Ne të gjithë nga Rama, këtë kemi pritur…

Nga Arben Duka September 12, 2013 20:18

Ne të gjithë nga Rama, këtë kemi pritur…

Këtë racë legeni,

këta firaunë,

shyqyr që i kemi,

se s’na lënë pa punë.

 

Me bishtin në shalë,

si ikën i patë?

Nuk duruan dot,

as edhe një natë.

 

Them se Edi Rama,

mbrëmë i ka dërmuar,

pikërisht Sovrani,

këtë ka kërkuar.

 

Një ish mazhorancë,

nga më kriminelet,

nuk na shet dot dëngla,

s’mund të përkëdhelet.

 

Ç’prisnit o zagarë,

juve këtë natë?

Që t’u jepte Rama,

nga një dekoratë?

 

Qe fjalimi i Ramës,

për të gjithë një shpresë,

ndaj nga “DITA” jonë,

po e përshëndes.

 

Ne të gjithë nga Rama,

këtë kemi pritur,

një kamxhik të rëndë,

mbi qentë e uritur.

 

Që mbrëmë drejtësia,

këtu rrugën nisi,

ndaj Sala i pari,

sallën e braktisi.

 

Që mbrëmë një “pretencë”,

për krimin u dha,

ndaj krejt qenërisë,

i ra një damlla.

 

Realisht kam thënë:

“Ikën qelbësirat”,

po me këta punë,

bëjnë veç zinxhirat…

 

S’mund të mbetet vendi,

peng i qenërisë,

se krime pa fund,

i bënë Shqipërisë.

 

Them do ecë përpara,

Shqipëria ime,

kur për kriminelët,

nuk do ketë lëshime.

 

Tani fitimtari,

ka kurdisur orën,

këtyre qelbashëve,

s’ka pse u merr dorën.

Nga Arben Duka September 12, 2013 20:18
Komento

13 Komente

 1. tiger September 12, 20:30

  Kane frike nga skenari “kroat” – qe Evropa dhe SHBA kerkon te zbatohet dhe ketu.
  Ndaj bejne si te irrituar me nje fjalim per te thene se – mos guxoni ta coni pertej fjaleve.

  A thua ka ndonje legen ne ate salle qe te frikesohet akoma nga Sali Berisha – qe nuk ka sot as 25% mbeshtetje popullore?

  Reply to this comment
  • Teknokrati September 13, 08:16

   Kur themi skenari kroat te gjithe kemi parasysh drejtesine ndaj ish kryeministrit te atij vendi ne nje kohe te shkurter dhe me ndihmen(ekstradimin) e komunitetit europian.
   Termi eshte i papershtatshem per nga permasat e demit te shkaktuar dhe perdorimi i tije ne rastin tone duhet te ofendoje klasen politike kroate.
   Le te me gjeje dikush nje emer te vetem ministri te ish kabinetit Berisha te paperlyer ne afera qe per nga demet dhe frekuenca e tyre do te trondisnin edhe vete Sanaderin apo Berlusconin. As njeri dhe as tjetri prej ketyre te fundit nuk ka vrare njerez apo tjetersuar pasurine publike ne permasa te tilla.
   Pa egzagjeruar dhe duke qene serioz ne perdorimin e termave do te duhej te ishim me te kujdesshem ne qemtimin e historise moderne dhe i vetmi rast i ngjashem me rezulton ai i Norimbergut. Kush e njeh historine njeh shume mire dhe arsyen dhe simboliken e perzgjedhjes se ketij qyteti simbol te vete nazizmit. Per nga simbolika do te isha ne dileme te zgjedhjes se vendit ku do te zhvillohej proçesi ndaj qeverise me te korruptuar te shekullit- tek SHQUP-i apo me çpo lexojme se fundi te GARDA ……

   Reply to this comment
 2. Pellazgu September 12, 21:17

  Po të kishte ikur në vitin 1997, do t’i kishte bërë shumë nder vetes…

  Reply to this comment
 3. Pak e sakt... September 12, 21:40

  Prape fjalimi mbetet vetem nje fjalim,dmth vetem fjale,nese vihen para drejtesise te gjithe pergjegjsit e tragjedive dhe krimeve te ndodhura ne Shqiperi,gjate 8 viteve te fundit,kushqdo qofshin ata…

  Reply to this comment
 4. Lelo September 13, 01:14

  KETA ZAGARE DUHEN NDESHKUAR ME CDO KUSHT SE NDRYSHE PERSERI ATA DO BEJNE ATO QE KANE BERE PERHERE, DO FILLOJNE NGA TUBIMET, PRAPASKENAT, DERI NE AKTE DHUNE SI NE VITET QE KALUAN KUR ISHIN NE OPOZITE. KRIMINELET DUHEN FUTUR BRENDA DHE TE MBAHEN LIDHUR ME ZINXHIRE… NUK KA MESHIRE PER VRASESIT DHE HAJDUTET E KETIJ POPULLI.

  Reply to this comment
 5. Fatos sal meta September 13, 02:16

  Edi Rama lexoj mendimet e votuesve qe te bene kryeminister,ne shumice kerkohet …………………………Skenari Kroat………..kete e kerkon edhe gjithe bota,mos u tremb nga qente e ngordhur ,por vepro sa me shpejt ,qe te kapim trenin e europes sic ke thene para nja dy diteve.

  Reply to this comment
 6. arben September 13, 08:50

  Ashtu eshte mor Beni, derri do plumb.

  Reply to this comment
 7. Njeriu realist. September 13, 11:01

  Me ato qe ju tha KM.shqiptar atyre une mendoja se ata jane njerz,por ndodhi e kunderta dhe se vertetuane se nuk jane te tille.
  Thashe me vete se tek prekuroria e pergjithshme do kete radhe per tu vete dorzuare,por jo ata shkuane persri ne strofken e tyre dhe tere naten kane kurdisur plane po perseri kunder kombit,kunder ketij populli qe ju vuri drune..
  Prandaj kerkesa e sovranit se do drejtesi dhe kete e do nga qeveria Rama eshte e pa negociushme per kedo qofte si per te djathte dhe per te majte pa pike dhe pa presje.
  Ndryshje paskemi folur per nje keshtjelle rere e cila zhduket me nje vese shi.

  Reply to this comment
 8. katarakti September 13, 11:32

  Fjalimi i Rames me ngjalli shume shprese. Nga mendimet, forca dhe idete qe perçonte. Thashe me vete: Kete kryeminister ka pritur Shqiperia gjate ketyre 23 vjeteve. Tani Rama duhet te vazhdoje ne kete rruge me te njejten vendosmeri, energji dhe force. Kam shprese se ai do t’i ktheje fjalet ne vepra. Por edhe ne qe e perkrahim duhet te kemi pak durim. Ai i ka duart paksa te lidhura. Ju e kuptoni pse dhe nga kush… Me rendesi eshte qe njerezit te kuptojne qe me ne fund Shqiperia po ecen ne rrugen e duhur.

  Reply to this comment
 9. Gjergji September 13, 16:04

  Iken qelbesirat
  mbasi lane namin
  po me vete moren
  edhe Kac Islamin

  Na mori te keqen
  gjithe stani mavi
  me ta u bashkua
  edhe Kaci i zi

  Shoket e te majtes
  e bene lanet
  Kaci si shushunje
  tash ka ngelur vet

  Se asnje i djathte
  nuk e deshiron
  e quan fajtor
  dhe nuk e afron

  Hyn ne parlament
  fare i hutuar
  dhe del prej andej
  vetem i vetmuar

  Si se ka kuptuar
  gafen e kesaj radhe
  tani qe provon
  kete vetmi te madhe?

  Kaci, ti sje burre
  se nuk ke guximin
  ta dhjesesh mandatin
  te fitosh besimin.

  Per ate mandat
  humbe burrerine
  nuk e shikon dot
  ne sy njerezine.

  Le qe ti si burre
  ske qene asnjehere
  O Kac xhuc ma xhuci
  te gjithe te kane dhjere.

  Rron shqiponja ne maje te malit
  Rron dhe Kaci ne bythe te kalit.

  Reply to this comment
 10. linda September 13, 20:28

  JE MADH

  Reply to this comment
 11. dashnor September 16, 11:22

  bravo ben duka cdo fjal e jotja e luan nga mendja te cmendurin po e keqja esht se ai menderi nuk qenka vetem ata paskan luajtur si ish kryesi na e shpifi ajo bushtra e shkodres mbrem keshtu vazhdo

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*