Ne, “xhihadistët e ISIS” që shembim “Kisha”?

August 26, 2015 18:07

Ne, “xhihadistët e ISIS” që shembim “Kisha”?

Nga Erjon Braçe

 

Prej ditesh e degjoja kete akuze barbare nga nje shqiptar qe nuk ben zedhenien e nje institucioni besimi, por shfryn mllefin e tij te pa kufi;

Nderkohe sot,

E degjova ta artikulonte nje shtetas grek qe ben zedhenien e Qeverise se tij;

Petje e kam per shqiptarin:

Po kishën e Ristozit në Mborje, kishën e Shën Vangjelizmoit në Berat, kishën e Shën Spiridhonit në Vuno, Kishën e Shën Merise në Berat, kishën e Shën Pjetrit në Vithkuq, Kishën e Shën Thanasit në Karavasta, të Varrezave katolike të Rrmajit në Shkodër, etj, etj;

projektet e restaurimit të një serie sitesh kulturore e fetare të tjera, shumë delikate siç jane kishat e Mesopotamit, e Kozarës në Berat, e Bramashit në Kolonjë, e Bënjës në Përmet, Xhamia e Et’hem Beut ne Tirane, Xhamia e Plumbit ne Shkoder, Xhamia e Beqareve ne Berat e shumë të tjera;

Kush po i bën, të njëtët xhihadistë?!

I neveritur nga kjo gjuhe, keto akuza!

Mbi te gjitha;

I neveritur nga histeria kolektive e atyre qe na bejne moral nisur nga mundesia per te bere opozite apo e atyre te tjereve qe kane gjetur diten per nacionalizmin e tyre banal!!

August 26, 2015 18:07
Komento

28 Komente

 1. AA 748 KU eshte e vjedhur August 26, 18:17

  Te lumte dora e vogel !

  Reply to this comment
  • kujtesa August 26, 19:39

   SHUME E BUKUR KJO KISHA!!!!!!!
   PSE GREKET(QE JU VJEN KEQ PER NE) NUK BEJNE KAQ KISHA TE BUKURA EDHE NE GREQI?

   MOS NDOSHTA NUK DUAN SE I MARRIN NE SY DHE I PRISHET TEREZIA EKONOMIKE QE KANE?

   Reply to this comment
 2. KingBardhyl August 26, 18:45

  O Erion nuk eshte Shqiptar por kelysh greku ai qe na quan xhihadiste. Eshte njesoj si serbo-greket e ciftit Berisha-Basha.

  Reply to this comment
 3. emigranti August 26, 18:45

  Kush tallet me keto Foto, kjo Ska asnje vlere, as te diskutosh per 1 minut dhe jo te merret shteti Jone apo desh harrova per pak ate Grek, se ata grekerit i kane punet e tyre vaj prandaj kane kohe te merren dhe me hauret shqiptare.

  Reply to this comment
 4. Akrepi August 26, 19:15

  Ne shtepi jame vete i pare,nuk me pelqen wc ne katin e dyte e zbres ne te parin e rendesishme eshte qe pa wc mos te ngelem.Perse merziten gjithe keto te huaj per wc time ,po Vangjeli djali ime i vogel pse ngaterron wc me frigoriferin kur ngrihet naten i pergjumur dhe i tmerruar nga enderrat dhe permjer ne frigorifer .

  Reply to this comment
 5. Miku August 26, 19:19

  Mendoj se te Krishteret Shqiptare duhet te perqafojne katolicizmin. Une jam Ortodoks qe e them. Te pakten feja Katolike ka klerik Shqiptar ndryshe nga ajo Ortodokse.

  Reply to this comment
 6. intelektuali August 26, 19:43

  SHTETI DEMOKRATIK NUK DUHET TE NDERHYJE NE FORME BRUTALE NE PUNET E KISHES DHE TE FESE O ERJON MBURRAVEC MISTRECI PREJ BERATI.

  Po Kishen e Permetit qe ja falet komunisteve te pafe per ta bere Shtepi Kulture, njesoj sic i bente Enveri Kishat ne Kohen e tij te Qepes o Erjon Mburraveci ne palestra sportice dhe salla vallezimi per sipiunet e tij?

  Kur turma po ndiqte Neronin per ta lincuar, ai ne vrap e siper numeronte TE MIRAT qe i kishte bere Romes se Lashte dhe sa bamiresi i kishte bere qytetit te tij si Perandor.

  Prandaj mos numero TE MIRAT qe i ka bere besmitareve Rilindja Socialiste me LEKAT e taksapaguesve o Erjon Kryetari i Ekonomise, por me mire mendo si te Rilindesh Prodhimin shqyptar qe ka mbetur ne vend numero qe nga Koha e Qepes e Partise se Punes.

  Reply to this comment
 7. Guri i Kamjes August 26, 19:48

  I dashur “mik”! Shqiptaret per mbi 800 vjet kane qene te gjithe katolike. Me vone nje pjese e tyre per arsye gjeopolitike u kthyen ne ortodokse. Rasti, si shume te tjere shpiegon qarte manipulimin e besimit per arsye politike. Besoj se vellezerit ortodokse jane aq te zgjuar sa t’i ndajne gjerat.

  Reply to this comment
 8. albi August 26, 19:53

  Ortodoksis nuk i ka mbetur asgje me shqiptare.Ortodoksia ne Shqiperi bene punen e grekut dhe eshte antishqiptare e terbuar.Shqiperia duhet sa me pare te marre masa per ruajtjen e interesit kombetar te te rrezikuar nga ortodoksia por edhe nga edhe nga ISIS.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 26, 20:19

   Ortodokse kane qene dhe jane nje pjese e madhe e popullates shqyptare. Parrullat bolshevike patriotike dhe fanatike te Partise se Punes tregoja sateme dhe tyteti qe te kane lindur dhe edukuar si nje kafshe pylli te pafe.

   Shteti duhet t’i lere ordokset shqyptare ne zgjedhjen e tyre dhe te mos ngaterrohet ne punet e fese dhe te besimit, ashtu sic ndodhe ne te gjithe vendet e Botes Demokratike.

   Kjo eshte rruga qe duhet te ndjeke Shqypnia dhe shqyptaret duhet ta kuptojne se nuk kane rruge tjeter pervecse te largojne dhe shkulin mllefin e ateizmit enverist qe e do popullin si skllever te bindur per qellime te pista mafioze.

   Reply to this comment
   • elio August 26, 23:49

    Jam dakord me ty, por nese kreu I ortodoksise shqipetare ankohet tek nje vend tjeter per “padrejtesite”, nuk eshte me vetem ceshtje feje…

    Reply to this comment
 9. LOVE August 26, 20:07

  Qelbesire e rilindur
  kujt i intereson ky debat ne kete kohe kur po humbisni gjysmen e vendit ????
  Sigurisht partise tende , ju duhet konflikti ,nuk keni me si te justifikoni deshtimin
  Qelbesire e bashkuar
  perse ne 2 te nates ,si terrorristet me te keqinj te vendit te tyre ??
  sepse jeni burracak ,frikacak ,ju ka ngelur nga baballaret ,naten te vrisni ,
  qelbesire e rilindur , kujt i prish kaq pune ai ndertim i varfer
  kur sarajet tuaja ne Surrel ,Gjirin e Lalezit ,Himare , e kudo ,jane me krenare se kurre ???

  Qelbesire e rilindur , jeni fotokopie e baballareve
  leri terrorristet ,ata jane me krenare se ju !

  Reply to this comment
  • Fuck Mark uk, Coeur & LOVE August 26, 20:51

   LOVE….. leri terrorristet ,ata jane me krenare se ju ???????????????????????? JU KURVE E SHPELLAVE XHIHADISTE. KUSHDO TE JESH E KUDO QE TE JESH PROSTITUT SHPELLASH DO NGELESH…..

   Reply to this comment
  • N.VJOSA August 26, 20:56

   Moj @Love Saliut,
   Moj Lopë Qorre,
   Paske marr fund fare me ate Histerine tende politike….
   Te paska humbur edbe gjykimi, edhe arsyeja, …apo po na flet tanni me se fundi, si zedhense e grekve?!..
   Çfare jane keto fjale fyese per nje Deputet qe me argumenta po te sqaron jo ne nje rast se nuk kemi te bejme me prishes te kishave, por me ndertues te tyre!!!!!….
   Po ty te paskan ikur fare bletet dhe te paska mbetur Kosherja bosh moj Trutharë!!!!…
   Me nje urrejtje patologjike kerkon me çdo kusht te identifikosh socialistet e sotem
   shqiptare me ish qeverine e dikurshme komunuste!!!…
   Jo moj Gerdallë e Sali Paranojakut, edhe kishat e xhamijat ndertohen sipas rregullave te shtetit dhe jo si tu doje oreksi ca veglave shoviniste greke!…
   Himara eshte toke shqiptare, brenda kufijve te Shqiperise dhe kurre nuk ka qene
   dhe nuk ka per te qene greke, edhe pse Saliu yt Paranojak dhe Antishqiptar edhe me i poshter se Esat Pashe Toptani, i neneshkroi grekve faljen e 350 kilometrave katrore te Detit te Himares dhe te mbare Shqiperise!
   Jo moj Psikopate qe te pikon Tavani nga te kater anet , nje Gozhde Nastradini si ai Garazhi i ashtuquajtur Kishe nuk mund te perdoret nga greket dhe spiunet e tyre per te kr ijuar sherre artificiale!…
   E turpshme kjo kjo mbeshtetje qe u jepni grekve dhe pinjollve te tyre shoviniste (per te fituar perseri pushtetin ) ju Qorrat e Qurrashet e Sali Rrumpalles dhe Kaosit!…

   Reply to this comment
   • intelektuali August 27, 08:26

    Deputeti mistrec prej Berati eshte kryetar i ekonomise ne Kuvend dhe nuk e ka caktuar kush te mbroje xhihadistet enverista shqyptare qe po prishin Kishat njesoj si BOSI i tyre Enver Hoxha do vite me pare. Ky mistrec prej Berati me mire le te shikoje si te rilinde ekonomine e falimentuar qe ka mbetur ne vend numero prej shume vitesh dhe t’i therrase trunit te fishkur te servilit komunist sepse shqyptaret jane bere si nje fis prej Afrike ZULU qe po iken nga syte kembet per te shpetuar koken dhe familjen nga PARAJSA socialiste e Edvinit dhe Like Floririt.

    Reply to this comment
   • LOVE August 27, 10:02

    ah mor shoku Neti ,ah c’me gjeti me ty
    u rrite , u plake por nuk poqe ,ngele gjithe jeten ….ko.munist
    pergjigju atyre pyetjeve te mija me siper ,me qetesi dhe dashuri 😛
    dhe mos me trego mua ndertuesit e kishave ,sepse me inatos me shume ,sepse ti qorr i rilindur ,bashke me ate qelbesiren me lart qe leh
    jeni shtet laik ,kurrsesi nuk keni pune me ndertimin e kishave
    keni pune me ndertimin e ekonomise
    ndjese qe ju ngaterroje me ate qeverine tuaj te baballareve
    ajo ju beri kooperativiste te gjithve
    kjo ju ben muhaxhire ….ty te ra “fati” ti besh te dyja 😛
    KURSE bRAQJA NGA XHEPIST U BE DEPUTET ….

    Reply to this comment
  • Lleshi August 27, 00:08

   Love o Love mjaft ejakulove ! Futi jarget brenda dhe mbaji per vete , sepse sepse ndote qelbe liqene dhe dete !

   Ajo karakatine mashtruese , qe qellimisht i vune emrin kishe , as vend shpirteror nuk ishte dhe shume antihistorike dhe antimoral ishte ! Shkurt ishte nje baglat e Janulles leshuar pa asnje pergjegjesi larte e poshte Shqiperise !

   Per nje gje bie dakort me ty ! Nuk duhej prishur naten , por ne mes te dites ashtu sic himariotet i prishen keto qendra te erresires ne vitin 1967 !

   Ne Shqiperi nuk duhet te mbetet asnje gur themeli apo germadhe kishash , xhamish apo tyrbesh ! Keto te gjitha jane intitucione te pushtuesit !

   Reply to this comment
   • Dardhari August 27, 01:00

    Jam plotesisht me ty ” Lleshi ” duhet te ndergjegjesohemi te gjithe dhe tju themi Prifterinjeve dhe Oxhallareve stop merni kazmat dhe fitoni buken e gojes me Pune dhe tjetra e quaj gabim prishen naten po ne mes te dites.

    Reply to this comment
    • intelektuali August 27, 08:30

     Keshtu thonte edhe Enver Hoxha kur prishi kishat dhe xhamiat dhe i beri shqyptaret skllever te ideollogjise se vet feudale.

     Reply to this comment
    • intelektuali August 27, 08:32

     “OXHALLARE” ne gjuhen shqypte nuk ka, prandaj mire eshte te shkosh te besh nje kurs analfabetizmi se dukesh nga larg si nje kafshe pylli e pagdhendur

     Reply to this comment
 10. sala August 26, 23:31

  un jam ortodoks dhe i urrej greket por feja ortotokse eshte me e mira se katolike se prifterijte ortotoks martohen dhe e bejne qefin ke grate e tyre kurse katoliket shkojne me njeri tjertin dhe arrijne deri ne pedofili

  Reply to this comment
 11. CANI August 27, 10:31

  Ata qe i quane grarazhat kisha per mendimin tim ata spaskan ase fe e ase kulture ,

  Reply to this comment
 12. padrino August 27, 11:26

  Duhet ti themi jo helenizimit, të Shqipërisë, duhet ti heqim grekët, dhe filogrekët, nga institucionet shtetërore, dhe nga rilindja juaj o braçe, grekët janë racë e ndyre, krimet qe kane bere kundër Shqipërisë, dhe Shqiptarëve, sa harohen, grekët dhe serbosllavet janë njësoj, barbarë .Shqipërinë, e mori në qafë politika, tradhtare, e berishovicit, dhe vllaho-grekut fatos nano. Vin një shtet bythqir pabuks si gerqia, ka 25vjet që shantazhon Shqipërinë , kuje. , gerqia i ka borxhe Shqipërisë, jo Shqipëria, gerqise.

  Reply to this comment
 13. iliria August 27, 11:50

  O Z.Brace i thua ,po kujte ja thua,Luli prej kohesh e ka vendin ne Spac.Por me sa duket nuk e dergoni,se mbeteni pa pune ,e skeni si te justifikoni kohen qe ju paguan ky popull

  Reply to this comment
 14. gogo August 27, 11:52

  Njeriu gjykohet nga ato qe ben,i nderuar Erion dhe fakti qe shembet naten,si hajdute ate kishezen e vogel,qe ”ati” yt e quajti ”garazh”,ju barazon me xhihadistet dhe vendin tone mund ta quajme Arnautistan! Ju nuk dini se cfare eshte diskutimi,toleranca dhe konsensusi me komunitetin,mbasi ju,ashtu si qeveria e Saliut,njihni cinizmin,arbitraritetin,prepotencen dhe pelqeni vetem mendjen tuaj!Por,kete here ju morri historia,mbasi veproni si bashkekohesit tuaj islamike ekstremiste ne Siri,Irak,Afganistan,qe prishin objektet e kultit te te krishtereve! Turp te te vije edhe ty,qe mbron arrogancen e qeverise dhe mosperfilljen ndaj komunitetit ortodoks!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim