Në Tiranë mblidhen kryediplomatët e rajonit, mungon ai grek. Vjen Daçiç

May 22, 2015 09:45

Në Tiranë mblidhen kryediplomatët e rajonit, mungon ai grek. Vjen Daçiç

Në Tiranë sot janë mbledhur ministrat e Jashtëm të rajonit.

Kjo, në kuadër të Konferencës rajonale e ministrave të Europes Juglindore.

Ashtu siç ishte paralajmëruar, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kozias, nuk ka marrë pjesë në këtë konferencë.

Greqia përfaqësohet nga sekretari për çështjet europiane në Ministrinë e Jashtme.

Shkak për këtë janë bërë përplasjet e fundit me Greqinë.

Ndërkohë, në këtë konferencë ka marrë pjesë ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç.

Në fjalën e tij, Daçiç tha se “Serbia ka kontribuar për stabilitetin në rajon dhe një miqësi të mirë rajonale”.

“Këtë gjë e kemi treguar në dialogun me Prishtinën. Duhet të thellojmë marrëdhëniet tona, në mënyrë që të kemi progres të mëtejshëm. Serbia do të japë mbështetjen e saj në këtë aspekt”, shtoi Daçiç.

May 22, 2015 09:45
Komento

5 Komente

 1. TJ May 22, 10:31

  Gazeta “Panorama” ishte e ngazellyer sepse ministri grek mungonte dhe Dacic ishte larguar pasi kishte mbaruar fjalimin?! Per hir te Berishes keta pederaste perverse bejne edhe maskarenjte!

  Reply to this comment
 2. Goni me May 22, 12:57

  Vete mungesa e atyre qe duhet te vinin nga shtetet fqinje eshte tregues se sa ata duan mardhenie reciproke me Shqiperine,pa kerkuar disa “favore” sic ka bere Greqia me Maeveshjen e detit,Serbia e Maqedonia ne mardheniet me shqiptaret qe jetojne atje etj.Te thuash qe kemi ndikuar per permiresimin e mardhenieve me nje shtet,ne radhe te pare duhet ta njohesh si shtet,gje qe Serbis dhe Greqia nuk e kane bere,bile Greqia nuk njeh as Maqedonine.Pra per cfare mardhenie nderfqinjesore flitet ne konference kur te gjitha hallkat calojne,pervec nesh,qe askujt nuk i kemi hyre ne hak,por thjeshte kerkojme qe mardheniet te jene pa interes te njeanshem.Fqinjet tane te largojne dreqin nga barku i tyre qe te arrijne te shohin si duhen ndertuar mardheniet me fqinjet.

  Reply to this comment
 3. labinot mali May 22, 13:30

  Sidoqofte, qeverise sone i takonte dhe e beri detyren e saj, por ata, qe dihet se si jane ne shekuj mbeten te tille. Veshtire te ndryshojne kur ne mes jane keto interesa, qe dihen. Tani eshte koha e shqiptareve.

  Reply to this comment
 4. SS May 22, 15:08

  A jo qe me ben pershtypje eshte indiferentizmi i fqinjeve tane se gjithmon e kan treguar veten per mosrespektimin e mardhenie reciproke Korkodilet gjuhen per dialog nuk e vene ne perdorim kurre!!! Por vetem dhembet tregojne per dialog.

  Reply to this comment
 5. Arben May 22, 16:08

  NUK KA PATUR PARA PER BILETEN E AVIONIT KY GREKU??!!

  HA HA HA HA HA HA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*