Gostivar, Kumanovë, Kërçovë, Krushevë, Çashkë dhe Dollnen. Shqiptarët janë me afërsisht 55% shumica absolute e popullsisë në Shkup. Më herët kanë qënë edhe shumicë absolute e popullsisë në Manastir, Ohër, Resnje, Përlep dhe Veles. Në 1912 në territorin e Maqedonisë së sotme banonin 650.000 shqiptarë dhe 400.000 sllavo-maqedonas. Shqiptarët ishin para 1912 me mbi 61% shumica absolute e popullsisë në territorin e Maqedonisë së sotme.
  Numri i lindjeve të shqiptarëve në Maqedoni është afërsisht 28.000 në vit, lindshmëria është 2% e popullsisë dhe shtimi natyral i popullsisë është 1,6%.

  Minoritetet e tjera janë afërsisht 200.000. Nga minoritetet e tjera janë afërsisht 75.000 që deklarohen turq por nga këta janë afërsisht 60.000 shqiptarë dhe ata dinë edhe shqip. Numri i popullsisë në Maqedoni është gjithsej afërsisht 2.700.000 dhe nga kjo popullsi rreth 1.400.000 janë shqiptarë dhe deklarohen hapur shqiptarë. Shqiptarët janë me rreth 52% shumica absolute e popullsisë në Maqedoni dhe Maqedonia është shteti i tretë me popullsi shumicë shqiptare. Shqiptarët kanë afërsisht 15 vjet që janë bërë përsëri populli më i madh në Maqedoni. Nga Maqedonia janë gjithsej rreth 250.000 emigrantë shqiptarë edhe kjo domethënë që shqiptarët e Maqedonisë janë gjithsej rreth 1.650.000 me emigrantët e tyre. Nga të gjithë nxënësit në Maqedoni afërsisht 70% janë nxënës shqiptarë. Në Maqedoni numrat zyrtarë të deklaruar të nxënësve shqiptarë gjithmonë kanë qënë edhe janë të fallsifikuar qellimisht ashtu si kanë qënë edhe janë të fallsifikuar qellimisht edhe numrat e banorëve shqiptarë dhe numrat e lindjeve të shqiptarëve.

  ***

  Në Luginën e Preshevës banojnë afërsisht 180.000 shqiptarë dhe jo rreth 100.000 si deklarohet. Me emigrantët e tyre shqiptarët e Luginës së Preshevës janë rreth 250.000. Shqiptarët në Mal të Zi janë rreth 80.000 dhe jo rreth 30.000 si deklarohet qëllimisht gabim nga Mali i Zi. Me emigrantët e tyre shqiptarët e Malit të Zi janë rreth 120.000. Këta janë vetëm ata që deklarohen shqiptarë.

  Shqiptarët janë, duke mos e llogaritur Rumaninë, kombi më i madh në Ballkan. Gjithsej shqiptarët janë afërsisht 9,2 milionë individë në Ballkan. Me emigrantët shqiptarët janë afërsisht 11,8 milionë individë.

  Në këto shifra përfshihen vetëm ata që deklarohen shqiptarë. Me arvanitët dhe shqiptarët e tjerë në Greqi këto shifra do ishin shumë më të larta. As shqiptarët e Turqisë nuk përfshihen në këto shifra. Në krahasim me shqiptarët kombet e tjera të Ballkanit janë shumë të vegjël. Në Ballkan vetëm shqiptarët kanë shtim të popullsisë kurse kombet e tjera kanë humbje të popullsisë. Shqiptarët ishin deri në krijimin e shtetit grek nga arvanitët në fillim të shekullit të 19 kombi me popullsinë dhe territorin më të madh në Ballkan sepse edhe arvanitët deklaroheshin hapur shqiptarë.

  Shumica e shqiptarëve që banojnë në Çamëri, Artë, Janinë, Konicë, Follorinë, Kostur, Grebene dhe Meçovë e flasin gjuhën shqipe. Me ata janë afërsisht 10 milionë shqiptarë në Ballkan. Edhe shumë arvanitë e flasin gjuhën shqipe. Numri i arvanitëve është gjithsej afërsisht 5 milionë individë.

  Reply to this comment
 34. SHQIPTARI... March 3, 14:37

  Zgjidhja e vetme, o popull-milet, eshte …KUTIA E VOTIMIT…!!! Aty, gjithe shqiptaret qe ndjehen te tradhetuar, te neveritur, te poshteruar, te vjedhur, te nenvlehtesuar,…etj …etj,..T”I BIEN VIZE FLETES SE VOTIMIT, QE POLITIKA TRADHETARE 30-VJECARE, TE SHPALLET BOTERISHT E PALIGJSHME…!Vendi te drejtohet nga qeveri teknike me monitorim nderkombetar, deri ne momentin ,qe nje levizje politike te behet e besueshme per popullin…!!! P.S..(nje verejtje ,per artikullshkruesin,..vertet, derrat nje turi kane,..por derrat nuk jane te keqinj…! Mund te thuash, p sh, …te gjithe be…qiret, tradhetaret, hajdutet, etj ..etj,..nje turi kane…!)..

  Reply to this comment
 35. Shqipëria ka demografinë më të mirë në Europë March 3, 14:37

  Shqipëria dhe shqiptarët jashtë Republikës së Shqipërisë kanë shtimin natyral të popullsisë më të lart në Europë. Gati të gjitha vendet e tjera të Europës kanë humbje të popullsisë dhe vetëm pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë. Të gjithë artikujt e OKB, BE dhe organizatave të tjera që deklarojnë sikur Shqipëria ka pakësim të popullsisë dhe do ngelin vetëm afërsisht 1 milion ose edhe më pak banorë në vend janë thjeshtë gënjeshtra. Me këto gënjeshtra kërkohet të arrihet ulja e shtimit natyral të popullsisë së Shqipërisë dhe shtimi i emigrimit jashtë vendit. Shqipëria ka aktualisht gati 4 milionë banorë rezidentë. Shtim të njëjtë natyral të popullsisë si Shqipëria e ka Turqia por ky vend është gati plotësisht në Azi dhe jo në Europë.

  Në përgjithësi bëhet një propagandë shumë e keqe në mediat shqiptare kundër Shqipërisë duke e deklaruar gabimisht si “vendin më të varfër në Europë“. Duhet ta dinë të gjithë se “vendi më i varfër në Europë“ është Moldavia dhe pastaj vinë Ukraina, të gjitha vendet e tjera të Ballkanit dhe Bjellorusia. Shqipëria e ka prodhimin e brendshëm bruto (GDP) për banor aq sa e ka edhe Rumania. Shqiptarët janë mesatarisht më të pasur se sa janë mesatarisht banorët e këtyre vendeve të përmendura. Nëse prodhimi i brendshëm bruto i Shqipërisë nuk do kishte rënë gjithsej me rreth 41% në 1990, 1991, dhe 1992 për shkak të shkatërrimit të konsiderueshëm të industrisë, fabrikave dhe gjithë ekonomisë. Shqipëria do e kishte sot prodhimin e brendshëm bruto real për banor aq sa e kanë Italia, Spanja dhe Çekia sepse Spanja dhe Çekia e kanë arritur prodhimin e brendshëm bruto real për banor të Italisë.
  Instati dhe qeveritë i kanë fallsifikuar pas 1990 të gjitha të dhënat për ekonominë e Shqipërisë ashtu siç i kanë fallsifikuar edhe të gjitha të dhënat për demografinë e Shqipërisë. Në 1975 Shqipëria e kishte arritur prodhimin e brendshëm bruto për banor sa e kishin Spanja dhe Çekosllovakia dhe të njëjtë me këto vende e kishte deri në 1990. Shipëria nuk e arriti prodhimin e brendshëm bruto për banor të Italisë, Francës dhe Anglisë por barazimi i prodhimit të brendshëm bruto për banor i Shqipërisë me prodhimin e brendshëm bruto për banor të Spanjës dhe Çekosllovakisë ishte një arritje e madhe. Shqipëria ua kishte kaluar Portugalisë, Greqisë, vendeve ballkanike dhe gati të gjitha vendeve socialiste në Europë. Vendet më të varfra të Europës ishin Jugosllavia, Bullgaria dhe Rumania. Prodhimi i brendshëm bruto për banor i Shqipërisë ishte gati sa dyfishi i prodhimit të brendshëm bruto për banor të secilit të këtyre vendeve. Shqipëria ishte vendi i tretë prodhues më i madh i kromit në botë në sasi absolute pas Bashkimit Sovjetik dhe Afrikës së Jugut dhe vendi i parë prodhues më i madh i kromit në botë për banor. Shqipëria ishte dhe është edhe sot vendi me

  prodhimin më të madh të naftës për banor në Europë. Por në atë kohë prodhimi i naftës ishte më i madh se sa është sot.

  Nga 1950 deri në 1980 Shqipëria e kishte rritjen ekonomike mesatarisht 8,7% në vit. Nuk kishte asnjë vend tjetër në kontinentin europian rritje ekonomike aq të madhe. Spanja e kishte 5,7%. Vendet e tjera të Europës Perëndimore e kishin 4-5%. Greqia e kishte 5,8% kurse vendet e tjera ballkanike më pak se 5%. Vendet e tjera socialiste të Europës Lindore e kishin afërsisht 5%. Rritjen ekonomike të Shqipërisë nuk e arriti dot asnjë vend tjetër në Europë. Dihet që Shqipëria kishte edhe ushtrinë më të fortë në Ballkan.

  Për nga arsimimi, përqindja e popullsisë me shkollë të lartë dhe përqindja e popullsisë me shkollë të mesme Shqipëria ua kalonte Italisë. Spanjës, Portugalisë, Anglisë. Francës, Gjermanisë, Greqisë, të gjitha vendeve të tjera të Ballkanit, gati të gjitha vendeve socialiste dhe ishte e barabartë me vendet me popullsinë më të arsimuar në Europë.

  Në të gjitha vendet socialiste të Europës u shkaktuan kriza artificiale në vitet 1985-1990 për të gënjyer opinionin publik për ndërrimin e sistemit që u bë në të gjitha këto vende në 1989 dhe 1990. Në Rumani, vende të tjera socialiste në Europë dhe vendet e tjera ballkanike kriza ishte më e madhe se sa në Shqipëri. Por në 1945 dhe gjithashtu në 1950 Shqipëria e kishte ekonominë dhe prodhimin e brendshëm bruto për banor të barabartë me Rumaninë dhe vendet e tjera ballkanike dhe këto ishin vendet më të varfra në Europë. Shqipëria kishte prodhim dhe përpunim shumë të madh industrial nafte, kromi, nikeli, hekuri, bakri, bitumi etj. dhe prandaj e arriti një zhvillim kaq të madh ekonomik. Sot në Shqipëri të ardhurat mesatare janë njëjtë si në Rumani. Shqipëria dhe Rumania i lënë pas Bullgarinë, Moldavinë, Ukrainën, Bjellorusinë dhe të gjitha vendet e tjera të Ballkanit që nuk janë në BE. Në Shqipëri duhet ta dinë që vendet e tjera ballkanike kanë gjithashtu shumë emigrantë. Bullgaria ka afërsisht po aq emigrantë sa Shqipëria. Kurse Rumania ka afërsisht 3,5 milionë emigrantë që është një numër shumë i madh emigrantësh.

  Arsyeja pse Shqipëria ka afërsisht 1,35 milionë emigantë është afërsia gjeografike me Italinë dhe Greqinë. Aktualisht Shqipëria e ka prodhimin e brendshëm bruto më të lart se sa Greqia por të ardhurat dhe niveli i çmimeve në Shqipëri janë mesatarisht më të ulëta se sa në Greqi. Nësë qeveria e Shqipërisë do i rriste të ardhurat në nivelin e të ardhurave në Greqi ose edhe më shumë nuk do Shqipëria nuk do kishte emigrantë në Greqi. Bullgaria dhe Maqedonia janë gjithashtu vende fqinje me Greqinë por kanë shumë më pak emigrantë në Greqi. Arsyeja për këtë është që Greqia ka qendrime armiqësore ndaj këtyre vendeve dhe kundër Bullgarisë ka bërë edhe luftra. Edhe kundër Shqipërisë ka bërë luftra Greqia. Por shqiptarët në përgjithësi nuk janë aq shovinistë sa popujt e tjerë të Ballkanit. Si gati të gjitha vendet e Europës dhe të Ballkanit edhe Greqia ka humbje natyrale të popullsisë.

  Reply to this comment
  • Erhard March 3, 18:11

   Degjo ti “Shqiperia derr derr derr…”!
   Dukesh qe je nje shurraq i administratesa kuinslinge te Edi Rames,por nuk mbulon dot mutin me shurre!
   Sot Shqiperia ka rreth 2 milion banore,aq sa ka nje qytet i zakonshem ne Europe dhe SHBA!
   Shqiperia ka pasuri prallore nentokesore,qe nuk i ka bota si krom,baker,hekur nikel,nafte,qymyr guri etj,qe me nje qeverisje te ndergjegjshme per 30 vjet do te ishim te barabarte me zhvillimin e 3 “Dragojve te Azise”!
   Por te gjitha keto pasuri kolosale i shfrytezojne prej 30 vjetesh nje grusht hajdutesh me bekimin e nje grusht kriminelesh anti shqiptare qe kane sunduar e akoma sundojne vendin tone qe nga Berisha e deri tek Rama!
   Sot ne Shqiperi cmimi i nje litri nafte eshte rreth 170 leke,ku 120 leke jane akciza e qeverise,nje vjedhje kjo qe i behet me djallezi xhepave te qytetareve!
   Sapo jam kthyer nga SHBA,ku qendrova prej 6 muajsh dhe vertetova se atje cmimi i nje litri nafte ishte vetem 60 leke,pra 3 fish me i lire se ne Shqiperi!
   Ketu as uji i pijshem nuk e ka kete cmim!
   Qe ketu fillon mjerimi im popullit tone!
   Rast tjeter:
   -Banka Boterore para 7 muajve shpalli ne raportin e saj se ne Shqiperi 50% e bizneseve jane informale dhe po kaq e te punesuarve punojne ne te zeze!
   Kjo do te thote se keto mijra biznese nuk paguajne taksa e tatime,nuk derdhin kontribute per sigurimet shoqerore e shendetesore,bejne kontrabande dhe nuk u paguajne rrogen e plote mijra punonjesve!
   Paspjat e kesaj situate kriminale kane bere qe arkes se shtetit t’i krijohet nje dem gjigand financiar,mijra punonjesve nuk u njihen vitet e punes per efekt pensioni dhe nuk perfitojne sherbime shendetesore falas!
   Pse ndodh kjo situate katastrofike?
   Kjo ndodh se administrata qendrore e vendore eshte e pa afte dhe se korrupsioni qeveritar eshte ngritur ne nivel kriminal!
   Qe nje shtet te kete 50% te bizneseve jashte kontrollit financiar do te thote se i pari kryeministri i vendit udheheq nje katrahure te tille dhe si i tille i duhet te shkarkohet nga detyra ose t’i jepet drejtesise!
   Organet financiare boterore deklaro0jne se korrupsioni ne Shqiperi eshte ne 3 vendet me korruptive te botes,ndersa ketu heshtin KLSH,prokuror4ia,opozita,ambasadoret dhe vete Europa!
   Keshtu bene kur Berisha vidhte,vriste etj,keshtu bejne edhe swot me Ramen,por asnjehere nuk i kane kritikuar por perkedhelur!
   Keto dite Europa deklaroi se Shqiperia i ka plotesuar kushtet per hapjen e negociatave,por nuk na thone se cfare paska plotesuar?
   ASNJE KUSHT NUK KA PLOTESUAR QEVERIA E RAMES!
   Ne Shqiperi nuk ekziston SHTETI LIGJOR dhe KORRUPSIONI E KRIMI eshte ne nivele kolumbiane!
   Rinia shqiptare po iken cdo dite nga Shqiperia sepse ketu nuk ka asnje shprese se ky vend mund te behet!
   Aq me shume me nje kryeminister sharlatan,qe sillet si dikur Hitleri gjerman!

   Reply to this comment
   • Shqipëria ka demografinë më të mirë në Europë March 3, 19:30

    Nuk lexon dot qe kam shkruajtur qe qeveria dhe qeverite e meparshme genjejne. Ca idiotesirash shkruan me administraten e Rames? Nuk kam te beje fare me Ramen se nuk do shkruaja keshtu dhe ta nxirrja zbuluar Ramen dhe Berishen bashke me genjeshtrat e tyre. Te gjitha te dhenat jane te vertetuara. Je ti i pallogjikshem qe shan Berishen dhe Ramen por prap u beson genjeshtrave te tyre me gjithe INSTATin e tyre. Ca tre vendet me te korruptuara ne bote thua or Erhard? Ne Shqiperi korrupsioni eshte si ne te gjithe Ballkanin dhe Europen Lindore. U bere si kerma Sali serb Berisha qe tha ne 1992 qe Shqiperia para 1990 ishte nje nga tre vendet me te varfra te botes bashke me dy vende afrikane. Aq maskara me ndergjegje serbe eshte ai Sali serb Berisha qe duhet dekoruar me plumb kokes. Shqiperia ne 1975 arriti barazimin ekonomik me Spanjen dhe Cekosllovakine dhe i la pas te gjitha vendet e tjera te Ballkanit dhe te Europes Lindore. Ta provonin greqia dhe jugosllavia te sulmonin por i shtyptet si krimbat Shqiperia me Enver Hoxhen keta armiq ballkanike dhe i clironte te gjitha trojet shqiptare jashte Republikes se Shqiperise. Sot Shqiperia per nga ekonomia eshte baraz me Rumanine dhe Shqiperia eshte me mire se vendet e tjera te Ballkanit Perendimor, Bullgaria, Greqia, Turqia, Ukriana, Modavia, Bjellorusia. Para 1990 Shqiperia ia kalonte edhe Polonise dhe Hungarise.

    Sa emigrante ka Shqiperia sipas teje? Se nese jane vetem 2 milione banore numri i emigranteve do ishte 3,25 milione emigrante? E kupton cfare cmendurie ke shkruajtur? Eshte marrezi te thuash qe Shqiperia ka me shume se 1,5 milione emigrante dhe jo me me shume se 2 milione ose 3 milione emigrante. Eshte e sigurt qe Shqiperia ka rreth 3.900.000 banore dhe rreth 1.350.000 emigrante. Gjithsej Shqiperia ka rreth 5.250.000 shtetas. E kuptove te verteten?

    Reply to this comment
    • Erhard March 4, 16:47

     O i mjeri ti qe derdellit per demografine!
     Leri more malikat derdellitjet me demografine dhe kundershto faktet e shumta qe kam dhene me siper!
     Qe Shqiperia ka arritur nivelin me te larte te korrupsionit gjate ketyre 30 viteve kjo nuk do shume tru qe te kuyptohet!
     Ate parullen e Rames se po “Bashqeveris me qytetaret” a e ke zbatuar ti ndonjehere?
     A te ka ftuar njeri te te pyese se cfare mendon per investimet,per tenderat,koncesionet,PPP,se kush duhet te jete ne listen e kandidateve per deputete e kryebashkiake ewtk?
     A te ka pyetur njeri ty te tregosh se kush nga ministrat eshte i pa afte,i korruptuar etj?
     A te ka pyetur njeri ty se cfare mendon per rritjen e cmimit te ujit,qe e quajne te pijshem kur ai eshte i pa pijshem?
     Po ti vete ke marre guximin te ankohesh apo te denoncosh ndonje akt korrupsioni dhe nuk ta ka varur njeri teneqene?
     Eh sa ka nga keto gjera,qe hyjne ne ate pallavren mashtruese te Rames se po “Bashkeqeveris me qytetaret”,por qe kurre nuk i ka shkuar ndermend ta zbatoje sic propagandon?
     A e ke degjuar ti vete se kur ka pranuar Rama ndonje akt korrupriv te ministrave apo vartesve te tyre gjate ketyre 7 viteve ne qeverisje?
     A ke shkuar ndonjehere ne Gjykaten Administrative te Tiranes,qe te shikosh se sa mijra qytetare padisin atje administraten shteterore e bashkiake per padrejtesi e korrupsion?
     A e ke degjuar Ramen ndonjehere ne fushatat elektorale qe te jape llogaei para popullit se si i ka zbatuar premtimet e bera me pare,se cfare rezultatesh konkrete ka patur ne luften kunder korrupsionit,se sa e ka rritur mireqenien e popullit etj?
     Asnjehere nuk e ke degjuar,se ai dhe te tjeret pas tij kurre nuk kane dhene llogari para popullit,por vetem kane bere spektakle mashtruese duke share opoziten dhe duke bere rromuze se “Nuk keni pare gje akoma”! etj!
     A te ka pelqyer ndonjehere fjalori rrugac i Rames,qe ne se do ta kishe patur edhe baba do ta sikterisje nga shtepia?
     A ke pare ti vete se Rama,Veliaj etj kane bere shpewnzime kolosale vetem ne qender te Tiranes,sidomos ne aksin Rinas-Liqeni artificial,pra vetem atje ku kalojne te huajt,turistet,gazetaret,ambasadoret etj ndersa ne periferite e Tiranes nuk ka ndertuar asnje cerdhe,kopesht,kend lojrash,kewnd sportiv,lulkishte etj,ndonese bashkia grabit miliona leke ne muaj me taksat vendore banoret e tyre?
     Nuk besoj se ha pyke nga kjo ane,se je militant tru tallash,qe Rama te duket perendi!
     Ti si shume militante si ty perdorni llogjiken e femijve kur duan te mundin njeri tjetrin me fjalet se “Dashnori i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”!

     Reply to this comment
     • NË KOSOVË JETOJNË 3.100.000 SHQIPTARË, NDËRSA NË MAQEDONI 1.400.000 DHE SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I MADH NË BALLKAN March 4, 19:45

      Ca flet or debili Erhard? Ke shkruajtur sikur je militant i gomereve te PD dhe LSI. Duket qe ti nuk kupton ose je i paguar per keto komente dhe ndoshta nga vet Rama. Une kam shkruajtur qe Rama genjen kurse ti vazhdon me idiotesirat e tua. Rama, Berisha dhe Meta jane bashke dhe nuk kane qene kurre kundershtare. Je ti tru tallash. Pse mos eshte per t’u lavderuar SHBA qe vrau me rrezimin e kullave ne New York dhe sulme te tjera mijera qytetare te vet? Mos jane per t’u lavderuar shtetet europiane qe i bejne vet sulmet gjoja terroriste islamike dhe kane vrare dhjetera qytetare te tyre? Mos jane per t’u lavderuar SHBA, shtetet europiane, Turqia dhe Rusia per luftrat qe kane bere dhe bejne ne vende te ndryshme? Nuk vendosin Rama dhe Berisha per menyren e qeverisjes dhe te politikes. Por Sali serb Berisha eshte kryekrimineli i demokracise. Ta dije ti qe politikanet ne te gjitha vendet e botes jane marioneta te cirkut politik boteror nuk do shkruaje idiotesira kot.

  • ganiu March 4, 12:23

   Ajnshtaini thoshte “Budallallëku dhe universi janë të pafund. Për universin nuk jam i sigurt.”

   Reply to this comment
 36. SHQIPTARI... March 3, 14:39

  Zgjidhja e vetme, o popull-milet, eshte …KUTIA E VOTIMIT…!!! Aty, gjithe shqiptaret qe ndjehen te tradhetuar, te neveritur, te poshteruar, te vjedhur, te nenvlehtesuar,…etj …etj,..T”I BIEN VIZE FLETES SE VOTIMIT, QE POLITIKA TRADHETARE 30-VJECARE, TE SHPALLET BOTERISHT E PALIGJSHME…!Vendi te drejtohet nga qeveri teknike me monitorim nderkombetar, deri ne momentin ,qe nje levizje politike te behet e besueshme per popullin…!!! P.S..(nje verejtje ,per artikullshkruesin,..vertet, derrat nje turi kane,..por derrat nuk jane te keqinj…! Mund te thuash, p sh, …te gjithe be…qiret, tradhetaret, hajdutet, etj ..etj,..nje turi kane…!)..!!!

  Reply to this comment
 37. SHQIPTARI... March 3, 14:39

  Zgjidhja e vetme, o popull-milet, eshte …KUTIA E VOTIMIT…!!! Aty, gjithe shqiptaret qe ndjehen te tradhetuar, te neveritur, te poshteruar, te vjedhur, te nenvlehtesuar,…etj …etj,..T”I BIEN VIZE FLETES SE VOTIMIT, QE POLITIKA TRADHETARE 30-VJECARE, TE SHPALLET BOTERISHT E PALIGJSHME…!Vendi te drejtohet nga qeveri teknike me monitorim nderkombetar, deri ne momentin ,qe nje levizje politike te behet e besueshme per popullin…!!! P.S..(nje verejtje ,per artikullshkruesin,..vertet, derrat nje turi kane,..por derrat nuk jane te keqinj…! Mund te thuash, p sh, …te gjithe be…qiret, tradhetaret, hajdutet, etj ..etj,..nje turi kane…!)..!!!..

  Reply to this comment
 38. Chri chri March 3, 14:41

  I nderuar artikullshkrues!Gjithë sa thua janë me vënd dhe për mua e shumë e shumë të tjerë dihen.Ajo që unë nuk di dhe do të isha kurioz të dija është;përse rinia,intelektualët dhe një pjesë e madhe e gazetarëve me integritet dhe kredibilitet siç jeni edhe ju,qëndroni kaq indiferent ndaj megamashtrimeve që i bëhen përditë atij populli.Popullit e aq më tepër shqiptarëve edhe mund t’ju a falësh apatinë por kurrsesi juve që jeni në gjëndje ti kuptoni gjërat.Përse prisni që referendumet dhe sondazhet ti organizojnë politikanët!?Përse të mos i organizoni ju?Përse nuk merrni fatin tuaj në dorë?Përse nuk organizoni popullin në protesta?Keni të gjithë të drejtën morale të ngrini popullin në këmbë,të kërkoni drejtësi,të mbroni ligjin të luftoni për barazi.Nga kush e prisni këtë gjë?Nga ne emigrantët apo nga ata që mbledhin kanaçe kazanëve të plehrave?E pafalshme për ju!

  Reply to this comment
 39. SHQIPTARI... March 3, 14:44

  Zgjidhja e vetme, o popull-milet, eshte …KUTIA E VOTIMIT…!!! Aty, gjithe shqiptaret qe ndjehen te tradhetuar, te neveritur, te poshteruar, te vjedhur, te nenvlehtesuar,…etj …etj,..T”I BIEN VIZE FLETES SE VOTIMIT, QE POLITIKA TRADHETARE 30-VJECARE, TE SHPALLET BOTERISHT E PALIGJSHME…!Vendi te drejtohet nga qeveri teknike me monitorim nderkombetar, deri ne momentin ,qe nje levizje politike te behet e besueshme per popullin…!!! P.S..(nje verejtje ,per artikullshkruesin,..vertet, derrat nje turi kane,..por derrat nuk jane te keqinj…! Mund te thuash, p sh, …te gjithe be…qiret, tradhetaret, hajdutet, etj ..etj,..nje turi kane…!)..!!!….

  Reply to this comment
 40. Jevgu ke fusha e loparit March 3, 15:52

  Ne Shqiperi nuk ka popull ,por ka banore..Banoret e nje vendi nukmarrin pjese ne zhvillimin e jetes socialo-politike,e dhe keta derra qe kane te njejtin turi (shto dhe nanon)do te komandojne sa te jene gialle.pastaj do te komandojne femijte e tyre TUNG

  Reply to this comment
 41. Edi March 3, 17:55

  Hej ‘FTERI’ TI je injoranti analfabet i ketij blogu qe ke me teper gabime ortografike se fjale ne ato zhgarravitjet e tua.
  Do tjeter shembull? Ja rrjeshti yt i dyte – “…njollos atrin me shjellje sharlatanesh…”
  Kush eshte “atri” dhe “shjellja” or matuf?
  ‘FTERI’ me analfabetizmin dhe injorancen tende funksionale je fiks si na duhen ketu per te na shtuar humorin me zhgarravinat e tua.
  (Ne fund paske shkruar – nje lapsues…Ahahahaha… or ‘FTERI’ i thone “lapsus” or truderr, shko bli fjalor te gjuhes shqipe dhe…Abetaren)
  Tung ‘FTERI’

  Reply to this comment
  • fteri March 4, 07:14

   NUK QËNKE SHËRUAR NË PSIKIATRI ,HAJDE TË PËSHURRI KOKËN TOROLLAK SUPEROR , ende je gjallë o Edë fundërrina ,sa i lig !,sa i poshtër ! e ndyrësa jote s paska mbaruar ! i keq ik shporru ! or fundrinë e shoqërisë ,po të kisha afër cop cop do ti bëja turijt,të paktën gjashtë muaj nuk do ngriheshe nga kravati.

   Reply to this comment
   • Edi March 4, 08:49

    Lexoji prap ato qe ke shkru or budallai ‘FTERI’ lexoji, kupto qe je per te vajtur ne shkolle fillore prap te mesosh Abetaren, Kendimin. Kerkon dhe te komentosh bytha jote injorante. Dhe kujdes me ato pordhet e te fortit se do grisesh breket e tua. Tung ‘FTERI’ , dhe shko ne shkolle, me mire vone se kurre te shpetosh nga analfabetizmi.

    Reply to this comment
 42. Limani March 3, 19:10

  Sa popull llafazan paskemi qënë , tërë ditën , nga mëngjezi në darkë , në kafenetë e mbushura plot nga papunësia , nga jugu në veri merremi me politikë , me atë tonën shqipëtaren dhe me politikën botërore .
  Llafe , llafe , llafe , por , me llafe s’kemi zgjidhur asgjë , veçse jemi futur më thellë në kënetë . Banditët politikanë këtë duan , që ne të merremi me llafe dhe na nxisin për këtë , kështu ata ndihen rehat .
  Një plumb sado i vogël i shkrepur në kokën e ndonjë politikani vlen më shumë se disa vite llafesh dhe mund të ndryshojë rrjedhën e historisë .
  Këtë të bën populli , kur e tradhëton, këtë i bënë Kadafit, Çausheskut e sa të tjerëve, këtë bëri Avniu , por , ne mos o zot , ne jemi lepuj frikacakë për këtë dhe jemi luanë për të vrarë gruan, vajzën , vëllain , motrën , komshiun e sa e sa shpërthime të tilla të ndyra.
  Edhe në këtë forum ne grindemi , kush është më i miri dhe kush është më i ligu politikan . Po vazhdoj edhe unë, pa dëshirë ,në këtë linjë .
  Në këto 30 vjet , politikani më mashtrues , më dallkauk , më maskara , më i degjeneruari moralisht dhe politikisht është Edvin Rama !
  Rama i Refleksioneve të 90-tës , është shpirti fashist i Hitlerit në Mein Kampf .Pa mohuar Refleksionet e tij fashiste ekstremiste, uzurpoi Partinë Socialiste dhe k/ministrinë . Ata që duheshin dënuar , siç premtoi, i ka shpërblyer me poste të rëndësishme , vetëm Saliut s’i ka ardhur akoma radha, por kini durim se, siç thotë vetë , s’kemi parë gjë akoma .
  Kur Edvini ishte në opozitë , unë kam shkruar në gazeta qëndrore , jo një herë artikuj në mbështetje të tij , që sot më vjen turp kur i lexoj . U besoja fjalëve të tij se, kështu , për llafe , ky të merr në qafë . Unë budalli, naivi , debili , nuk më shkonte ndërmënd atëhere , se këto qenë llafet e një rruspije . Na gënjeu të gjithëve muti i mutit , e neveris këtë ndyrësirë , as emërin s’dua t’i dëgjoj .
  Për ata që akoma vazhdojnë të besojnë tek Rama , unë vetëm shpreh keqardhjen për ta .
  Më vjen keq për atdheun , natyrisht , në ç’duar horrash e maskarenjsh ka rënë !

  Reply to this comment
  • Po mos bre... March 3, 20:14

   Nuk të gënjeu bojaxhiu Liman, se po të ishte për meritat e tij si “llafollog”, të ai sot do ishte akoma duke rufitur tasin e makaronave ke cadrat poshtë urës së Senës. Nuk të gënjeu thëngjilli i mbuluar Liman, por të gënjyen makinacionet e propagandës së rrogozeve. Të gënjyen kukumjaçkat e Zërit të Popullit të PPSH-së”, të shpërndara pas “shembjes së idhujve” sa andej këndej në mediat e kapura nga ryli i fytit. Harrove kaq shpejt se si iu vërsul si i tërbuar portaleve të pavarura, vetëm e vetëm që të mos cënohej sadopak monopoli? Më thuaj të lutem se cila është sot ajo medie që pretendon se është e pavarur? Vetëm një okay?

   Reply to this comment
 43. we people March 3, 19:14

  Te nderuar lexues/komentues
  .
  Ajo qe beri dje Ilir Meta eshte degradim total i tij….por ai nuk eshte fajtor ….. ai thjesht eshte ne loje duke luajtur pjesen teatrale 27 vjecare sipas atyre qe i kane dhene nje luge corbe te prishur dhe do vjelli gjithe jeten…
  .
  Ajo qe me beri shume pershtypje ishte dalja ne TV-erra mbi kater here ne takime te ndryshme .
  .
  Per nje njeri normal zonja Kim eshte shkelse e kushtetutes se Shqiperise..Pike
  .
  Jo vetem qe po e shkel kushtetuten por ajo duhet te merret e pandehur se po bashkpunon me bash-krimielin Lul..
  ..
  A ka ndonje shqipfoles te me thote se ne baze te kujt kushtetuta zonja Kim perzihet kaq thelle dhe ne menyre banale ne ceshtjet e brendeshme te shqiptareve ?..
  .
  OK

  Le te revizionohet kushtetuta e Shqiperise dhe le te beje nje Bill (ligj) Shtepia e Bardhe qe ambasadori i rradhes te jete si pune mbreti apo sekretari i pare ne ate vend..
  ..
  Me bizarrja ishte se zonja Kim ” mbrojti” flamurin amerikan nga pisanjoset Meta-Bash-Berisha qe ne nje fare menyre keto kriminele jane perkedhelur nga Shtetet e Lul Bashkuara te Amerikes…
  .
  Kur do ta kuptoje ai popull qe xhambasadoret e akredituar ne Tirane bashke junten pinocetiste Berish-Bash- Meta levizen me telekomande per 27 vjet nga panele & sekte nderkombetare thellesisht antishqiptare ne Washington & Bruksel ??..
  .
  Kur do ta kuptoje ai popull
  qe dhe keto Genc Burimerat
  e shtypit shqiptar
  jane pjese e tru-shplarjes kombetare ??

  .

  Reply to this comment
 44. Ruzhdikurani March 3, 19:48

  Mos.harroni.zoterinj.gazetar.servila.se.dhe.bablja.u.fallsifikua.nga.miqte.e.rames.dhe.xhafes.nga.e.ashtuquujtura.drejtesi.e.re.por.eshsht.gormiat.nga.ata.qe.kane.mbaruar.tefamekeqen.shkollen.epartisenverit.dhe.sh.edi

  Reply to this comment
  • udha e shkronjave March 3, 20:31

   zoti Ruzhdikarani !

   . Ke thyer rekord per gabime ortografike se ke me shume gabime se fjale ne 1 fjali..I takoj atyre shqiptareve qe mendoj se Rama eshte nje xhirafe mjerane para ujkut Usali Berisha qe dukshem mbrohet nga berishistet e perndimit
   .
   Perdhosja (pshurrja) qe po i ben Sali Satanai me koqet e Edi Rames dhe hallatet e dipllomateve euro-atllantikas viktimave dhe jetimeve te 21 janarit & Gerdecit eshte faktori kryesor qe ai vend po zbraset me keq se ne kohen e turkut..
   .
   Deklarata ogurzeze e Sali Bythishes ne 6 mars 2018 te studio e Sokol Balles ku thote shprehimisht se ne 21 janar 2011

   – Vrava sipas kanunit leke Dukagjinit
   .
   -do vrisja edi ramen me doren time po te kalonte para kulles bajraktarit
   .
   Poshtrova te derguarin personal te Obames..qe iku si pule e lagur ate dite

   kjo me siper do te thote qe Edi Rama sillet si nje dele para ujkut berishe sepse ky i fundit per 27 vjet ka qene nje fare jakomoni i miqve tane porno-perendimore

   Reply to this comment
 45. mali March 3, 22:31

  Rama ka te drejte qe kerkon puntore nga jashte dhe te specializuar per te ndertuar ato kasolle prej kartoni me 1,2 milliard euro borxh sepse shikon qe shqiptaret rine kafeneve dhe bejne llogje .Merziten nga kafenete dhe duan dicka ndryshe te kaloje koha.Ilir Meta e kuptoi dhe tha:Pse te mos bejme nje aktivitet argetues masiv ku te kenaqen te gjithe?U tha,u be.Miting me celulare(ti tregojme botes d.m.th.Amerikes)qe ne shqiptaret jemi moderne,nje podium ku boksieret fitojne tituj(e pate brezin e fitores?).Une kujtova se personi qe e ngriti lart brezin do t’ia jepte Ilirit ,por na mashtroi e mbajti per vehte,mbase eshte tribuna e tille e mashtrimeve ,thashe.Kur levizte Iliri ne podium duke nxjerre nje here lule,nje here flamure,te vegjel e te medhenj,nje here bidon uji dhe thashe :Tani do te nxjerre kitaren dhe do te kendoje e te kerceje .Perse u mblodhem?Per t’u kenaqur.Dhe vertet te gjithe mbeten te kenaqur.

  Reply to this comment
 46. TIRONA March 4, 01:06

  Historia e Shqiperise:
  1-Jetoi me pronen private te shkaterruar 50 vjet.
  2-Demokracia ne Shqiperi erdhi e pafermentuar ,pa maja,pa pjekuri politike, jonatyrale,por e shtyre dhe e shpejtuar nga lobet e huaj shpesh armiq te Shqiperise.Si nje loje kungulleshkash kalamajsh,e sajuar ne menyre te papergjegjeshme nga demokrati Ramiz Alia.Kujtojme intervisten e tij:sali berisha doli i pabese.Valle nuk e njihte sali karaxhicin?Sigurimi i shtetit kishte njoftuar me kohe.POR GURIN E SHAHUT E LEVIZI DHE VENDOSI LOBI SERBO-AMERIKAN.

  3-Ne Shqiperi nuk erdhi demokracia por shkerdhatokracia ,sepse pronat e ligjshme i morren anetaret e partive me mashtrime-fallsifikime,duke mos ju bere ter syri nga drejtesia reale e botes mbare.
  4-Partiaket e paket ,vetem u mjaftuan me marrjen e pronave te tyre, dhe qellimisht harruan dhe harrojne piken e pare te partise se tyre per mbare popullin.
  5-Gjykatesit kishin frike partiaket dhe hapur dhe padrejtesisht i mbronin.
  6-Kuvendi i Popullit i hartoi ligjet sipas oreksit te partiakeve bythegrisur dhe pa prona,duke falur per SADAKA pronen e shenjte :grave te kapterave qe ishin shitese ,banakjereve, guzhinjereve.A thua qe partiaket i kishin pronat e baballareve te tyre?Dhe natyrisht gjithmone beheshin ORTAKE.
  7-PARTITE HARRUAN DEMOKRACINE E SHENJTE DHE SEJCILA U MBESHTET NE GRUPET E RRUGACEVE.
  8-POPULLI genjeheshe me prralla te cekut te bardhe.Nuk e dinte qe amerikanet dhe kapitalistet e tjere ,ja dine kimetin parase dhe ulen ne toke per te marre 1 qindarke.
  9-Prona shteterore u trajtua si gjeja e hasmit.
  Nuk mund te le pa permendur nje fakt .Kisha ne pune nje shofer nga fshati.Me thote:”Sot ne oren 5.30 p.m. do te hapen depot e ushtrise. Nuk e besova,por u be Fakt dhe ishte e Veteorganizuar.
  10-Pa pike burrerie ,sali karaxhic thote:Me firmat Piramidale gabuam!Vertet ,Thaset me para shkuan ne Mal te Zi dhe Serbi.
  11-Shqiperise i jane borxhli te gjithe shqiptaret. Nuk jane fshatrat e Zvicres me te mire se tonat.Shikoni ne c’kushte dhe me c’pajisje te thjeshta punon bujqesia izraelite.Natyrisht duhet asistenca teknike dhe kredia e bute.
  Shikoni ne Hollande,Austri etj. sa perdoren bicikletat ,por ne brekegrisurit shpenzojme vetem per vetura te shtrenjta.Valle nuk dine shqiptaret te bejne djathe,gjize,gjalpe?

  Reply to this comment
 47. Karikatur-instalacioni i Bujar Kapexhiut me aktor të parë presidentin tregon realisht parashtetin që mund të ndërtoj parapopulli shqipëtar! March 4, 09:10

  Në artin figurativ modern teknika e instalacionit është bër e modës dhe karikaturisti i talentuar i MAgazinës POpullore të botuesit të nerum Çili, zoti Bujar Kapexhiu, më 2 mars realizoj instalacionin masiv të zhanrit të karikaturës me diçiturë “Kusari me zë e figurë me maskën komike të presidentit shpëton kushtetutën” Kusari , simbas skenarit, duke konkuruar si aktor kryeministrin në rolin e dajës, filloj instalacionin-karikatur me gjunjëzimin e shpifur ndaj popullit që ai s’ka pushuar së grabituri, vazhdoj sipas skenarit me bërjen e karikaturës së shqiponjës me duart e gishtrinjtë që bënin lëvizje konvulsive si dridhje të një njeriu që vuan nga epilepsia kronike, pasoj me karikaturën e puthjeve dhe tundjeve e shkundjeve të flamurëve që emocionun dhe të nerumen Kim dhe më pas me karikaturë- fjalimin për mbrojtjen e gjykatës kushtetuese të cilën ai do ta fus në torbën e tij të kusarisë para se ta fus kusari tjetër konkurent , Edi Rama, në torbën e tijë të kusarisë. E arritur ishte edhe çasti kur duke ndjekur me besnikëri idenë e instalacionit të Kapexhiut çfaqet karikatura e liderit të partisë tashma karikaturë e PD Lulzim Basha. Instalacioni çfaq me ngjyra të gjalla realitetin që opozita me lider presidentin e republikës është një opozitë karikaturë. Po kështu 2 marsi lindi karikaturën e grushteve të shtetit që tani në Shqipëri nuk bëhen nga komplotistë kundër presidentëve dhe kryeministrave por bëhen nga presidentë dhe kryeministra kundër njeri tjetrit, me një fjalë grushtet e shtetit bëhen nga shteti kundër vet shtetit dhe karikatur instalacioni i Bujar Kapexhiut në 2 Mars në bulevard bëhet i plotë. Me siguri e meriton çmimin Gines që ky talent në artin e karikaturës i paraqit botës së qytetruar shtetin -karikaturë shqipëtar që si kal gërdallë duke ngordhur do të futet duke e tërhequr jo para por nga pas, nga bishti tre kalorsit e politikës shqipëtare, kryekusarët e kriminelët antishqipëtarë të betuar Sali Berisha, Ilir Meta dhe Edi Rama.

  Reply to this comment
 48. Genti March 4, 10:51

  5 Stars per artikullin. Shqiptaret duhet te zgjohen e te mos mbrojne me teatrin, jo ate fizik por ate politik.

  Mos u beni pjese e lojes se tyre. I injoroni. E keqja nuk duhet luftuar por duhet injoruar, qe te zhduket. Pa spektatore teatri i tyre eshte i falimentuar.

  Reply to this comment
 49. proletar March 4, 12:37

  aman e derman o gjermano ,
  si t’ja bejme kumandar nastros te kuptoje
  qe enveri la vdekur , dhe pordhet qe leshon Tajvanisti i ka nga ftovja ne tajare ………………..

  e shikon … ka nja 30 vite qe te njejtes melodi i bie Lumemadhi , e nuk lodhet se shkumuari dhe lodhur duke marre Keste Kapitaliste
  nxjerre nga Taksat duke rrjepur Plebenjte ?

  sa here qe e lexoje , me ze barku sepse
  me kujtohet shprehja brilante e tij …..::

  ” me mire i pasur , se sa fukara ”

  kemi 30 vite qe e shohim dhe po e jetojme kapitalizmin e tij , e prap fajin e ka enveri qe ndertoje fabrika , uzina e mjeksi falas .

  di gje edhe sa keste do paguaj fukaraja
  per nastradinet Barrk Derra borgjezeve intelektuale ?

  mos eshte lubonja ky nastradini ‘?dyshime kam …

  Reply to this comment
  • Kinez Kosovar March 4, 15:49

   o proletar, po sa ben tralala ketu, shko e bashkohu me proletaret, dmth me morracaket, e te gjitha vendeve, merr edhe kete debilin gjermano-shqiptar dhe rivendoseni ate sistemin e mrekullueshem te Enver Bythes. Te pakten atje kenaqen te gjithe se barabar nuk kane c’te hane, pervec barit, qe te mos shkelin parimet. Eh c;na myten budallejt qe kur i mbulon kaka, kane nostalgji per mutin, qe ju duket mo i omel.

   Reply to this comment
 50. Zhapiku March 5, 19:33

  gjeja me pozitive e ketij artikulli qendron tek komentet qe i jane bere dhe,per kete kapelen si autorit me qellimin e percjiellies se masazhit,sepse nje shkrim aty e ka vleren,tek vlera dhe forca e mesazhit,gjithashtu dhe komentuesit me opinionet dhe bindjiet e tyre shprehin emancipim dhe pjekuri politike dhe sociale-civilizuese.
  Per mos prishur vleren e mesiperme te kasaj faqeje nje opinion te vertetuar nga analiza bere kushtetutes shqipetare qe as per te fhsire byth… nuk vlen,sepse çdo nen ne te ka vetem nje force dhe vetem nje qellim,mbytien e popullit me ligjin qe i impnohet nga oligarkia e cila ka korruptuar kembe e koke si egzekutivin,si legjislativin por edhe drejtesine (pushtetin juridik),ndaj duhet ne menyre absolute ratifikimi dhe berjia e nje kushtetute te re,ne menyre sa me urgjente dhe per kete akt duhet qe pushteti ne fuqie te abdikoje dhe te vihet nje qeveri provizore(e zgjedhur nga kuadro qe skane konflikte interesi politik dhe asnje lidhjie direkte apo indirekte me politiken).E kjo realizohet vetem me daljien e popullit ne protasta afagjata,pa shkeputjie te vazhdueshme par aq kohe sa te detyroje shtetin e mykur dhe te kalbur te abdikoje pa kushte.
  Shqipetar zgjohu nga gjumi se shqiperine e rrembeu qafiri dhe zullumi.
  Ne revolte dhe protesta si jo varrin tuaj do mallekoni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim