Në vjeshtë nisin fluturimet nga aeroporti i Kukësit, Rama: Do të ofrojë çmime të ulëta

April 5, 2018 15:36

Në vjeshtë nisin fluturimet nga aeroporti i Kukësit, Rama: Do të ofrojë çmime të ulëta

 

Në vjeshtë pritet të nisin fluturimet nga aeroporti i Kukësit, i cili do të bëhet kështu aeroporti i dytë funksional në vend.

Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama gjatë një interpelance me banorët e Kukësit në lidhje me tarifat e vendosura për Rrugën e Kombit.

“Jam shumë optimist që në vjeshtë aeroporti do të fillojë të jetë operativ. Jam shumë optimist që për festat e fundvitit që do të vijnë nga jashtë në Shqipëri, do të vijnë nëpërmjet atij aeroporti”, tha kryeministri.

Sipas Ramës, ndryshe nga aeroporti i Rinasit, ai i Kukësit do të mund të ofrojë shërbime me çmime të ulëta.

“Do të jetë një aeroport me një tjetër profil nga Rinasi ose nga Vlora se do të bazohet kryesisht në fluturimet me çmime të ulëta.

Fluturimet me çmime të ulëta janë të pamundura në Aeroportin e Rinasit.

Pse?

Për shkak të një koncesioni shtrëngues. Nëse sot të gjithë ata që janë nga Kukësi dhe janë në Britaninë e Madhe, Itali, Gjermani dhe si të gjithë shqiptarët ankohen për çmimet e larta të biletave, ka një arsye. Ka një marrëdhënie koncesionare të së shkuarës që i jep aeroportit të Rinasit fuqinë për të vendosur tarifa shumë të larta”, tha Rama.

Rama foli edhe për stadiumin e Kukësit, i cili sipas Ramës bën pjesë në programet e qeverisë, por i takon një periudhë të mëvonshme.

 

April 5, 2018 15:36
Komento

5 Komente

 1. Per ku ? Afganistan - Arabistan- Turqistan April 5, 15:40

  dhe cfar do transportojne avionet prej kukesi ?
  do shperndajne idiotat neper Bote !
  Bravo z kryeminister , Idee interesabte kjo e aeroportit
  kuksian .
  Vetem kujdes ne kthim me terroristet e abaistanit

  Reply to this comment
 2. info analitike April 5, 17:00

  Ja dhe alternativa e Rruges se Kombit. Kukes – Tirane 5 euro. Vajtje ardhje 10 euro.

  Reply to this comment
 3. Futja kot April 5, 18:11

  Nëse do të ketë edhe fluturime Kukës – Tiranë dhe kthim, mirë do ishte ky aeroporti i Kukësit … Ky është IDIOT komplet …

  Reply to this comment
 4. mirel April 5, 18:27

  Plere. Po vazhdon me koncesion tjeter. Nuk mblodhe dot 5 euro per rrugen, po ben plan te mbledhesh leke per aeroplan.
  Kush do ulet aty? Air Serbia, apo Air Turqia?
  Po demin ekonomik nqs nuk garantohet fitimi kush do e paguaje? Kristaqi apo Aneta?
  Pse nuk e thoni se dhe ly aeroport njelloj si ai i Vlores do i paguhet koncesionarit nga taxapaguesit nese nuk nxjerr fitimet

  Reply to this comment
 5. shpatar April 5, 18:56

  Si aeroporti dhe rruga e kombit u ndertuan se urdheroj Amerika per tu ardhur, ne rast nevoje, kosovarve .Nje sakrific financjare per shqiptaret qe populli kosovar te jet me i sigurt .Por keto nuk kuptohen drejt si brenda vendit ashtu dhe ne Kosov .Fatkeqsisht esht se te dyja keto investime po politizohen nga Pd . Kur ishte ne pushtet i binte gjoksit si nje arritje mbarkombetare . Se tani shqiptaret po bashkohen me njeri tjetrin dhe po rritet ndikim shqiptar ne Ballkan . Se sa valut u derdh e sa u pervetsua kori famkeq i berishjanve thot .Cme duhet mua se cfar bera un . Rama te mos vendosi taksa se populli ska te paguaj per mirmbajtje .Per kombin te sakrifikoj shteti qe mbush xhepat me para. Me kete obsjon Berisha do ti shpetoj ndeshkimit si hajdut i rruges se kombit .Ai e perdor politikisht pa llogjike ekonomike . Fut shtetin dhe qytetaret ne konflikt interesash .
  Nuk dua te mbroj Ramen dhe qeverin qe drejton . U gabua dhe sic po shohim Rama u terhoq . Pa mendoni nje here po te ishte Saliu ne pushtet si do ta zgjidhte kete perplasje . Jam i sigurt se rruga e kombit do te pagezohej me kurban . Argumenti do te ishte edhe me i madh se ai i 21 janarit .Mbroj pronen e perbashket qe lidhet me fatet e Kosoves .Dhunuesit ne gryken e kallashnikovit .
  Kjo qe ndeodhi dhe thirjet e Pd per mos bindje civile jan pjes te skenarve qe duan shkaterrimin e shtetit dhe te endrave per nje Shqiperi Evropjane.Pd as e ka enderr ket mbasi kreret e saj bashk me te LSI rrojne ne nje bot qe eshte mbi standartet e Evropes .Fatkeqsia esht per delet e urta qe qorrazi mashtrohen nga keta politikan te tej majmur .Ironia qe i kalon kufijt e realitetit esht se u drejtohen popullit .Kur te vijm ne ne pushtet taksa nuk do te ket .Drita ,uje e TVSH do paguajn ata qe kan . Ju qe nuk ngopeni me buk azgje sdo paguani. Rroft partia jon dhe marksizem leninizmi berishjan. Delet blegerijn sa her qe Saliu ngre dy gjishta e ne shtrung i mjel qe populli te rroj i lumtur!!!
  Me thoni nje vend te botes qe esht ber shtet nga hajdutet e kriminelet . Neper filmat amerikan kemi par kaubojsat por Amerika u tergua e zgjuar . Arriti te bej shtetin me te fuqishenm ne bot e me demokratik .Do thoni ju .Cfar krahesimi beni . Sigurisht qe as behet fjal per kaubojsat tan .Tanet jan te tipave nga me te vecantet ne planet .U ngjajn UFOve nga pasuria dhe bloz nga brenda per ceshtjet e kombit .Amerika ndertoj shtet qe kaubojsat te mos e shkaterronin kontinentin me luftrat civile .Politikanet e perfaqsuesit e shtetit tek ne qe kur hypin ne karrike e kur zbresin mendjen e kan te vrasin ,vjedhin , shkaterrojne e te mbushin xhepat me para. Ja ky esht ndryshimi qe ketij populli i mungon shteti ti tredhi keta tipa politikanesh e pushtetaresh .
  Rama gaboj taktikisht por jo se ska te drejt te taksoj kete rruge .Llogjika esht e thjesht . Halen po se pastrove do qelbet e shkaterohet . Dhe kjo rruge, qe me mburrje e quajm te Kombit e lidh shqiptaret ,po su mirembajt do te kthehet ne varrezen e kombit . Nuk esht se ska eksperienc qe te behemi te paditur e te vendosim nje taks ne perputhje me standartet .Nuk shkon llogjika e Pd qe kjo rruge te mos taksohet . Por si kjo rrug, ku jan derdhur miljarda e gjysma esht neper xhepat e krerve te Pd ka dhe te tjera . Me ket nuk duhet te nuk penalizojm qeverin Rama qe kerkon nje zgjidhje per te gjitha ato ku esht investuar.
  Matematicjeni i Pd Luli ka ber llogari se shteti nga taksat e karburantit e te qarkullimit fiton miljarda qe Rama i fut ne xhep .Kush ka te drejt Rama apo Basha . Te ulen ne tryez e te behet trasparenca per kete deklarat .Ketu te qendroj Basha e jo te shkoj e te ver cumen te bllokoj rruget e shtetit.Ti bej publike faktet dhe do te jen organet ligjzbatuese e populli qe do tja kendoj kengen Ramers nese ska te drejt apo Bashes qe llapen e ka pa dogan .Jam dhe per at qe Gjiknuri nuk beri trasparenc per ket taks . Une do ta shkarkoja po te ishja K/M .
  Kjo sjellje e Opoziters se bashkuar esht jasht interesave madhore qe ka vendi sot aktualisht. Interesat e kombit jan mbi kete rruge e me shum se kjo. Pozicjonimi i Pd bie ere tradhetie qe nuk nderon asnje antar e simpatizant te saj.Jan shum borxhelinj ndaj popullit. Kan shum koh ne pushtet qe kan trumbetuar se e duam Shqiperin si Evropa . Se Amerika esht miku yne i pa zvendesueshem dhe nga ana tjeter nuk le gje pa then per perfaqsuesit e shtetit amerikan .Lidhen me biznesmen rus gjoja per fushat elektorale qe bie ndesh me parimet e Aleances ku ne aderojm .Kjo ska lidhj per mua por esht nje sajim per te fshehur parat e vjedhura popullit . Biznesi rus nuk mbeshtetet tek hajdutet e botes . Ata qe jan kapur nuk duan tja din per morrat shqiptar qe e kthejn buthen nga fryn era .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*